חדשות לוהטות מלפני אלפיים שנה

ערן קמינסקי

כנס "מורשת מודיעין" השנתי מזמן לחובבי הארכיאולוגיה המקומית חשיפה ראשונה של ממצאי החפירות ב"חורבת זכריה" (ליד הפארק הטכנולוגי) וגם מנזר ביזנטי שהתגלה בסמוך לאום אל עומדן • "מודיעין News" חושף את האתר הארכיאולוגי הענק והחשוב שנחפר בימים אלה ליד כפר רות, שגם בו חיו יהודים בימי בית שני

חג החנוכה הביא עימו למודיעין לא סופגניות ונרות, אלא גם שפע של חידושים בתחומי הארכיאולוגיה וההיסטוריה של העיר וסביבתה. ביום חמישי השבוע מתקיים באולם עינן בקניון "כנס מורשת מודיעין "המסורתי על שם פרופסור יאיר פרג, בו ייחשפו חלק מהחידושים שהעלו החפירות הארכיאולוגיות האחרונות בשני אתרים במודיעין.

בכנס יוצגו תוצאות חפירת ההצלה האחרונה ב"חורבת זכריה" הנמצאת בסמוך לפארק הטכנולוגי. החפירה התקיימה בין החודשים ינואר ואפריל השנה ובה נחשף יישוב עירוני נרחב מהתקופות האיסלאמיות הקדומות – בין המאות ה-8 ל-10, קודם להופעת הצלבנים בארץ ישראל. חשיפת היישוב, שננטש ככל הנראה לאחר רעידת אדמה שפקדה את האזור, סותרת את התפיסה שהייתה מקובלת עד היום בקרב החוקרים לפיה אזור מודיעין כמעט ולא היה מיושב בימי התקופות העבאסית והפטימית. על פי החוקרים מדובר ביישוב עירוני אמיד, שנמצא בין הערים הגדולות ירושלים ורמלה ושימש ככל הנראה כמרכז ייצור עבורן.

החפירה השנייה שתוצאותיה ייחשפו בכנס נמצאת בסמוך לאתר אום אל עומדן המפורסם. אנשי רשות העתיקות שחפרו במקום חשפו שרידי מנזר מרשים, בית חווה ומבנה ציבור מהתקופה הביזנטית (מאות 7-5 לספירה). האתר נחשף לראשונה כבר בסוף שנת 2015 וכעת, לאחר עונת חפירות נוספת, נחשפו בו מבנים נוספים.

המנזר, שגודלו 15X18.5  מטר, כלל מערכת חדרים שחלקם רוצפו פסיפס לבן וקפלת תפילה קטנה. בלב המנזר קיימת מערה טבעית ששימשה את שוכני המנזר. ובמרכז חצר המנזר נחשף מדליון מפסיפס צבעוני ובו צלב. מציאת המנזר בחפירה היא תוספת מחקרית חשובה ביותר למידע על המרקם הכפרי של מודיעין בתקופה הביזנטית, ועל פעילות הנזירים באזור. במרחק של כ-500 מטר לערך מדרום-מערב למנזר, נחשפו שרידי בית חווה ובאתר סמוך נחשף חלק של מבנה נוסף בעל צביון ציבורי מרשים. חריטות צלבים שנמצאו במבנים השונים מעידים כי המקום שימש את האוכלוסייה הנוצרית. החוקרים מעריכים כי מבנה הציבור שירת את הנזירים שהתגוררו במנזר שנחשף. במרכז המבנה עמדה חצר מרוצפת פסיפס ומסביב לחצר עמדו חדרים ובורות מים. ממערב למבנה נחשפה גת מרוצפת פסיפס ובור איגום מטוייח.

עוד עולה מהחפירה כי יתכן שהממצאים מספקים פתרון לתעלומה בת יותר ממאה שנה במחקר הארכיאולוגי. התעלומה נוגעת למיקומו של האתר העתיק "אל-אביאר" (El Eb`iar), המופיע בסיפוריו של הארכיאולוג הצרפתי הנודע שארל קלרמון גנו. לפי החוקרים האתר שנחשף כעת הוא האתר שלגביו ציין קלרמון גנו שהוא נמצא "כעשר דקות הליכה צפונית מאום אל עומדאן…".

במקביל לפרסומים שבכנס אנו חושפים כאן לראשונה את דבר קיומה של חפירה חדשה באזור מודיעין, בה התגלו יישוב יהודי מימי בית שני, כמו גם בית אחוזה מרשים מהתקופה הביזנטית. האתר נמצא בצמוד למושב כפר רות, בינו לבין תוואי גדר ההפרדה, בו נערכה חפירת בדיקה בידי אנשי קמ"ט ארכיאולוגיה במינהל האזרחי. במקום נמצאו עדויות להתיישבות במשך קרוב לאלף שנה, כאשר מדובר על אתר בגודל נרחב ביותר.

תחילת ההתיישבות במקום משוערת לימי בית המקדש השני. במקום נתגלו שרידי קולומבריום, בורות מים גדולים ומקווה טהרה יהודי ציבורי גדול ומרשים. לדברי החוקרים ככל הנראה הסתיימה ההתיישבות היהודית במקום בימי המרד הגדול ברומאים בשנת 70 לספירה.

ארבע מאות שנה מאוחר יותר התיישבו במקום תושבים נוצרים בימי השלטון הביזנטי (מאות 4-5 לספירה). אותם מתיישבים חדשים הקימו באתר בית אחוזה גדול מאוד, שלידו נחפר העורף החקלאי של היישוב הכולל מתקנים חקלאיים רבים ומשוכללים. במקום נחשף בית בד ייחודי שרצפתו מרוצפת פסיפס. ייחודו של בית הבד הוא שיש בו מערכת סחיטה בעלת שתי משקולות בורג, אותן עדיין ניתן לראות במקום. עוד נמצאה בבית האחוזה בריכת טבילה מרוצפת, ששימשה ככל הנראה את בעלי האחוזה.

בקמ"ט ארכיאולוגיה אמרו השבוע כי חלק מהממצאים באתר ישומרו ואילו אחרים יועתקו ממקומם כאשר ייסלל במקום הכביש החדש המתוכנן לחבר את מודיעין עילית לכביש 443 בסמוך למחסום מכבים. בני הר-אבן, סגן קמ"ט ארכיאולוגיה במינהל האזרחי, אמר השבוע: "אנו פועלים רבות על מנת לקדם ולשמר אתרים ארכיאולוגיים בהתאם לסמכויותינו בשטח C".

2018-12-05 00:00:00
2018-12-05 00:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך