"מילת המפתח אצל העובדות החרדיות שלי היא 'רצינות'"

יהודה גולן
2018-06-17 01:00:00
2018-06-17 01:00:00

לרפאל עזר ממודיעין, בעל חברת VIRTUA המקומית העוסקת במודלים תלת-מימדיים בתחום הבנייה, נמאס יום אחד מהעובדים שלו שהיו כולם גברים חילוניים תושבי מודיעין  • הסיבה: יותר מדי ווטסאפ ופחות מדי עבודה • הוא החליף את כולם בנשים חרדיות ממודיעין עילית, ומאז לא מפסיק לברך על ההחלטה

ראיתם פעם ברזילאי שלא אוהב כדורגל ולא שותה קפה? אז יש לפחות אחד כזה. שמו רפאל עזר והוא עולה חדש-ישן (כבר עשר שנים) שהגיע למודיעין מברזיל הרחוקה. הוא עוסק בתחום הבנייה ובעל חברת VIRTUA המספקת שירותי שירטוט ותיכנון לפרויקטים הנדסיים.

עזר, מהנדס בניין במקצועו, נשוי ואב לחמישה ילדים שמתגורר במודיעין ולמעשה הקים את החברה לאחר שעבד בכמה חברות בנייה גדולות כמפקח ומנהל פרויקטים. כשעזב את חברת הבנייה שבה עבד לפני כשמונה שנים החליט שהספיק לו לעבוד בשביל אחרים והוא לא ממש רוצה רוצה לעבוד בצורה שבה עבד אלא לבנות את עצמו ולצאת לדרך עצמאית די חדשה שתהיה במידה מסויימת פורצת דרך בתחום הבנייה.

"אני בעצם הייתי הראשון בישראל שמשתמש בתוכנה הזאת, שהיא די משוכללת ומעניקה לי כמתכנן תמונה מזויות רבות על הפרוייקט", הוא אומר. "למעשה הרעיון שמאחורי הקמת VIRTUA הוא להשתמש בתוכנה שלמעשה יכולה לספק מבט שירטוטית בתלת מימד, כך שבשלב התיכנון אתה יכול לראות את כל התקלות האפשריות שעלולות לצוץ בדרך".

זה הרעיון של השימוש בתוכנה הזאת?

"אנחנו משתמשים למעשה בטכנולוגיה מתקדמת תלת מימד שמונעת באגים בבנייה עצמה שאנחנו מגלים עוד בשלב התיכנון וכך אנחנו חוסכים לכולם כאב ראש, עצבים וזמן יקר".

תן דוגמה.

"כשאתה משרטט תוכניות להקמת מבנה יש במבנה הרבה מערכות: מים, חשמל, מיזוג אוויר ועוד. אם תתכנן את המבנה כך שבמקום מסויים מערכת חשמל תתנגש במערכת מיזוג אוויר, הרי שיגיעו לשלב הבנייה יצטרכו לבצע שינויים בשטח. בעזרת השרטוט התלת מימדי שאנחנו מספקים ללקוח אנו מאפשרים לו לראות את הבעייה לפני שבונים את המבנה וכך לחסוך הרבה".

לשיחה מצטרף עידן גוברין, שותף בכיר בחברה, שגם הוא מהנדס בניין שמסביר כי "בישראל כל תחום התיכנון בענף הבנייה כיום הוא דו מימד ובשירטוטים כאלה לא תמיד רואים את כל התקלות הצפויות. התמונה התלת מימד נותנת אפשרות לכל המשתתפים בתיכנון לתאם ביניהם כל שינוי. אנחנו יכולים כך לזהות בעיות תיכנוניות".

חשבתי שתלת מימד בעבודות מיחשוב הוא לא דבר חדש ויוצא דופן כל כך…

"נכון. תלת מימד הוא נושא שלא ממש הומצא לאחרונה, אבל תתפלא שבישראל הרבה חברות לא רוצות להתעסק עם זה".

למה?

"מכמה סיבות. קודם כל שוק הבנייה בישראל הוא שוק שמרני מאד. בכלל ענף הבנייה הוא ענף לא ממש מורכב ומתוחכם, בעיקר לא במגזר הבנייה למגורים, דירה מבחינה תיכנונית זה דבר פשוט, מערכת חשמל, מערכת מים בשתיים שלוש נקודות, מיזוג אוויר וחימום וזהו. די פשטני למעשה וגם די חוזר על עצמו. כי אם תיכננת בניין מגורים אז כל דירה היא שעתוק של עצמה וכל קומה היא כמו הקומה שמתחתיה ומעליה. אין מורכבות".

איפה כן יש מורכבות תיכנונית?

"למשל בבנייה מסחרית כמו מרכזים מסחריים שזה כבר יותר מורכב. יותר מערכות משתלבות אלה באלה, יותר דרישות תיכנוניות וצריך לתאם בין מערכות שלא יתנגשו ביניהן. גם במגדלי מגורים יש מערכות שדורשות תיכנון מורכב יותר, כמו פינוי אשפה אוטומטי, מערכות חילוץ ומיגון, ודברים שהם אופייניים לגובה".

היכן אתם ייחודיים?

"בזה שאין מי שמשתמש בתוכנה הזאת. הרבה חברות לא מגלות עניין בלהשקיע כסף כדי לחסוך אחר כך יותר כסף. יזמים וקבלנים לא משקיעים בבטיחות של העובדים שלהם אז שישקיעו בתוכנת מחשב תלת מימד…?".

אז איך אתם מתפרנסים?

"כי בכל זאת יש עדיין מספיק חברות שכן חושבות קדימה. אנחנו די ייחודיים במה שיש לנו להציע ולאחר שחברה מבינה כמה כסף חסכנו לה, הם כבר לא יכולים לעבוד אחרת בלעדנו".

שימוש בתוכנה כזאת מחייב התמקצעות עמוקה?

"כן. העובדים שלי כולם התמחו באדריכלות תיכנונית ממוחשבת והם למעשה בודקים את כל השרטוטים והתוכניות האדריכליות ומעבירים את הכל לתלת מימד, ואז פתאום מתגלות הטעויות".

זה התפקיד המרכזי שלכם?

"כן. לגלות את הטעויות לפני שמתחילים לחפור ולצקת את הבטון בשטח".

למה בדו מימד כמו שהיום עובדים לא יכולים לגלות את הטעויות?

"כשיש כמה מערכות שמתנקזות לנקודה אחת, במבט-על לא תמיד רואים את הזווית הנכונה. רק בעזרת הפיכת התוכנית לתלת מימד אתה יכול פתאום לראות שמנהרת רוח של מערכת מיזוג אוויר עוברת בדיוק במקום שבו אתה צריך להעביר את כל חוטי החשמל, ואז אין לך את המימד של עומק וגובה. כשיבנו את המערכות יגיעו לתקלה ויצטרכו לפרק ולתקן וזה אומר הפסד זמן, הפסד עבודה והפסד כספי".

אחד הפרויקטים שעליהם עובדי אנשי VIRTUA הוא פארק המים החדש במודיעין שהולך ונבנה בימים אלה באזור הפארק הטכנולוגי. "למעשה סיימנו כבר את הפרוייקט הזה ועכשיו  כבר בונים אותו", אומר רפאל עזר. "אנחנו היינו החלק הכי זו בפרויקט, בהיקף של כמאה אלף שקל".

מול חדרי המנהלים נמצא חדר העבודה האמיתי של החברה, שם יושבות העובדות שבודקות את השרטוטים בשבע עיניים ומסמנות כל באג תיכנוני וכל תקלה הדורשת שינוי בתיכנון.

עזר, מי העובדים שלך?

"עובדות. יש לנו שלוש מתכננות שעובדות, כולן אגב תושבות מודיעין עילית"

חרדיות?

"כן. אני מחזיק רק עובדות חרדיות".

למה?

"כשהקמתי את החברה החזקתי עובדים חילוניים, גברים תושבי מודיעין והסביבה, אבל לא ראיתי רצינות בעבודה. אחרי כמה שנים החלטתי לשנות. שחררתי את העובדים ולקחתי עובדות חרדיות. אני חייב לומר לך שמילת המפתח בעבודה שלהן היא 'רצינות'. הן לא מתעסקות בשטויות".

הסבר והדגם בבקשה.

"כשעבדו אצלי עובדים גברים חילוניים, רוב הזמן החברה ישבו מול מסכי המחשב כשהוואטסאפ שלהם פתוח ועין אחת על המחשב והשנייה על הסמארטפון. לכל עובד יש שני מסכי מחשב עבור התוכניות שהוא מטפל בהן אז על מסך אחד היתה תוכנית הפרוייקט ועל המסך השני רץ סרט בנטפליקס".

ומה עשית עם זה?

"עובדים הסבירו לי שזה מרגיע אותם והם מתרכזים כך יותר טוב, אבל אני לא ממש הסכמתי לזה. הערתי והערתי שוב ולבסוף אספתי אותם ואמרתי להם 'חברים, תחפשו מקום אחר' וככה זה נגמר. הגיע אלי לעבודה עובדת חרדית ראשונה, ראיתי רצינות, ראיתי מחוייבות. לא מתעסקת בשטויות, לא בסמארטפון ולא בשיחות עם חברות אלא עבודה. תענוג".

והיום?

"יש לי שלוש עובדות חרדיות כולם בוגרות לימודים תיכנון ואני מרוצה והן מרוצות והעבודה מתקתקת".

רותי ואביגיל הן שתיים משלוש העובדות החרדיות שעובדות ב- VIRTUA. שלושתן מתגוררות במודיעין עילית ומגיעות מדי יום לעבודה בתחבורה הציבורית. "זה די קשה להגיע לכאן בתחבורה הציבורית וגם לוקח הרבה זמן אבל אין ברירה", אומרת רותי. מסיבות מובנות הן לא הסכימו להצטלם או להזדהות בשמן המלא ורק שתיים מהן הסכימו לדבר בראיון, תוך כדי עבודה כשהעיניים לא משות ממסך המחשב ותוכנית הבניין הנבדקת.

רותי – את מרוצה מהעבודה?

"העבודה בחברה מאד מספקת אותי מבחינת העניין. זו עבודה מעניינת ומה שחשוב לי מאד היא העובדה שאני מביאה לידי ביטוי את מה שלמדתי בתחום".

ספרי קצת על עצמך.

"במקור אני מירושלים ועברתי למודיעין עילית בגלל יוקר הדיור בירושלים. במודיעין עילית מחירי השכירות נמוכים בהרבה וזה משמעותי. גדלתי בשכונת רמות, אני בוגרת סמינר בית יעקב. שם בכלל למדתי במגמת תפירה כך שאני תופרת במקצועי. אבל כשסיימתי רציתי להתפתח כי הבנתי שלהיות תופרת זה לא העתיד שלי. אחרי שעברתי בחינות התאמה הלכתי ללמוד שלוש שנים את תחום השרטוט והתכנון האדריכלי. אני הנדסאית בתחום האדריכלות,  יש לי תואר ואני כבר עובדת שנה בחברה".

היו לך חששות לעבוד בסביבה חילונית ובעיר חילונית?

"לא, כי ידעתי שיש כאן עוד עובדות חרדיות. הסביבה נעימה. אני לא נחשפת לסביבה החילונית הכללית וזה בסדר גמור מבחינתי".

את נשואה?

"כן נשואה טרייה, עדיין בלי ילדים".

ומה בעלך עושה?

"הוא אברך, לומד בישיבה במודיעין עילית".

חשבת כבר על השלב שבו יהיו לך ילדים קטנים שתצטרכי לטפל בהם או להוציא אותם מהגנים ומהפעוטון? איך תשלבי אז את העבודה?

"זה עוד מוקדם אבל אני מניחה שנמצא פתרון לכל דבר"

אביגיל, שיושבת בשולחן סמוך נמצאת כבר בחודשי הריון מתקדמים. גם היא כבר שנה במשרד, גם היא בוגרת סמינר בית יעקב וגם היא ראתה במקצועות הטכנולוגיים את עתידה והלכה ללמוד את המקצוע מתוך ידיעה כי זה בעצם מסלול עבודתה.

רפאל, אתה לא חושש מכך שבכל רגע נתון תהיה לך עובדת שהיא או בחופשת לידה או נאלצת לצאת לטפל בילד? או בעניינים אחרים במשפחה?

"אני ממש לא חושש מזה. אחרי שראיתי שלמעשה התפוקה והערך שהן מביאות לעבודה הוא גבוה כל כך, גם אם לפעמים יש חופשת לידה זה בסדר. אני לוקח בחשבון שבכל זמן שהוא מישהי מהן תהיה בחופשת לידה וזה בסדר. הרצינות והיכולות שהן נותנות לחברה הוא ערך גבוה הרבה יותר מאשר עובד שיושב על הוואטסאפ או הפייסבוק תוך כדי העבודה. אני עושה בקרה ובודק את העבודה, כשהיו לי עובדים חילוניים גילית הרבה יותר טעויות כי הם היו עסוקיים בעניינים שלהם. אצל העובדות החרדיות רמת הטעויות הרבה יותר נמוכה. נו כמו שאמרתי – מילת המפתח אצלן זו רצינות וזו לא סתם סיסמה".

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »