הקרב על מכבים

יהודה גולן

הרוחות סוערות ברובע: בעוד כחודשיים אמורה ועדה ייעודית להגיש המלצות לשינויים תיכנוניים כולל הגדלת מספר יחידות הדיור • בינתיים פנו מאות תושבים לראש העירייה בבקשה לקדם תוכנית לפיצול מגרשים שתאפשר בנייה של עד שש יחידות דיור על דונם קרקע

מכבים (צילום ארכיון)

מתחת לראדאר מתנהל בשבועות האחרונים מאבק על צביונו של רובע מכבים. קבוצת תושבים, מרביתם צעירים שרובם רכשו כאן בתים ונכסים בשנים האחרונות, מנסה לשנות את מבנה היישוב ולהצעירו בעיקר בתחומי התיכנון והבנייה, החינוך והנראות הציבורית של פארקים, גני שעשועים ושידרוג המרכז המסחרי הישן רננים.

קבוצת הצעירים שיגרה בשבוע שעבר מכתב לראש העירייה חיים ביבס ובו הם מציעים שהמגרשים בני דונם במכבים יוכלו להתפצל לשש יחידות דיור בכדי להוזיל את העלויות ולמשוך זוגות צעירים למקום. המכתב הופנה גם לסגני ראש העירייה ולמספר חברי מועצה. ולמי הוא לא נשלח? לוועד הרובע. "הם עקפו אותנו וכנראה שהם יודעים למה", אומר בתגובה יו"ר הוועד קמי רובינזון, שגם מביע התנגדות למתווה המוצע.

להלן חלקים מהמכתב שהגיע לידי "מודיעין News": "לפני כעשרים שנה ראו חלק מוותיקי מכבים את המגמה הדמוגרפית המתפתחת של מגמת התבגרות-הזדקנות השכונה, תוך מיעוט בתי מגורים. בזמנו תוכננו אפשרויות להרחבה של מכבים במספר מאות יחידות דיור נוספות, תוך שמירה על הצביון הכפרי. תכנון זה לא יצא לפועל עד כה.

כמו כן, אירועים שונים הביאו לכך שהמרכז המסחרי במכבים נמצא הרחק מאחור לעומת מרכזים מסחריים דומים. גם הטיפול בנראות השכונה חסר מהותית. על-מנת להצעיר ולהמשיך ולשמר את מכבים כאלטרנטיבת מגורים ייחודית-מיוחדת ואטרקטיבית, אנו מבקשים להביע תמיכה פומבית בראש העיר מודיעין-מכבים-רעות, ובפונקציות נוספות בעיר וברובע, לטובת מימוש היעדים:

דיור – סיום התיכנון והוספת מאות יחידות דיור חדשות במכבים תוך שמירה על הצביון הכפרי – על בסיס התיכנון שבוצע על-ידי האדריכלים שמאי אסיף ונעמה מליס, או תכנון אלטרנטיבי; כמו כן, מבוקש להטמיע את התיכנון בתכנית המתאר הכוללנית לעיר אשר אושרה לאחרונה להפקדה.

בנוסף מוצע לקדם פתרונות דיור נוספים דוגמת פיצול מגרשים ועוד. יצוין כי התכנון של אסיף ומליס היה מבוסס על 4 עד 6 יח"ד לדונם והוא צפוי להיות וזל מזה הקיים כיום במכבים, ובכך להיות נגיש ולעודד הגעה של משפחות צעירות ויש לבחון גם תוכניות לעידוד בוגרי מכבים לרכישת יחידות הדיור.

חינוך – שמירה על מערכת חינוך פעילה מגיל 0 ועד סיום בית ספר יסודי – תוך בחינת אפשרות להרחיב את מערכת החינוך במכבים, דרך הקמת בית-ספר בינלאומי לדוגמה.

פיתוח אטרקטיבי – עליית מדרגה ברמת הפיתוח והנראות מכבים, דרך התערבות העירייה לטובת שדרוג המרכז המסחרי, וכן פיתוח נושאי שפ"ע נוספים, דוגמת גינון דרך הכניסה למכבים, הקמת גני שעשועים, נגישות ועוד.

עמית גרבינר, אחד החותמים על המכתב, אמר: "אשתי בת להורים שמתגוררים במכבים ואנחנו התארגנו כי הבנו שבלי שינוי תפיסה היישוב יגווע. לכן אנחנו מנסים להגיע להבנות עם העירייה לגבי הכיוון של פיצול מגרשים באמצעות הסכמי שותפות שיאפשרו לשתי משפחות או יותר לקנות מגרש ולחלק אותו לכמה יחידות ולבנות עליו את בתיהם. הרי כבר לפני עשרים שנה שני אנשי המקצוע המרכזיים בתחום התיכנון שמאי אסיף שהפך לימים לאדריכל הממשלתי והאדריכלית נעמה מליס כבר הגישו הצעה תיכנונית להוסיף למכבים יותר מ-900 יחידות דיור בהיקפי היישוב. בשבוע הבא ייערך כנס ראשון של תושבים כדי לשמוע על פרטי התוכנית, בשאלון שהופץ לכל תושבי מכבים קיבלנו 300 חתימות על המכתב ועל התוכנית, וגם מהעירייה יש לנו רוח גבית. קיימנו כבר כמה פגישות עם ראש העיר חיים ביבס והוא בהחלט תומך ברעיון".

שלמה פסי, מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרובע במועצה, דחה את מכתב הצעירים: "התב"ע במכבים היא נפרדת, לא קשורה לתב"ע של העיר מודיעין ואין לה קשר לתוכנית המתאר שהופקדה. לאחר סדרה של פרסומים ודיונים בוועד הרובע ובתמיכת עמותת נאות רעות ועמותת מכבים התושבים קיבלו החלטה שלא לשנות את התב"ע של מכבים ושל רעות. נדהמתי מהקריאה במסמך לפצל את המגרשים במכבים ל-4-6 יח"ד לדונם, אבל קראתי כלא מאמין את ההמשך, שכל זה 'תוך שמירה על הצביון הכפרי' של מכבים. להבנתי כל המסמך מתמקד בסעיף מס' 2 – בית ספר מעוז המכבים, שלהערכתי לצערי מספר הילדים בו ככל הנראה יחייב כבר בטווח של השנה הקרובה להחלטות בלתי נמנעות. מישהו משתעשע ברעיון של שינוי תב"ע שלהערכתי גם אין שום סיכוי שיעבור כיוון שהתושבים במכבים לא יקבלו אותו. אבל גם אם נניח היפותטית שיעבור, עד שיגיע תושב 'צעיר' ראשון למכבים יעברו לפחות 6-8 שנים במקרה הטוב וזה לא נמצא כלל בלוח הזמנים לקבלת החלטות בעניין בית הספר".

קמי רובינזון, יו"ר ועד הרובע, אמר: "יש לנו ועדה בראשות יוסי חזאי שעוסקת בנושא התיכנון והיא תגיש המלצות בתוך כחודשיים שלושה. יש גם אפשרות לפיצול בתים ליחידות נפרדות, אז אני לא מבין מה הם רוצים. העובדה שהם בכלל לא פנו לוועד הרובע אולי מלמדת על כך שהם לא יודעים מה הם עושים. ובכלל, לבקש לפצל מגרשים של דונם לשש יחידות דיור זה אבסורד ולא נאשר את זה כמובן. האנשים באו לגור כאן ביישוב כפרי ולא בצפיפות של עיר. מהלך כזה דורש שינוי תב"ע וזה הליך ארוך של שנים. לרובע יש מעמד סטטוטורי וחייבים לכל מהלך לקבל אישור של ועד הרובע".

יוסי חזאי, יו"ר הוועדה לתוכנית החומש של הרובע (שתגיש כאמור את המלצותיה בעוד כחודשיים) אומר: "אחד החברים בוועדה חתום על מכתב הצעירים ונדהמתי לראות שהוא לקח חלק מהחומרים שדנו בהם בוועדה ויצא עם זה החוצה לקבוצת הצעירים. זה ממש לא לרוחי". חזאי אמר כי בתחילת 2020 יגיש את ההמלצות שכוללות כמובן פיצול בתים במכבים "אבל לא יותר משני בתים למגרש. ודאי שלא נלך על יותר בתים". חזאי הדגיש כי הוועדה שבראשותו תנסה להחיות את תוכנית האדריכלים ההיסטורית של אסיף-מליס, שעיקרה הוספת מאות יחידות דיור חדשות למכבים.

2035-10-16 01:19:00
2035-10-16 01:19:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך