"העקיצות על הרוטציה לא מטרידות אותי"

אביב רון

בשבת יגיע לאולם תיכון יחד אורח ותיק ומוכר במודיעין, כדי לוודא ש"עיר העתיד" תישאר נכנס אלקטורלי של "יש עתיד" ויורשותיה • בשיחה מקדימה עם "מודיעין News" הוא מסביר מדוע מכונה חבורת ההנהגה בשם "הקוקפיט", מפרגן בלי בעייה למשה יעלון למרות הביקורת שזה משמיע עליו, מגלה מה היה לקוי בקמפיין הקודם של המפלגה וגם מבטיח שיישאר בפוליטיקה ויילחם אפילו אם בספטמבר הבוחר ישלח אותו שוב לאופוזיציה

(צילומים: כחול לבן)

בשולחן הפיקוד של "כחול לבן" יאיר לפיד הוא הרגל הכי מנוסה מבחינה פוליטית ותקשורתית. הוא קורא לחבורת החוד בשם "הקוקפיט" וניכר שהכינוי נוח לו. לפני כשמונה שנים, כשנטש את האולפנים, חצה את הקווים והיה לפוליטיקאי, כבר היה לו פז"ם ענק של מי שינק את הבנת התקשורת בבית הוריו, שחה בה בבגרותו ואף הגיע בה אל האולימפוס. שדר הדגל של תוכנית הדגל בליל הפריים-טיים בערוץ הכי נצפה זה סוג של אולימפוס או לפחות אוורסט. לא נשכח גם את העשור שבו טוריו בעיתון הנפוץ במדינה הוצמדו במגנטים למאות אלפי מקררים ברחבי הארץ. כשנקלע לחדר אחד עם שלושה רא"לים מסוקסים שקוראים לעצמם "הקוקפיט", הבין את משמעות טר"שיותו ועשה מה שכל טור טוב על מקרר היה מציע: להפוך את הלימון ללימונדה. כך נוהג לפיד כבוד בקצינים הגיבורים שלצדו, ועל הדרך גם מרוויח מסר סמוי למצביע: יש לנו כאן עסק עם אדם צנוע.

בשבת הקרובה יגיע לפיד לאולם תיכון יחד ברחוב דבורה הנביאה, במסגרת האחריות הטבעית שלו לתחזוקת "הבאנקר של יש עתיד מאז ולתמיד" – הלא היא העיר מודיעין. בירת מעמד הביניים נותנת את קולה למפלגות לפיד ולמפלגות מרכז באופן מסורתי, אך העיר גם יודעת לחלק בנדיבות את קולה לליכוד ולמפלגת העבודה. במפלגות השמאל מתרקם לו "גוש" שבוודאות יישאב מכחול לבן מנדט אחד עד חמישה, ולכן הנוכחות של לפיד בעיר הי די הכרחית כדי לנסות ולשים אצבע בדליפה. לכן גם מתקיים הראיון הזה, שנערך בשעת בוקר של יום שלישי השבוע.

בוקר טוב יאיר. מה אתה עושה היום? בדרך לאן אתה?

"אני בדרך לראשון להתראיין ברדיו הרוסי. אם אני כבר בראשון אפגוש כמה פעילים, אחר כך יש לי שלוש ישיבות קמפיין, ואז כמו בכל יום שלישי הכל נעצר כי אני הולך לבת שלי להיות איתה זה קודש הקודשים. ליעלי יש חוג מיוחד של הקלדה לאנשים עם צרכים מיוחדים. אחר כך אני לוקח אותה לאכול צהרים. זו השעה שלנו לבד. אפילו כשהייתי חבר קבינט בזמן צוק איתן כולם ידעו שביום שלישי אני עם יעלי ולא מעניין אותי כלום. אחר כך עוד פעם ישיבות וגם הקוקפיט נפגש היום אחר הצהרים ובאמצע אני מתראיין עוד פעם או פעמיים. זה יום קמפיין עמוס".

הקוקפיט?

"כן. החבר'ה, אין דרך לעצור אותם מלתת כינויים צבאיים אז החלטתי לזרום עם זה".

הרבה נוסעים יש במטוס שלכם…

"נכון. שלושים וחמישה מנדטים זה כוח אדיר. בפעם הקודמת היו לנו רק את האחד עשר מנדטים של יש עתיד וזה הבדל גדול גם בתקציבים. זו המפלגה הגדולה בישראל ואנחנו נוהגים בה ביראת כבוד".

יש בח"כים שלכם גם כאלה שהייתי מעדיף שלא יהיו?

"אני ממש לא מרגיש כך. אני מאוד אוהב את הקבוצה שאני נמצא בה. מאוד אוהב את המגוון ואת החיבור לציבורים שונים".

הם כבר נכנסו לעבודה? לומדים להיות ח"כים?

"עוד לא הספקנו. הכנסת הזו באופן מעשי כינה שלושה שבועות ופוזרה. יש חברי כנסת שהציבור הרחב עוד לא מכיר אבל הם מוכרים מאוד בתוך ציבור ספציפי. למשל מישהי כמו רד'יר מריח. עורכת הדין שבכלל באה מחוסן ושינתה את דפוסי ההצבעה במגזר הדרוזי. גם שם יש נשים צעירות ועכשיו יש מישהי שמייצגת אותן בכנסת. ואלון שוסטר שהוא מעוטף עזה וכמובן החבר'ה מיש עתיד שהם החברים שלי. כולם עובדים ומסתובבים בקניונים ותופסים אנשים בצווארון ואומרים להם שיש מערכה על גורלה של המדינה ואסור להישאר בבית. קשה לעשות קמפיין בקיץ. מעולם לא היה בישראל קמפיין בחירות בקיץ. ויש אנשים בחוף ויש אנשים בכרתים".

בקוקפיט שלכם אתה נחשב לקמפיינר המנוסה.

"נכון. אבל כל אחד מביא את העוצמות שלו. למשל דוגמה: אתה יודע כמה אנשים בארץ יש להם בארון סמל של גולני? כמה דורות כאלה במצטבר זה עשרות אלפי אנשים. לאנשים האלה, גבי הוא המנהיג הטבעי שלהם. אנשים שאומרים 'המפקד שלי שם, גם אני שם'".

רק שהם מפוזרים בכל הארץ ולא מרוכזים במקום נוח.

"נכון, אבל יש יום אחד שבו הכל מתרכז וזהו יום הבחירות כשהם הולכים לקלפי ומצביעים. ועד אז יש לנו את היכולת לפנות אליהם ולהגיד להם שייתפסו את כל מי שהם מכירים במושב, בפייסבוק, בכל מקום. יש המון דברים בקמפיין כזה שלא נראים לעין התקשורתית, אבל הם מאוד פעילים וחיים. זה לא מקרה שגם בתקופה משונה כזו, כחול לבן מחזיקים בכל סקר מעל שלושים מנדטים (סקר טלוויזיה ביום שלישי בערב נתן לכחול לבן בדיוק שלושים מנדטים. א.ר.) מה שאומר שבסוף היא תגדל עוד יותר כי בסוף יש תמיד התכנסות למפלגות הגדולות ביום יומיים האחרונים".

בתחקיר שעשיתם אחרי הבחירות, מה השגיאה העיקרית שמצאתם?

"שגיאה עיקרית לא היתה כי אנחנו המפלגה הגדולה בישראל. כחול לבן היא הצלחה".

בתחקיר ודאי התרכזתם בכשלונות ולא בהצלחה…

"כמובן. אני אומר לך מה החמצנו. החמצנו את זה שרוב תושבי ישראל כשהם חושבים על נתניהו מה שמפריע להם בעצם זה לא השחיתות אלא חוסר התיפקוד. זה שהמחירים עולים והכפייה הדתית משתלטת. שמשבר הדיור מעמיק. שאנשים צעירים חושבים לא לחיות כאן. ועם האתיופים יש משבר ערכי. הממשלה לא מתפקדת. ומעל הכל יש שני דברים גדולים".

מהם?

"פתאום אנשים קלטו שיש משבר כלכלי גדול בדרך אלינו. גירעון מפלצתי. אי אפשר להמשיך ולשלם מיליארדים למי שנתניהו מכנה 'השותפים הטבעיים' כשהכנסות המדינה קטנות. והדבר השני הוא שתושבי עוטף עזה ולפעמים גם מרכז הארץ ממשיכים לקבל טילים מעזה והממשלה משותקת. אנשים קלטו שהממשלה הזו לא מגיבה לכלום ושנתניהו בעצם לא עובד. את זה לא מספיק הדגשנו בבחירות הקודמות".

כלומר התחקירים שלכם העלו שהכל עשיתם נכון, רק את המסר לא חידדתם מספיק?

"כולנו הרגשנו שלא הדגשנו מספיק את המסר שהממשלה לא עובדת בשביל האזרח".

וזה יהיה המסר העיקרי בקמפיין הנוכחי?

"כן. זה מדבר על חיים של אנשים אמיתיים. על ההורים שלנו שמצבם לא טוב בבתי החולים, על המצב בפקקים בכבישים. למה תושב מודיעין, כשהוא נוסע לתל אביב או לירושלים, למה אין לו בכביש נתיב מהיר לתחבורה ציבורית? כי הממשלה לא עשתה את העבודה שלה. (דווקא יש נתיב כזה בכביש 443. א.ר.). למה אין בישראל אוניברסיטה אחת שהיא בין עשרים או השלושים הכי טובות בעולם? (כאן הוא צודק. הדירוג הגבוה ביותר הוא 162, של האוניברסיטה העברית. א.ר.)".

מתי הבנת שטעית עם החיבוק לכאורה לציבור הדתי?

"אני אף פעם לא שיניתי שום דבר. היו שני דברים שבעיני נראים מצחיקים. פעם אחת הייתי בכותל עם קבוצה של ניצולי שואה מחיפה שמשתתפים בתוכנית על שם אבא שלי בשם 'בית חם'. לקחנו אותם לכותל ועשינו בר מצווה למי שלא עשה כי היה במחנות. שם הייתי כמובן עם כיפה וטלית כי זה מה שאתה כשאתה בכותל עם ניצולי שואה. לקחו את הצילום הזה והפיצו ואמרו שלפיד מתחנף לחרדים. מה הקשר? והיה עוד דבר. יש טקס פמיניסטי, שאגב החרדים שונאים, שנקרא 'הפרשת חלה'. החברות של ליהיא החליטו שהן עושות את הטקס הזה וזהו. אני מעולם לא שיניתי את עקרונותי. מהיום הראשון שלי בפוליטיקה אני אומר שכולם צריכים להתגייס או לעשות שירות לאומי, שכולם צריכים ללמוד מתמטיקה ואנגלית, שצריך להיות מסלול לחתונה וגירושין שלא דרך הרבנות".

כשהיית בממשלה היה לך "אח" בשם נפתלי בנט. הוא זרם עם ההשקפות האלו שלך?

"נפתלי הוא ציונות דתית מתונה מאוד ועובדה שאיתו עשיתי את חוק הגיוס שנתניהו אחר כך ביטל. זה חוק שגם הביא לעלייה גדולה בגיוס החרדים אבל בעיקר הביא ליציאה של עשרות אלפים מהם לשוק העבודה. אחרי שהממשלה התפרקה הם לקחו את הכסף שאנחנו שמנו בהכשרות לעבודה לחרדים והעבירו אותו לקצבאות. הפכו אותנו למדינה היחידה בעולם שמשלמת לאנשים כדי שהם לא יעבדו. אני מתכוון לשנות את הדברים האלה".

זה אפשר רק בממשלה ללא חרדים.

"החרדים ידעו תמיד להיות גמישים כשהיה צריך וכשמישהו עמד מולם על עקרונותיו. בעוד כמה שבועות יתחילו את כיתה אלף יותר תלמידים חרדים וערבים מאשר יהודים חילונים. אין לי כמובן דבר נגד חרדים וערבים אבל זה אומר שיותר מחצי מהתלמידים לא יראו דגל ישראל ולא יראו המנון ואחר כך לא ילמדו ולא יוכלו לפרנס את עצמם ומי שיצטרף לפרנס אותם זה הילדים שלנו. את זה חייבים לשנות. גם חלק גדול מהציבור החרדי כבר מבין שאי אפשר להמשיך כך".

אז שיהיה לכם בהצלחה במו"מ הקואליציוני.

"הממשלה הכי טובה שיכולה לקום היא של כחול לבן, הליכוד וליברמן. משם אפשר להזמין את כל מי שירצה בתנאי שקווי היסוד יהיו מקובלים עליו".

למה להזמין? שמונים מנדטים זה מספר שרירי ויציב.

"אם אתה רוצה לעשות מהלכים חברתיים ומדיניים גדולים, כמה שיותר גדול ככה יותר טוב".

מהלכים כאלה, השמאל יתמוך בהם ממילא מבחוץ.

"גולדה מאיר פעם אמרה 'יש לי כל כך הרבה בעיות אמיתיות, למה לי להתעסק גם בבעיות דמיוניות'. אני לא פוסל אף אחד כל עוד הוא מקבל את העקרונות כפי שהם מופיעים במצע כחול לבן".

איך אתה מתמודד עם העקיצות, בתוך כחול לבן ומחוצה לה, בנושא הרוטציה?

"זה לא מטריד אותי בכלל. חלק מהעניין הוא שתוקפים אותך ואני אהיה מודאג אם זה לא יקרה. לגבי הרוטציה: אזרחי ישראל ידעו כשהם הלכו להצביע שהפתק הוא 'בני גנץ לראשות הממשלה, יאיר לפיד לראשות הממשלה'. איך הם ידעו? כי נתניהו ואבי גבאי דאגו להזכיר את זה שלוש פעמים ביום. ובסוף איזה יופי? שלושים וחמישה מנדטים של אנשים שאמרו שהם רוצים את יאיר לפיד כראש ממשלה. אז הרוטציה היא הצלחה גדולה וכשיש הצלחה לא משנים אותה. בעשרת הימים האחרונים כולם, בני גנץ וגבי אשכנזי ובוגי יעלון, יוצאים לתקשורת וחוזרים שוב ושוב על זה שהם תומכים ברוטציה. עם כל הכבוד לעקיצות האנונימיות הם אומרים שהם עומדים מאחורי הרוטציה ומאמינים שיאיר לפיד יהיה ראש ממשלה מצויין. וכל המפלגה עומדת מאחורינו. זה טוב לנו ומביא מצביעים".

לפני חודש נתנו כאן הזדמנות למשה יעלון להחמיא לך וזה לא כל כך יצא. אתה רוצה לנסות הפוך?

"אני ישבתי בממשלה אחת עם בוגי יעלון כשר ביטחון וראיתי איש מקצועי, ישר, תמיד ענייני, חכם, יודע לעבוד עם אנשים, שניהל את המערכת הכי מורכבת במדינת ישראל בשכל וביד רמה. הוא איש שיכול לנהל כל מערכת גדולה במדינה. יש עוד דברים שלא יודעים על בוגי וזה שיש לו הומור. זה תמיד מפזר מתחים בתוך החדר. אני גם מאוד אוהב את זה שהוא אומר כל מה שהוא חושב. יש בזה משהו מאוד מרענן בחיים הפוליטיים. מול בוגי תמיד אני יודע איפה אני עומד, לטוב או לרע. בדרך כלל לטוב. זה אחלה. אני מעדיף את זה פי מיליון על פני אנשים שמדברים מאחורי הגב".

האם יש לך תיכנון לפרישה אם תיקלע לאופוזיציה?

"לא. אין אפילו צל של מחשבה כזו. אני לא יכול להפסיק להיות אבא של הילדים שלי. נכון שזו קלישאה אבל אני באמת בפוליטיקה בגלל הילדים שלי. זה חלק מההגדרה הפנימית שלי של מה זה להיות אבא טוב. לדאוג לזה שהילדים שלי יקבלו מדינה יותר טובה ממה שאני קיבלתי מהורי. אם אברח מהפוליטיקה באיזשהו אופן אז אני חוטא לתפקודי כאבא. אין בי שום הרהורי פרישה גם אם לא נצליח עכשיו. אני מאמין שננצח בבחירות וגם אם לא ננצח אז אני נשאר ונלחם. אני מאמין בישראל החופשית הליברלית. אני אלחם על זה שלא תהיה כאן מדינה הלכה".

2035-07-18 02:00:00
2035-07-18 02:00:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך