כן חוקי, לא ערכי

עדן משה לוין

הורים שביקשו לשחרר את ילדיהם בני ה-11 לקבוצות אחרות נתקלו בסירוב מצד עירוני מודיעין וטוענים: "מחזיקים אותם כבני ערובה" • בעמותת סחלבים, המפעילה את המועדון, משיבים: "״הבקשות הוגשו שלא במסגרת חלון ההעברות הקבוע בחוק הספורט ובתקנות"

(צילום ארכיון: דוברות העירייה)

לפני כשנתיים פרסמנו כאן כתבה נרחבת אודות עשרות ילדים מהקבוצות השונות של מועדון הכדורגל המקומי שביקשו לעזוב לקבוצות אחרות ונתקלו בסירוב עיקש מצד עירוני מודיעין, וכעת מתברר כי מדיניות המועדון, ועמותת סחלבים המפעילה אותו, נותרה בעינה.

בתום עונת המשחקים הקודמת התגאו במועדון ובעיריית מודיעין בהישגים המרשימים של קבוצת הילדים טרום א', שלא רק שזכתה באליפות אלא גם הגיעה למרחק נגיעה מזכיה בגביע המדינה. בכדורגל, כמו בכדורגל, פירושה של עונה מוצלחת הוא בדרך כלל עזיבה של שחקנים לקבוצות גדולות יותר, וזה בדיוק מה שקרה גם הפעם.

לדברי הורים עימם שוחחנו השבוע, חמישה משחקני הקבוצה קיבלו הצעות למעבר למועדונים גדולים יותר מהמועדון המקומי, אולם בעירוני מודיעין סירבו לאפשר להם לבצע את המעבר והציעו להם להמתין לחלון ההעברות הבא, אי שם בינואר 2022, כלומר במחצית העונה. בעמותת סחלבים ובעירוני מודיעין טענו השבוע כי ההורים לא ניצלו את חלון ההעברות הקודם כדי לבצע את המעבר, ולכן הם אינם מחוייבים להיענות לבקשות. כמו כן הוסיפו כי עזיבתם של חמישה משחקני הקבוצה פירושה המעשי הוא פירוק הקבוצה.

מה שעושה עירוני מודיעין אינו עבירה על שום חוק. להיפך, ניתן לומר שהמועדון מנצל לטובתו את תקנות התאחדות הכדורגל, שנועדו במקור להסדיר את הליכי שחרור שחקנים בגילאים מבוגרים. גם המדינה התערבה בנושא וחוקקה את "חוק הספורט", המטרה היא לשמור גם על זכויותיהם של המועדונים הפרטיים שהשקיעו סכומים ניכרים בקידום השחקן הצעיר ומעוניינים להרוויח ממכירתו בעתיד. ניתן בהחלט לשאול אם דין שחקן בן 17 (שגילו מאפשר לו כבר "לגעת" במסגרות מקצועניות) צריך להיות כדינו של ילד בן 11, אבל כך או כך, עירוני מודיעין יוצאת רע מהסיפור, שכן לא מדובר כאן במועדון פרטי אלא בחלק מעמותה ציבורית ללא כוונות רווח – הלא היא עמותת סחלבים העירונית.

על פי החוק יכולים שחקנים בגילאים המדוברים לעזוב את המועדון גם ללא הסכמתו בשני חלונות בשנה: האחד במהלך הפגרה בחודש יולי והשני בפגרת החורף בינואר. מי שהחמיץ את חלון ההזדמנויות, כמו במקרה הנוכחי, מוצא את עצמו תלוי ברצונם הטוב של מנהלי המועדון אליו שייך כרטיס השחקן שלו. היבט בעייתי נוסף בכל ההתנהלות הזאת נוגע לכך שההורים למעשה אינם מודעים כלל לאותם נהלי שחרור. לא סביר שהורה הרושם את בנו או בתו למועדון כדורגל עירוני בגיל כל כך צעיר יחשוב בכלל על האפשרות שיעמוד יום אחד בסיטואציה כזו, מה גם שמרבית מועדוני הספורט מציינים בטופס הרישום למועדון כי "שחרור מהמועדון ייעשה בהתאם לנהלי ההתאחדות", אולם לא מפרטים מעבר לכך.

אחד ההורים סיפר השבוע למודיעין NEWS: "הילדים האלו הובילו את המועדון לגמר גביע המדינה לאחר עשור. צריך לתת להם את האפשרות לפנים משורת הדין להתפתח בקבוצות אחרות ולא לעצור אותם. בינואר בכל מקרה הילדים עתידים לעבור, אז על מה ההתעקשות? על שלושה חודשים שמתוכם יש חודש של חגים? שחררו את הילדים, תנו להם שישחקו בקבוצות אחרות".

מעירוני מודיעין נמסר: ״לצד ההשקעה הרבה והשאיפה לשמר את שחקניו, מועדון הכדורגל פועל על פי מדיניות ברורה לפיה אין בכוונתו לעמוד בדרכו של שחקן צעיר אשר בוחר לעבור למועדון אחר, ככל שהמעבר מבוצע ב״חלון העברות״, בכפוף להוראות חוק הספורט והתקנון הרשמי של ההתאחדות לכדורגל בישראל , אשר נועדו לשמור הן על זכויות השחקנים והן על חוסנם של המועדונים. יובהר כי על אף שההוראות בנוגע להעברת שחקנים הובאו לידיעת ההורים בתהליך הרישום, הבקשות הנידונות בכתבה אינן עומדת בהוראות החוק ו/או תקנות ההתאחדות והמשמעות של קבלתן בעת הזו היא פגיעה קשה בקבוצה על כל שחקניה. עוד יודגש כי לאחר שהקבוצה הגיעה להישג משמעותי בעונה שעברה ישבו ההורים לפגישה עם יו״ר המועדון, במסגרתה סוכם להעניק לשחקנים הצעירים אימוני כושר והעשרה נוספים, שילוב מאמן מקצועי והעברתם לליגת מרכז. המועדון מזמין את השחקנים להתאמן, לשחק ולקחת חלק פעיל במועדון עד לחלון ההעברות הקרוב״.

2037-08-18 03:05:00
2037-08-18 03:05:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך