יותר טוב מ-8,200

ערן קמינסקי

עשרות נשים ממודיעין שיודעות לתכנת (וגם כאלה שרק לומדות) החלו להיפגש במרכז "יודה" לשיעורי חינם ותרגולי שפות וטכנולוגיות חדשות  את הפעילות מארגן המטה הארצי של she codes האירגון שפועל לשוויון מגדרי בענף ההייטק. בתמונה: ערב שיגרתי ב"יודה" (צילום פרטי)

מדי שבוע מתכנסת במרכז הצעירים החדש "יודה" בשדרות עמק האלה קבוצת לימוד מעט שונה בנוף הצעיר והסטודנטיאלי של המקום. הקבוצה היא חלק מפעילות ארגון she codes, הפועל ברחבי הארץ תחת מטרה מוצהרת ברורה – להגיע בתוך עשור למצב בו מחצית מהמתכנתים בתעשיית ההייטק הישראלית הן נשים.

"אנחנו מתכנתות, יזמיות, סטודנטיות מכל הפקולטות, מהנדסות וחברות. מה שמאחד אותנו הוא תחום עניין משותף – טכנולוגיה!", כך נכתב בעמוד הבית של קהילת הנשים המתכנתות הגדולה בישראל, המונה כבר קרוב לעשרת אלפים משתתפות.

בריאיון לאתר MAKO בשנה שעברה אמרה מייסדת הארגון רות פולצ'ק כך: "ישראל מיצבה את מקומה בעולם כסטארטאפ ניישן ועולם ההייטק הישראלי מכיל מגוון עצום של חברות שנמצאות בטופ העולמי. ישראלים נמצאים בעמדות מפתח בחברות כמו גוגל ופייסבוק ויש לנו גם סטארטאפים קטנים של אנשים בודדים בתחומים רבים כמו פיתוח אפליקציות ואתרים, מוצרי תקשורת, חומרה ועוד. תחום ההייטק גדל ומתפתח באופן מתמיד וצמא לאנשי מקצוע טכנולוגיים טובים, אך מפתיע לגלות כי בשוק זה שנחשב מתקדם ומתגמל נשים, כיום הן מהוות רק כ-15% ממפתחי התוכנה וכ-34% מעובדי ההייטק בכלל".

she codes מונה כיום שלושים סניפים ברחבי הארץ, הנמצאים באוניברסיטאות מובילות וחברות הייטק מהשורה הראשונה. גוגל, צ'ק פוינט, סיסקו, IBM, ומיקרוסופט הם רק חלק מהשמות שמשתפים פעולה עם הארגון.

* * *

בסניף המקומי לומדות המשתתפות, ללא תשלום, שפות תכנות שונות. עד לא מזמן הן פעלו ממשרדי החממה הטכנולוגית MESH שנסגרה, ובספטמבר הקרוב הן יחגגו שנה לפעילות הקבוצה. זאת בנוסף לסיבוב פעילות נוסף שהתקיים לפני כשנתיים.

את פעילות הקבוצה המודיעינית מנהלת הדס כהן, תושבת העיר העובדת כמנהלת פיתוח בחברת מדיה. "רציתי לעשות עוד משהו, משהו התנדבותי. בשלב מסויים ראיתי שבארגון מחפשים מישהי למשרה הזאת, פניתי אליהן והתקבלתי. בחרתי דווקא בזה משום שפעילות הארגון קשורה לעולם שאני נמצאת בו. בנוסף, בעיני זה חשוב לקדם הרבה נשים שרוצות לעשות שינוי, או שמפחדות ממנו. אנחנו נותנים להן סביבה תומכת ומבחינתי זאת הדרך שלי להחזיר משהו לעולם ולקהילה".

מאז חודש ספטמבר האחרון חידשה הקבוצה בעיר את פעילותה וכיום הן נפגשות מדי שבוע במרכז הצעירים למפגש של שעתיים וחצי. מדי חודש אף נערכת במקום הרצאה המועברת בידי אנשי מקצוע באחד התחומים הקשורים לפעילותן. "מטרת ההרצאות היא לתת משהו קצת מעבר. מתעמקים יותר בתכנים הקשורים לקוד, שפת תכנות, טכנולוגיות חדשות או אפילו כתיבת קורות חיים ואיך לגשת לראיון עבודה. הייתה לנו למשל הרצאה שהעבירה מנהלת בכירה באינטל, שסיפרה על הדרך שלה בעולם שהוא יותר גברי מנשי".

מי הנשים שמגיעות אליכן?

"בדרך כלל בסניפים האחרים של she codes מדובר על סטודנטיות או בוגרות תואר ראשון. במודיעין המצב מעט שונה. מגיעות אלינו נשים שמוכנות לשלב הבא של החיים, שלחלקן הייתה קריירה וכעת הן רוצות לעשות שינוי. יש גם כאלו שמגיעות לא בשביל להפוך למתכנתות, אלא כדי שיוכלו לדבר עם הילדים שלהן ולהבין את העולם שלהם. יש מנעד מאוד רחב של נשים וגילאים, וזה מאוד כיף לראות בחורה צעירה יושבת עם מישהי שכבר הרבה אחרי התואר ויחד הן עובדות".

* * *

מדי חודש מתחילה הקבוצה מסלול לימודים חדש. בדרך כלל מספר המשתתפות נע בין 20-40. העבודה בכיתה היא עצמאית ברובה. כהן: "אנחנו נותנות להן תמיכה ומערכי שיעור, כאשר הלמידה עצמה היא עצמאית. כל אחת מגיעה עם הלפטופ והאוזניות שלה ואנחנו מדריכות ועוזרות בשאלות שעולות. בנוסף, המשתתפות גם עוזרות אחת לשנייה כאשר הוותיקות מסייעות לחדשות. בגדול, החומר נמצא באינטרנט ואפשר לעבוד גם מהבית, אבל דרושה מסגרת כדי שאנשים ירגישו מחוייבים יותר לעניין".

עם איזו הכשרה יוצאות המשתתפות בסיום התוכנית?

"בסופו של דבר הרעיון הוא שהמשתתפות ייצאו עם יכולת לתכנת. הן לומדות את שפות התכנות פייטון, תכנות לWEB ותכנות לאנדרואיד. בסיום התוכנית יש פרויקט גמר שהתוצר שלו הוא למשל כתיבת אפליקציה לסמארטפון. עיקר התוכן בתוכנית שלנו הוא באמת סביב שפות התכנות. הרעיון הוא לפקס את המשתתפות על זה, בלי התיאוריות שמסביב".

ובאמת ממרכז הצעירים הן יוצאות אל תעשיית ההייטק?

"כמו שאמרתי, יש אצלנו הרבה נשים שמגיעות כל אחת ממטרות שונות ועם רצונות שונים, לאוו דווקא להפוך למתכנתת. אבל יש גם סיפורים כמו מישהי שהגיעה אלינו באוגוסט שעבר. היא באה בכלל מעולם הביטוח, נדלקה על הנושא והיום היא שותפה בחברת סטארט אפ והיא בעצמה תכנתה את כל הקוד שלהם. הבחורה הזאת היא הוכחה מושלמת ליעילות של התוכנית. צריך להבין שכדי להגיע לאן שהיא הגיעה צריך לקרוע את התחת. זה אמנם אפשרי, אבל זה לא קל ודורש הרבה מאוד השקעה".

כמה זמן נמשכת התוכנית? מי יכולה להתקבל?

"מדובר על בין 20-30 שיעורים שבועיים. כל אחת מתקדמת בקצב שלה ויש גם מי שלוקח לה לסיים את התוכנית ב-40 שיעורים. זה מאוד תלוי בקצב האישי של כל משתתפת. אין אצלנו שום סלקציה ולא תנאים מוקדמים. כל מי שרוצה להשתתף פשוט באה. זה נותן לכל אחת את האפשרות לבדוק אם בכלל זה מעניין אותה ומתאים לה, כשחלקן גם עוברות הלאה לדברים אחרים".

* * *

כמו הארגון הארצי של she codes, שכמעט ולא מנסה לייצר לעצמו חשיפה תקשורתית, גם פעילות הקבוצה במודיעין כמעט ולא מפורסמת והנשים מגיעות לקבוצה בשיטת "מפה לאוזן". כהן: "אנחנו קהילה די גדולה, כשיש קבוצת פייסבוק כללית וקבוצה לכל אחת מהקהילות. יש המון עוקבים אחרי הקהילה ורוב הפרסום נעשה דרך הפייסבוק, כשבמודיעין אנחנו מפרסמות לפעמים בקבוצות של נשים בפייסבוק וכמעט כל יום מצטרפות אלינו עוד נשים".

2017-07-18 01:00:00
2017-07-18 01:00:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך