"למה הילדים צריכים לשלם מאת המחיר?"

ערן קמינסקי

גננת אחת, שכל הורי הילדים בגן שלה בו דורשים את התפטרותה, מצליחה לכופף את ידי העיריה ומשרד החינוך כבר מספר שבועות ומסרבת לעזוב.השביתה בגן התחדשה מיד לאחר החג וכולם מחכים עכשיו שהיא תאמר "כן". בתמונה הגן המושבת. צילום ערן קמינסקי

עם החזרה לספסל הלימודים לאחר חופשת סוכות התחדשה השבתת אחד הגנים העירוניים במודיעין בידי ההורים, במחאה על התנהלות הגננת ודרישתם להעבירה מתפקידה.

לפני ערב חג סוכות השביתו ההורים את הלימודים והשאירו את ילדיהם בבית. מתחילת השבוע הנוכחי המשיכו ההורים בהשבתה לאחר שלא קיבלו את הפתרונות שהוצעו להם, כמו העברת הילדים לגנים אחרים בעיר. נכון לזמן כתיבת שורות אלו עדיין לא ברור האם הגן ימשיך לפעול במתכונתו הנוכחית גם בהמשך השנה, או שייסגר והילדים יועברו לגנים אחרים.

בגן המדובר עבד צוות קבוע במשך שנים רבות. השנה התחלפה הגננת ונותרו שתי סייעות שאחת מהן עובדת בגן מזה עשרים שנה. לדברי ההורים, החיכוך מול הגננת החדשה החל כבר באסיפת ההורים עם פתיחת שנת הלימודים.

"הגענו לאסיפת ההורים הראשונה וראינו התנהלות מאוד כוחנית ותוקפנית מצידה", סיפרה השבוע אחת האימהות. "לאחר מכן זה המשיך בשורה של התנהלויות מאוד מוזרות, כמו למשל שלא הרשתה לנו ההורים לשוחח עם שאר נשות הצוות מלבדה. ב-17 לספטמבר היא הוציאה מייל לכל ההורים בו טענה שאחת הסייעות 'לא ראויה לעבוד בגן ילדים' ושהיא לא מוכנה להמשיך בעבודתה כל עוד הסייעת נמצאת בגן. זה כמובן זרע בלבול אצל ההורים ולא הבנו על מדובר. בשעות הערב של אותו יום היא הוציאה מייל נוסף בו הסבירה שמערכת היחסים בינה לבין הסייעת נמצאת על סף פיצוץ". לדברי ההורים השמיעה הגננת, באוזני הילדים, אמירות קשות נגד אותה סייעת.

לאחר אותו ערב פנו שתיים מהאמהות למחלקת החינוך בעירייה והציגו את טענותיהן. לדבריהן, בעקבות הפנייה לעירייה ספגה אחת האימהות מילים קשות מהגננת. ההורים פנו גם למשרד החינוך, שם תיגברו את הגן בגננת שנייה למשך מספר ימים, שבהם גם הגיעה למקום מפקחת מטעמם שבחנה את המתרחש. לדברי ההורים, לגננת נערך שימוע במשרד החינוך מספר ימים לאחר מכן, בו הוצעו לה מספר אפשרויות כמו פרישה מוקדמת. הגננת דחתה את ההצעה ולכן השביתו ההורים את הלימודים.

לדברי ההורים התברר להם כי לאותה גננת כבר היו בעיות התנהלות דומות בעבר, בשני גני ילדים בהם עבדה במודיעין. כמה מההורים עימם שוחחנו התקשו להבין כיצד גננת שבעברה כבר נרשמו בעיות דומות, מקבלת לידיה גן נוסף למרות תלונות ההורים בגנים בהם עבדה בעבר.

* * *

מבחינת העיריה מדוברת בתסבוכת של ממש: הגננת היא עובדת של משרד החינוך ורק הוא יכול לפטר אותה או להעבירה לתפקיד אחר. המבנה הוא רכוש העיריה, כמו גם חוזה העבודה של הסייעות. המשמעות היא שאם כל ההורים אכן יחליטו להעביר את ילדיהם לגנים אחרים – הגן האמור יישאר "פעיל" למרות שבפועל לא תהיה בו נפש חיה.

השבוע נותרו הגננת והסייעות לבדן בגן, כאשר ההורים המשיכו להשאיר את ילדיהם בבית. ל"מודיעין News" נודע כי במשרד החינוך ממשיכים במאמצים למצוא פתרון לסיטואציה הנוכחית.

שוחחנו השבוע עם אחת האימהות שהסבירה מדוע סירבו ההורים (מלבד הוריהם של ארבעה ילדים שקיבלו את ההצעה לעבור לגן אחר) לקבל את הצעת העירייה: "כרגע אנחנו עדיין מחכים לקבל פיתרון הולם ממשרד החינוך. מה שאנחנו רוצים הוא כמובן החלפת הגננת. אני לא יודעת עד מתי נוכל להמשיך לשבות אבל בינתיים אנחנו נותנים לזה צ'אנס. הפתרונות שהציעה לנו העירייה הם לא באמת פיתרון. להעביר את הילדים לגן אחר זה אומר להתחיל מההתחלה את תהליך ההתאקלמות, מה גם שמדובר בפירוק הקבוצה. יש גם הורים שהוצעו להם גנים רחוקים, מה שלא אפשרי עבורם. הם לא יכולים לעשות סיבובים בכל העיר כל בוקר וצהריים. יש גם הורים שהילדים שלהם נמצאים בצהרון פרטי ולא יהיו להם הסעות אליו. הילדים האלה הם לא סחורה שאפשר להעביר מפה לשם. למה הילדים צריכים לשלם מחיר על אימפוטנציה של גופים כאלה ואחרים? איך יכול להיות שנאמר לנו בפירוש ממשרד החינוך שהגננת לא ראויה לתפקיד ובכל זאת אי אפשר להוציא אותה מהמערכת?

תגובות

עיריית מודיעין: "במהלך השבועות האחרונים פעלה העירייה, בשיתוף עם משרד החינוך בניסיונות למציאת פתרון מיטבי. לצערנו, הניסיונות לא צלחו. ערב החג הציגה העירייה בפני ההורים חלופות לשיבוץ ילדיהם". באשר לאפשרות שהגן יישאר פעיל ללא ילדים הגיבה העיריה: "הדבר החשוב ביותר העומד על הפרק הוא שהילדים יקבלו את המענה הטוב ביותר ושהוריהם יהיו רגועים שכך הדבר. לפיכך, ובהתאם לנסיבות, העירייה נענית לבקשות ההורים לשנות שיבוץ כדי להבטיח זאת".

עדי מן, יו"ר וועד הגנים במודיעין: "נכון לרגע זה, ילדי הגן נמצאים בבתים ואינם במסגרת. חשוב לציין כי טענות ההורים מתמקדות בדרך התנהלות הגננת מול צוות הגן ולעיני הילדים וההורים וכי אין טענות על פגיעה ישירה בילדים. ידוע לנו כי כל הגורמים עמלים על מציאת פתרון מועיל לטובת ילדי הגן. התבקשנו לתת לגורמים המקצועיים לעבוד ולהמתין בסבלנות עד שתתקבל החלטה סופית וזה מה שכרגע אנחנו עושים. הורי הגן ואני מודים לכל מי שלוקח חלק במציאת הפיתרון לילדי גן כלנית ומקווים שהסיפור יסתיים בטוב, לטובת כולם."

משרד החינוך: "הגננת זומנה לשיחת בירור אצל סגן מנהל המחוז יחד עם נציגת הסתדרות המורים, העירייה ועוד. סגן מנהל המחוז בקשר רציף עם ההורים והנושא מטופל. להורים הוצעו מספר הצעות לרבות שיבוץ מחדש של הילדים. אנו תקווה שבימים הקרובים יימצא פיתרון".

2017-10-19 01:00:00
2017-10-19 01:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך