זהו יום הבוחר

יהודה גולן
2035-02-06 04:56:00
2035-02-06 04:56:00

הפריימריז של הליכוד הלהיטו את הסניף המקומי כשרוחם של נתניהו וסער מרחפת מעל • חברת מועצת העיר מטעם הבית היהודי "ערקה" לשורות הליכוד ושיכנעה בוחרים לתמוך בזאב אלקין • הכוכבים הגדולים היו אנשי "הליכודניקים החדשים" עם המועמד המקומי ניר הירשמן, שהתקבלו בקריאות "הנה האשכנזים מתל אביב"

בסניף הליכוד במודיעין רשומים כ-2,400 חברים. מחצית מהם, 1,190 איש, הגיע השבוע להצביע בפריימריז הכי מתוקשרים בארץ. הסניף אמנם צנוע אבל הוא גם ביתן של שלוש דמויות מרכזיות: השר הבכיר יריב לוין, ראש העירייה המקומי והמשפיע חיים ביבס, וגם ניר הירשמן –  נציג "הליכודניקים החדשים" שכמעט הצליחו להטביע חותמת על המפלגה הבית"רית – ולא ממש הצליחו.

סניף צנוע, אבל גם כאן התנהלו קרבות רחוב על קולות חברי המפלגה, כי פריימריז זה פריימריז ומאז ימי גני התערוכה המבולגנים סדר חייב להיות, כלומר תוקפים, משמיצים, מאשימים ובסוף כולם חברים.

יום הפריימריז התחיל כמתוכנן בעשר בבוקר, בנמנום קל שהופרע עם פתיחת הקלפיות ע"י השר יריב לוין תושב מודיעין שאליו הצטרפו חיים ביבס, יו"ר הסניף שמעון גואטה, ותגבורת בדמותו של שר הקליטה והליכודניק החדש יואב גלנט.

אחרי ההצבעות והצילומים התפזרו הבכירים והשאירו את השטח לאנשי השורה השניה והשלישית. אט אט עם התקדמות ההצבעה התגבר האקשן. שלטים נתלו, התומכים והמתנדבים שתצפתו מהדוכנים וליד הפוסטרים אחר כל מצביע פוטנציאלי התנפלו בשכנועים לקבל את הקול שיכריע כנראה לשיטתם את גורל המדינה.

בפינה אנו מוצאים בחור חרדי בחולצה לבנה עם מדבקה גדולה של איוב קרא. לשאלה מה תפקידו בכוח עונה בצלאל בלאו, בחור ישיבה מירושלים שלקח יום חופש "להרוויח קצת כסף. רק מה? את הסטיקרים והשלטים הביאו בשתיים בצהריים. אני  לא יודע מה קרה להם", הוא מצחקק.

בפינה ממול יש שלט מיותם של ג'קי פינטו, תושב לפיד שעבר לאחרונה לגור במודיעין והוא מתמודד סדרתי בליכוד שמנסה שוב ושוב את כוחו. השלט מיותם. פינטו גם לא עונה לטלפון. בתחילת שדרת הדוכנים נצפית דמות עירונית מוכרת – עו"ד סיגלית הנדלר פרקש עם חולצה של גדעון סער, משכנעת בלהט להצביע לו "כי הוא הדור הבא שלנו. הוא אדם ראוי ביותר".

אז סער ונתניהו לא היו כאן אבל רוחם ריחפה מעל בכל שעות היום. כמעט כל הוויכוחים בין הפעילים היו בעניין הקרב הפרסונלי הקשה ביותר שהיה בליכוד מאז שנתניהו ושרון הפכו לצ'ילבות. שמעון גואטה, יו"ר הסניף, רואה את המבט הממלכתי אבל גם הוא מבין שהפעם יורדים ללחם ולחמאה של המחנאות. "מי המחנה של סניף מודיעין"? אני שואל. גואטה מציין את השר יריב לוין מייסד הסניף, מקימו והאיש החזק כאן. "מרבית הסניף תומך בו. למעשה גם ביבס וגם אני ביחד עם לוין. זאת הנהגת הסניף".

לוין חזק ברשימות המועמדים של מודיעין ובתוך מספר שעות ייבחר גבוה בעשיריה הראשונה. גדעון סער, שבהחלט הצליח ברמה הארצית, לא היה חביב הקהל אצלנו. גם לא זאב אלקין, שליד דוכנו מתגלה הפתעה. מי שעומדת ומשכנעת בוחרים לתמוך בו היא נגה כץ רפפורט – חברת מועצת העיר מטעם הבית היהודי.

עברת לליכוד נגה?

"אני תומכת באלקין הוא היה הבוס שלי לשעבר ובאתי לעזור לו".

עמיעד טאוב יודע מזה?

"כן הוא יודע. זה בסדר".

הרוחות מתלהטות כשאחד הליכודניקים מזהה את כץ. "היא בכלל לא ליכודניקית, היא מהבית היהודי", הוא זועק. מתפתחת מהומה קטנה והרוחות נרגעות בתוך כמה דקות בהמתנה לניצוץ חדש שידליק את השטח ואת העצבים המתפקעים ממילא של הפעילים. ולא חסר כאלה: ביבי, סער, כתבי האישום, מנדלבליט, הצוללות, כל דבר טוב להדליק את השטח.

ואז מגיע חומר הנפץ המעניין: הליכודניקים החדשים וניר הירשמן בראשם. התנועה החדשה גילתה בשבועות האחרונים שבית הדין של הליכוד פסל את כל ראשיה מהתמודדות, חוץ מניר הירשמן ממודיעין. גם אלפי מתפקדים שלהם נפסלו. הירשמן, שהגיע לסניף הבית שלו, הדליק את השטח. מיד התקבצו סביבו ליכודניקים ותיקים ומישהו כבר הגדיר אותו כ"אשכנזי מתל אביב". הוא אמנם גר במודיעין אבל זה לא ממש משנה.

הירשמן נכנס למגננה ואומר "אני מצביע ליכוד שנים". הפעיל שקודם לכן חשף את נגה כץ כאשת הבית היהודי, אסף כוחות ויצא למתקפה נגד הירשמן וחברו לתנועה ומייסדה ליאור מאירי (שנפסל מהתמודדות). שני הליכודניקים החדשים נשאלים מי רשימת המומלצים שלהם לפריימריז והם לא ממש קלחו בתשובתם. עד שסמארטפון נשלף וממנו הקריא הירשמן את מומלצי התנועה: "יהודה גליק, צחי הנגבי, שרן השכל, יולי אדלשטיין, קרן ברק, ניר ברקת, גילה גמליאל, ישראל כץ, יובל שטייניץ, נורית קורן וכמובן ניר הירשמן".

בלי גדעון סער?

"היתה הצבעה אצלנו והוא לא נכנס לרשימה", אומר הירשמן.

מפתיעה אותך המתפקה עליך כאן?

"מפתיע אנשים שאנחנו ליכודניקים. האמת – אני לא יודע למה מחפשים אותנו ועל מה".

"אולי הם מפחדים מאיתנו", אומר מאירי. גלעד תיבון, פעיל שטח של הליכודניקים החדשים, ניסה להסביר ש"לא תומכים בנו כי הליכודניקים חדשים לא מייצגים ועדים ולא נמנים על קבוצות אינטרסנטים".

זה לא ממש עזר. הפעיל שתקף את נגה כץ ואת הירשמן צורח ש"הם לא הליכוד כי הם אשכנזים".  בשלב מסויים נמאס לליאור מאירי, הבלתי אשכנזי, והוא מטיח בחזרה: "אתה גזען קטן".

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »