לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח

ערן קמינסקי
2018-06-14 01:00:00
2018-06-14 01:00:00

איך זה שמערכת החינוך במודיעין משוועת למורים ואילו משרד החינוך מצהיר שלא קיים שום חוסר כזה? רגע לפני ששנת הלימודים מסתיימת פנינו ישירות למנהלים כדי לדעת מי צודק • התשובות שלהם לא השאירו מקום לספק • וגם חשפו את את עומק הבעייה בתיכונים

בבתי הספר במודיעין חסרים מורים, והרבה. במיוחד במגמות המדעיות והריאליות ובמיוחד בבתי הספר העל-יסודיים. מה שמוזר הוא שמשרד החינוך מכחיש את המציאות הזו, המוכרת לכל מי שנמצא בתוך המערכת.

רם כהן, תושב מודיעין ומנהל בית הספר תיכונט בתל אביב, פירסם בשבוע שעבר מאמר דעה בעיתון ישראל היום, בו עסק בנושא. וכך כתב: "ממסמך שכתבה בפברואר 2007 מחלקת המחקר של הכנסת עולה כי משרד החינוך כופר בקביעה שחסרים מורים, מלבד בשלושה מקצועות: אנגלית, מתמטיקה ומדעים; כאילו שלא מדובר בליבת החינוך. עוד עלה מהמסמך שע"פ תחזית הלמ"ס יחסרו ב־2013 10,500 מורים וב־2018 יחסרו כ־7,670 מורים. הכתובת היתה אפוא על הקיר. זה שנים שקיים מחסור חמור במורים, ובמדינת ישראל אין תוכנית אסטרטגית להתמודדות עם מצב קיצון זה המשפיע על רמת ההשכלה של ילדי ישראל ועל הכלכלה הישראלית. מחסור במורים גורם לקליטת מורים לא מתאימים ולקיבעון של מורים גרועים שלא ניתן להיפטר מהם כי אין אחרים".

מאמרו של כהן, שנשא את הכותרת: "קריאת חירום", לא הגיע יש מאין. בשנים האחרונות שב ועולה הנושא בכלי התקשורת, למרות הכחשות משרד החינוך את המציאות שהצטיירה בכתבות השונות. על-פי משרד החינוך, מספר "פרחי ההוראה" שלומדים במוסדות האקדמאיים השונים הולך וגובר, אולם ספק אם זו תמונת המצב במלואה.

לפני כחודשיים פירסם העיתון גלובס ידיעה לפיה עיריית תל אביב מתכוונת במהלך חדשני להתחיל בתוכנית הכשרת מורים בכוחות עצמה. על פי הידיעה, שאת נכונותה אישרה ראש מינהל החינוך בעיריית תל אביב, צפוי בשנת הלימודים הבאה מחסור במורים של כ-20% במערכת החינוך המקומית. על פי התכנית אמורה עיריית תל אביב להתחיל בהכשרת המורים בינואר הקרוב, כשהמטרה היא להכשיר 120 מהם מדי שנה. על פי הידיעה המהלך של עיריית תל אביב נשען גם על דו"ח שאמור להתפרסם בקרוב, כאשר במשרד החינוך עמלים בימים אלה על הכנת מודל חיזוי לכמות המורים שתידרש בכל עיר ביחס לקצב גידול האוכלוסייה.

די להסתכל על דף מודעות ה"דרושים" באתר האינטרנט של עיריית מודיעין כדי להבין שהמחסור קיים. כך למשל בתיכון מו"ר דרושים לשנת הלימודים הבאה מורים במקצועות מזרחנות, ערבית, לשון, מתמטיקה, היסטוריה, פיזיקה ומדעי המחשב. באולפנה מחפשים לשנת הלימודים הבאה מורות באנגלית, מתמטיקה וחינוך גופני. בעירוני ה' מחפשים כעת מורים ללשון, היסטוריה, אנגלית ומדעי המחשב ובעירוני ג' דרושים מורים למקצועות מדעים, גיאוגרפיה ולשון. וזה עוד לא הכל: בבית הספר הדמוקרטי מנסים לאייש את המקום שנפער בהוראת לשון ומדעים ובעירוני ד' דרושים מורים למתמטיקה, אנגלית, פיזיקה וספרות, היסטוריה ואדריכלות, אלקטרוניקה ומדעים.

בסך הכל נראה כי לשנת הלימודים הבאה דרושים במודיעין עשרות מורים חדשים. וזה עוד מבלי לדבר על המחסור הידוע בגננות וסייעות לגני הילדים והצהרונים.

בכתבה שפורסמה באתר EDUACTION לפני מעט יותר משנה צוטט יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר העל יסודיים, מנשה לוי, באומרו כי בקרוב ל-90 אחוז מהתיכונים בארץ קיים מחסור חריף במורים. לוי נשען על סקר שערך בו השתתפו 147 מנהלים, אולם לדבריו במשרד החינוך לא פועלים לפתור את הבעייה. גם רם כהן טוען כך במאמרו: "משרד החינוך לא מודה בבעייה וזה חלק מהקושי. כפי שנאמר כבר על ידי מבקר המדינה, למשרד אין 'הערכות אמינות מעודכנות ומבוססות'. כל שצריך שר החינוך זה להעביר שאלון ישיר למנהלי מוסדות החינוך בארץ עם שאלה פשוטה: כמה מורים חסרים לכם ובאילו מקצועות? הוא עשוי להיות מופתע מהתוצאות, המעידות על משבר לאומי חריף הדורש טיפול חירום".

שוחחנו השבוע עם כמה ממנהלי ומנהלות בתי הספר העל יסודיים במודיעין, בניסיון להבין האם לוח מודעות הדרושים העמוס של עיריית מודיעין משקף נאמנה את המציאות בשטח. כמובן שכולם דיברו איתנו תחת מעטה חשאיות, כדי שלא להסתבך עם הבוס שלהם (משרד החינוך) שמחזיק בגירסה הפוכה לגמרי למצב הדברים.

שלום ל-X, מנהלת תיכון במודיעין. חסרים מורים או לא?

"תשמע, אני לא יודעת להגיד לך מספרים מדוייקים באחוזים וכולי, אבל ברור לכל בר דעת שמערכת החינוך הממלכתית נמצאת בבעייה. קיים מחסור במורים מקצועיים ומנוסים והמחסור הזה נוכח מדי שנה. להערכתי וממה ששמעתי המצב דומה בתיכונים אחרים במודיעין וגם מחוצה לה".

אילו מורים חסרים לך מדי שנה?

"בשנים האחרונות נוצר מצב שחסרים לנו בעיקר מורים מקצועיים למקצועות המדעיים, ממתמטיקה ועד לפיזיקה ומדעי המחשב. הבעייה היא נרחבת ואם מסתכלים על כלל מערכת החינוך אז ודאי שהיא מקיפה את כלל המקצועות, אבל אצלנו אני רואה כאמור בשנים האחרונות בעיקר מחסור במקצועות הללו".

את יכולה להסביר בעצם מדוע קיים המחסור?

"העניין מורכב מסיבות רבות וקצת קשה לפרוט אותן כאן על רגל אחת. מדובר על מנעד נרחב של סיבות למחסור במורים מקצועיים שעברו הכשרות מתאימות משכר המורים, שלמרות כל הרפורמות הוא עדיין לא מספק לצערי. בטח שבמציאות הכלכלית של ימינו. גורמים נוספים למחסור הם למשל העדר הכשרות מקצועיות למורים בכמות ואיכות מספקות, דבר הגורם למשל לכך שמורים לא יזכו באופן שוטף בעליות בשכרם. יש גם כמובן בעייה, שתמיד הייתה קיימת, שאפשרויות הקידום עבור מורים הן מוגבלות מעצם טיבה של המערכת. תוסיף על זה את הסטטיסטיקות שאחד מכל ארבעה מורים חדשים עוזב את המקצוע לאחר מספר שנים בודדות, ותקבל תמונת מצב שאני בטוחה שאתה יכול להבין לבד".

דו"ח שפירסם ארגון המדינות המפותחות (OECD) בחודש מרץ האחרון מחזק את הטענות על המחסור במורים במערכת החינוך הישראלית. על פי הדו"ח, כפי שצוטט ב"דה מארקר", "בישראל יש מחסור גדל והולך במורים מוכשרים. בכל שנה בתי הספר בישראל מתמודדים עם מחסור במורים, ונאלצים להגדיל את העומס של המורים הקיימים או לגייס מורים ללא הכשרה מתאימה".

מנהל אחד התיכונים בעיר מסביר כיצד מתמודדת המערכת עם המחסור במורים מקצועיים: "זה לא יישמע טוב, אבל המציאות בשטח היא שבגלל המחסור במורים אנחנו נאלצים להשתמש בכוח אדם שאינו מיומן ומקצועי דיו. לאחר פרישתם לגמלאות של כמה מהמורים הוותיקים בבית הספר בשנים האחרונות, אנחנו מוצאים את עצמנו באופן קבוע עומדים בפני שוקת שבורה. מורים צעירים שהרגע סיימו את לימודיהם או עברו הסבת אקדמאים להוראה, ניתן למצוא בסופו של דבר. הבעייה היא שאין תחליף להכשרה מקיפה וניסיון רב שנים בתחומים כמו הגשה לבגרויות למשל. זו בעייה כלל ארצית שבהחלט לא ייחודית למודיעין. אז אתה מקבל לעבודה מורים צעירים וחדשים ולאחר תקופה מסויימת מגלה שהם אינם מתאימים לצורכי המערכת. בעייה נוספת היא שהיות וידיך כבולות בשל המחסור הנ"ל, אתה גם לא יכול לשחרר מהמערכת מורים שאינם טובים מספיק. נוצר כאן מלכוד כפול שמי שסובל בו בסופו של דבר זו החברה הישראלית כולה מסיבות רבות".

אם יש כזה מחסור במורים טובים, איך זה שממוצעי ציוני הבגרויות במודיעין ממשיכים לעלות בשנים האחרונות?

"אענה לך זה בשתי מילים: שיעורים פרטיים. לפני הכל חייבים לציין שמינהל החינוך בעיריית מודיעין עושה עבודה מצויינת ויש דברים שהם פשוט לא בשליטתם. מודיעין היא עיר חזקה מבחינה סוציו-אקונומית ולהורים יש את האמצעים לדאוג לכך שהילדים יגיעו מוכנים לבגרויות בדרך זו או אחרת. שיעור התלמידים בתיכוני העיר שמסתייעים בשיעורים פרטיים הוא פשוט עצום. זו המציאות ומוטב אם הנושא יעלה לדיון הציבורי במידה רבה יותר מהמצב כיום".

בעיית המחסור במורים, ובעיקר במורים מקצועיים וותיקים, אינה נחלתם הבלעדית של התיכונים. שוחחנו השבוע עם מנהלת אחד מבתי הספר היסודיים בעיר, שהסבירה איך בעצם הם מתמודדים עם המחסור בכוח אדם: "אני נבוכה לומר זאת אבל בהרבה מאוד מקרים בהם המורים המקצועיים חסרים אנחנו משתמשים במורות מחליפות, שברוב המקרים לא עברו את ההכשרות המתאימות ובוודאי שאין להן את הניסיון רב השנים הדרוש כדי להפוך למורה טוב. יש לא מעט מקרים בהם המורות המחליפות הופכות למעשה למעין בייביסיטר, מהסיבה הפשוטה שאין להן את היכולת להמשיך ולקדם את התלמידים בחומר הנלמד".

מעיריית מודיעין נמסר: "מדובר באתגר עימו מתמודדת מערכת החינוך הארצית והמקומית מזה מספר שנים. לשמחתנו, מדי שנה ניתן מענה מיטבי בעירנו, וכך יימשך. מנהלי בתי הספר פועלים ביצירתיות יחד עם רכזי המקצוע השונים במציאת פתרונות הולמים כגון איתור מורים, הגדלת היקף המשרה למורים קבועים בצוותי בתיה"ס, שיתוף פעולה יעיל בין בתיה"ס ועוד. כל זאת, מתוך מטרה לתת מענה הולם ואיכותי לתלמידים בתחומי הדעת השונים.

"העירייה מפרסמת לעיתים תכופות מודעות 'דרושים' בכדי להיערך כל העת ובכך לסייע לבתי הספר בגיוס כוחות נוספים. בהקשר זה חשוב לציין שמערכת החינוך בעירנו נמצאת בשלב בו מספר התלמידים בבתיה"ס העל יסודיים גדל משנה לשנה, כך שהצורך במורים נוספים גדל בהתאם. כמו כן, הקושי במציאת מורים הוא בעיקר במקצועות הטכנולוגיים-מדעיים, מתמטיקה ברמות הגבוהות, עברית/לשון וערבית, שכידוע אלו תחומים שמערכת החינוך העירונית מעודדת ללמוד ולהשקיע בהם. כידוע, משרד החינוך פועל בשנים האחרונות, ברמה הארצית, להכשרת מורים רבים ומסתמן כי בעתיד לא יהיה צפוי מחסור במורים".  

ממשרד החינוך נמסר: "לפי מחקרים שנעשו עבור המשרד, ולפי נתוני המשרד, אין ולא צפוי מחסור במורים. מערכת החינוך מכשירה מעל 12,000 מורים בשנה, וקולטת כ-8,000, כך שניתן מענה הולם ברוב רובה של המערכת. כמו כן, בשנים האחרונות נרשמה עלייה של כ-25% במספר הסטודנטים להוראה. יודגש שבשנת הלימודים הנוכחית מיושם מודל תקציבי חדש למכללות האקדמיות לחינוך, אשר מתקצב הכשרת מקצועות נדרשים כמעט פי 2 יותר מאשר מקצועות רוויים. כמו כן, סטודנטים במקצועות נדרשים מקבלים השנה מלגה בסך של 21,000 שקל!".

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »