מילכוד 22

יהודה גולן
2035-02-21 01:59:00
2035-02-21 01:59:00

ולדימיר בליאק ממודיעין משובץ במקום זה, שאינו ריאלי, אצל יאיר לפיד • הילה שי וזאן ממודיעין משובצת במקום זה, שאינו ריאלי, אצל בני גנץ • אם הקודקודים ייתאחדו – אולי מישהו מהם יגיע לכנסת

המפץ הקוסמי של בחירות 2019: עשרות מפלגות ורסיסי מפלגות ניצבות על קו הזינוק וכל אחת מהן בטוחה שהיא מכניסה את עצמה על שלל מנדטיה לכנסת ה-. זו תעודת כבוד לדמוקרטיה הישראלית שמאפשרת את טיפוח התקווה הזאת, למרות הקשיים הצפויים בביצוע.

אבל מעבר לזה בשטח, צפויות אכזבות לא מעטות שאת ראשית התהוותן אנחנו רואים כבר השבוע בנסיונות הכושלים של מפלגות להגיע לאיחודים וחיבורים בין גופים פוליטים מצד זה או אחר של המפה. הדבר בולט בעיקר בימין, שם לא מצליחים אלי ישי ועמיתיו ממפלגות הימין האחרות לסגור דיל שיביא את הבשורה לגוש ימין מוצק. גם ביבי עצמו לא מצליח להכניס את הדבק החסר כל כך למשוואה.

גם במפלגות המרכז התמונה די דומה ועד שלפיד וגנץ לא ישלבו ידיים גם הם יסבלו משחיקת כוח. וכאן אנחנו מגיעים לנציגי מודיעין, יותר נכון שניים מהם: ולדימיר בליאק מיש עתיד והילה שי וזאן מחוסן לישראל. שניהם שובצו – כל אחד ברשימת מפלגתו לכנסת – במקומות ה-22. אמנם זו מקריות אבל באופן אירוני, בהחלט יש כאן מילכוד.

אם גנץ ולפיד יחליטו (הטור נכתב טרם פגישתם ביום רביעי) שהם מתאחדים, שיטת הריצ'רץ' שבה מטמיעים שתי מפלגות לרשימה אחת מזיזה את המשובצים אחורה כדי לאפשר כניסת חבר מהמפלגה השנייה. כך יידחקו ברשימה הסופית והמשותפת גם בליאק וגם שי וזאן, במספר מקומות לא קטן.

המילכוד חבוי בקו פרשת המים שאליו יגיעו השניים והשאלה האם צניחתם למטה במורד הרשימה המשותפת תהיה מספיק קצרה כדי להיעצר לפני הקו האדום. זאת בהנחה שמפלגה משותפת תזכה במספר מנדטים מצרפי של שתי הרשימות שהיו רצות בנפרד ללא האיחוד ביניהן.

אם בסקרים גנץ זוכה כיום לפני האיחוד בכ-15-18 מנדטים ולפיד בכ-12 עד 14, ממילא המספרים הללו משתנים וישתנו בכל יום במהלך חמישים הימים שנותרו עד הבחירות. כאן השאלה המרכזית היא האם גנץ ולפיד אם יתאחדו יזכו ביחד בכ-33-35 מנדטים והאם זה המספר שעשוי להבטיח לבליאק או שי וזאן או שניהם את המקום בכנסת.

המקום ה-22 ברשימה – גם אצל גנץ וגם אצל לפיד – הוא כרגע לא ריאלי עבור שני המתמודדים. שי וזאן מביעה אופטימיות: "אני חושבת שזה מקום ריאלי וממילא הרבה יכול להשתנות בתוך חודשיים עד לבחירות". בליאק העלה פוסט אופטימי בפייסבוק: "אני לגמרי גאה במיקום שלי ברשימת 'יש עתיד' ובמסע שעברתי עד כה. מי שמאמין בדרך ובערכים לא מפחד מאתגרים".

השאלה היא האם בליאק ושי וזאן צריכים לקוות שלפיד וגנץ יתאחדו ולהתפלל לנחיתה רכה במורד הרשימה, כזו שתספיק להם להיכנס לכנסת או שזו תהיה נחיתת גחון מרסקת שתשאיר אותם בחוץ. מילכוד כבר אמרנו?

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »