חגיגה מוקדמת

ערן קמינסקי

לפני שלושה חודשים העפילה קבוצת הנשים של עירוני מודיעין בכדורגל לליגת העל, ובמועדון ובעירייה התגאו בהישג ההיסטורי והבטיחו תקציב ראוי • לפני כשבועיים התבשרו השחקניות כי הקבוצה לא תשחק בליגה הבכירה בשנה הבאה ומאשימות באפליה את המועדון ואת העירייה, שמטילים את האשם על ההתאחדות לכדורגל

(צילום: עודד חסין)

רק לפני שלושה חודשים חגגה קבוצת כדורגל הנשים של עירוני מודיעין העפלה היסטורית לליגת העל, קבוצת בוגרים ראשונה בעיר שעשתה זאת אי פעם, אולם כעת התחלפה השמחה בתסכול וטענות לאפליה.

לפני כשבועיים קיבלו המועדון והשחקניות הודעה מהתאחדות הכדורגל, בה נאמר כי קבוצת הנשים המודיעינית לא תשתתף השנה בליגת העל. גורמים במועדון, המסרב לחשוף את תקציבי הקבוצות השונות בו, הסבירו השבוע כי העניין כלל לא תלוי בהם ושהמועדון עשה את מירב המאמצים על מנת שהקבוצה תעלה למגרשי ליגת העל. גם בעירייה התנערו השבוע מאחריות, אולם בסופו של דבר השורה התחתונה ברורה: עיריית מודיעין ועירוני מודיעין כשלו בהיערכות לעונה ולא מצאו פתרונות לבעיה.

על פי אותם הסברים הופתעו במועדון להבין כי ההתאחדות לכדורגל דורשת מקבוצות הליגה להעמיד תקציב וערבויות מבלי להסתמך על כספי התמיכה שאמורים להגיע מהטוטו, שבשנה שעברה עמדו על לפחות חצי מיליון שקל לכל קבוצה. לטענתם בהתאחדות נימקו את הדרישה בכך שלא ידוע בשלב זה מתי יעביר הטוטו את הכספים להתאחדות וממנה לקבוצות. עוד הסבירו השבוע כי לאחר הודעת ההתאחדות ניסו במועדון ליצור איחוד עם קבוצה נוספת, אולם בטרם הספיקו להשלים את המהלך הודיעה ההתאחדות שנשות עירוני מודיעין לא ישחקו בליגת העל.

מי שלא התרשמו מהסברי המועדון הן שחקניות קבוצת הבוגרות, ששלחו השבוע מכתב חריף לראש העירייה חיים ביבס, סגנו אלי סבח המכהן כיו"ר דירקטוריון המועדון, שר התרבות והספורט ואחרים. במכתבן כתבו נשות הקבוצה כי "הודעת ההתאחדות מלפני כשבועיים לפיה קבוצת הבוגרות של המועדון לא תוכל לשחק השנה בליגת העל עקב אי עמידה בתקציב המינימום הנדרש לפעילות בליגה זו, הגיעה לאחר קיץ ארוך בו המשיך המועדון, כבכל שנה, לטפח ולהשקיע כספים רבים בקבוצת הגברים הבוגרת, המשחקת בליגה ב' (הליגה הרביעית בחשיבותה). קיץ שלם חיכינו ובעוד שאנחנו שומעות על החתמות של מאמן, ושחקנים בקבוצת הבוגרים, אצלנו דממה. קבוצת הגברים מתגבשת ואנחנו ממתינות לתורנו – שמעולם לא הגיע. ברגעי האמת, לא האמנו שמועדון מסודר כמו עירוני מודיעין, פשוט ישמוט את ההישג הספורטיבי החשוב והחברתי בתולדותיו ברמה הארצית ויפלה לרעה באופן גס שכזה את קבוצת הבוגרות באופן חלוקת התקציבים הציבוריים".

עוד הוסיפו כי "האפליה מהתנהלות המועדון זועקת. החלטתכם שלא לתקצב את קבוצת הנשים כפי שמגיע לנו בזכות וביושר, מקבעת את האפליה המגדרית שכולנו קיווינו שלא פשטה במודיעין כפי שפושטת במקומות אחרים".

עדי שרי, ראש תחום מדיניות ציבורית בעמותת 'זזה – קהילה לקידום ספורט נשים', שהייתה ממקימות הקבוצה והגישה כעת בקשה לחופש המידע בדרישה לחייב את המועדון להציג את התקציבים המופנים לקבוצות העירוניות, אמרה: "במקום שמודיעין תהפוך למובילה בתחום ותעודד מודלים נשיים ספורטיביים, הרי שכעת המסר שיוצא מהעיר הוא דווקא הפוך. אנו קוראות מכאן לאנשי מועדון עירוני מודיעין ולעירייה לפעול לשינוי המצב, לתיקון העוול, ולאפשר לשחקניות להגשים את ההישג הספורטיבי אליו הגיעו בזכות גדולה".

יעל פיטובי, קפטנית הקבוצה, הוסיפה: "מהסכום שהופנה לטובת קבוצת הבוגרים שתקועה בליגה ב' לא יכלו לקחת ולתת לנשים כדי שיוכלו לשחק בליגת העל? במבחן התוצאה עירוני מודיעין לא נתנה שקל עבור כדורגל הנשים. אנחנו מבקשות שיקצו את הכסף ויקבלו אותו מאוחר יותר מהטוטו. אלו כספי ציבור שנותבו לקבוצת הגברים והשאירו אותנו בלי כסף. יש עוד קבוצות שנמצאות במצב הזה, אבל אף אחת מהן לא קבוצה עירונית אלא קבוצות בבעלות פרטית. מאוד נוח לעירייה להיתלות בהחלטה של ההתאחדות או להפיל את זה על עירוני מודיעין, אבל כולנו שוכחים שעירוני מודיעין הוא גוף ציבורי שבסופו של דבר הוא כסף עירוני. אי אפשר להגיד שביבס לא יכול להחליט שקבוצת הגברים תקבל פחות כסף והוא יועבר לנשים. בסופו של דבר זה עניין של החלטה איפה אתה שם את הכסף ובמי אתה מאמין יותר – בגברים בליגה ב' או בנשים בליגת העל".

גורם בעיריית מודיעין הסביר השבוע כי למרות טענות השחקניות לעירייה אין אפשרות להעביר את הסכום המדובר כהלוואת גישור. יו"ר עירוני מודיעין וסגן ראש העירייה, אלי סבח, סירב השבוע להגיב לשאלות מודיעין NEWS.

מדוברות עירוני מודיעין והעירייה נמסרה השבוע תגובה משותפת: "בעירוני מודיעין רואים חשיבות רבה בספורט הנשי ומשקיעים רבות בקידום וטיפוח ילדות, נערות ונשים בתחום זה בכלל ובענף הכדורגל בפרט. ההעפלה של קבוצת הבוגרות, יחד עם הנחישות מצד השחקניות, היא התוצאה של ההשקעה הזו. בשנים האחרונות חנכה עירוני מודיעין מגרש כדורגל סינתטי המיועד רק לכדורגל בנות ומעניקה מעטפת מקצועית לשחקניות, לצד פרויקטים לעידוד וקידום כדורגל בנות. עם העפלת קבוצת הנשים לליגת העל, הכין מועדון הכדורגל עירוני מודיעין תקציב בהתאם לתקצוב הממוצע של קבוצות הנשים בליגת העל, המסתמך בין היתר על תמיכות הטוטו, כמקובל. להפתעת המועדון, החליטה ההתאחדות לכדורגל לא לאשר את תקציב קבוצת הנשים המסתמך על כספי הטוטו ולה הפתרונים. בעשותה כך ההתאחדות החליטה לא לאפשר למועדון לממש את ההישג הספורטיבי של קבוצת הנשים, לשחק בליגת העל. יודגש כי בניסיון נוסף לממש את ההעפלה, פרסם המועדון 'קול קורא' המזמין שיתופי פעולה לרבות איחוד עם גורמים מקצועיים נוספים, אך החלטת ההתאחדות עוד בטרם הסתיים ה'קול קורא' הפכה אותו ללא רלוונטי״.

2037-08-24 02:02:00
2037-08-24 02:02:00

כתבות נוספות

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

המשך קריאה »

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המשך קריאה »

שדד את ההיסטוריה

תושב מודיעין נעצר בחשד לסחר בלתי חוקי בעתיקות, ובחיפוש בביתו נמצאו 1,800 פריטים היסטוריים, חלקם נדירים • על פי החשד, החשוד רכש את הפריטים מסוחרי עתיקות מהשטחים ומכר אותם ללקוחות בחו"ל

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך