מה שהיה הוא שיהיה?

ענת גבריאלי

"מעשייה מגונה", שנכתב בעקבות מחזהו השערורייתי של שלום אש מ-1906, מתכתב גם עם חוק התרבות שמאיים לסתום פיות ולהגביל את חופש היצירה. עשוי טוב ומעורר מחשבה

(צילום כפיר בולטין)

ההצגה "מעשייה מגונה" מספרת את מאחורי הקלעים של "אל הנקמות", מחזהו של שלום אש שיצא את גבולות פולין ואירופה, הגיע לברודווי וחולל סנסציות וסקנדלים. שלום אש שנאבק להעלאת המחזה שכתב ב-1906 הואשם שהוא פוגע בעם היהודי ותורם אף לעליית האנטישמיות. במכתב פתוח ניסה אש להסביר כי כתב את המחזה בהיותו צעיר בן 21, ואז הוא לא התעסק בשאלה אם זהו מחזה מוסרי או לא. "רציתי לכתוב מחזה אמנותי ואמיתי". ואם המשפט האחרון מצלצל קצת מוכר מכאן ועכשיו אתם לא טועים. חוק הנאמנות לתרבות ששרתנו מנסה במרץ להעביר, יושב על אותו ניגון כואב.  

לבסוף אש נשבר וכעבור כמה עשורים (בעקבות השואה) הכה על חטא והטיל וטו על העלאת המחזה, בהאמינו שאכן טעה וכי המחזה אינו עושה טוב לשמם של היהודים. המחזה שב לבמות כעשרים שנה אחרי מותו.

לא חייבים לראות את "אל הנקמות" כדי להנות מ"ממעשייה מגונה" המתכתבת איתו, אבל החוויה היא הרבה יותר שלמה, ואם שתיהן רצות במקביל בקאמרי, אז למה לא.

את המחזה כתבה פאולה ווגל – לפני כארבע שנים, והוא בעלילתו מלווה את להקת השחקנים ואת הדרמה מסביב להצגה מיום עלייתה לבמה ועד שנותיו האחרונות של שלום אש.

יאיר שרמן שביים את ההצגה יצר חוויה מיוחדת שבה הקהל מלווה באופן כרונולוגי את  שחקני "אל הנקמות" במסעם בעולם. המחזה, שמשלב שירים תקופתיים ביידיש, אנגלית וגרמנית, נפתח כשקבוצת השחקנים מתרוממת מתוך קברים (כעוף החול) כדי לספר את גלגולו של המחזה. הקברים הופכים למזוודות שחורות כסמל ליהודי הנודד ולמסע גלגוליו של המחזה, והתפאורה אפלולית, מינימליסטית וצנועה. הכל  מתרחש על הבמה, ללא יציאות וכניסות, כולל החלפת תלבושות ודמויות. צוות השחקנים המעולה כולל בין היתר את אלי גורנשטיין, שמואל וילוז'ני, דן שפירא, אסתי קוסוביצקי, דודו ניב, מיכל ויינברג, דנה מיינרט ועוד, וחלקם מבצעים כמה תפקידים שונים.

ליהודים היה קשה להכיל את סיפור המחזה שמציג אותם כאחד האדם. עם יצרים, תשוקות, חטאים וסודות אפלים. סיפור האהבה בין שתי נשים (סצנת הגשם שחוזרת שוב ושוב בו רבקהל'ה ומיינקה מתגפפות בגשם, ושצונזרה בחלק מההצגות),  באה לחשוף את צביעותה של החברה הדתית שמנכסת לעצמה תכונות של טוהר ונקיון כפיים.  "היהודים אינם צריכים לטהר את עצמם בעיני אף אחד. הם טובים ורעים כמו כל בני הגזעים האחרים", כתב אש.

שורה תחתונה. האמירה של המחזה מתכתבת עם האווירה הציבורית כיום ומעלה שאלות פילוסופיות חשובות. ההגשה שלו מרתקת, מיוחדת ומצליחה למרות מורכבותה להעביר את המסר היטב.  הצגה חשובה  עם משחק נהדר של כל אנסמבל השחקנים.

מעשייה מגונה

מאת: פאולה ווגל, בימוי: יאיר שרמן. שחקנים: שמואל וילוז'ני, אלי גורשטיין, אסתי קוסוביצקי, דודו ניב, מיכל ויינברג, דן שפירא, ודנה מיינרט. הפקת תאטרון הקאמרי.

2018-12-02 00:00:00
2018-12-02 00:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך