הצעירים אומרים "עד כאן"

ערן קמינסקי

השבתת קווי הרכבת והתלונות הרבות על מערך השאטלים, וגם על חברת קווים, הביאו את חברי מפלגת הצעירים להיכנס לתמונה • כעת הם מנסים לאגד את תלונות הציבור ועל הדרך גם ללמד כיצד ניתן לתבוע את האחראים למצב בקלות

(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "הקו האדום")

השבתת קווי הרכבת למודיעין וממנה למשך תקופה שהייתה אמורה להמשך כשבועיים ובינתיים התארכה בשבוע נוסף, הביאה עימה גל של תלונות תושבי העיר על כשלים בהפעלת מערך השאטלים שהיו אמורים לתת מענה להפסקת פעילות הרכבות. אם לשפוט על פי תלונות התושבים ברשתות החברתיות ניתן לומר כי ההיערכות לא הייתה מספקת, בלשון המעטה. עשרות תושבי העיר התלוננו ודיווחו על אוטובוסים המלאים עד אפס מקום, איחורים ודילוגים על תחנות מלאות בנוסעים הממתינים להסעה. ל תלונות זה מתווסף לחוסר שביעות הרצון הכללית ממצב התחבורה הציבורית בעיר, בעיקר ביחס לפעילות חברת 'קווים'.

מי שלקחו כעת את העניין צעד אחד קדימה הם אנשי מפלגת הצעירים, שבראשה עומד אור גרינפלד. בשבוע שעבר השיקו חברי התנועה אתר אינטרנט ודף פייסבוק בשם "הקו האדום – שמים סוף למצב התחב"צ במודיעין". באתר ובדף הפייסבוק מבקשים חברי תנועת הצעירים מתושבי העיר המשתמשים בתחבורה הציבורית לדווח להם על כשלי חברת קווים המפעילה את התחבורה הציבורית בעיר, כאשר זאת רק נקודת ההתחלה במאבקם לשינוי המצב בשטח.

גרינפלד, למה דווקא עכשיו פתחתם ביוזמה הזאת?

"חברת קווים מפעילה את קווי האוטובוס בעיר בחמש השנים האחרונות, אך ניכר שבשנתיים וחצי האחרונות השירות רק הולך ומתדרדר. אוטובוסים מאחרים על בסיס קבוע, לא מגיעים, מדלגים על תחנות והתושבים הם אלה שסובלים – מאחרים לעבודה, ללימודים במוסדות האקדמאיים, לצבא, לבתי הספר, לקחת את הילדים מהגן, נדרשים לשלם סכום גבוה על מונית או שאפילו סתם מתייבשים בתחנת האוטובוס באופן שהוא לא חד פעמי. רוב אוכלוסיית נוסעי האוטובוס הם נוער וצעירים ,תלמידים, סטודנטים, חיילים וחיילים משוחררים, שלא תמיד יש להם רישיון או רכב כדי לחפות על המצב, כמוני וכמו החברים שלי. אנחנו מקבלים מהם פניות באופן יומיומי וזה מה שהניע אותנו ללמוד את הנושא לעומק כדי להבין כיצד אפשר להשפיע ולשנות".

מדוע אתם לא מוחים גם נגד עיריית מודיעין?

"חשוב לציין שהמחאה היא כנגד השירות של חברת קווים ולא נגד נבחרי הציבור ועיריית מודיעין, שגם עליהם ניכר שעובדים קשה לשיפור המצב. אני מאמין שרק אנחנו כתושבים אקטיביים נוכל להשפיע ולגרום ללחץ על החברה ועל משרד התחבורה וכתוצאה מכך לשנות את המצב הקיים".

מה בעצם מטרת הבקשה שלכם לדיווחים מצד התושבים?

"המטרה העיקרית של המחאה היא להביא את התושבים שנפגעו מהשירות לפעול ולהתלונן באופן אפקטיבי, אנחנו יודעים שעד היום גם המלצת העירייה וגם הדעה הרווחת בכל הנושא הבעייתי הייתה להתלונן למשרד התחבורה, אך לא ראינו תוצאות אפקטיביות. לכן פתחנו את הקו האדום במודיעין– אתר אינטרנט  בו אנחנו מבקשים מהציבור לרשום את החוויה המדויקת מהמקרה, כולל הנזק שנגרם (איחור לעבודה, תשלום למונית וכו') . באתר קיים עוד מידע בנושא זכויות הנוסע בתחבורה הציבורית, למי פונים ומתי. בנוסף ישנה גם קבוצת פייסבוק (הקו האדום – שמים סוף למצב התחב"צ)  בה אנחנו תושבים יוכלו לתעד בזמן אמת את האיחורים, העומסים והתקלות השונות באמצעות פוסטים בקבוצה. את כל התלונות אנחנו מעבירים באופן מרוכז ואחיד למשרד התחבורה וחברת קווים , כולל לבכירים בארגון.

מה עוד בתכנית המחאה?

"בנוסף אנחנו נפעיל את "משמרות התחב"צ בעיר"  – מתנדבים שימתינו בנקודות היציאה גם בעיר וגם מחוץ לעיר ויתעדו האם האוטובוסים יוצאים בזמן. אנחנו עתידים גם לקיים כנסי הדרכה בנושא תביעות קטנות, בהם נסביר את הפרוצדורה המאוד פשוטה והמאוד יעילה של תביעה עקב נזק שנגרם כתוצאה מהשירות. זה כלי שרוב התושבים לא נחשפו אליו, הוא יעיל ומשפיע ברמה הכי גבוהה כי לא מעט תובעים מקבלים בסופו של דבר פיצוי על הנזק שנגרם להם. בכנסים אנחנו נציג את כל האפשרויות העומדות בפני התושב הן מול החברה והן מול הרשות המקומית, נשמע הרצאות וסיפורי הצלחה של מאבקים קודמים אך בעיקר נתמקד בנושא התביעות הקטנות – מתי יש עילה להגשת תביעה קטנה, האם צריך נציגות משפטית, כמה פיצוי לדרוש ואף נקיים הדרכה מעשית של מילוי כתב תביעה קטנה בפורמט שנכין מראש. אנחנו רוצים שכל תושב שיגיע לכנס ידע לפעול בצורה הכי יעילה וידע גם להסביר לחבריו ולמשפחתו כיצד לפעול במקרה של שירות לקוי". 

2018-06-28 01:00:00
2018-06-28 01:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך