"זה הרגיש כמו לינץ"

ערן קמינסקי
2037-12-08 03:59:00
2037-12-08 03:59:00

עימות בין נערים במע"ר לפני כשבוע הסתיים בתקיפה קבוצתית על נער בן 15, שפונה לבית החולים עם שבר בארובת העין ופגיעות נוספות, ומרדף עם בקבוקים שבורים אחרי חברו • בעירייה טוענים כי לא מדובר בתופעה, אבל מתכוונים להגביר את נוכחותם באזור

(צילום אילוסטרציה: imagebank)

בחצי השנה האחרונה הפך המע"ר של מודיעין, ובמיוחד השדרה המרכזית בו, לאתר הבילוי העיקרי של בני הנוער בעיר. מאות בני נוער פוקדים את האזור מדי ערב בסופי השבוע, מה שמביא עימו גם תופעות שליליות כמו עימותים ואלימות בין קבוצות בני נוער, כאשר הקטטה האחרונה, שהתרחשה לפני כשבוע, הסתיימה בפינויו לבית החולים של נער בן 15.

ג', אימו של הנער, סיפרה השבוע למודיעין NEWS: "אני הייתי בדובאי בזמן האירוע, וקיבלתי טלפון ב-1 בלילה משוטר שסיפר לי שהבן שלי הותקף, נפצע ומפונה לבית החולים. לא דמיינתי שככה ייגמר בילוי באמצע העיר, הוא לא מהילדים שמעורבים בדברים כאלה אף פעם. בבית החולים אבחנו שבר בארובת העין, פגיעה בקרנית ונקע בקרסול, והוא ספג עוד הרבה מכות אחרות שלא השאירו סימנים, גם בגלל שהוא למד איך להתגונן מאח שלו, שהתאמן בקרב מגע".

בנה של ג' גולל השבוע את השתלשלות האירועים: ישבנו במע"ר כמה חברים, בנים ובנות, ופתאום קלטנו חבורה גדולה של עשרות נערים מסתכלים עלינו באופן מוזר. אחר כך הבנתי שלפני זה היה איזשהו חיכוך בין אחד החברים שלי לאחד הנערים, ואחר כך הסתבר שהם הזעיקו "תגבורת". הם היו קבוצה גדולה של חבר'ה בני 14-16, שאחרי כמה דקות ניגשו אלינו, כשהם נראים עצבניים, והתחילו לקלל ולדחוף אותנו".

"ניסינו להרגיע את המצב, הצענו גם שנלך משם והתחלנו לסגת. אז חבר שלי קיבל מהם אגרוף לפנים ואני הדפתי אותם ממנו", הוא מספר. "באותו רגע אחד מהם קפץ עלי ונתן לי אגרוף לפנים, החברים שלו ניסו גם הם להרביץ לי אבל הצלחתי לחסום את המכות. קיבלתי גם בעיטות לבטן, ואחרי שהבנתי שאין לי דרך להתגונן בסיטואציה הזאת התחלתי לברוח מהמקום, כשבמהלך הניסיון קיבלתי עוד מכות מהן נפגעתי בקרסול. רצתי משם ואחרי קילומטר בערך התמוטטתי, כי קיבלתי הרבה מכות, ואז איזו משפחה ברחוב עזרה לי ולקחה אותי הביתה. באותו זמן, חבר שלי גם ניסה להימלט מהמקום ורדפו אחריו שני נערים על אופניים חשמליים שהחזיקו בקבוקים שבורים. הוא ברח בסופו של דבר במעלה מדרגות והם עזבו אותו".

נשמע כמו לינץ'.

"נכון, בעצם מצאנו את עצמנו שניים-שלושה חברים מול שלושים נערים. זה הרגיש לגמרי כמו לינץ'. זאת לא סיטואציה רגילה של קצת מכות בין ילדים. היה להם מבט בעיניים שהבנתי ממנו שאם אני נופל אני מקבל מכות רצח. המזל שלי הוא שאח שלי לימד אותי להתגונן".

אף אחד מהעוברים ושבים לא התערב?

"באותו זמן אף אחד לא ניסה לעזור לנו, למרות שהיו הרבה אנשים באזור כי באותו זמן הסתיימה הופעה בגריי. כולם פחדו להתערב".

בטח לא דמיינת שככה תסתיים יציאה לבילוי?

"לא חשבתי שיציאה למע"ר יכולה להסתיים ככה. אני והחברים שלי מפחדים לצאת עכשיו לאזור, לפחות בזמן הקרוב ועד שהמשטרה תעשה משהו. ממה שאני שומע מחברים ומבית הספר זה משהו שקורה הרבה במע"ר בזמן האחרון. לא ראיתי גם איזושהי נוכחות של המשטרה או הפיקוח. המשטרה הגיעה לאזור רק חצי שעה בערך אחרי האירוע, אבל לא עצרה אף אחד מהנערים ההם".

ג': יש לי חברה שגרה שם במע"ר והיא מספרת שבכל סוף שבוע היא שומעת צעקות, קללות ואלימות בין בני נוער".

מדוברות המשטרה נמסר השבוע כי נפתחה חקירה, אולם בשלב זה לא אותרו החשודים במעשה.

שוחחנו השבוע עם לטם גל, מנהלת אגף חברה, נוער וצעירים, וגם עם שמוליק כהן, ראש אגף הביטחון, שמבהירים כי לא מדובר בתופעה וכי מספר המקרים הדומים שאירעו עד כה באזור הוא נמוך ביותר. כפי שפרסמנו לפני מספר חודשים, בעירייה מגבשים כעת תכנית במסגרתה תהיה באזור נוכחות של הורים ומדריכים, במה שיהיה למעשה חלופה לפרויקט "הזולה" הוותיק שנסגר.

גל: "אנחנו עוקבים אחרי המצב במע"ר, שהוא לא כצעקתה. כרגע אנחנו בשלב גיוס מדריכים, יש תכנית הפעלה ונרחיב אותה בתקופות החגים ונהיה בשטח לא רק בסופי השבוע. התכנון הוא לצאת לשטח כבר בתחילת ינואר, כאשר על פי המצב בשטח נחליט איך לפתח את התכנית".

שמוליק כהן, התחלתם לשים דגש על אזור המע"ר בסופי השבוע מבחינת מעקב ונוכחות?

"בהחלט, בלי קשר למצלמות של המוקד העירוני אנחנו נותנים דגש למע"ר. אנחנו לומדים תוך כדי תנועה, כי מדובר באזור חדש. זה מצריך מאיתנו התייחסות ונוכחות, אבל אני חייב לציין שאין תופעה גורפת של אלימות באזור. מה שחשוב מבחינתנו זה לוודא שהעניין לא הופך לתופעה. אנחנו מכווינים את הכוחות שלנו על פי ניתוחים, בודקים איפה השעות הקריטיות וממקדים, יחד עם סיירת ההורים, לא מעט פעילות באזור בימי שישי ואנחנו שם בשביל לשמור על הנוער".

"אני מעריך שלקראת סוף החורף נקצה לשם לא מעט סיורים של ניידות ביטחון וסיורים של השיטור העירוני", ממשיך כהן, "לנוכחות ואכיפה בנושאי אופניים חשמליים וכולי, לשמור על קהל המבקרים ולמנוע אירועי אלימות. יש לנו שיתוף פעולה מלא בין כל הגורמים הרלוונטיים. כל גורם שנכנס למע"ר מטעם אגף החברה, נוער וצעירים מקבל מאיתנו תדרוך מלא והכל בתיאום, גם עם המשטרה. אנחנו לא מתעלמים, להיפך, חשוב לנו להיות שם ולצמצמם כל אפשרות לאירועים כאלו. צריך לזכור שמה שקרה בשבוע שעבר לא מאפיין איזושהי מגמה באזור המע"ר".

כתבות נוספות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

כשמימון וצה"ל נפגשים במודיעין

השבוע בעיר: שירי מימון מגיעה לעיר עם להיטיה הגדולים ובליווי תזמורת צה"ל, לילה של כוכבים בגבעת רגב, חגיגת קיץ במע"ר והופעה של הגרובטרון

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

המשך קריאה »

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

המשך קריאה »