כל מה שחשוב לדעת על רגנרציה ברכב חשמלי

אם אתם שוקלים לרכוש רכב חשמלי, ודאי יצא לכם לשמוע על רגנרציה, או בלימה רגנרטיבית. זהו אחד ההבדלים המרכזיים מרכבים עם מנועי בעירה פנימית – היכולת לחדש אנרגיה באמצעות מערכת הבלימה.

תוכן פרסומי
יח"צ

איך רכב חשמלי מבצע רגנרציה ועל מה מדובר בעצם? הנה כל המידע והטיפים.

מהי בלימה רגנרטיבית?

בלימה רגנרטיבית היא תהליך ללכידה ושימוש חוזר באנרגיה, שאחרת הייתה אובדת במהלך הבלימה. במקום להסתמך רק על בלמי חיכוך כדי להאט את הרכב, בלימה רגנרטיבית ממירה אנרגיה קינטית לאנרגיה חשמלית, שנאגרת לאחר מכן בסוללת הרכב. תהליך זה מסייע להרחיב את טווח הנסיעה של הרכב ומשפר את היעילות הכוללת שלו.

כיצד פועלת בלימה רגנרטיבית?

בלימה רגנרטיבית ממנפת את המנוע החשמלי ברכב, כדי לתפקד כגנרטור במהלך בלימה:

האטה: כאשר הנהג/ת מפעיל/ה את הבלמים או מפחית/ה לחץ על דוושת הגז, המנוע החשמלי עובר למצב גנרטור.

המרת אנרגיה: האנרגיה הקינטית של הרכב הנע מומרת לאנרגיה חשמלית על ידי מחולל המנוע.

אחסון אנרגיה: האנרגיה החשמלית שנוצרת מוזנת בחזרה למצבר הרכב, לשימוש מאוחר יותר.

בלימה מבוקרת: המערכת מספקת האטה מבוקרת, משלימה את בלמי החיכוך כדי להבטיח עצירה חלקה ויעילה.

היתרונות של בלימה רגנרטיבית

טווח מוגדל: על ידי לכידת אנרגיה ושימוש חוזר בה, בלימה רגנרטיבית יכולה להרחיב את טווח הנסיעה של רכב חשמלי, ולהפחית את תדירות הטעינה מחדש.

יעילות משופרת: התהליך משפר את היעילות האנרגטית הכוללת של הרכב, על ידי שימוש באנרגיה שאחרת הייתה מבוזבזת.

בלאי בלמים מופחת: רגנרציה מפחיתה את ההסתמכות על בלמי חיכוך, ובכך מפחיתה את הבלאי של רכיבי הבלמים, מה שמוביל לעלויות תחזוקה נמוכות יותר.

יתרונות סביבתיים: יעילות משופרת וטווח מורחב תורמים לפליטות מופחתות וצריכת אנרגיה מופחתת, ותומכים בקיימות סביבתית.

סוגי מערכות בלימה רגנרטיביות

דוושה אחת: בחלק מהמכוניות החשמליות, בלימה רגנרטיבית חזקה מספיק כדי לאפשר נהיגה עם דוושה אחת. כאשר הנהג מרים את דוושת הגז, הרכב מאט בצורה משמעותית, לרוב עד לעצירה מוחלטת, ללא צורך בשימוש בדוושת הבלם.

בלימה מעורבת: מערכת זו משלבת בלימה רגנרטיבית עם בלמי חיכוך מסורתיים. מערכת הבקרה של הרכב מחליטה כמה כוח בלימה להקצות לכל שיטה, תוך אופטימיזציה של התאוששות האנרגיה וביצועי הבלימה.

בלימה רגנרטיבית מתכווננת: רכבים מסוימים מאפשרים לנהגים להתאים את רמת הבלימה המתחדשת בהתאם להעדפותיהם או לתנאי הנהיגה שלהם, ומספקים חווית נהיגה הניתנת להתאמה אישית.

מקסום היעילות של בלימה רגנרטיבית

כדי להפיק את המרב מהבלימה התחדשות, שקלו את הטיפים הבאים:

נהיגה חלקה: האצה והאטה חלקות עוזרות למקסם את התאוששות האנרגיה. הימנעו מעצירות והאצות פתאומיות במידת האפשר.

ראייה עתידית: על ידי ציפייה לזרימת התנועה והתאמת מהירותכם בהתאם, תוכלו להפחית את הצורך בבלימה חזקה ולנצל את מלוא הפוטנציאל של בלימה רגנרטיבית.

מצב חיסכון: רכבי EV רבים מגיעים עם מצב חסכון, המשפר את הבלימה המתחדשת ואת היעילות הכוללת. השתמשו במצב זה לניהול אנרגיה טוב יותר.

הכרת הרכב: הכירו את אופן הפעולה של מערכת הבלימה הרגנרטיבית של הרכב שלכם. רכבים חשמליים מסוימים מציעים הגדרות או מצבים שונים שניתן להתאים לסגנון הנהיגה שלכם.

תפיסות מוטעות נפוצות לגבי רגנרציה

למרות היתרונות שלה, יש כמה תפיסות שגויות לגבי בלימה רגנרטיבית:

רק לרכבים חשמליים: אמנם היא הכי נפוצה בכלי רכב חשמליים, אך בלימה רגנרטיבית קיימת גם בכלי רכב היברידיים ואפילו בכמה כלי רכב רגילים, המצוידים במערכות בלימה מתקדמות.

מחליף בלמי חיכוך: תוספי בלימה רגנרטיביים אינם מחליפים את בלמי החיכוך המסורתיים. שתי המערכות פועלות יחד כדי לספק כוח עצירה יעיל.

תחזוקה מורכבת: מערכות בלימה רגנרטיביות בדרך כלל אינן דורשות תחזוקה נוספת בהשוואה למערכות בלימה מסורתיות. למעשה, הבלאי המופחת של בלמי החיכוך יכול להוביל לצרכי תחזוקה נמוכים יותר.

סיכום

בלימה רגנרטיבית היא טכנולוגיה טרנספורמטיבית בתחום הרכב החשמלי, המציעה יתרונות משמעותיים במונחים של יעילות, טווח והשפעה סביבתית. על ידי הבנת האופן שבו המערכת עובדת ואימוץ שיטות פעולה מומלצות כדי למקסם את האפקטיביות שלה, בעלי רכבים חשמליים יכולים להפיק את המרב מיכולות הרכב שלהם. ככל שרכבים חשמליים נעשים יותר פופולריים, יותר אנשים מגלים את היתרונות של התכונה הזו מפיקים ממנה את המירב.

 

כתבות נוספות

בלגאן ברב-תחומי

דוח מבקר העירייה לשנת 2022 הוצג במועצת העירייה, וחשף שורת כשלים בהתנהלות אגף השכלה, למידה ויזמות. עוד בדוח: מרבית ועדות הרשות במועצה כלל לא התכנסו במשך למעלה משנה. דוברות העירייה: "מרבית ההערות כבר מיושמות בפועל"

מחדל האבטחה ב-8200

צוות ביקורת צה"לי חדר לבסיס מבלי להיבדק, ובמשך מספר שעות אסף מסמכים וחומרי מודיעין מסווגים. בעקבות המקרה ננזפו ונענשו 30 חיילים וקצינים

בלגאן ברב-תחומי

דוח מבקר העירייה לשנת 2022 הוצג במועצת העירייה, וחשף שורת כשלים בהתנהלות אגף השכלה, למידה ויזמות. עוד בדוח: מרבית ועדות הרשות במועצה כלל לא התכנסו במשך למעלה משנה. דוברות העירייה: "מרבית ההערות כבר מיושמות בפועל"

המשך קריאה »

מחדל האבטחה ב-8200

צוות ביקורת צה"לי חדר לבסיס מבלי להיבדק, ובמשך מספר שעות אסף מסמכים וחומרי מודיעין מסווגים. בעקבות המקרה ננזפו ונענשו 30 חיילים וקצינים

המשך קריאה »