"מחירי דירות 3-4 חדרים במודיעין עלו ב-10% בחצי השנה האחרונה"

גיא פישקין
2037-10-06 02:58:00
2037-10-06 02:58:00

לימור כרמלי, יו"ר לשכת המתווכים בעיר, מסבירה מה עשתה הקורונה לשוק הנדל"ן המקומי ומגלה כיצד הם מתמודדים עם הסטיגמה השלילית שנוצרה למקצוע

(צילום: דוברות העירייה)

נגיף הקורונה איתנו מזה למעלה משנה וחצי, כאשר השלכותיו על כל תחומי החיים כבר נידונו בהרחבה אינספור פעמים. בין כל הענפים שנפגעו קשות כתוצאה מהמשבר, ניתן למצוא גם ענף אחד שהקורונה דווקא עשתה לו טוב – ענף הנדל"ן. לאחר מספר חודשי קיפאון בראשיתו של המשבר, אי שם במחצית הראשונה של השנה שעברה, חזר ענף הנדל"ן בארץ, ובמודיעין, לצמוח במהירות מסחררת.

מנתוני לשכת המתווכים במודיעין עולה כי במהלך חצי השנה האחרונה נרשמה עלייה של 7-10 אחוזים במחירי דירות 3-4 חדרים בעיר, כאשר את הזינוק המשמעותי הזה ניתן כמובן לייחס גם למחסור בדירות קטנות בעיר בשנתיים האחרונות.

''חצי השנה האחרונה מתאפיינת בהיצע מצומצם מאוד של דירות לרכישה או להשכרה'', מסבירה יו"ר לשכת המתווכים המקומית, לימור כרמלי. ''זה לא סוד שמודיעין והיישובים הסמוכים מתפתחים בקצב מואץ. יש המון מעברים והגירה חיובית לאזור, שהם פועל יוצא של עבודות הפיתוח והבנייה החדשה, בדגש על שכונות מורשת ונופים החדשות, שצפויות להגדיל את היצע הדירות באזור בשנים הקרובות. אם בשנה שעברה נמכרה דירת 3 חדרים ממוצעת בסביבות 2 מיליון שקל, אז כיום המחיר שלה נע בין 2.3-2.4 מיליון. בהסתכלות רחבה יותר, של 5 שנים אחורה, מדובר בעלייה בשיעור של 15-20 אחוזים. אלו נתונים חסרי תקדים ברמה ארצית ואפילו עולמית''.

לדברי כרמלי ''המוניטין של מודיעין עולה פלאים ברמה הארצית. ההוכחה הטובה ביותר לכך מתבטאת בביקושים הגבוהים מצד רוכשים, כמו גם משקיעים מכל רחבי הארץ. אלו מזהים את הפוטנציאל הקיים באזור, ובדגש על המיקום האסטרטגי של מודיעין בתווך שבין תל אביב וירושלים''.

בשיחה עמה מתארת את כרמלי את השפעות משבר הקורונה על העדפות הנדל''ן של התושבים באזור, שמבחינתם מצביעים ברגליים ומביעים את אמונם בשוק הדיור המקומי. ''אנחנו עדים בשנה האחרונה למגמה שהרבה מבני הגיל השלישי בוחרים לחזור ולגור במודיעין, במטרה להתקרב פיזית אל הילדים והנכדים. 'בנוסף, הקורונה הורידה את האסימון במובן הזה להרבה אזרחים ותיקים, שמבינים כיום עד כמה חשובה הקרבה המשפחתית. מנגד, קיימת גם מגמה הפוכה של יחידים או משפחות צעירות שחוזרים לגור בסמוך להורים. הרבה מהם עושים זאת על מנת לחסוך מבחינה כלכלית ולהתבסס מחדש. חשוב לציין גם שהקורונה גרמה לירידה בהיצע הדירות. אנשים נחשפו לשינויים מרחיקי לכת בחיים שלהם, כאשר חלקם פוטרו או צמצמו משרות, מה שהוביל לפחד מהתחייבויות למהלכים כלכליים כאלו. אם לשים את האצבע על מגמות נוספות, ניתן לציין עלייה ניכרת בביקוש לדירות גן או עם מרפסות. יותר ויותר משפחות מחפשות מרחב פתוח לילדים, בדגש על גינה או חצר, כולל מקום שיוכלו לנשום בו. זהו יתרון עצום עבור המשפחות הצעירות המהוות נתח עיקרי בעיר''.

הזכרת את שכונות מורשת ונופים החדשות. עד כמה הן מהוות ''שובר שוויון'' בשוק הנדל''ן המקומי?

''שתי השכונות הללו מספקות תוספת של אלפי יחידות דיור למודיעין וזה דבר מבורך. נופים כבר נמצאת בהליכים מתקדמים של תהליך האכלוס, בעוד מורשת צפויה להתאכלס במהלך השנתיים הקרובות. ההערכה היא שבטווח של שנה-שנתיים הקרובות רמות המחירים צפויות להישאר זהות פחות או יותר''.

מהלשכה באהבה

כרמלי משמשת מזה כשנה וחצי כיו''ר לשכת המתווכים של מודיעין, המסונפת למחוז ירושלים בלשכה הארצית. הלשכה הינה גוף צעיר יחסית שהוקם לפני כשש שנים על ידי איש הנדל''ן המקומי זאב שומכר, שאת כיסאו ירשה כרמלי, בעלת משרד תיווך עצמאי בעיר – ''כרמליס בית נדל"ן.

לצידה של כרמלי פעילים בלשכה ארבעה אנשי נדל"ן מקומיים: סנדרה מוראלי (אחראית ועדת אתיקה), שי מינה (אחראי ועדת הדרכות והרצאות), גיל חן (אחראי ועדת גיוס ושימור חברים) וליאור סירמה (אחראי ועדת קשרי קהילה והטבות).

''אני גאה לעמוד בראש הלשכה, גוף איכותי שהוקם במטרה לחזק את קהל המתווכים המקומי, לתת לו במה וכן ייצוג ארצי מול הרגולטור'', מכריזה כרמלי. ''חשוב להוקיר את העבודה המסורה של המתווכים ויועצי נדל''ן שנותנים את הנשמה, מלווים עסקאות ומוציאים אותם אל הפועל תוך שימת דגש על רגישויות, עיכובים ועד ליצירת פתרונות יצירתיים למען הצלחת העסקה. כל אלו מתבצעים במטרה לסייע למוכרים והרוכשים כאחד לעבור את התהליך הרגיש של רכישת או השכרת נכס, במינימום רעשים ובמקסימום ביטחון''.

את ודאי ערה לתדמית השלילית כלפי מתווכים. כיצד הלשכה מתמודדת איתה?

''אנחנו ערים לסטיגמה, אבל אני חושבת שככל שהשנים עוברות היא גם מתחילה להתפוגג. אנשים מבינים את הערך המוסף שיש למתווכים בעסקה. מרגישים בנוכחות שלהם, במיומנות ניהול המשא ומתן, כמו גם ביכולות השיווק בהן הם ניחנים, אשר מסייעות לסגור את העסקה בצורה המיטבית. בנוסף, הלקוחות מבינים כיום שעדיף להם לשלם את עמלת התיווך, שעשויה להיות משתלמת לא פעם ולחסוך להם הוצאות נוספות אותן לא צפו מראש. מקצוע התיווך עבר כברת דרך משמעותית, וכיו''ר הלשכה אני שמחה לראות את המגמה החיובית במסגרתה קיים אמון הולך וגובר בינינו  לבין הלקוחות, מערכת יחסים מקצועית המושתתת על תקשורת בינאישית טובה בשילוב ידע מקצועי''.

מהו הערך המוסף שמקנה הלשכה למתווכים ויועצי הנדל''ן המקומיים?

''עצם העובדה שהמתווכים באזור יודעים כי קיים ארגון המעניק להם גב ודואג לפעול עבורם מול הרגולטור, זו כבר בשורה חשובה. זה לא סוד שרישיון התיווך עומד בסכנה. אנו שומעים על הרחשים בדבר ניסיון לבטלו, אולם פועלים יחד עם הלשכה הארצית על מנת להיאבק בשאיפה זו בכל דרך אפשרית. במקביל, אנו נחושים להעניק לחברי הלשכה כלים מעשיים לצורך התמקצעות וסגירת עסקאות מוצלחת, בדגש על קיום הרצאות, סדנאות, השתלמויות מקצועיות, יחד עם פעילויות גיבוש ותרומה לקהילה''.

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »