"מאז שהם התחילו בעבודות חיינו הפכו לסיוט"

יהודה גולן
2018-07-15 01:00:00
2018-07-15 01:00:00

העירייה מתקשה לאכוף את חוקי הבנייה ותושבי שכונת הנביאים ממשיכים "לאכול אבק" מהפרוייקט של חברת אשדר הנבנה בימים אלה במרחק של מטרים מבתיהם •החברה: "אנו בונים על פי הנהלים וחוקי הבנייה" • העירייה: "הוצאנו להם צו הפסקת עבודה לחמישה ימים, קנסנו אותם והגברנו את הפיקוח"

לפני מספר חודשים עלו דחפורים על המגרש בשכונת הנביאים בו מקימה חברת אשדר פרוייקט מגורים (במקביל לשדרות החשמונאים) והחלו לחצוב בקרקע וליישר את הקרקע. מאז, כמויות האבק והחול כתוצאה מהעבודות הפכו לבלתי נסבלות לדיירים הבניינים הסמוכים ברחוב אלישע הנביא 15 והם מתכוונים לחסום את כביש הגישה לאתר הבנייה, לאחר שהגיעו למסקנה שהעירייה לא ממש תסייע להם.

אפרת כהן מגן, אחת הדיירות בבניין הסמוך, מספרת: "מאז שהעבודות התחילו חיינו אינם חיים. הם כרגע בשלב החפירה והעבודות יצרו הרבה מפגעים. הדבר הכי מטריד הוא כמויות האבק שאנו נושמים מדי יום".

כיצד פעלתם כשהתגלתה הבעייה?

"שלחנו אין ספור תלונות באמצעות המוקד העירוני אבל שום דבר לא השתנה. כשהגיעו פקחים הם טענו באופן מוזר ביותר שאין מפגע של אבק. אנחנו מצלמים את העבודות באופן יומיומי מה שמאפשר לראות שהעבודות שלהם רשלניות ופוגעות בבריאותנו ובבריאות ילדנו. בשבוע שעבר שלחתי מכתב לחיים ביבס בו הצגתי את מציאות חיינו בחודשים האחרונים וביקשנו את התערבותו המיידית. ראש העיר ביקש ממנהלת מחלקת איכות הסביבה בעירייה לטפל בנושא ואכן שוחחתי איתה אתמול בנושא. הקבלן קיבל הוראה לבצע מספר דברים להפחתת האבק ועשה כמה דברים מינוריים, שלא הביאו לשינוי אמיתי".

במכתב לביבס כתבו הדיירים כך: "לפני כ-4 חודשים חיינו השתנו, כאשר חברת אשדר החלה בעבודות בנייה מולנו ברחוב. עבודות הפיתוח מתבצעות כ-7 מטר מחלונות הבתים שלנו ומאז שהם התחילו בעבודות חיינו הפכו לסיוט מתמשך וקשה מנשוא.

החברה מבצעת באופן יומיומי עבודות של חפירה באופן רשלני:

 .1.הם עובדים ללא מים ויוצרים ענני אבק שחונקים אותנו מדי יום. 2 .מתחילים את העבודה בשש וחצי בבוקר למרות שהחוק לא מאפשר להם להתחיל לפני השעה שבע. 3 .משאיות הפינוי החול נוסעות במהירות מופרזת ברחובנו הצר, מסכנות חיי אדם, מחנות ברחוב ובכך חוסמות נתיב. 4 .מסננים חול כ-7 מטר מחלונות הבתים שלנו ופוגעים בבריאותנו. 5 .הכביש עצמו מלא חול כך שכל רכב שעובר מעלה ענן אבק לאוויר. 6 .מקומות החנייה מול הבניין נתפסים ע"י משאיות בערב ובבוקר ונוצרת מצוקת חניה.

אנחנו פונים באופן יומיומי למוקד העירייה ומתלוננים על המפגעים הרבים שציינתי, אך התחושה היא שלא נעשה דבר. נשלחו פקחים מספר פעמים אבל הקבלן קיבל רק דו"ח אחד ושום דבר למעשה לא השתנה. במקום לבצע חפירות, הקבלן מסנן חול על מנת למכור אותו ועושה כסף על חשבון הבריאות שלנו.

 אבק הוא גורם תחלואה מאוד מסוכן, במיוחד לילדים, ואנו זקוקים מאד להתערבותך האישית. אדישותם של גורמי האכיפה לא מותירה לנו בררה אחרת. לא ייתכן שהעירייה תאפשר לרשלנות שכזאת להימשך ולא תנקוט מיידית להפסקתה. אנו פונים אליך באופן אישי כיוון שכלו כל הקיצין".

תגובת חברת אשדר: "בכל הפרויקטים שלה אשדר בונה על פי הנהלים וחוקי הבנייה ועושה את מירב המאמצים לצמצם את אי הנוחות הנגרמת באופן טבעי לתושבים בסביבת אתרי הבנייה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "כל אתר בנייה מפוקח ומבוקר על ידי גופי העירייה השונים האמונים על כך שעבודת הבנייה תיעשה תחת אישור ובאופן תקין. זאת על מנת להפחית, ככל הניתן, את נזקי האבק, הרעש ואי הנוחות בשל מגורים בסמוך לאתר בנייה.

במקרה זה, זמן קצר לאחר תחילת העבודות הוצא צו הפסקת עבודה למשך חמישה ימים בשל גרימת לכלוך. כמו כן, הפיקוח העירוני נתן ארבע קנסות בגין גרימת לכלוך ופסולת מחוץ לאתר הבנייה. בנוסף בוצעו באופן שוטף סיורים בשטח אתר הבנייה והקבלן נדרש לבצע שורת פעולות חשובות ובהן הרטבת אזור הנפה וכבישי הגישה, הגבהת הגדר ההיקפית, סלילת כביש גישה על מנת למנוע אבק מנסיעת המשאיות בכניסה וביציאה מן האתר וכיסוי משאיות יוצאות. כמו כן הורחקה הנפה לפינה המרוחקת ביותר באתר על מנת למזער את נזקי האבק. עבודת הנפה צפויה להסתיים בעוד ימים אחדים ועד אז ימשיכו הפיקוח על הבנייה ומחלקת איכות הסביבה לוודא כי העבודה מבוצעת כנדרש".

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »