ואיך נבשל בחגים?!

יהודה גולן

עשרות דיירים ברחובות נחל בוקק ונחל זוהר ימצאו את עצמם בסוף החודש ללא חיבור לגז, זאת לאחר שהתברר כי הצנרת התקולה עוברת מתחת לשטח גינות פרטיות וחברת פזגז והעירייה לא הצליחו להגיע לסיכום לגבי תוואי חלופי • עורך הדין של הדיירים מזהיר מהתחברות פיראטית ואילו דייר ברחוב טוען כי "בעירייה הציעו לנו לעבור לכיריים חשמליים • עיריית מודיעין: "מצרים על כך שחברת פזגז מטעה את התושבים ומהלכת עליהם באיומים על ניתוק הגז"

(צילום: פרטי)

רגע לפני חגי תשרי חוששים תושבי הרחובות נחל זוהר ונחל בוקק במודיעין שיישארו ללא יכולת לבשל את ארוחות החג, זאת בעקבות מחלוקת בין העירייה לבין חברת פזגז על אופן תיקול הצנרת התקולה ותוואי הטמנת צנרת חדשה.

כרגע משתמשים הדיירים במיכלי גז קטנים וזמניים, אולם אלו ייאספו בקרוב מבנייני המגורים באזור והדיירים חוששים כי ייפלו בין הכיסאות.

אורי רבינק, המתגורר ברחוב נחל בוקק, מספר: "בתחילת השנה, או בסמוך לכך, גילתה חברת פזגז שיש דליפת גז מהצנרת התת קרקעית המספקת גז מהצובר, שנמצא ברחוב רבין, לרחובות נחל בוקק ונחל זוהר. במהלך מספר חודשים המשיכה חברת פזגז לספק גז לכל מנוייה ע"י גיבוי המערכת הניזונה מהצובר, ובעזרת בלוני גז ניידים שמוקמו במספר חניות פרטיות של הדיירים".

לאחר גילוי התקלה התברר גם כי הצנרת עוברת מתחת לכבישי השכונה, כמו גם מתחת לשטחי הגינות והחניות הפרטיות של הדיירים, ומכאן מקור המחלוקת על האחריות לתיקון התקלה. רבינק אמר השבוע כי "פזגז התכוונה לאתר את המקומות הפגומים בתשתית ולתקנם על ידי הטמנה מחודשת של חלק מהתשתית או כולה, אבל העיריה מתנגדת באופן שרירותי לטיפול בתשתית הגז בשכונה ותיקה, למרות שכאשר השכונה נבנתה תשתית גז זאת הוטמנה באישור מפורש".

רבינק טוען כי העירייה "רוצה שפזגז תחפור בשטחי הגינות והחניות הפרטיות שלנו, אבל צינור הגז עובר מתחת לכביש, אז מה הם רוצים? הציעו לנו בעירייה לעבור להשתמש בכיריים חשמליים ואינדוקציה. זה עצוב שפקיד בעירייה מעלה בכלל רעיון כזה".

עוד הוסיף רבינק כי לדיירים נמסר מחברת פזגז שלפני כשנתיים הייתה בעיה דומה בשכונת הפרחים, כאשר הוא אומר שבחברה טענו כי "במקרה ההוא העירייה אישרה טיפול בתשתית באופן דומה לזה הנדרש כעת ברחובות שלנו".

בתגובה לפניות הדיירים הודיעה להם פזגז, עוד ב-28 ביוני, כי היא "ערוכה ומוכנה להשקיע את כל המשאבים הנדרשים להחלפת הקו לחדש וללא חיוב הדיירים, אולם לצערנו לאחר בקשות חוזרות ונשנות למציאת פתרונות עם מהנדס העיר ומנהל אגף התשתיות, כל הפתרונות שחברת פזגז הציעה נדחו על הסף וללא הצעת חלופה מצד העירייה, שהציעה שהעברת קו הגז תתבצע דרך חצרות הבתים הפרטיות".

בתגובה שיגר המשנה למנכ"ל העירייה, גיא עידו, מכתב חריף לחברת הגז בו כתב כי "העירייה רואה בחומרה רבה את הדברים שנאמרו לתושבים. טענותיכם כלפי העירייה הן חסרות שחר, אינן נכונות עובדתית ואף עולות כדי הוצאת שם רע".

עוד טען המשנה למנכ"ל כי "לעירייה אין קשר להנחת צוברי הגז והעברת צנרת הגז מהצוברים לבתים. מדובר בעניין פרטי של כל תושב ותושב, ובקשר שבינו ובין חברת הגז עמה הוא בחר להתקשר. ניסיונותיכם לבלבל את היוצרות ולכלול את העירייה בבעיות כאלה ואחרות, שמחובתכם למצוא להן פתרון, ואף לתלות בה את האשם כביכול, אינה ראויה ומהווה חוסר תום לב ולא נסכים לעבור על כך בשתיקה".

טענת העירייה היא שמשרדי הממשלה השונים אישרו את מיקומם של צוברי הגז ואת תוואי אספקת הגז בשטח המגרש הפרטי של הבניינים במסגרת היתרי הבניה. "עליכם לאתר את התוואי ושם לטפל בתקלה", כתב עידו לפזגז.

בעקבות חילוקי הדעות בין העירייה לחברת פזגז, והחשש כי יישארו ללא חיבור לגז בתקופת החגים, שכרו הדיירים את שירותיו של עורך הדין עמוס צעאדה, שכתב לחברת הגז כך: "ביום 20.7.27 נתבשרנו על ידי נציגכם כי אספקת הגז תסתיים ב-31 לאוגוסט 2020, מבלי שהוצעה חלופה אחרת לאספקת השירות. לטענת נציג פזגז אין פתרון חלופי עקב המגבלות שמערימה הרשות המקומית. ההסכם של התושבים אל מול חברת פז גז הוא מתן אספקה סדירה של גז מבלי להיות חלק במחלוקת הקיימת בין הרשות המקומית לחברת הגז. על כן אנו מצפים שאספקת הגז תמשך עד למתן פתרון קבוע".

עו"ד צעאדה הזהיר גם כי "התושבים מגבשים פתרונות שונים העלולים להביא לחיבורים פיראטיים מאולתרים שונים ומגוונים, העלולים לסכן את עצמם ואת כל תושבי השכונה. עצימת עיניים במקרה דנן עלולה להוביל לאסון כבד".

באסיפת דיירים דחופה שהתקיימה בחודש יולי, בהשתתפות נציג חברת הגז, שמעו הדיירים כי לחברה לא נמצא נתיב מאושר להטמנת צנרת גז חדשה. בעקבות זאת שיגר עו"ד צעאדה מכתב לראש עיריית מודיעין חיים ביבס, ולמשנה למנכ"ל גיא עידו, בו כתב כי "אין מחלוקת כי ספקית הגז מחוייבת לספק את השירות לתושבים, והיא איננה מבקשת להתנער ממחוייבתה זו. לעירייה חלק קריטי במחוייבות ובשותפות מול חברת הגז לאפשר לה ולסייע לה לספק את השירות הנדרש. על הרשות לגבש תנאים הולמים בהן תעמוד חברת הגז ותספק את השירות לתושבי הרחובות הנ"ל".

מדוברות העירייה נמסר: ""עיריית מודיעין מכבים רעות לא תיתן לאינטרסים כלכליים של חברות פרטיות לסכן את שלום הציבור על ידי הנחת תשתיות גז פרטיות בשטחים ציבוריים ליד תשתיות כגון חשמל, ביוב ומים. לאחרונה התגלתה דליפת גז בתשתית הגז של חברת "פזגז". לאחר שהחברה לא הצליחה למצוא את מקור הדליפה ביקשה חברת הגז להניח תשתית חדשה בשטחים ציבוריים תוך התעלמות מוחלטת מהיתרי הבנייה שניתנו הכוללים גם את תוואי תשתית אספקת הגז, וגרימת סיכון בטיחותי לתושבי השכונה כולה. לחברת הגז הובהר כי תוואי אספקת הגז צריך לעבור בשטח המגרש (הפרטי) של הבניינים, בהתאם להיתר הבניה, ולא ניתן למקם צוברים וצנרת בתחום השטח הציבורי (מדרכות כבישים וגינות ציבוריות). העירייה הציעה לחברת הגז לפעול לתיקון התשתיות בתוואי שאושר בהיתר הבניה אולם הצעה זו נדחתה על ידי פזגז על הסף וייתכן שכלל לא הוצגו בפני הדיירים. בעירייה מצרים על כך שחברת פזגז מטעה את התושבים ומהלכת עליהם באיומים על ניתוק הגז אם לא יאפשרו לה להניח תשתית גז פרטית בשטח ציבורי, בצורה העלולה לסכן חיי אדם. העירייה תוסיף לסייע לתושבים מול החברה מתוך מאמץ למזער את הפגיעה בהם אולם במקביל שוקלת פנייה לערכאות משפטיות כנגד חברת הגז, ואף תשקול להמליץ לתושבים לעשות כך."

2036-08-20 03:27:00
2036-08-20 03:27:00

כתבות נוספות

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

המשך קריאה »

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המשך קריאה »

שדד את ההיסטוריה

תושב מודיעין נעצר בחשד לסחר בלתי חוקי בעתיקות, ובחיפוש בביתו נמצאו 1,800 פריטים היסטוריים, חלקם נדירים • על פי החשד, החשוד רכש את הפריטים מסוחרי עתיקות מהשטחים ומכר אותם ללקוחות בחו"ל

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך