ירידה של 60% בשיעור עבירות הרכוש במודיעין בשנתיים האחרונות

יהודה גולן

מפקד תחנת משטרת מודיעין העניק ריאיון ראשון לאחר יותר משלוש שנים בתפקיד, בו הוא חושף כי שיעור הפשיעה בעיר יורד בעקביות מאז 2015, כמו גם מספר תאונות הדרכים שירד ב-20 אחוז בשנה שעברה

(צילום ארכיון: דוברות המשטרה)

בעוד שבקבוצות המודיעיניות ברשתות החברתיות ממשיכים לצוץ כמעט מדי שבוע עוד דיווחים על פריצות לבתים בשכונות השונות ובעיקר במכבים-רעות, חשף בשבוע שעבר מפקד משטרת מודיעין כי בשנתיים האחרונות חלה ירידה של קרוב ל-60 אחוז בשיעור עבירות הרכוש בעיר.

כזכור, בשבוע שעבר התקיים בעיר טקס חנוכת המבנה החדש של תחנת משטרת מודיעין (וגם של מרחב שפלה החל מאפריל הקרוב), וכך למעשה סימן ראש העירייה את פתיחתו הרשמית של המע"ר וכביש השדרה המרכזית שנפתח לתנועת רכבים.

במשרדו החדש בקומה השנייה בתחנה החדשה יושב סגן ניצב אלעד קליין, מפקד תחנת מודיעין מזה שלוש וחצי שנים, שנראה די נרגש מהשינוי הדרסטי לעומת התחנה הוותיקה במתחם הקראוונים "המט ליפול", כלשונו. זהו ריאיון ראשון עם קליין מאז כניסתו לתפקיד, שהתאפשר רק הודות לאירוע החגיגי בו השתתפו גם השר לביטחון פנים ומ"מ מפכ"ל המשטרה.

כשמנסים לדלות ממנו נתונים על הפשיעה במודיעין, סנ"צ קליין נועץ עיניים בדובר שלצדו ושואל: "אפשר?". "רק באחוזים", עונה הדובר. "בלי מספרים מוחלטים".

סנ"צ קליין (צילום: דוברות המשטרה)

ואלו הנתונים, גם אם רק באחוזים: בשנת 2018 חלה ירידה בשיעור עבירות הרכוש בעיר של 20%, ובשנה החולפת (2019) נרשמה ירידה נוספת של 38%. בסך הכל מתגאים במשטרת מודיעין כאמור בירידה של קרוב ל-60 אחוז.

קליין, מהי גזרת הפעולה שלכם כאן?

"אנחנו נותנים שירות לעיר מודיעין וליישובי הסביבה בהם שעלבים ונוף איילון, כפר רות, שילת, לפיד, מבוא מודיעים וכל יער בן שמן, שהוא מהיערות הגדולים במדינה. וכמובן גם קו התפר. מחוץ למודיעין יש לא מעט עבודה, ודי אם נזכיר למשל את אירוע השריפה ופינוי היישוב מבוא מודיעים, שם כמה דקות אחרי שסיימנו את פינוי התושבים אפפו להבות את כל היישוב והוא נשרף לגמרי".

במודיעין אין הרי רמת פשיעה כמו ברמלה או לוד. האם יש כאן אקשן שאנחנו לא מודעים לו?

"פעם אמרתי למישהו שמודיעין זה תחביב. באתי מתחנת לוד, שם כאמור שירתי במשך תשע שנים והתקדמתי משוטר סיור ועד לסגן מפקד תחנה. אי אפשר להשוות את האירועים בשתי הערים. בלוד הם הרבה יותר חמורים ואינטנסיביים. מדברים על מגזר ערבי, אבל זו עיר מעורבת וזה אתגר גדול לבצע שיטור בעיר שבה גרים באותו בניין יהודים וערבים. פה במודיעין זה שונה, אבל לנו יש כאן את קו תפר".

מהם בעצם עקרונות השליטה שלכם כמשטרה על השטח?

"להפגין בולטות, נוכחות וגם צריך לשלוט על עולם העבריינים. במודיעין לשמחתנו לא גרים עבריינים ברמה דומה לערים אחרות, ולכן הפשיעה כאן היא תוצרת חוץ, כלומר של אנשים שמגיעים לפה. בלוד אלה מקומיים בעיקר, כך שאחרי ביצוע פשע ידענו מיד לאן לבוא לבצע מעצר. כאן במודיעין זה סיפור מסובך, כי העבריינים בדרך כלל באים מבחוץ. אם מדובר על פשיעה שמגיעה מכפרים פלסטינים, אז צריך הרבה יותר תיאומים עם הצבא כדי להיכנס לכפר כזה ולבצע מעצר. גם למצוא חשודים זה לא פשוט במקרה כזה".

אז מה בכל זאת ניתן לפרט לגבי רמת הפשיעה במודיעין?

"עבירות רכוש נחלקות לארבע קבוצות: פריצות לבתים, גניבות רכבים, פריצות לרכבים ופריצות לעסקים. מבחינת הנתונים את שנת 2019 סיימנו בירידה של 38% בסך כל עבירות הרכוש, ותוסיף לזה ירידה של עוד 20% בשנה קודמת. אני יכול לומר לך שמשנת 2015, כולל השנה, אנחנו במצב הכי טוב מבחינת מספרי עבירות הרכוש שהיו כאן בעיר. גרף הפשיעה בכלל שזה אלימות, עבירות רכוש, סמים ועוד, נמצא בסך הכל במגמה של ירידה עקבית לאורך השנים. אבל עוד דבר צריך להילקח בחשבון, וזה שהעיר מתרחבת וגדלה בקצב מהיר ולכן הירידה גדולה יותר, כי כשהעיר גדלה באלפי תושבים בכל שנה והפשיעה יורדת, זה משמעותי מאד. ירדנו גם באחוזים וגם במספרים המוחלטים של ביצוע עבירות, למרות הגידול באוכלוסיה".

ומה לגבי עבירות סמים?

"עבירות הסמים שינו את פניהן בשנים האחרונות. אם עד לפני מספר שנים היינו תופסים את עברייני הסמים בשטח, ברחוב, הרי שהיום עברייני הסמים פועלים ברשתות החברתיות, בטלגראס ובאינטרנט ואפשר להבין שאם לא אצליח לחשוף ראיות ברורות נגד חשודים, בית משפט לא יקבל את החומר שאביא לפניו. בעולם החדש של הסמים הרבה יותר קשה לאסוף ראיות, אבל גם אנחנו התקדמנו מאד בשימוש בטכנולוגיה שמסייעת לנו במאבק בעברייני סמים באינטרנט".

כמו מה למשל?

"קודם כל יש לנו בתחנה זירה טכנולוגית. יש לנו כאן חדר עם אמצעים טכנולוגיים ברמה שפעם הייתה רק ליחידות ארציות, כמו למשל בתחום של פריקת טלפונים סלולאריים ובדיקת מצלמות של סמארטפונים. כל זה נעשה היום בתוך התחנה, כמובן עם צו שופט, כשיש לנו חוקר שמוסמך ויודע לתפעל את כל הציוד הזה. אגב, הטכנולוגיה הזאת עובדת לשני הכיוונים, כלומר הרבה פעמים זה דווקא מנקה אנשים מחשד כי אתה נכנס למכשיר הסלולארי שלהם ורואה באמת שאין כלום והאיש נקי.

מה היעדים שלך כמפקד לשנת 2020?

"לשנה הקרובה היעד הוא קודם כל לצמצם עוד יותר את פשיעת הרכוש, כי זה מפריע לתושבים. אנחנו במקום טוב, אבל עדיין כשאתה מבצע סקרים, והמשטרה עושה סקרים על בסיס שוטף, אנחנו רואים שעבירות רכוש זה מה שמפריע כאן לאנשים במודיעין יותר מהכל כי זה פוגע כאן בבית הפרטי שלהם. אני יכול לומר לך כשפורצים כאן לבית, מיד כל היישוב מרגיש כאילו פרצו לו עצמו לביתו הפרטי. לעומת זאת, בעיר גדולה יהיו עשרות פריצות ואף אחד לא יידע אפילו. פה זה אחרת והמדיה החברתית פה בעיר רועשת וגועשת על כל אירוע כזה. יעד שני שלנו הוא לטפל בתאונות דרכים. גם כאן בשנת 2019 יש ירידה של כ-20% במספר תאונות הדרכים בעיר, וזו עיר קשה לשליטה כי היא יושבת על צירי תנועה ראשיים וארציים".

איך אתה מבחינת כח אדם?

"מודיעין היא תחנה קטנה ושמעת את דברי השר לבטחון פנים, שאמר בטקס שהמשטרה לא עובדת על תקציבים של טייס אוטומטי. יכולים לבנות עיר ובניגוד לבניית ותקצוב מבני חינוך או בריאות, שזה באמצעות טייס אוטומטי לפי מספר התושבים, למשטרה שכחו להצמיד טייס אוטומטי וכך יכול להיות מצב שיבנו עיר וישכחו לבנות תחנת משטרה".

סיור בתחנה החדשה מגלה כי היא מתפרסת על פני שטח גדול מאוד בשתי קומות במבנה. בקומת הכניסה מצויים גם שלושת חדרי המעצר הנקיים ומצוחצחים. שבועיים לאחר המעבר למבנה החדש ו"עוד לא היה לנו עציר כאן", צוחק סנ"צ קליין. הוא גם מספר על הכניסה הצדדית הנפרדת שנבנתה במיוחד להבאת בני נוער וקטינים לחקירות או למעצר, זאת "כדי שלא כולם יראו אותם".

מה עושה המעבר של המשטרה למע"ר?

"המעבר לכאן מסמל תקופה חדשה וחדשנית. שם בקראוונים כדי להגיש תלונה או לדווח על תאונת דרכים אנשים עמדו בשמש או בגשם והמתינו. זה לא היה נעים וכאן במבנה החדש הרבה יותר נוח".

גם השוטרים שלך קיבלו צ'ופר.

"לגבי השוטרים המעבר יצר סוג של רווחה. לא רווחה של להיות עשירים, אבל עכשיו חוקר יכול לשבת במשרד משלו ולעבוד בשקט, בלי ששלושה חוקרים יישבו באותו החדר והכל יתערבב. יש לנו כאן אמצעים טכנולוגיים, חדרי חקירה מאובזרים טוב יותר ושלוחה של זיהוי פלילי. זו יחידה מחוזית ואצלנו יש נקודת קצה של הזיהוי הפלילי, מה שמקל מאד על העבודה כאן".

2036-01-16 01:13:00
2036-01-16 01:13:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך