העיקר שאפשר לשחק

אבירם שקד
2036-11-19 03:23:00
2036-11-19 03:23:00

נמרוד כהן יצעיד את חניכיו במכבי מכבים-רעות לעונתם השנייה בליגה הארצית, ולדרבי מול עוצמה מודיעין, לאחר שהוכרז על חידוש הפעילות • גם בסגל חסר וללא קהל, בקבוצה המקומית מכוונים גבוה

(צילום: פרטי)

הליגה הארצית בכדורסל חוזרת, וזה קורה ממש עכשיו. לא רק האוהדים מופתעים, גם השחקנים, שרק אתמול היו בחל"ת. אף אחד לא מתלונן, כמובן, מי שמקבל אישור לשחק אומר תודה ויוצא לפרקט כאילו הוא שוב ילד בהפסקה הקטנה. שחקני ליגות א' ו-ב' מביטים בהתרחשויות בעצב, במשרד הבריאות כנראה מחזיקים במחקרים שמוכיחים שהם מפיצי על. 

יום שבת, היכונו, משחק הפתיחה של העונה – מכבי מכבים בחבל אילות. המארחת ידועה במבצרה, אבל איזה מבצר הוא זה כשהיציעים ריקים מאדם? במקרה הטוב, מבצר נטוש.

נמרוד כהן מתמרק והשחקנים שלו על קוצים. אחרי שבועיים בלבד של הכנה, קשה לנחש לאן זה יילך. בשנה שעברה שמו אותם מועמדים לירידה והם היכו את התחזיות עם המקום הרביעי הכביר. הפתעת העונה, קראו להם, רק הקורונה עצרה אותם. העונה, כבר נקבע על שלוש יורדות, אחת למבחנים, אבל בליגה א' לא משחקים, אז מי ייבחן איתה? ומי יעלה במקום?

"אין מתווה, לאף אחד לא ברור מה הולך לקרות", אומר כהן. "אם מישהו חולה, מי נכנס לבידוד? באיזה מצב משחק נדחה? מתי הוא יושלם? הגישה היא "העיקר שנתחיל, יהיה בסדר". קבעו החלטה הזויה שאם הליגה מופסקת הטבלה קובעת, גם אם חלף מחזור אחד. אבל בסוף כולם רק שמחים שיש בכלל כדורסל. לא משנה איך, מה שחשוב הוא שמשחקים".

אתם מוכנים?

"קשה להגיד שאנחנו מוכנים אחרי שבועיים בלבד, זה זמן קצר מדי וקשה להגיע לרמת ביצוע גבוהה. כול הקבוצות יהיו תלויות ביכולת האישית של השחקנים, והיכולת המנטאלית שלהם ושל הצוות המקצועי. ייקח שלושה-ארבעה מחזורים עד שנתחבר. יש גם בעיה של פציעות שאנחנו מתמודדים איתה, ולא רק אנחנו, זאת תוצאה ישירה של קיצור תקופת ההכנה".

השנה כבר לא תהיו הפתעה. מוכנים לכך?

"אנחנו אחת משלוש הקבוצות עם התקציב הכי נמוך בליגה. אבל אחרי מה שעשינו בשנה שעברה, עם תקציב דומה, מסתכלים עלינו עכשיו בתור סוס שחור. מאמנים מדברים איתי: "לא תרדימו אותנו הפעם". אין ספק שיהיה יותר קשה, אין לנו את אלמנט ההפתעה. אבל בסדר, צריך לעבוד קשה. הליגה השנה התחזקה, אין קבוצה או שתיים שהן חלשות יותר. הפערים בין קבוצות הצמרת וקבוצות התחתית, על הנייר, קטנים. תהיה מלחמה, ויש לנו קבוצה טובה. אני אופטימי".

נמרוד כהן מאמין בן מאמין, אבל אלילת הגורל מתגרה בו. רגב זנזורי, רכז הקבוצה ומי שנמרוד מגדיר כ"אחד הרכזים הטובים בליגה הזאת", נפצע בביתו והוא סובל כעת מפגיעה חוזרת בגב שתמנע ממנו לשחק בחודשים הקרובים. לנמרוד היו 48 שעות להביא מחליף ומעט מאד אפשרויות. הפור נפל על אלון דמבינסקי, רכז עוצמה מודיעין בעונה החולפת, ומי שגם יוכל לשתף במידע פנימי לכשיגיע הדרבי. בינגו. כל הכוכבים הסתדרו. כלומר ברחובות. המועמדת מספר אחת לאליפות נאלצה לקצץ בעקבות המשבר והתקציב שלה יעמוד על מיליון שקל, תחת שיעמוד על מיליון מאתיים. בינתיים נפצע גם דמבינסקי, וכשהוא יהיה בסדר הוא ירים את היד.

נחלשתם.

"יוחאי צוקרמן עבר למעלה אדומים, בר ראובן עבר להפועל לוד. היה חסר לנו תקציב כדי לשמור עליהם. כרגע אנו נתמכים על ידי CPM בלבד, ואין לי אלא להודות להם על העזרה הגדולה שלהם. כשיהיה עוד מישהו חוץ מהם נוכל להסתכל מעבר למטרות שלנו כרגע, שהן לתקוע יתד בליגה ולהוכיח שאנחנו קבוצת ליגה ארצית לגיטימית. אבל נשחק עם חמישה שחקנים ולא עם ארבעה או שלושה, ויש פה שחקנים טובים. אלון כבר הוכיח שהוא שייך לליגה הזאת. עשינו התאמות לסגל הנוכחי. ההכנה לא הייתה אידיאלית, אבל בחזון שלי אני רואה את הקבוצה שלי משחקת כדורסל טוב ומנצחת משחקים. קיבלנו הגרלה קצת אכזרית, חבל אילות הביתית בחוץ ושבוע אחר כך רחובות, אבל אם נוציא ניצחון אחד לפחות זאת תהיה התחלה מצוינת".

מחלקת הנוער מספקת חומר גלם?

"כבר היום יש אצלנו שני שחקני נוער שמתאמנים עם הבוגרים. דניאל גורן, אח של עידן, עוד לא בן 16, קלעי ברמות הכי גבוהות. אני מאמין שהוא יגיע רחוק, ליגה לאומית בתור התחלה. בקרוב ישתלב שחקן נערים נוסף, איתמר ברנר, שהוא כרגע פצוע. צריך להגיד שמתוך 13 שחקני סגל, שמונה הם מקומיים. רן לשם, עידן גורן, רום שרמן, אלון ניניו, כולם גדלו פה. יש לנו בשנים הקרובות מחזורים חזקים. בדרך כלל מקבוצת הנוער עולים לקבוצה הבוגרת שניים-שלושה שחקנים. מהקבוצה שהיא היום נערים א', אני מאמין שייצאו פי שניים".

מחלקת הנוער גם חזרה להתאמן.

"כולם חזרו, חוץ מליגות א' ו-ב'. אחוז גבוה של ילדים חזרו. הם כל כך שמחים, מלאי תשוקה, אוהבים כדורסל. כולם חיכו לחזור לשחק כדורסל, להתאמן, להחזיק כדור. עזבו בודדים מתוך מאה ושבעים שחקנים. שניים, שלושה, אולי, פרשו. גם כאן ההכנה הייתה קצרה מדי, אבל מרגישים שלאף אחד לא אכפת. עלייה, ירידה, ניצחון או הפסד, כולם רוצים רק לעלות לפרקט ולשחק כדורסל. עכשיו רק שייתנו לנו לפתוח גם את בית הספר לכדורסל".

איך מפעילים מועדון בלי בית ספר?

"זה לא סוד שבית הספר הוא הבסיס. ליגה תחרותית זה הפסד כספי, חייבים משהו יציב מלמטה. אגודות פרטיות יקרסו בלי בתי הספר לכדורסל. כולם עכשיו מוציאים כסף מהכיס, אני מוציא כסף מהכיס. כולם מתים לפתוח, הילדים מתים לשחק. זה לא מציאותי".

ניצחון אחד כבר יש

אם לשפוט ממשחק ההכנה הראשון והאחרון שקיימה הקבוצה לעונה, אפשר להכריז בלב שלם – הכל פתוח. להוציא את הליגות החובבניות, בתי הספר וכמובן, השמיים. אבל בלי צוקרמן, בלי ראובן, בלי זנזורי ובמאני טיים בלי שניים שנוספו למצבת הפצועים, מכבי מכבים ניצחה את מעלה אדומים החזקה. אז נמרוד כהן יכול להוציא מים מהסלע. בסוף אולי הוא יתפוס עם המכנסיים למטה גם את אלה שרצו לא מכבר לקנות חגורה. זה התחיל בריצת 11:35 משוגעת, ונמשך עם 17 פור בירידה לחדרי ההלבשה. האדומית רשמה קאמבק ברבע שלישי חלש של המקומית וכפתה שיוויון, אבל שלשה של אלון ניניו עם הבאזר קבעה 73:76 דרמטי. עכשיו רק צריך לשחזר את זה כשהכסף על השולחן.

כמה משפיעה העובדה שאין קהל בליגה שלא ידועה במספר צופים רב?

"בהרבה מקומות זה נכון. יש מגרשים שמגיעים בקושי קרובי משפחה, עשרה פה, עשרה שם, שצופים כאילו זה קונצרט. אבל אצלנו במשחקים היה קהל, וקהל שעושה הרבה רעש. כששיחקנו במבחנים האולם היה מלא. שנה שעברה הבאנו 100, 100 פלוס צופים לכל משחק בית, שליש אולם. ילדים ונערים ממחלקת הנוער, שיודעים לעשות רעש. תופים, חצוצרות, שירים, אווירה של משחק ביתי לכל דבר. במובן הזה, נפגענו יותר מאחרות".

למה במועדונים אחרים לא מגייסים את שחקני מחלקת הנוער בדומה אליכם?

"אולי זה כי אצלנו יש אכפתיות, יש אחדות, יש קשר ישיר בין הקבוצה הבוגרת למחלקות הילדים והנוער. אצל אחרים זה כנראה אחרת".

דרבי מודיעיני ראשון אי פעם בליגה הארצית, בלי קהל.

"אין ספק שזה פספוס, אבל אולי משהו ישתנה בסיבוב השני. אמרו שהחיסון בדרך".

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »