כרמים – השכונה הראשונה במודיעין המרושתת כולה במצלמות

ערן קמינסקי
2018-12-23 00:00:00
2018-12-23 00:00:00

הניסוי העירוני הגדול ביותר בתחום האבטחה עבר השבוע לפסים מעשיים, עם הפעלת מערך המצלמות בשכונה שסבלה מגל פריצות * בשכונת מוריה נוכחו השבוע כי מצלמות לא תמיד יכולות למנוע את הפריצה

 

במסגרת המאבק במכת הפריצות ועבירות הרכוש במודיעין נכנסו לפעולה בשבועיים האחרונים מצלמות האבטחה שהתקינה העירייה ברחבי שכונת הכרמים, בשיתוף פעולה עם משטרת מודיעין.

מערכת המצלמות מזהה כלי רכב, צבעים ופרטים נוספים לזיהוי גורמים פליליים בשטח, וחולשת על היציאות והכניסות לשכונת הכרמים. המערכת משדרת למוקד הביטחון העירוני ומאפשרת למשטרה לאסוף נתונים על פי פרמטרים חשודים שנקבעו ע"י המשטרה, המתועדים במצלמות במקרה הצורך. הפעלת מצלמות האבטחה בשכונה מהווה "פיילוט" עירוני, שייבחן על ידי המשטרה והעירייה. המטרה היא להרחיבו לשכונות נוספות בעיר.

מכת הפריצות קשה במיוחד בשכונת הכרמים, שבאופן אירוני בה נמצאת התחנה החדשה של המשטרה הקהילתית. כבר לפני למעלה משנה פרסמנו כאן ידיעה על כוונת העירייה לרשת את השכונה במצלמות אבטחה, זאת על רקע הפריצות החוזרות ונשנות לדירות בשכונה. כך למשל בחודש מרץ האחרון התחדשו הפריצות בשכונה כשהפעם נפלו התושבים קורבן למספר פורצים שהגיעו מחוץ לעיר ו"עשו מכה" על מכוניות ודירות מגורים. כל זאת קרה במקביל להכנות האחרונות של העיריה והמשטרה לשלב הבא של המלחמה בפריצות.

אנשי המשטרה והעירייה ערכו בשכונה סיור מיוחד של הערכת מצב. לאחר הסיור הוחלט על התקנת אמצעי מיגון מתקדמים ושימוש בטכנולוגיה יקרה בניסיון לבלום את עבירות הרכוש בעיקר את הפריצות לבתים ולכלי רכב.

ראש העירייה חיים ביבס אמר השבוע: "מצלמות האבטחה הן נדבך נוסף בחיזוק תחושת הביטחון והשירות לתושב, אשר באים לידי ביטוי בהגדלת התקציב בתחומים אלו בשנה הקרובה. אין לי ספק, כי מהלכים אלו יגבירו את תחושת המוגנות בקרב התושבים על ידי אכיפה מוגברת, מצלמות אבטחה, מהלכים הרתעתיים ושיתוף פעולה הדוק וחשוב עם משטרת מודיעין".

 

* * *

 

תופעת הפריצות במודיעין אינה ייחודית כמובן רק לשכונת הכרמים. בשבועות האחרונים נפרצו כמה וכמה בתי עסק בעיר, כולל חנות התכשיטים דמרי במרכז מוריה סנטר שבה בוצע ניסיון פריצה רק בשבוע שעבר.

מערכת האבטחה המתקדמת, הכוללת מנגנון מיסוך עשן, הבריחה את הפורצים לחנות התכשיטים שניות בודדות לאחר שהצליחו לחדור לתוכה. בסרטון הוידאו שצולם במצלמות האבטחה בחנות נראים שלושה פורצים נכנסים לחנות ופונים ישירות אל מדפי התצוגה, אותם הם פורצים בעזרת כלי פריצה.

האירוע התרחש בליל רביעי שעבר בחנות "דמרי תכשיטים" השייכת לרועי דמרי, אחיו ואביו. למרות האזעקה הקיימת בעסק הצליחו שלושת הפורצים לחדור לתוך החנות, שם נתקלו במערכת האבטחה ובמיסוך העשן. "זה מה שהציל אותנו", סיפר השבוע דמרי. "זאת מערכת שבתוך כמה שניות מהרגע שהיא מופעלת כל החנות מסך לבן של עשן".

החנות נפתחה במרכז המסחרי בשכונת השבטים לפני כשנתיים. ברביעי בשעות הלילה קיבל רועי דמרי התרעה כי מערכת האבטחה בחנות הופעלה. "הגעתי למקום מאוד מהר, אחרי שהם כבר ברחו. מערכת מיסוך העשון הבריחה אותם מהמקום, קצת יותר משלושים שניות אחרי שהם נכנסו לחנות".

איך הם נכנסו בכלל לחנות למרות מערכת האזעקה?

"האזעקה עבדה, אבל הם פרצו את הזכוכית בדלת. הם הרימו את הזכוכית מהמסילה שלה, דחפו אותה פנימה ונכנסו. זאת עבודה של מקצוענים".

עד כמה גדול הנזק?

"אני עוד לא יודע, אבל זה נזק משמעותי למרות שיש לנו ביטוח. הם הספיקו לקחת תכשיטים לפני שברחו מהמקום".

איך אתה ישן בלילות כעת, חושש מעוד פריצה?

"את האמת, אני לא כל כך ישן בלילות עכשיו. אני סומך על מערכת האזעקה, אבל עדיין זאת טראומה שתישאר".

הפריצה במוריה סנטר היא כידוע לא הראשונה המתרחשת בעיר במהלך החודשים האחרונים. רק לפני מספר שבועות נפרצה חנות ממתקים במרכז המסחרי מרל"ז, במהלכה נגנבו מהמקום קרטוני סיגריות וסחורה נוספת בשווי עשרות אלפי שקלים. מספר שבועות קודם לכן נעשה ניסיון פריצה גם לפיצוציה במרכז מודיעין סנטר, כאשר הפורצים נמלטו מהמקום לאחר שעוברי אורח הבחינו בהם.

כתבות נוספות

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

המשך קריאה »

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »