לא ממש סמים עליהם

2018-07-12 01:00:00
2018-07-12 01:00:00

חייל בסדיר הגיש תלונה למשטרה על כך שבלשי תחנת מודיעין חיפשו עליו סמים באופן פולשני, ללא סיבה וללא תוצאות • צעירים רבים בעיר מעידים כי מדובר בתופעה קבועה • חלקם טוענים כי בלשים גם נגעו להם במפשעה במסגרת חיפושי הסרק 

בשנתיים האחרונות הפחיתה משטרת ישראל במידה מסויימת את המאבק בצרכני ומשתמשי קנאביס, בעיקר בנוגע למה שמכונה "משתמשי הקצה": האזרח המכונה "נורמטיבי" המעשן קנאביס ואינו מגדל או סוחר בו. במודיעין, כך נראה, התחנה המקומית לא עודכנה במדיניות החדשה. המפכ"ל הקודם יוחנן דנינו, תושב העיר, אמר בסוף כהונתו "לא מעניין אותי האדם שמעשן במרפסת הבית שלו". אולי מסיבה זו שוטרי תחנת מודיעין נמרצים במיוחד לחפש "מעשנים" כאלה ברחובות.

המדיניות של התחנה היא כמובן לגיטימית וחוקית, אבל לצעירים רבים בעיר נמאסו מסכות החיפושים הלא-נגמרות, במיוחד כשהן מסתיימות כמעט תמיד בלא כלום. חלק גדול מהצעירים האלה הם חיילים בצה"ל ולהם נמאס במיוחד. צעירים רבים עימם שוחחנו השבוע סיפרו על חוויות דומות, אותן הן מכירים היטב עוד משנות הנערות שלהם, כשלדבריהם התופעה מוכרת וידועה לכל צעיר במודיעין.

אחד הצעירים שחווה חיפוש שכזה, לדבריו ללא כל סיבה, הוא ש', חייל בסדיר שנתקל בבלשי התחנה בליל שישי האחרון. הוא מספר: "חבר שלי ואני ירדנו מגבעת התיתורה ברכב. זה היה בסביבות אחת עשרה בערב. ברגע שהגענו לכניסה לגבעה עצר אותנו רכב אזרחי שבו ישבו ארבעה גברים ללא מדים. הם ביקשו ממני לפתוח את החלון ושאלו כמה שאלות. אחד מהם יצא מהרכב, לא הזדהה כשוטר וביקש ממני רשיונות. הנחתי אוטומטית שהוא שוטר וגם קצת נלחצתי. אחרי שהראיתי לו את הרישיון הוא הורה לי לצאת מהרכב. באותו שלב ביקשתי ממנו להציג תעודת שוטר והוא הראה לי אותה. במקביל, הוא אמר שהוא בכלל לא חייב להראות לי תעודה".

איך נמשך האירוע?

"הוא שאל אם יש לי משהו בכיסים ואחרי שעניתי שלא הוא הכניס את ידיו לכיסים שלי די בתוקפנות. אותו דבר הוא עשה גם לחבר שלי. כשהוא שאל אם יש לנו משהו באוטו עניתי שלא ואז הוא ביצע חיפוש באוטו והפך את הכל בפנים. הוא גם דיבר אלינו בתוקפנות ונראה שהוא היה בטוח שימצא משהו".

מה חשבתם שהוא מחפש?

"היה לי ברור שהוא חושב שעלינו לגבעה כדי לעשן סמים ולכן הוא עושה עלינו חיפוש. הייתי בהלם מאיך שהוא התנהג. הוא התייחס אלי כאילו אני פושע. בסופו של דבר הוא שיחרר אותנו אבל הייתי בהלם טוטאלי. פשוט לא ידעתי איך להגיב. זו הפעם הראשונה שעוצר אותי שוטר ומתייחס אלי בצורה כזאת".

אותו חייל הגיש השבוע תלונה למשטרה על החיפוש, שלדבריו נערך ללא כל סיבה.

כאמור, משיחות עם צעירים רבים עולה כי כולם, אם בעצמם או ששמעו מחברים, חוו חוויות דומות מול בלשי תחנת משטרת מודיעין. כולם מספרים כי בלשים עצרו אותם ברחובות העיר, ללא הסברים או עילה אמיתית לחשד. חלקם נתקלו באותו נוהל משטרתי כמה וכמה פעמים לאורך השנים.

נ', צעיר תושב העיר, מספר כי מבחינתו מדובר כבר בשגרה: "בטח שנתקלתי, כל החיים שלי אני נתקל בזה. הפעם האחרונה הייתה ממש לא מזמן. סיימתי את העבודה וישבתי בתחנת אוטובוס, כשניידת עברה מולי. ראיתי אותם מצביעים עלי ואז הם נעצרו באמצע הכביש, קראו לי ורצו שארד לכביש ואבוא אליהם. בסופו של דבר הם שחררו אותי כשהפעם זה נגמר בלי חיפוש, אבל זה משהו שקורה כל הזמן".

יש לך השערה למה בעצם עוצרים צעיר באמצע הרחוב וחושדים בו?

"יש לי שיער גדול ובולט, ככה שהם אוהבים לקפוץ עלי. הם חולים עלי במשטרה. קרה לי המון פעמים שנפלו עלי באמצע הרחוב ועשו חיפוש. אני כבר רגיל לזה. אני יודע שאם יש משטרה אני צריך לפחד כי הם יבאסו אותי. כשאתה שואל למה הם עושים עלי חיפוש התשובות אף פעם לא מספקות. התשובות הן בדרך כלל 'תהיה בשקט'".

זה משהו שאתה מכיר גם מהחברים שלך בעיר?

"ברור, זה מתנהל ככה באורח קבע. הם היו מציקים גם לאחים הגדולים שלי, שהיו רוקיסטים והיה להם שיער ארוך. כל החברים שלי מכירים את העניין הזה וחוו דברים דומים. אחותי עזבה היום את העיר, היא בת 19, כי נמאס לה שהמשטרה פה מטרידה אותה".

החיפושים האלה נעשים בצורה סבירה או אגרסיבית?

"הם ממש לא עושים את זה בצורה נעימה. מה גם שתמיד הם ייגעו לך במפשעה כדי לבדוק אם אתה מחביא משהו. אני לא בטוח שצריך לגעת ככה בנערים. זה תמיד נעשה בצורה אלימה ותוקפנית, למרות שאף פעם לא מצאו עלי כלום כשעשו לי חיפוש ברחוב. ההתנהלות שלהם היא שתמיד אתה אשם מראש".

ג', בן 21, מספר כי במשך השנים עצרו אותו בלשי העיר מספר רב של פעמים: "היו המון פעמים כאלו שעצרו אותי סתם ברחוב, התחילו לשאול אותי שאלות ועשו עלי חיפוש. בלי להסביר בכלל במה אני חשוד ובדרך כלל גם בלי להציג לי תעודת שוטר כמו שהם חייבים לעשות".

ד', בת 24, מספר על האירוע האחרון בו בוצע בו חיפוש: "זה קרה ממש לא מזמן. יצאתי מאיזו מסיבה פרטית כשניגשו אלי שני גברים והתחילו לשאול שאלות. מניסיון העבר כבר תיארתי לעצמי שהם שוטרים והאמת שאני כבר די מפחד מהם, ככה שלא התחלתי לשאול בכלל שאלות או לבקש שיציגו תעודה. רק שיסיימו את העניינים שלהם ויעזבו אותי במנוחה".

ל', בן 22, מספר גם הוא: "המשטרה נתקלה בי כמה וכמה פעמים. בכל הפעמים שעצרו אותי וביצעו עלי חיפוש לא הייתה שום סיבה סבירה לחשוד בי שאני מחזיק עלי סמים. סתם, בן אדם הולך ברחוב והם נופלים עליך. זה תמיד באגרסיביות, תמיד הם באים בגישה תוקפנית ואף פעם אתה לא מצליח להבין למה בדיוק הם נטפלו אליך. מספיק שתיראה מעט 'פריק' או עם שיער ארוך וזה יהיה תירוץ בשבילם ליפול עליך. היום אני כבר לא מתרגש מהם, אבל כשהייתי נער בן 15 בתיכון הרגעים האלו היו מאוד מלחיצים".

ממשטרת ישראל לא נמסרה תגובה, זאת למרות פנייתנו למטה הארצי ולדובר מרחב שפלה. 

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »