כשאין תחליף לדף המודפס

ערן קמינסקי
2018-06-07 01:00:00
2018-06-07 01:00:00

את "שבוע הספר העברי" מחליף מהשנה "חודש הקריאה" • בספריה העירונית של מודיעין מצאנו שלוש משפחות שלא מפסיקות להגיע ולהחליף כל השנה • שמענו מההורים המלצות על הדרך לחבב את הקריאה על הקטנים • וגם יצאנו כמובן עם רשימת קריאה

זוכרים את "שבוע הספר העברי"? אחרי תהפוכות שונות ושינויים בגישה הפך חג הספרים הלאומי ל"חודש הקריאה". במודיעין יתקיימו בהקשר זה שלל אירועים ופעילויות ביוזמת רשת הספריות ומשרד התרבות והספורט לאורך כל חודש יוני. במחירי כניסה סמליים יוכלו תושבי העיר ליהנות מפעילויות כמו שעות סיפור לקטנטנים, הצגות ילדים ומפגשים עם סופרים.

גם במודיעין פועלת כמובן ספריה עירונית. לרגל חודש הקריאה החלטנו לבדוק מיהן הלקוחות המצטיינים שלה – כלומר המשפחות שקוראות הכי הרבה בעיר.

משפחת אפשטיין: פחות מסכים, יותר ספרים

מי במשפחה: מתן מהנדס בניין בן 38, רננה מהנדסת מכונות בת 35, נגב בן חמש, מיקה עוד מעט בת שלוש וגפן בת שנה.

כמה קוראים: "זה תחביב די רציני של כולנו, יש אצלנו בבית תמיד כמויות של ספרים. אנחנו מגיעים לספרייה כל שלושה שבועות", מספר מתן. "הספרנית שם מדהימה ובוחרת לרננה את הספרים, וגם הן מאוד אוהבות את הילדים ומדברות  איתם על הספרים שהם אוהבים לקרוא. זאת אחלה ספרייה".

מה אוהבים לקרוא: מתן: "אני קורא בעיקר ספרות מלחמה ומדע בדיוני, רננה קוראת רומנים היסטוריים למיניהם, נגב אוהב גם ספרות קלאסית וגם מדע בדיוני לגילאי העשרה, למרות שהוא רק בן חמש. פשוט התחלתי להקריא לו ספרים כאלה והוא מת על זה. הוא קורא גם ספרות פנטזיה כמו מסעות גוליבר, גובולינו חתול המכשפות, הרשת של שארלוט ועוד הרבה מאוד ספרים בהמשכים".

ספר מומלץ שקראתם לאחרונה: "רננה ממש אהבה את הספר האחרון שהבאתי לה, וכרגע אוהבת את 'חצי שמש צהובה'. אני ממש אהבתי לאחרונה את 'ביום שהמוזיקה מתה' של אופיר טושה גפלה. חוץ מזה יש המון ספרות ילדים שאני ממש אוהב, כמו 'גברת פריסבי ועכברושי מב"ן' שזה ספר מדהים".

איך החדרתם בילדים את אהבת הקריאה?

"יש אצלנו הגבלות על זמן השימוש במסכים למיניהם. מעבר לזה, ברגע שההורים ממש אוהבים לקרוא וקוראים כל יום אז הילדים מסתקרנים. הכי חשוב זה שהספרים שאתה מקריא לילדים יהיו ספרים שאתה אוהב. זה הכי קריטי. ברגע שאתה מקריא ספר ילדים בלי חשק, אז אין סיכוי שהילדים יאהבו אותו".

משפחת רגן: חבל שאפשר רק 12 ספרים בשבוע

מי במשפחה: ענת ואשר בני "40+", אביה בת 13 וחצי, מתן בת 12, אביגיל בת עשר ולביא בן השמונה וחצי.

כמה קוראים: ענת: "יש לנו את המנוי המקסימלי האפשרי. מותר לקחת שני ספרים לבן אדם ולצערי אנחנו יכולים לקחת רק 12 ספרים בכל פעם. אנחנו מגיעים לספריה פעמיים בשבוע. הילדים קוראים המון, בטוח יותר מחמישה ספרים בשבוע. המון פעמים שואלים אותי איך זה שהם קוראים כל הרבה. הם באמת קוראים המון, בכל מקום. הפחד הכי גדול שלהם הוא להיתקע בלי משהו לקרוא, אז הם לוקחים איתם ספר לכל מקום שאנחנו הולכים. אם אנחנו נוסעים לחופשה אז אנחנו לוקחים איתנו מזוודה מלאה בספרים".

איך הצלחתם להחדיר בהם את האהבה לקריאה?

"הם ככה מגיל מאוד צעיר. זה הגיע מהם, למרות שגם אני תולעת ספרים לא קטנה. עכשיו נגיד אני קוראת שלושה ספרים במקביל. כשאביה הבכורה נולדה אז ממש מגיל כמה חודשים התחלנו להקריא לה ספרים. הם כולם התחילו לקרוא עוד בגן, חלק מהם כבר בטרום חובה. בגן חובה היא כבר הייתה מקריאה לחברות שלה".

מה אוהבים לקרוא אצלכם?

"הילדים גם דוברי אנגלית, כי בעלי אמריקאי, כך שהבנות הגדולות קוראות גם בעברית וגם באנגלית. הן קוראות סדרות כמו פרסי ג'קסון, הארי פוטר, כל הספרים של ליאת רוטנר. לביא מאוד אוהב את סדרת הסיפור המושלם, אביגיל אוהבת מתח ותעלומות. אני קוראת ספרות ישראלית, אהבתי מאוד לאחרונה דווקא ספר לא ישראלי – 'ספינת הכלות' של ג'וג'ו מויס. בעלי קורא באנגלית כך שאין לי מושג מה בדיוק הוא קורא.

טיפ להורים שרוצים שהילדים יקראו יותר?

"בדיוק לא מזמן היינו אצל רופא השיניים, שצחק כשראה אותן קוראות תוך כדי הטיפול עצמו וביקש טיפ. אז הטיפ שלי הוא שנראה לי שהעניין הוא לתת לילדים לקרוא מה שהם רוצים. הרבה פעמים הורים מנסים שהילד יקרא משהו חינוכי, אבל צריך לתת לילד לקרוא את מה שתופס אותו ואחר כך הטעם שלו יהפוך מתוחכם יותר. בהתחלה שכשהיא קראה את 'קפטן תחתונים' קצת חששתי, אבל אמרתי לעצמי לזרום עם מה שהילדים רוצים. צריך שיהיו המון ספרים בבית, שיראו שההורים קוראים ולקחת אותם לחנות ספרים כדי שיבחרו בעצמם את המתנות שלהם".

משפחת גנות: מ"פנג הלבן" ועד "קפטן תחתונים"

מי במשפחה: עדו בן 45, ענת בת 44, עילי בן 15, אורי בן 11, כרמי בן תשע וזוהר בת ארבע.

כמה אתם קוראים?

ענת: "יש לנו מנוי של שני ספרים לאדם, 12 ספרים לכולנו יחד. אנחנו מגיעים לספריה בדרך כלל אחת לשבוע וחצי בערך. הילדים קוראים הרבה יותר ממני, הם תולעי ספרים רציניים. אורי קורא בלי הכרה. מה שמיוחד אצלי זה שהספריה היא המקום האהוב עלי בעיר. אנשים אחרים הולכים לשופינג למשל אם הם עצבניים, אני הולכת לספריה. יש לנו גם קשר מיוחד עם הספרניות, הן גם נחמדות וגם מאוד מקצועיות".

מה הילדים אוהבים לקרוא?

"הילדים שלי אוהבים ספרים מרמת הטראש כמו 'יומני החנון' ועד לקלאסיקות כמו הספרים של ז'ול וורן וקארל מאי. בשנים האחרונות הוציאו לאור תרגומים חדשים ומהממים לקלאסיקות כמו 'פנג הלבן' שתרגם יהלי סובול ואצלנו מדקלמים אותו בעל פה. הם קוראים פשוט הכל".

ואתם ההורים?

"אני קוראת ספרות מתורגמת, ישראלית רק את עמוס עוז. זה נשמע קצת פלצני אבל אני לא מתחברת לספרות ישראלית עכשווית, כך שאני קוראת בעיקר מתורגם. עכשיו אני קוראת את 'יוצאים לגנוב סוסים' של סופר נורבגי. לאחרונה מאוד אהבתי את 'שבריר' של סטיב טולץ. ספר חובה שמצאתי במקרה על הדלפק של הספרניות. ממליצה עליו בחום, לא תצליח להניח אותו מהידיים".

טיפ להורים אחרים?

"קודם כל אין אצלנו הרבה טלוויזיה בבית. רואים רק כשההורים ישנים צהריים בסוף השבוע. הסוד, שלא אני המצאתי אותו, הוא פשוט לתת לילדים לקרוא את מה שהם אוהבים ולא להיות שיפוטיים וביקורתיים. אם הילד קורא ספר על מסי, זה סבבה. גם אם הוא קורא את 'קפטן תחתונים'. הקריאה היא הנאה וכיף ואם יש ספר מדהים שהילד קרא שלושה עמודים ולא רוצה להמשיך אז עוברים הלאה. לא אומרים לו 'תקרא, זה ספר מהמם'. עוד דבר שאנחנו עושים זה שאנחנו לא קונים ספרים בכלל. זה גם בזבוז כסף כשיש ספריה, גם יותר אקולוגי וגם לא תופס מקום בבית. קצת מצחיק אבל אנחנו קונים ספרים אחרי שקראנו אותם כבר, אהבנו ורוצים לחזור אליהם שוב ושוב".

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »