מאבק על החניות באזור מתחם הדיור עזריאלי

יהודה גולן

חברת "עזריאלי דיור מוגן" מבקשת מהעירייה לשריין חנייה לעובדי מכון הדיאליזה שיוקם במבנה שלה בכניסה לעיר. תושבי הרחובות הסמוכים שמעו על הכוונה ופתחו במאבק. מכיוון שמדובר במספר קטן של חניות, העיריה נוטה שלא לקבל את בקשת החברה. צילום הדמיית הפרויקט סלומון מהנדסים

מרכז העיר מודיעין הולך ולובש צורה סביב המע"ר העתידי, אבל הצפיפות כבר מורגשת בשכונות הסמוכות ובמיוחד בשכונת הפרחים הוותיקה, שתוסביה כבר סובלים ממצוקה של מקומות חנייה ציבוריים. הוסיפו לכך את התוכנית להפוך את מרכז העיר לאיזור חניה בתשלום כבר בחודש נובמבר, ואת הנוכחות המוגברת של חברת עזריאלי בשכונה (בניין הדיור המוגן) – וקיבלתם בעייה. זאת בעיקר משום ש"עזריאלי דיור מוגן" כבר פנתה לעיריה בבקשה לקבל הקלות בתחום החנייה, על חשבון הרחובות הסמוכים. הידיעה על הכוונה הזו הוציאה את תושבי השכונה לפעולה.

* * *

פרוייקט הדיור המוגן של עזריאלי נמצא בעיצומו של תהליך הבנייה והוא צפוי להתאכלס בדיירים החדשים במהלך שנת 2018. לאחרונה נחתה בבניין העירייה בקשה לקבל הקלה בתקן החנייה התת קרקעית של הבניין, בהיקף של 263 מטרים רבועים. למעשה מדובר בהקטנת מספר מקומות החנייה המיועדים לדיירי הדיור המוגן בחניון התת קרקעי.

הסיבה היא שבמתחם אמור לקום מכון דיאליזה אזורי, שימשוך אליו מטופלים מבחוץ. בעזריאלי מסבירים שהכוונה היא להקצות במתחם הפנימי מקומות חנייה לעובדי המכון הרפואי. בקשת ההקלה שהגישה עזריאלי לעירייה כוללת משפט מפתח שבו נכתב: "מבוקש לממש חלק מתקן החניה בחניות שלאורך הרחובות הגובלים בדיור המוגן".

המשמעות ברורה: פוטנציאל החנייה של השכנים בשכונת הפרחים – ובמיוחד ברחובות הסמוכים שיר השירים, צאלון, כרכום, ודם המכבים – יקטן מאוד. "גם היום האיזור כבר פקוק לגמרי ואין מקומות חנייה", אומר התושב רועי פויכטינגר. "אז מה יקרה כשהם יזרימו לחניות שלנו עוד עשרות מבקרים, אורחים, מטופלים וכל מי שיגיע למתחם הדיור המוגן?". פויכטינגר כבר החל לארגן את שכניו להגיש התנגדות נמרצת לבקשה של חברת עזריאלי.

בקרוב אמורה הוועדה המקומית לתיכנון ובניה של העירייה לדון בסעיף ההקלה שהגישה חברת עזריאלי. ככל הידוע, ראש העיריה ביבס כבר הורה נחרצות למצוא פתרון בתוך המתחם ולא על חשבון דיירי הרחובות הסמוכים. קרוב לוודאי שהוועדה לא תאפשר לחברת עזריאלי להרחיב את זכויות החנייה שלה לרחובות הסמוכים.

מתוך מכתב התושבים:

"במרוצת השנים, כתושבים, מצאנו פתרונות והגענו לשיווי משקל עדין שאותו לא מכירים ולא מכבדים 'השכנים החדשים' כתושבים, אלא מבקשים לשנות. יזמי הדיור המוגן לקחו מגרש שהיה מיועד במקור למוסד, שינו את ייעודו למגורים מיוחדים למאות תושבים ו'פקקו אותנו' עם פרויקט בטון מגלומני בגובה תשע קומות. הם תיכננו מתחם איכלוס של מאות דיירים, עם תוספת תנועה של מאות מטפלים ולוגיסטיקה מתאימה לשירותים שיינתנו במקום כמו מזון, רפואה, כביסה, בריכה ובית קפה ואת הכל הלבישו על יציאה וכניסה אחת מרחוב צאלון.

"ההיתכנות התחבורתית הוצדקה בסקר ארכאי שנערך ימים בודדים במהלך חופשת קיץ לפני מספר שנים. אנחנו כתושבים יודעים שקיבולת התנועה בצומת דם המכבים-צאלון היא על סף קריסה והמקום הוא מעבר הכרחי ליציאה מהעיר. לא די בזה שאם יוקם מכון רפואי בדיור המוגן יישלחו אליו אנשים מכל קופות החולים, וכך לדיירים המוגנים, למטפליהם לאורחיהם ובאי מכון הדיאליזה, לא תהיה אופציה אלא לחנות ברחובות הצפופים ממילא ולמלא אותם עד אפס מקום ולהפר ברגל גסה את האיזון העדין הנוכחי וצומת צאלון-דם המכבים תיפקק סופית.

"תקן החנייה שנדרש מהיזמים לא לקח בחשבון קיומו של מכון רפואי אזורי, כך גם תשתיות התנועה והצמתים שאינם בנויות לכך. ומה איתנו תושבי השכונות הנוסעים יום-יום אל ביתם בפרחים או בנחלים".

תגובות:

מיכאל חרל"פ, מחזיק תיק התיכנון במועצה: "לא ניתן לפגוע בתושבי הרחובות הסמוכים, הפתרון יימצא ולא על חשבון התושבים".

דוברות העירייה: "היזם הבונה את הדיור המוגן ביקש להקים מכון דיאליזה, לטובת תושבי העיר. לשם כך פירסם היזם בקשה להקלה ומבקש לממש חלק מתקן החנייה הנדרש בחניות הציבוריות הגובלות בדיור המוגן, כאשר מדובר על חמש חניות ציבוריות מתוך כ-150 חניות בסך הכל. ראש העיר הנחה את אגף ההנדסה להנחות את היזם לתכנן את החנייה הנדרשת בתוך תחומי המגרש או לחילופין לממן חניון ציבורי בסמוך למתחם שיכסה את מספר החניות המדובר ובשום פנים ואופן לא על חשבון דיירי שיר השירים".

חברת "עזריאלי דיור מוגן: "הקמת מכון הדיאליזה, שישרת את תושבי מודיעין והסביבה, דורשת הקלה בתקן החנייה. מתוך כ-140מקומות חנייה אשר הוקצו עבור הדיור המוגן בהתאם לדרישת התקן, הבקשה כוללת הסדרה של כ-5 מקומות חניה בלבד בחזית המבנה. מדובר בפיתרון תיכנון מקובל במקרים מעין אלה".

 

2017-10-18 01:00:00
2017-10-18 01:00:00

כתבות נוספות

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך