מה ההבדל בין לימודי אדריכלות ללימודי שימור?

תוכן פרסומי
לימודי שימור הם אלה שעוסקים בתחום השיקום והשימור האדריכלי ומתמקדים בתהליך שנועד לתמוך בעמידות החומרית, ההיסטורית והעיצובית של מבנים היסטוריים

כמעט בכל קהילה אפשר למצוא מבנים יקרי ערך מהעבר. אלמנטים היסטוריים אלה אחראים לכך שהמורשת הקהילתית הקולקטיבית תמשיך להיות חלק מההווה של התושבים. תהליך השימור ההיסטורי יכול להבטיח שקשרים אלה יישארו חזקים, וכי משאבים היסטוריים אלה יישארו על כנם להנאת הדורות הבאים.

אדריכלות

לימודי אדריכלות עוסקים בתכנון מבנים, שטחים פתוחים, קהילות ושאר מבנים וסביבות מעשה ידי אדם, בדרך כלל תוך התייחסות מסוימת גם להשפעות האסתטיות. אדריכלות מספקת הן תחושת מקום והן תמיכה בכל סוגי הפעילות האנושית. האדריכלות מסייעת למעשי-ידי-אדם להיות מותאמים והרמוניים לסביבה, תוך קידום בריאות ורווחה, העשרת החיים מהבחינה האסתטית והרוחנית, מתן הזדמנויות כלכליות ויצירת מורשת המשקפת ומסמלת תרבות ומסורת. אדריכלות עשויה לכלול גם שיקום או שימור של מבנים קיימים.

שימור

לימודי שימור הם אלה שעוסקים בתחום השיקום והשימור האדריכלי ומתמקדים בתהליך שנועד לתמוך בעמידות החומרית, ההיסטורית והעיצובית של מבנים היסטוריים שיצרה האנושות, כך שיחזיקו מעמד לאורך זמן רב יותר, ויהיו מסוגלים להמשיך ולהתקיים גם בתנאים קשים.

שימור היסטורי מוגדר כתחום שעוסק בזיהוי, בהגנה ובשיפור של מבנים, מקומות וחפצים בעלי משמעות היסטורית ותרבותית. במאמצים אלה עשויים להיות מעורבים משרדים ממשלתיים, גופים פרטיים או אזרחים בודדים.

מומחה בשימור אדריכלי אמור לקבל החלטות לגבי מתי וכיצד ההתערבות היא קריטית לשימור או לשיקום האולטימטיבי של המורשת התרבותית. בסופו של דבר, החלטה זו תתבסס על שילוב של מספר ערכים: אמנותיים, קונטקסטואליים ואינפורמטיביים. במקרים מסוימים, ההחלטה שלא להתערב עשויה להיות הבחירה המתאימה ביותר.

עקרונות מנחים לשימור אדריכלי

 • מטרת השימור היא להגן על התכונות ההיסטוריות הייחודיות של מבנים או אזורים ישנים. השימור לא נועד לגרום לבניינים ישנים להיראות חדשים. למעשה, הכנסת חומרים חדשים תאושר רק כאשר החומרים המקוריים אינם מתאימים או לא ניתנים לתיקון.
 • במלאכת השימור אין הכרח להמשיך ולהשתמש במקום ההיסטורי למטרות המקוריות שלו. אפשר לבחור בדרכים אחרות שיאפשרו לשמור על משמעות המקום. דוגמה לכך היא הסבת בית איכרים ישן בראש פינה לאתר צימרים ציורי, מבלי לפגוע במבנים העתיקים.
 • שימור היסטורי יכול לשרת מגוון מטרות. לדוגמה, שימור בניין או רובע יכול להיעשות:
  • בגלל החשיבות ההיסטורית
  • כחלק מפרויקט התחדשות עירונית לייפוי המקום
  • או כחלק מהמאמץ להגברת התיירות

היתרונות של השימור ההיסטורי

 • שימור מחזק את השכונה – שטחי מגורים ומסחר שעברו הליך של שימור הופכים לנכס לקהילה. השימור מעלה את ערכם של המבנים, ואנשים מוכנים לשלם מחיר גבוה יותר עבור בתים באזורי שימור. מבנים משומרים מוסיפים לשכונה אופי וקסם, מגבירים את גאוות הדיירים ומטפחים זהות תרבותית חזקה בקרב הדיירים, לדורותיהם.
 • שימור יכול להשלים פיתוח כלכלי מבוסס-מקום – תיירות מורשת מספקת הזדמנויות לפיתוח כלכלי מבוסס-מקום. לדוגמה, תכניות מבוססות-מקום שקשורות לנכסים קיימים וייחודיים בפריפריה, יכולות לקחת בחשבון נופים טבעיים וקסומים, מורשת תרבותית, מסורות ומבנים היסטוריים. הגנה על נכסים שכאלה והשבחתם, יכולות לתרום לשיפור איכות החיים ולסייע לתושבים לשמר את הקיים, ולמשוך אליהם השקעות חדשות.
 • השימור מעודד צמיחה כלכלית מקומית – שימור יוצר יתרונות כלכליים חיוביים ומציע מקומות עבודה נוספים לתושבי האזור. מבחינת יצירת מקומות עבודה, בהשוואה לבנייה חדשה, השימור מציע החזר גבוה יותר על ההשקעה. בנוסף, עבודת השימור תלויה יותר באומן מאשר ברכישת חומרי גלם. לכן, בהשוואה לבנייה חדשה, השימור יכול להיטיב יותר עם בעלי העסקים המקומיים. כאשר הקהילה מתגייסת לשימור חלקים מהמורשת שלה, היא מצליחה, בדרך כלל, למשוך אליה מבקרים, תושבים חדשים והשקעות.
 • שימור שומר על משאבי הטבע – שיקום של מבני מגורים ומבני מסחר ישנים יותר, נוקט באחריות כלפי הסביבה. למעשה, השימור מספק מבנים שימושיים ואטרקטיביים לקרקע שכבר מפותחת. השימור גם מסייע להפחתת ההסתמכות:
  • על חומרים חדשים
  • על חומרי בניין לא ידידותיים לסביבה
  • ועל תהליך ייצור עתיר אנרגיה, של חומרי בניין חדשים

שימור היסטורי – כיצד הוא מותאם לכלל הקהילה?

קהילה, במלוא מובן המילה, אמורה להיות בת קיימא מבחינה כלכלית וסביבתית. השימור מסייע להשיג אידיאל זה כי הוא מסייע לקהילה לדרבן צמיחה כלכלית תוך שמירה על משאבי הטבע. למשל, השקעה בליבת מרכז העיר הצפופה וההיסטורית, עשויה להתאים להפליא למשאבי ההשקעות והניהול של השלטון המקומי, כולל: קידום פיתוח המשתמש בתשתיות הקיימות לפיתוח מחדש של קרקע פנויה או לא מנוצלת; וחיזוק הפיתוח הכלכלי ושמירה על המשאבים הטבעיים, התרבותיים וההיסטוריים.

צילום: freepik

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך