יתכן שינוי בתוואי צינור המים של מקורות ב"חורשת מכבים"

יהודה גולן

השבוע התקיים במקום סיור של התושבים עם היערן הראשי של קק"ל • זה הציע להורות למקורות להעתיק את התוואי למקום אחר, שבו ייסלל "שביל" אש וגם שם ייכרתו עצים

"יש מצב שתוואי הנחת הצינור ביער מכבים יזוז מערבה לכיוון בתי התושבים כדי לאחד אותו עם התוואי העתידי של שביל האש שמתוכנן ליד בתי המגורים", כך אמר השבוע ג'וקי ניב, חבר ועד רובע מכבים רעות ומחזיק תיק שפ"ע ברובע. ניב אמר את הדברים בעקבות סיור שהתקיים ביום ראשון במכבים בהשתתפות סוהיל סיידן, היערן הראשי בקק"ל, היערן האזורי, נציגי מקורות, נציגי ועד הרובע וכתריסר תושבים. על הפרק כמובן – כוונת מקורות להתחיל באופן מיידי בהטמנת צינור מים גדול לירושלים בשטח "חורשת מכבים". במהלך הפגישה רמז סיידן כי הוא שוקל אפשרות להזיז את תוואי צינור המים לכיוון מערב, סמוך לבתי התושבים, כדי לאחד את תוואי הצינור עם תוואי שביל האש. "אני מאוד מקווה שהתוכנית הזו לא תצא לפועל", אמר ניב. "תאר לך שהטרקטורים יעבדו עשרה מטרים מבתי התושבים במשך חודשים? מה יהיה שם ואיך יקבלו זאת התושבים?".

סיידן אמור לקבל החלטה סופית בדבר תיקונים בהנחיות העבודה בימים הקרובים ולאחר מכן יחלו העבודות בשטח. במהלך הסיור אמר כי יהיה צורך להכין את שביל האש מחדש סמוך לבתי התושבים והמשמעות היא הכנת רצועה ללא עצים. באופן אירוני – אם תתקבל החלטה ברוח זו ייכרתו עצים במקום אחר ב"חורשת מכבים" תחת העצים שיישארו במקומם בתוואי שהציעה חברת מקורות.

דני רוזנפלד ממכבים, חבר מועצת העיר לשעבר שהשתתף בסיור, אמר: "במהלך המפגש ביטאנו, כנציגי המערערים, את עיקרי טענותינו ובהן, אך לא רק, את אי חוקיות היתר הבנייה שניתן למקורות. תוואי החפירה המוצע העלול לגרום לנזק קשה עד כדי בלתי הפיך ליער מכבים ולסביבתו. אי בחינה לעומק של גורמי התכנון לבחינת חלופות מתבקשות אחרות וזמינות, שילוב הנחת הצנרת בתוכניות נוספות של קק"ל ליער מכבים ובהן דילול מתוכנן של עצי היער, הקמת קו חיץ לבתים הסמוכים והעברת הצינור בו וכן קבלת ערבויות ביצוע ממקורות ועוד".

רוזנפלד דיווח בפייסבוק על תוצאות הפגישה והוסיף: "טענותינו נפלו על אוזניים קשובות, מקצועיות, מנוסות ומבינות כשטובת היער מחד והצורך החשוב בעבודות התשתית להנחת קו מים מנגד יכולים להתקיים במקביל, לאו דווקא בתוואי המתוכנן אלא בחלופות אחרות שאת חלקן הצענו בערר ובמפגש. נושא יער מכבים מצוי בשלב זה בבדיקת עומק ולימוד נוסף של קק"ל וייקח פרק זמן נוסף עד שתתקבל החלטה בעניינו". הוא חתם את הדברים בהודעה: "רישיון הכריתה שנתנה קק"ל למקורות מבוטל בשלב זה".

ג'וקי ניב מיהר להגיב: "הרישיון לא בוטל וכדאי שכולם יהיו צמודים לעובדות. מה שאמר היערן הראשי הוא שיתקבלו הנחיות נוספות שעליהן הוא יחליט בקרוב לגבי צורת העבודה וכי הוא שוקל את הזזת התוואי כדי לאחד את הצינור עם שביל האש המתוכנן".

בינתיים הוסיפו שני חברים בוועד הרובע את חתימותיהם על הערר שהוגש לרשויות במטרה לעצור את העבודות. אחד מהם הוא יוסי חזאי, שהסביר: "אני חבר בוועד הרובע וחתמתי יחד עם עוד שלושה בני משפחתי על הערר. אני חושב שמי שחס על בעל חיים ועל עץ הוא רגיש לסובב ולסביבה. אני מעריך את הפעילות ואת הנחישות ואם המאבק יצליח ויחייבו את מקורות להפקיד מיליונים – הם יתייחסו לכל עץ במשנה זהירות ויפקחו על עבודת החפירה והשיקום ביתר זהירות".

החותם הנוסף הוא אפי מלר, שהסביר: "העניין הוא לא בשאלה הטכנית כמה עצים יעקרו ממקומם ו/או יוזזו. אישור קק"ל לעקירת עצים מתייחס אך ורק לאותם 25 סוגי עצים הכלולים ברשימה שהחוק מחייב לקבל אישור 'פקיד היערות' בקרן קיימת לעקירתם או הזזתם. ביער מכבים קיימים עצים רבים שכלל לא נדרש אישור פקיד היערות לעקירתם והבעייה היא עם עצים אלה. ועד הרובע עשה אמנם עבודה יסודית לאיתור וסימון עצים בוועדה בראשותו ניב, אך אין לו את הכלים הנדרשים לפקח על הנעשה בשטח על ידי חברת מקורות. לעובדי מקורות אין מושג מי זה 'פקיד היערות' ואישוריו והם יעקרו כל עץ שיפריע למהלך העבודה התקין".

החשש של מלר הוא מכך שההנחיות מגבוה לא יחלחלו לדרג המבצע בשטח: "גם אם לוועד הרובע תהיה איזו נציגות בשטח אזי לנציגות זו אין כל סמכות פיקוח / הנחיה / הוראה על חברת מקורות ועובדיה וזו הסכנה כי בלי משים ועל פי החוק ומגבלותיו יעלם או יהרס לנו היער הזה. אני קורא מכאן לצדדים לא לריב על הנתונים אני קורא מפה לבוא בדברים להגיע להבנות והתייצבות מאוחדת בהובלת ועד הרובע להתנגדות לפוטנציאל ההרס של יער מכבים היקר לנו מאד. לא רק לתושבי מכבים אלא לכלל הישוב מכבים-רעות".

גדעון בכר, מראשי המתנגדים לתוכנית ומראשי עמותת "תושבים משפיעים במודיעין", אמר: "העמותה  מביעה את תמיכתה בפעולות ועד ההצלה של יער מכבים וקוראת לחברת מקורות, קק"ל ועירית מודיעין לנקוט בכל הפעולות הנדרשות כדי להבטיח את מיזעור הפגיעה בעצי היער, ובכלל זה בחינת חלופות מקיפה לתוואי הנחת הצינור. חשוב להבטיח מניעת כל פגיעה העלולה להיגרם בבריאות התושבים וברווחתם כתוצאה מעבודות עפר רחבות היקף הצפויות ביער ובאזור הישוב. יער מכבים הינו פנינת חן יוצאת דופן בה מגוון רחב של עצים ארצישראליים המהווים בית חם ליונקים, ציפורים ובע"ח רבים. מדובר בריאה ירוקה המספקת לתושבי מודיעין אוויר נקי וחמצן ומקום מרגוע בחיק הטבע. אלפי תושבים הביעו את תמיכתם במאבק הצודק לשימור היער באמצעות עצומה והגשת ערר וראוי שהגורמים הנוגעים בדבר יתחשבו בדעתם".

2035-07-31 02:29:00
2035-07-31 02:29:00

כתבות נוספות

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך