מיסוי מקרקעין

תוכן פרסומי
2037-01-21 02:37:00
2037-01-21 02:37:00

היוועצות בעורך דין מיסוי מקרקעין הבקיא בדיני המס יכולה להביא בפני הלקוח מגוון חשיפות אשר עלולות לעלות במסגרת עסקה או עסקאות במקרקעין

(צילום: Freepik)

חוק יסוד משק המדינה קובע כי מיסים, תשלומים ומילוות חובה ושיעוריהם לא ישונו אלא בחוק או על פי חוק. חקיקה מרכזית בתחום המיסים במדינת ישראל הינה פקודת מס הכנסה העוסקת במיסוי הכנסה פירותית של נישום ובמיסוי הכנסות הוניות של נישום, למעט רווח ממכירה של זכויות מקרקעין בישראל הממוסות לפי חוק מיסוי מקרקעין. חשוב לדעת, כי היוועצות בעורך דין מיסוי מקרקעין הבקיא בדיני המס יכולה להביא בפני הלקוח מגוון חשיפות אשר עלולות לעלות במסגרת עסקה או עסקאות במקרקעין.

לדוגמה, עו"ד מיסוי מקרקעין יכול לחוות את דעתו עת עולה החשש, כי קיומה של מכירה עתידית של זכות פרטית במקרקעין, מעלה סממנים עסקיים, ומכך עלולה העסקה להיות ממוסה על פי הפקודה כהכנסה מעסק, דבר אשר יחיל על עסקת המכירה גם מיסים והיטלים נוספים כגון מס ערך מוסף, וכו'.

ייצוג משפטי מעורך דין מיסוי מקרקעין

הזכות לקבלת ייצוג וליווי בתחום המיסים מיסוי מקרקעין קיימת ושמורה, לעורך דין מיסוי מקרקעין בקיא, מקצועי ומיומן בתחום מיסוי המקרקעין ודיני המס. זכות זו, מהווה חלק חשוב מהזכות לייצוג הקבועה בסעיף 20 בחוק לשכת עורך דין. במסגרת תיקונים בחוק, הוסף סעיף המאפשר גם לרואי חשבון לייצג נישומים בהליכים מנהלים מול מנהל מיסוי מקרקעין, אולם מדובר בזכות מוגבלת אשר חלה רק בהתמלא התנאים הנדרשים על פי החוק. 

ההבדלים בין מס שבח ומס רכישה

החוק במדינת ישראל קובע שני סוגי מיסים :  מס שבח – אשר הינו מס ישיר שנוצר על רווחים ממכירה ומס רכישה – אשר הינו מס עקיף המוטל על רכוש ללא קשר אם התקבל רווח מהמכירה. מס זה, מוטל על ה"שבח" = הרווח של נכס המקרקעין נשוא העסקה.

השבח עצמו הוא הפער בין שווי רכישת הדירה בתוספת הוצאות רכישה כגון שכר עורך – דין, תיווך, הוצאות שיפוץ / בנייה לשווי מכירתה בתוספת הוצאות מכירה ובתוספת מדד.

על מנת לחשב את שיעור מס השבח, מומלץ לקבל ייעוץ וליווי מידי עורך דין מיסוי מקרקעין המתמצא בתחום.

כאשר אנו מוכרים נכס מקרקעין עלינו לדווח לרשויות המס על העסקה ולהגיש שומה עצמית אשר תפרט את מלוא הנתונים בנוגע לעסקה לרבות שווי מכירה, הוצאות כגון שכר טרחת עורך דין, וכו' (לא כל הוצאה הינה מוכרת לצורכי ניכוי). על רשויות המס לבחון ולאשר או לדחות את גובה השומה לתשלום, במידה והשומה שהוגשה נדחתה, רשות המס מוסמכת לקבועה שומה חדשה.

מומלץ לשמור את כל החשבוניות המעידות על מלוא ההוצאות והתשלומים שהוצאו בגין השבחת הנכס, תשלומים כגון: מיזוג, חלונות ואלומיניום, ריצוף וכו'. מומלץ להעביר את מלוא הנתונים לעו"ד מיסוי מקרקעין שייבחן כל הוצאה והוצאה לצורך הגשת השומה העצמית.

חישוב מתבצע על פי 5 נתונים עיקריים:

  • שווי מכירה – שווי הזכויות הנמכרות במועד המכירה.
  • יום המכירה – היום בו בוצעה המכירה או פעולה.
  • שווי הזכויות הנמכרות ביום הרכישה.
  • יום הרכישה – היום בו הרוכש מקבל את הזכויות הנמכרות.
  • ניכויים – רשימת הוצאות מותרות בניכוי כפי שמופיעות בסעיפים 39 ו – 46 בחוק.

הקלות במס שבח ורכישה

מס שבח ורכישה מוטלים על מכירה של זכויות מקרקעין במדינת ישראל וזאת ללא אבחנה האם המוכר או הרוכש הינן תושבי מדינת ישראל או תושבי חוץ. כאשר מדובר במכירה של זכות מקרקעין באזור יהודה ושומרון או ברכישה של דירת מגורים במטרה להשיג הקלות במס, הרי שבהחלט ישנה אבחנה בין תושב מדינת ישראל לתושב חוץ. עורך דין מס הכנסה מספק ליווי וייצוג של לקוחות לצורכי מס שבח ומס רכישה ומעניק שירותים משפטיים מקצועיים בתחום מיסוי מקרקעין ומס הכנסה.

ליווי וייצוג משפטי מקצועי בעבירות מס הכנסה ובתחום עבירות המס

פנייה לקבלת שירותים משפטיים מעורך דין מיסוי מקרקעין במגוון הסוגיות, בתחום המיסים, הן לרוב בפניה בסוגיות אזרחיות אשר עלולות להגיע לפתחו של בית המשפט, בשלבים מתקדמים יותר, ולפיכך פניה לעורך דין מיסוי מקרקעין בעל ידע מקיף הינה בעלת חשיבות רבה. עורך דין מנוסה, בעל ידע ומומחיות בתחום, יוכל להציג בפניכם את המצב המשפטי, לחסוך לכם הדיינות משפטית ארוכה ועוגמת נפש רבה כמו גם עלויות רבות.

סוגיות פליליות במיסוי מקרקעין.

פרקליט המדינה פרסם הנחיה אשר קובעת הוראות בדבר שילובן של עבירות מס בכתבי אישום. ההנחיה, גובשה יחד עם רשות המסים כחלק ממדיניות התביעה לאכיפה כלכלית קשה ומשולבת של עבירות (פלילי, אזרחי ופיסקלי), וקובעת מהן השיקולים – מתי ואם תצורפנה עבירת מס חמורה מסוג פשע – שהעונש עליה מעל 3 שנות מאסר לעבירה פלילית אחרת בכתב האישום כמו גם, עבירות מס נוספות פחות חמורות – עוון, שהעונש בצידן נע בין 3 חודשים עד 3 שנים. עבירות על חוק מיסוי מקרקעין (מס שבח ורכישה) או חוק מע"מ גם הן נכללות בהנחיה זו. במסגרת השיקולים ייבחנו עברו הפלילי של הנאשם, שיטתיות הפעולות והכוונה להעלים מס, תקופת הזמן בה בוצעו העבירות וכו'.

עורך דין מיסים בעל ידע וניסיון יכול, בנסיבות מסוימות, להביא לסיום מהיר של ההליכים המשפטיים, לסיימם ללא הרשעה פלילית, לא פעם אף בתשלום של קנס מנהלי בלבד וכשמדובר בעבירות מס מהותיות וחמורות יותר, לחתור להסדר טיעון מקל תוך הצגת עניינכם באופן שיאפשר לגורמים הרלוונטיים להתחשב באותן נסיבות מקלות, ככל שאלו קיימות, בעניינכם. ליווי משפטי איכותי ומקצועי הינו משמעותי וכולל בחינה מדוקדקת של הנסיבות והמצב המשפטי בתיקכם, הכל על מנת לסיים את ההליך הפלילי בנזק המינימלי האפשרי.

לצורך בחינת עניינכם באופן מיטבי תוך הבנת התמונה המשפטית המלאה והחשיפה האזרחית והפלילית בתיקכם, מומלץ ורצוי לפנות אל משרד עורכי דין המתמחה בתחום המשפטי הספציפי, מיסים ומיסוי מקרקעין, אשר יידע לאבחן את עניינכם, להפיג חששות או להכין אתכם להליכים משפטיים תוך הקטנת הסיכוי כי תופתעו, הן מקיומם של הליכים והן מגובה המס בו תחויבו, ככל שהדבר אפשרי באותה נקודת זמן.

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »