מי גורם לעיכובים בפיתוח שכונת נופים?

יהודה גולן

שכונת נופים תתחיל להתאכלס בשנת 2019 אבל כבר עכשיו ברור שהפיתוח שלה יושלם רק ב-2020 • התושבים הראשונים ישלחו את ילדיהם לבית הספר היסודי בשכונת הציפורים הסמוכה • והיזמים חוששים כי יאלצו לשלם לדיירים קנסות בגין איחורים • מיכל פרפרי, מנכ"ל החברה הכלכלית האחראית על פיתוח השכונה, מסבירה: "אנחנו משלימים את הפיתוח לפי קצב הבנייה של הקבלנים ולפעמים הם הגורמים לעיכוב"

שכונת נופים היא היהלום הנדל"ני הבא של מודיעין וזה ברור. בימים אלה היא נמצאת בתנופת בנייה לקראת השלב הבא שיגיע לקראת סוף שנת 2019 ותחילת שנת 2020 – איכלוס התושבים. אבל משיחות עם יזמים ודיירים מתברר כי החשש מעיכוב בלוחות הזמנים הולך ומתגבר. הקבלנים עובדים בשטח במרץ רב והבניינים כבר עומדים על תילם. אבל חלקים בפיתוח שאותם צריכה לספק עיריית מודיעין, כמי שחתומה על "הסכם הגג", כנראה לא יושלמו בזמן עד לכניסת הדיירים.

"זה בדיוק עניין הביצה והתרנגולת", אומרת מיכל פרפרי מנכ"לית החברה הכלכלית של מודיעין האחראית על השכונה. "אני לא יכולה לסיים פיתוח וגינון עד שהקבלנים לא מסיימים לבנות, כי הכלים הכבדים יהרסו את הגינון והנוי. אבל אני חושבת שעד 2020 נסיים הכל".

עבודות הפיתוח שעליהן מדברת פרפרי כוללות סלילת מדרכות, קווי תאורה שמבצעת חברת החשמל, גנים ציבוריים, התקנת שטחי ציבור פתוחים עם מתקני שעשועים, הקמת גני ילדים ובתי ספר, חיבור גשר הציפורים בין נופים לציפורים, הסדרת המחלף של היציאה מהשכונה לכיוון פאתי מודיעין ועינב, ועוד.

שכונת נופים כלולה ב"הסכם הגג" שנחתם בחודש ינואר 2014 בין רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון עם עיריית מודיעין. למעשה זוהי השכונה הראשונה שנבנתה תחת הסכם הגג. ציפורים, שהחלה להתאכלס בשנה שעברה, עדיין היתה תחת אחריותו של משרד השיכון.

מה מתוכנן בשכונה?

שטח השכונה יהיה כ-954 דונם והיא כוללת 1,845 יחידות דיור. השכונה תכלול בנוסף 9,500 מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה, גני ילדים, מבני חינוך וציבור, שבילי אופניים ושטחים ירוקים אשר ישקיפו אל פארק ענבה ויחוברו לשכונות הסמוכות באמצעות גשרים ומעברים תחתיים. מבני החינוך והציבור שיבנו בשכונה הם בית ספר על יסודי, שני בתי ספר יסודיים (ממלכתי וממלכתי דתי) ו-16 גני ילדים. בשכונה יהיו גם בית כנסת, מרפאה, טיפת חלב, מועדוני נוער, שני מרכזים מסחריים ובית דיור מוגן.

באוקטובר 2018 החלו העבודות להקמת בית ספר ברחוב יער הזורע. על פי התכנית ישתרעו מבנה בית הספר והגנים הסמוכים לו, על פני כ-2,500 מ"ר. מבנה בית הספר היסודי-ממלכתי יכלול 18 כיתות לימוד, אולם ספורט, מגרש ספורט, חדרי טכנולוגיה, ספרייה, חדרי עזר שונים וחצר פעילות. בנוסף ייבנו ארבעה גני ילדים חדשים בצמוד למבנה בית הספר. העבודות צפויות להמשך כשנה.

בהמשך תחל הבנייה של בית הספר היסודי-ממלכתי-דתי שיהיו בו 24 כיתות והוא ישרת את תלמידי נופים וציפורים. בשלב מאוחר יותר יוקם בשכונה גם בית הספר על יסודי ממלכתי בן 42 כיתות.

איפה המדרכות?

כבר בתחילת העבודות בשכונה נוצרו עיכובים בלו"ז עד למתן ההיתרים לקבלנים. העיכובים היו בעיקר עקב קבלנים שנשלחו לבצע "מקצה שיפורים" בתיכנונם האדריכלי. חלקם ניסה "לעגל פינות", חלקם לא התיישר עם הרפורמה בחוק התיכנון והבנייה וחלקם פשוט ניסוי את "שיטת מצליח" במטרה להחליק מוקשים באגף ההנדסה בעירייה.

בסופו של דבר ההיתרים ניתנו והבנייה החלה. בשיחה שקיימו קבלנים ויזמים עם מיכל פרפרי (שיחה שהוקלטה ונמצאת בידי המערכת) היא הודיעה להם שלא ייבנה בית ספר לשנת הלימודים הקרובה. כלומר בספטמבר 2019 ייאלצו תושבי נופים (אלה שייכנסו לדירותיהם) לשלוח את ילדיהם לבית הספר ענבלים שבשכונת הציפורים.

אחד היזמים שנכח באותה פגישה אבל חושש להזדהות בשמו ("בעירייה יכולים לעשות בעיות אם ירצו לסמן מישהו") אומר: "אני מודאג. מצד אחד יש לי הסכמים עם הדיירים ואם נאחר מי שיספוג את העלויות בגין האיחורים זה אני. מצד שני יש גם הסכמים עם רשות מקרקעי ישראל שאנחנו חייבים לאכלס עד 36 חודשים מיום קבלת המגרש, ואם נאחר אנחנו צפויים לקנס זה על פי החלטה 1513 של המינהל".

אותו יזם, שבונה כמה בניינים בשכונה, טוען כי סביב הפרוייקט שלו "אין מדרכות, אין שצ"פים שהם למעשה הגינות הציבוריות המעברים, הכיכרות ומבני הציבור. לאן בדיוק הדיירים ייכנסו, לאתר בנייה? היכן הילדים שלהם יסתובבו, בין ערימות חול? תראה את מה שמיועד להיות פארק ציבורי גדול. עכשיו זה ערימות אבנים ועפר לפני גריסה לחצץ. זה ייקח חודשיים רק לגרוס את ההר הזה ולפנות את החצץ, אז מתי יהיה כאן פארק ציבורי"?

לוח הזמנים מתאחר

השיחה שהוקלטה היתה בחודש נובמבר האחרון. פרפרי הבטיחה בה כי "המכרז על המרכז המסחרי בשכונה יתפרסם בתחילת דצמבר" וכך אכן אירע. אלא שרשות מקרקעי ישראל כנראה לא קיבלה הצעות אטרקטיביות בגלל גובה המחיר שביקשה עבור המגרש ונאלצה לדחות את מועד סגירת המכרז לחודש מאי 2019. כך שגם אם יימצא יזם זוכה, עד שהבנייה תתחיל ותסתיים התושבים בנופים לא יוכלו ליהנות ממרכז מסחרי במועד.

אחד המשתתפים באותה פגישה הוא דורון שולדנפריי, שבונה 12 דירות בבניין בוטיק בצדה המערבי של השכונה. שולדנפרי אמר באותה פגישה: "אנשים מוטרדים ובצדק שלא יהיו גני ילדים ובתי ספר בתחילת שנת הלימודים. אנחנו יכולים לאכלס כבר באוגוסט 19 כי אנחנו בניין קטן יחסית".

שולדנפריי אמר לנו השבוע: בסיור "בתיאוריה, בספטמבר אני אמור לאכלס. אבל כבר היום אני יודע שזה זז לאוקטובר 19".

גם מנשה צוריאל, מתווך ותיק שמשווק דירות במספר מיזמים בשכונה, מבטא את מה שחלק מהקבלנים אולי חושש לומר לגבי התשלום על פיתוח השכונה: "העירייה מקבלת תקציב לבניית מוסדות ציבור מלכתחילה בעת שיווק הקרקע ולא לאחר האיכלוס בפועל של הדיירים. זה אמור להביא לכך שבמקביל לבניית הדירות ייבנו גם כל מוסדות הציבור, הפארקים והמרכזים המסחריים. לא בשיטת הסלאמי כפי שזה היום. כרגע כתשעים אחוז מהדירות נמצאת במצב של שלד ויותר, בעוד בניית מוסדות הציבור די מפגרת אחרי בניית הדירות".

מה אתה חושב שיקרה?

"אני מעריך שהעירייה תמצא את הפתרונות הזמניים. חלק מהקבלנים יתחילו כבר השנה למסור את הדירות לדיירים. יהיו חבלי לידה בתהליך אבל להערכתי עד לסוף 2020 יסתיימו בניית כל מוסדות הציבור. אני יודע על כמה התארגנויות של דיירים מול העירייה, בעיקר בנושא החינוך".

מתווך נוסף שמוכר הרבה בנופים הוא יואל שפריצר שאומר: "בשיחות הראשונות עם יזמים הובהר להם כי בספטמבר 2019 יהיה בית ספר מוכן בנופים. בפגישה הזאת הבנתי מיזמים שהם מתכווננים לפי זה לגבי בנייה ואיכלוס, כי כבר אז היה ברור שנושא החינוך חשוב מאד לדיירים ותאריכי הכניסה יקחו בחשבון את מוסדות החינוך. היום אנחנו יודעים שזה לא כך ושבספטמבר 19 לא יהיו בתי ספר בשכונה".

ומה אתה חושב שיקרה?

"בסיור שראש העיר ביבס עשה לנדל"ניסטים לפני כשנה ונכחתי בו הוא אמר שמבחינתו נופים וציפורים זו אותה שכונה בהיבט של חינוך. לכן אני לא מתפלא שהתלמידים מנופים יתחילו ללכת בשנה הקרובה לבית הספר בציפורים. בינתיים הביקוש לשכונה גובר והיום אני מוכר הרבה דירות יד שנייה, כי זו תופעה מוכרת בנופים שדיירים לא רוצים להיכנס לאתר בנייה, ולאחר שקנו דירה והרוויחו מעליית הערך, הם מוכרים אותה לדיירים חדשים שיקבלו דירה מהניילונים".

טלי כהן היא מנהלת השיווק של חברת שפיר מגורים שבונה בשכונה. היא מסבירה את השקפתה: "בניגוד לחריש, שם אנחנו כיזם מתכננים, בונים ומאכלסים שכונה שלמה מאלף ועד תו ולכן הכל מתואם, כאן בנופים יש הרבה גורמים שבונים וכל אחד מושך לכיוון אחר ויש לו אינטרסים אחרים. לא תמיד יש סינרגיה ביניהם ולכן זה לא יכול להיות במקביל. נכנסים לכאן שיקולים אחרים ולא כל השיקולים הם של היזמים, יש כאן לא אגיד ניגוד אינטרסים, אלא מספר גורמים ששולטים ולא תמיד יש סינרגיה, וזה מביא ליותר הפרשי זמנים בין בניית דירות ופארקים ומוסדות ציבור".

מה הלו"ז שלכם?

"שפיר נכנסה אחרונה כמעט לשכונה, לכן כשנאכלס זה יהיה בין האחרונים. הדיירים שלנו כבר יקבלו שכונה ודירות בצורה טובה הרבה יותר מבחינת הפיתוח הסביבתי. בסך הכל צריך לזכור שלקבלנים אין שליטה על זה לכן יש יתרון גדול בשיטת המכרזים 'תכנן ובנה', כמו שאנחנו עושים בחריש".

"התשתיות מוכנות כבר שנה"

מיכל פרפרי דוחה את טענות הקבלנים. "אין הגיון לבנות ולפתח כשהכלים הכבדים עוד בשטח ויהרסו מדרכות, ומתקני שעשועים. מה הטעם להציב נדנדות ומגלשות בתוך אתר בנייה, רק כי קבלן רוצה שהדיירים הראשונים שלו כבר יהיה להם פארק מול העיניים? לכן אנחנו בונים בדירוג, לפי התקדמות הבנייה. בחלקים מהשכונה ששם הבנייה מתקדמת שמנו אבני שפה במדרכות ובמקומות אחרים לא. גם הפארקים יהיו מוכנים בתוך חודש בחלק שמתקדם בבנייה".

מה את אומרת לקבלנים שטוענים כי הבנייה מתקדמת בקצב מהיר בעוד עבודות הפיתוח זוחלות?

"כל תשתיות השכונה התת קרקעיות, כמו מים ביוב חשמל וכו', כבר מוכנות לפני שנה. בכל חודשיים אנחנו עושים כנס קבלנים ואני מציגה להם את התקדמות העבודות. יש הרבה קבלנים שאני רצה אחריהם זמן רב שיפנו את הציוד שלהם כדי שאוכל להתחיל בעבודות פיתוח ונוי וגינון. חלקם לא ממהר לפנות את הציוד והערימות מהמתחם שלהם. ככה זה בכל שכונה חדשה. קבלנים תמיד מתלוננים על העירייה שהם בונים והעירייה מעכבת. אני לא מתרגשת מזה כי בניית שכונה זה לא בית מרקחת. יש אבק ויש חול ויש טרקטורים".

קבלנים טוענים שלוחות הזמנים לכניסת דיירים נדחו כבר כמה פעמים…

"בעיקר בגלל עיכובים שלהם. למשל אוכל לספר לך שאף קבלן עוד לא פנה לחברת חשמל בבקשה לחבר חשמל לבית שהוא בונה, שזה הליך בסיסי לקראת מסירת הדירות. מה שנאמר לקבלנים הוא שפיתוח מלא של השכונה יהיה בשנת 2020 כי האיכלוס המסיבי של שכונת נופים יהיה בשלהי 2020. אני יכולה לספר לך כי בעוד חודש חודשיים שני הגשרים לשכונה יהיו מוכנים וציר תנועה ראשי יאפשר נסיעת דיירים בשכונה ואליה בלי הפרעה של משאיות וכלים כבדים בשעות הבוקר ואחר הצהריים של העומס. כל הסדרי התנועה בשכונה כבר הוכנו והיכן שיתחילו להיכנס דיירים נשלים ליד הבתים האלה את כל הפיתוח הסביבתי. נכון שהיום השכונה נראית כמו אתר בנייה, כי היא באמת אתר בנייה. אבל אני נפגשת עם כל קבלן בנפרד ומעדכנת את הקבלנים על עבודות הפיתוח הצפויות לידו".

מה מצב הפיתוח כיום?

"הכביש הראשי סלול כולו. השטחים הציבוריים הפתוחים, כלומר הגינות והפארקים, מבוצעים בהתאם לקצב הבנייה של כל קבלן. עמודי הצללה לפארקים מוכנים כבר, כך גם הפרגולות מוכנות וכל מתקני השעשועים כבר נקנו ומאוחסנים לקראת הרכבה עם יציאת הטרקטורים. חברת אייל פרץ תהיה כנראה המאכלסת הראשונה וליד מתחמה העבודות כבר בקצב מתקדם. אני לא רואה עיכוב אלא עבודה בקצב מתוכנן ולפי לוחות זמנים".

נופים היא השכונה הראשונה במסגרת הסכמי הגג. העירייה התגלחה על השכונה ולמדה את העבודה?

"יש לנו ניסיון ניהולי של פרוייקטים גדולים. התחלנו את המע"ר לפני נופים כך שזה לא משהו שלא ידענו למה אנחנו נכנסים. להקים שכונה חדשה זה לא פשוט ולפעמים מסובך. גם הרכב השכונה, שיש בה גם קבוצות רכישה וגם קבלנים פרטיים, זה אומר שלא כולם מתואמים עם כולם. יש בעיות נקודתיות שצצות כל הזמן אבל אנחנו מתמודדים ופותרים ואני מכבה כל יום חמש שריפות. בסוף זו תהיה שכונה לתפארת".

2035-03-28 03:00:00
2035-03-28 03:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך