כך תזהו הפרעות קשב וריכוז אצל הילדים

תוכן פרסומי
2037-02-28 02:07:00
2037-02-28 02:07:00

זיהוי מוקדם של ההפרעה יוכל לפתור ולמנוע המון בעיות שונות שיכולות לצוץ בעתיד עקב חוסר טיפול והתמודדות לקויה של ההורים והילד

(צילום: Freepik)

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הן כבר לא דבר כזה חריג וניתן לראות כיום יותר ויותר ילדים שמאובחנים בהפרעה הזאת. לרוב ניתן להבחין בכך באמצעות העובדה שאותו ילד מתקשה להתרכז במשימה אחת לאורך זמן, או לשבת ישיבה ממושכת ללא מעש. זיהוי מוקדם של ההפרעה יוכל לפתור ולמנוע המון בעיות שונות שיכולות לצוץ בעתיד עקב חוסר טיפול והתמודדות לקויה של ההורים והילד. במאמר הזה ריכזנו לכם כמה דרכים להבחין האם הילד סובל מהפרעות קשב וריכוז והאם תצטרכו לפנות לאבחון דידקטי של מומחה.

למה חשוב לזהות בגיל מוקדם את הפרעת הקשב וריכוז?

נתחיל מכך שכיום הרבה יותר קל לאבחן ילדים מתחת לגיל 12 עם הפרעת קשב וריכוז כי בגיל הזה ניתן עדיין לשלול גורמים אחרים לתסמינים הללו. כמו כן ילד שלא אובחן בילדות תהיה לו בעיה הרבה יותר גדולה לקבל אבחנה כמבוגר, ולכן למען העתיד של הילד מומלץ לאבחן כבר מילדות. בנוסף אי אבחון של ההפרעה יכול להוביל לבעיות בעתיד במגוון תחומים שונים:

דיכאון של הילד

חוסר הצלחה בלימודי או עבודה בעתיד

קושי ובעיות במערכות יחסים

סטרס ובעיות בתוך המשפחה

פגיעה במישהו בשוגג

פניה לסמים

אלימות ופשיעה
 

איך ניתן לזהות אם לילד יש הפרעה?

התסמינים השכיחים ביותר הם כאלה שמשייכים אותם בדרך כלל לילד עם בעיות בהבנת השפה או ביצירת קשרים חברתיים. לרוב ההורים לאותו ילד יפנו לקלינאי תקשורת כדי לטפל בבעיה, אך ברוב המקרים קלינאות תקשורת לא תהיה פתרון מלא לבעיה ויש לפנות לאבחון דידקטי כדי לשלול שהבעיה נובעת עקב הפרעת קשב וריכוז. קלינאי התקשורת יוכל לייעץ לכם האם יש צורך באבחון, אך יש מספר תסמינים שגם אתם תוכלו לזהות בעצמכם ולהבין האם יש סיכוי שהילד בעל הפרעת קשב וריכוז.

קושי בהבנת השפה –
אצל הילד יופיעו תסמינים של קושי בהבנת השפה שיבואו לידי ביטוי באמצעות כישורי הקשבה לקויים, קושי בהבנת משפטים או מילים, קושי בהבנת פעולות לפי הוראות מילוליות, קושי בקבלת מידע מדובר, קושי בהבנת הנקרא למשל קושי בריכוז בקריאת ספר, קשיי התבטאויות ועוד.

 

קושי בכישורים חברתיים –
עקב ההפרעה של קשב וריכוז הרבה פעמים הילד ייתפש בעיני אנשים וילדים אחרים כילד גס רוח, חוצפן או אגואיסט. התכונות הללו יכולות לבוא לביטוי באמצעות שאילת שאלות לא הולמות, אי תשומת לב לאדם שמדבר עם הילד, ילד שמשתלט על השיחה ולא יודע מתי לעצור, קושי בניהול נושא שיחה אחד ונטייה לקפוץ בין נושאים, התפרצות לשיחה כאשר מישהו אחר מדבר, קושי בשמירה על קשר עין הולם ועוד.

איך מאבחנים הפרעת קשב וריכוז?

תהליך האבחנה לא מתבצע במשך יום והוא נפרס על תקופה של לפחות שישה חודשים כדי לשלול גורמים אחרים לתסמינים של הילד. האבחנה הראשונית תתחיל במספר שאלות בהן המאבחן ישאל מתי התחילו התופעות, האם הן מופיעות רק במקומות מסוימים כמו בית או בית ספר, האם לילד יש בעיה בקיום קשרים חברתיים, האם הילד חווה אירוע טראומתי לאחרונה כמו גירושים או מוות של אדם קרוב, האם קיימת היסטוריה משפחתית של הפרעות קשב וריכוז ועוד.
 

לאחר האבחנה הראשונית יתבצע מעקב על הילד לתקופה של לפחות שישה חודשים שבמהלכם אתם ההורים תקבלו הדרכה וכלים להתמודדות נכונה עם הילד כדי שתוכלו להקל עליו וגם על עצמכם. אם לאחר שישה חודשים לא חל שיפור במצב, יתבצע אבחון סופי של ההפרעה רק אם הקריטריונים הבאים חלים על הילד.

לילד קיימים לפחות שישה חודשים של תסמינים.

התסמינים החלו להופיע לפני ההגעה לגיל 12, שכן זה תחילת גיל ההתבגרות והתסמינים יכולים להיות משויכים להתמרדות שקיימת בנוער.

התסמינים מתקיימים בלפחות שתי סביבות שונות, למשל בית ספר ובית. כך אפשר לשלול את העובדה שיכול להיות שהילד מתמרד רק כנגד מורים או הורים.

קיימים תסמינים שמקשים על הילד בצורה משמעותית בחיים האישיים, ברמה החברתית והלימודית.

התסמינים שמופיעים אצל הילד לא נובעים מבעיה בריאותית או בעיה נפשית כזו או אחרת, או אפילו קושי מסוים בחייו.

האבחון הסופי יבוצע על ידי נוירולוג או פסיכיאטר, וילווה באמצעות שיחות וראיונות עם ההורים והמורים של הילד. לזה יתלוו גם שיחות עם הילד עצמו ומעבר של בחינות מסוימות.

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »