זה אנחנו האשמים

ערן קמינסקי

שעות הבוקר ליד בתי הספר הן גהינום תחבורתי וסכנה מוחשית לתלמידים שהולכים ברגל • הסיבה: יותר מדי הורים מביאים את ילדיהם במכונית, וכשהם מגיעים לאיזור בית הספר הם מצפצפים על חוקי התנועה ועל עקרונות הבטיחות • במשך שלושה ימים תיצפתנו על הילדים שלכם ועל מי שמסכן אותם בכל בוקר מחדש

יודע כל הורה לילדים קטנים שהשעה הכי לחוצה ביום היא בין שבע לשמונה בבוקר. אם נרצה ואם לא, כולנו מאוד ממהרים בדקות האלו. הזמן קצר וצריך לגרד את הילדים מהמיטות, לדאוג שיתארגנו ובמקביל לבצע עוד ועוד מטלות נוספות. כך נראית גם הדרך לבית הספר, כאשר כולנו ממהרים להוריד את הילדים בזמן וגם להספיק להגיע לעבודה שלא באיחור.

את התוצאה הקשה ניתן לראות בכל בוקר בסמוך ללא מעט מבתי הספר היסודיים בעיר, בהם עדיין מגיעים רוב הילדים בליווי של ההורים, בדרך כלל ברכב. כשמדובר על בתי ספר שאין בסמוך אליהם מגרש חנייה רחב ידיים, התוצאה היא מה שנראה ככאוס תחבורתי. כזה שמן הסתם מסכן גם את הילדים החוצים את הכבישים ברגל.

ביקרנו השבוע במספר בתי ספר כאלו במודיעין. כצפוי – הבלגאן חוגג. וכבר כאן חייבים להבהיר: מי שאשם במצב אינו הרשויות אלא התושבים עצמם. "אנחנו", "אתם", "הם"  – תבחרו את המינוח שקל לכם לחיות איתו.

המצב היה יכול להיות טוב יותר אם הרשויות (העירייה ובעיקר משרד השיכון) היו מתכננים את סביבות בתי הספר באופן מעט יותר מרחיק ראות. בחלק מבתי הספר היסודיים בעיר יש מגרש חנייה ובנוסף גם כביש גישה להורדת הילדים (ובחלקם אף מתנהל נוהל "נשק וסע" המסייע להורים לפרוק את הילדים במהירות ובבטחה בפתח בית הספר), אבל גם באלה שאין בהם גישה לחנייה בפתח בית הספר, האשמה מוטלת אך ורק על ההורים מכיוון שבכל מקום בו ביקרנו ניתן היה למצוא חנייה ברדיוס של 50-70 מטר מבתי הספר. לכל הדעות מרחק שניתן לעשותו ברגל ומבלי לחנות ולעמוד באופן שגם עובר על חוקי התנועה וגם מסכן את הולכי הרגל והנוסעים.

בית ספר יסודי אסיף  – פינת הרחובות עמק בית שאן-אליהו הנביא-ירמיהו

ביום ראשון השבוע בילינו חצי שעה באזור הכניסה לבית הספר, בין השעות 07:30-08:00. המסקנה: לא ברור איך לא מתרחשות שם תאונות דרכים באופן יומיומי.

בכניסה לבית הספר אין מגרש חנייה או כביש גישה פנימי, כאשר השער נמצא ברחוב אליהו הנביא הדו סטרי. צמוד אליו נמצאת פינת רחוב ירמיהו ומהצד השני דרך הגישה משדרות עמק בית שאן. גם כאן באזור ניתן למצוא חנייה בכל רגע מאותן שעות בוקר לחוצות, גם אם זה במרחק של פחות ממאה מטר משער בית הספר. כפי שוודאי תנחשו, הורים רבים המביאים את ילדיהם ברכב מוותרים על הניסיון ומעדיפים לנהוג ולחנות באופן המסכן את הולכי הרגל החוצים במעברי החצייה באזור.

07:41  – נהג ג'יפ שחור בוחר להחנות את רכבו כשחצי ממנו על המדרכה, באדום-לבן כמובן. הוא מוריד את ילדיו ומלווה אותם אל שער בית הספר, כאשר בינתיים הוא חוסם את שדה הראייה לאלו הבאים מאחוריו.

07:43  – נהגת הונדה לבנה מחנה מיד מאחורי הג'יפ, כשהיא חוסמת חלק ממעבר החצייה. כאשר היא חוזרת לרכבה לאחר שליוותה את ילדיה, מעיר לה אחד האבות שניסה לחצות את הכביש עם ילדיו. תגובתה: נפנוף יד מזלזל לעברו בעוד היא ממהרת להיכנס לרכבה.

07:47  – אב לילדה בפורד פוקוס כחולה מגיע לצומת מכיוון ירמיהו הנביא. כשהוא מבין שאין חנייה בנמצא הוא מדליק אורות מהבהבים, יורד מהרכב ומוריד את בתו אל המדרכה. לנוכח מחאות הנהגים שנתקעו מאחריו הוא ממהר לשוב לרכב, אולם מבצע פניית פרסה וחוסם כך את התנועה לשני הכיוונים.

07:53  – נהגת נוספת בוחרת לבצע פניית פרסה לאחר שנעצרה בחנייה כפולה וחסמה את התנועה. את פניית הפרסה היא מבצעת ממש על מעבר החצייה, מה שמכריח שלוש בנות שניסו לחצות את הכביש לעצור באמצע הכביש עד שהיא תפנה את המקום.

עוד נצפו: שלושה נהגים שנעמדו בחנייה כפולה וחסמו את התנועה, נהגת אחת שנסעה בניגוד לכיוון התנועה כדי להיכנס לחנייה פנויה ואימא לשני ילדים שליוותה אותם ברגל והתפרצה למעבר החצייה בניגוד להוראות הילדים ממשמרות הזהב.

בית הספר יזמ"ה  – פינת הרחובות חשוון ואייר

בבית הספר יזמ"ה המצב טוב בהרבה מזה שהיינו עדים לו בכניסה לאסיף, אבל גם כאן לא מעט מההורים מבצעים עבירות תנועה מסוכנות.

בית הספר נמצא בפינת הרחובות חשוון ואייר בשכונת הכרמים, כאשר נוכחות מתחם גנים במרחק של חמישים מטר מבית הספר מגדילה עוד יותר את נפח התנועה באזור, שגם כך סובל מצפיפות רבה בשעות הבוקר המוקדמות. כמו במקרה של אסיף, גם כאן יכולים ההורים למצוא חנייה ברחוב במרחק של עד מאה מטרים מבית הספר וללכת משם ברגל.

בכניסה לבית הספר יש מגרש חנייה נרחב, גם אם רוב מקומות החנייה בו תפוסים בידי תושבי הרחוב או צוותי בית הספר. עם זאת, הורי בית הספר מפעילים כאן את נוהל "נשק וסע", אבל לא כל ההורים בוחרים להיעזר בו מכיוון שזה דורש כניסה ויציאה למגרש החנייה הצפוף, מה שוודאי יגזול מהם עוד כמה דקות.

7:46  – אם לשלושה מבצעת חנייה כפולה ברחוב אייר לכיוון מערב, ונפרדת מילדיה בניחותא בעוד מאחוריה מצטבר עומס תנועה רב. גם במקרה הזה יכלה האם למצוא חנייה במרחק סביר מבית הספר.

07:49  – ג'יפ לבן מגיע מרחוב אייר אל הצומת עם רחוב חשוון, מבין שאין חנייה והשעה קצרה ובוחר לעלות לגמרי על המדרכה. לאחר מספר דקות הוא שב לרכבו לאחר שהוריד את הילד, ובמקום להשתלב ברחוב חשוון העמוס בתנועה הוא בוחר לעשות פרסה ברחוב אייר הצר, תוך שהוא נתקע באמצע הרחוב בגלל אם נוספת המורידה את ילדיה בחנייה כפולה.

07:51  – אב בטנדר לבן מחנה באדום-לבן, חוסם נתיב תנועה אחד ומלווה את ילדיו רגלית לבית הספר. כשהוא חוזר לרכבו הוא בוחר להתרעם דווקא על תיעוד האירוע בידינו.

07:57  – זוג הורים המגיעים לבית הספר מרחוב חשוון, מכיוון עמק האלה, חוצים פס הפרדה רצוף כדי להיכנס למגרש החנייה.

07:59  – אב במאזדה כחולה מבצע פניית פרסה על מעבר החצייה, בעוד ילדים מנסים לחצות בו.

בית הספר דורות  – רחוב עמק החולה פינת נחל פארן ונחל געתון

בבית הספר דורות מצאנו את המצב הטוב ביותר מבין אלו שסקרנו השבוע, זאת למרות שהתנאים בו בעייתיים כמו באחרים.

בית הספר נמצא בלב שדרות עמק החולה, אזור עמוס בתנועה בשעות הבוקר המוקדמות. גם כאן יש מגרש חנייה קטן הצמוד לבית הספר, אבל הכניסה והיציאה ממנו מסורבלות וההורים מעדיפים שלא להשתמש בו כשהם מורדים את הילדים. בצמוד לכניסה הראשית לבית הספר ישנה חנייה בצד הכביש ובה מספר מועט של מקומות המיועדים בשעות אלו לטובת נוהל "נשק וסע", אותו מפילים שני הורים בכל בוקר.

יש לציין לשבח את הורי התלמידים של דורות, כאשר ממה שראינו ילדים רבים מגיעים לבית הספר ברגל, ואילו עשרות הורים נוספים השתמשו ב"נשק וסע" כדי להוריד את הילדים מבלי לעבור על חוקי התנועה ולייצר עומס ובלגאן בנתיבי התנועה הצרים המקבילים לבית הספר.

גם בדורות, למרות העומס הרב בשעות הבוקר והעובדה שבפינה שממול נמצא גם מתחם גנים המוסיף כמובן לעומס התנועה, מצאנו כי אין שום בעיה למצוא חנייה באזור, גם אם לא ממש בפתח בית הספר אלא ברדיוס של 50-70 מטר מהכניסה, אבל ספק רב אם זהו ההסבר למצב הטוב יחסית בדורות.

למרות כל זאת, גם בדורות ישנם כמובן הורים שמעדיפים את נוחותם על פני התחשבות בציבור הנוסעים והולכי הרגל באזור. שוב, יש לציין כי מדובר על קומץ קטן מהם, בשונה מהמתרחש בבתי ספר אחרים שסקרנו.

07:49  – מאזדה אפורה נעצרת ממש באמצע הכביש, מול שער בית הספר, ומבלי להפעיל אפילו אורות מהבהבים יורדים ממנה שני ילדים היישר לתוך הכביש.

07:51  – ג'יפ סוזוקי לבן מגיע מכיוון רחוב נחל פארן, חוצה את עמק החולה ומחנה על המדרכה, זאת למרות שעשרה מטר ממנו יש חנייה פנויה.

07:52  – רכב פרטי נוסף עולה על המדרכה וחונה מאחורי הג'יפ, בדרכו ללוות את הילדים אל שער בית הספר.

07:55  – ג'יפ נוסף מבצע את אותה עברה, כשהוא עולה על המדרכה ומחנה מאחורי שני הרכבים הנ"ל. הג'יפ הזה כבר מחנה ממש על מעבר החצייה בו משתמשים ילדים רבים.

07:58  – שלושת בעלי הרכבים שבים אל רכביהם, אבל במקום לפנות את המדרכה הם נעצרים לסמול טוק ממושך.

2035-11-14 02:00:00
2035-11-14 02:00:00

כתבות נוספות

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך