מי התחיל? זה לא כל כך משנה

יהודה גולן

מפגש של בני נוער במסיבת-פארק רועשת ושוטרים שהגיעו לבקשת השכנים הפך במהירות לתגרה אלימה בין הצדדים. שני נערים נעצרו בחשד להפרעה לשוטרים במילוי תפקידים. לאחר האירוע החלה מסכת האשמות ברשתות החברתיות, שעיקרה – גינוי התנהגות בני הנוער. בתמונה תיעוד האירוע כפי שהופץ ברשתות החברתיות

מסיבת יום הולדת שהתקיימה בשבת האחרונה בגינה ציבורית ברחוב נחל געתון גלשה לעימות אלים בין שוטרים ובין חבורת המבלים – נערים בגילאי 16-17. בסופו של דבר הסתיים האירוע בשני עצורים תושבי העיר ועוד צעירה שעוכבה לחקירה במשטרה.

הכל החל בשבת אחר הצהריים כאשר חבורת צעירים הגיעה לפארק הציבורי כדי לחגוג לנערה את יום הולדתה ה-16. הצעירים הפעילו מערכת הגברה למוזיקה והביאו איתם גם בקבוקי שתיה חריפה להרמת המורל. לא עבר זמן רב והאירוע הפך למסיבה עליזה ורועשת.

לאחר שהתקבלו מספר שיחות טלפון מתושבים שהתלוננו על רעש בלתי נסבל, הגיע למקום כח של המשטרה העירונית, שכלל שוטרים ופקחי עירייה. בהגיעם לזירה הבחינו השוטרים בעשרות בני נוער שקיימו במקום את המסיבה וביקשו מהם לשמור על השקט ולהפסיק את הרעש והמטרד ממנו סובלים השכנים.

לאחר מספר דקות שבהם התנהלה שיחה עם המבלים, הבטיחו החוגגים להפסיק להרעיש והשוטרים עזבו את המקום. לפי דובר המשטרה, המשיכו הנערים בשלהם וחזרו להרעיש ולהשמיע מוזיקה בעוצמה גבוהה. שוב התקבלו טלפונים במוקד המשטרה ושוב נשלחו השוטרים למקום. הפעם הם גם מצאו בקבוקי אלכוהול לא מעטים מהם שתו הנערים.

בשלב זה החליטו השוטרים להפעיל את סמכותם והחלו לשפוך את תכולת הבקבוקים (כפי שמורה החוק). כאן החל "מפלס העצבים" של בני הנוער לעלות, וכשהשוטרים דרשו מהם להפסיק את המסיבה ואת הרעש החל עימות מילולי חריף. לדברי דובר משטרת השפלה, "החלו הנערים לתקוף את השוטרים ואת פקחי העירייה, תוך כדי דחיפות, בעיטות וקללות, ואף ניסו למנוע את מעצרו של אחד מחבריהם, תוך שהם מושכים אותו מידיו של השוטר ובועטים בשוטר".

במשך כמה דקות התעמתו השוטרים עם מספר נערים כשגם שוטרת מעורבת בעימות הפיסי ופקח עירייה. בסופו של דבר השוטרים עצרו שני נערים, האחד בן 18, והשני בן 17, שניהם תושבי ממודיעין וכן עיכבו חשודה נוספת בת 17 ממודיעין. החשד נגד השלושה היה תקיפת שוטרים והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. השלושה נלקחו לתחנת המשטרה להמשך חקירה.

כמקובל בימים אלה, רבים מהנוכחים שלפו את הטלפונים החכמים שלהם והחלו לצלם את האירוע. חלק מהסרטונים הופצו ברשתות החברתיות וחלקם גם מצאו את דרכם לערוץ 2 ושודרו במהדורת החדשות. בסרטון שאורכו כשתי דקות, נראים לפחות שני שוטרים ושוטרת מעורבים במגע פיסי עם כמה נערים (בצילומים המופיעם כאן). נצפו דחיפות, נער נראה בועט בשוטר, שוטר אחר נראה לופת נער ומנסה לרתק אותו לקרקע כדי לעצרו ועוד שוטרת שמנסה לתפוס נערה אחרת. בצילומים קשה להבחין מי החל בעימות הפיסי, שכן הצילום מתחיל כאשר גם השוטרים וגם הנערים כרוכים אלה באלה בלפיתות ודחיפות תוך כדי צעקות אלה על אלה. עם זאת ניכר בבירור כי בני הנוער לא היו פאסיביים כלל וכלל, והתעמתו עם השוטרים באופן אלים.

 

* * *

 

בעקבות השידור החל גל תקופות בעד ונגד הנערים ברחבי הרשת. גם בקבוצות הפייסבוק כאן במודיעין החלו להגיב, כאשר התגובות נעות לכל רוחב הקשת, החל מביקורת נוקבת על הנערים ועד לביקורת קשה על "המשטרה האלימה".

"ברמה הבסיסית אין בי שום אמפתיה לצעירים האלה", כתב ק'. "אם הם חושבים שהשוטרים נהגו כלפיהם באלימות, הדרך למח"ש (מחלקה לחקירות שוטרים – י.ג) פתוחה". תושב אחר כתב: "זבל של נוער, ואחר כך בוכים ואומרים שהם בני טובים. זה הכל מהחינוך הלקוי של ההורים שלהם". אדם אחר כתב: "פשוט לא ייאמן. זה סרטון שמראה חבורה של ערסים מפריעים לשוטר ותוקפים אותו ואנשים מיתממים ומחפשים תירוצים. אלה ילדים חסרי חינוך ששתו לשוכרה וזו התוצאה הישירה של חינוך רע מהבית".

"זה שהחברה רצתה לחגוג יום הולדת זה בסדר, אבל למה כל השכנים צריכים לסבול?", "חוק זה חוק וללא פשרות" כתב "יונתן" בפייסבוק. צעיר בשם איתי הציג גישה אחרת: "בסרטון שדאגתם שיהיה מטושטש רואים שאף אחד לא תקף שוטר, אלא ניסו לעזור לחבר שלהם שהשוטר תקף אותו". "עבריינים בלירה", כינה תושב העיר את חבורת המבלים והוסיף: "תפסיקו לתקוף שוטרים בהמות שכמותכם. בושה למי שחינך את האספסוף הזה. באמת נראה לכם שתתנגדו למעצר ותתקפו שוטרים ואחר כך תעלו סרטון ותטענו לאלימות משטרתית???, חבורת ערסים דוחים. היו צריכים לחשמל אותכם בטייזר".

* * *

באתר "מאקו" של ערוץ 2 שבו העלה הסרטון המדובר, סיפרה אחת הנערות שהשתתפה במסיבה: "השוטרים הפעילו כוח לא הגיוני כדי להשתיק ילדים. הם הרביצו להם, הפילו אותם על הרצפה, חנקו, ריססו בגז מדמיע ואיימו. אני פשוט מזועזעת מאלימות השוטרים". על פי עדותה הכל החל מכך ששוטר ביקש מנער שאחז בידו כוס אלכוהול לשפוך את השתיה החריפה וזה סירב וטען שהוא מעל גיל 18. אז השוטר תקף אותו וניסה להוציא ממנו את הכוס ומכאן הידרדרו הדברים לקטטה.

חבר מועצת העיר אלעד שמעונוביץ, המחזיק גם בתיק הנוער: "האירוע הזה מביש ומיותר מבחינת כולם וחבל מאוד שככה התגלגלו הדברים. זה מקרה חריג שלא מאפיין את בני הנוער שלנו ולא את המשטרה. אין כאן צד צודק או טועה. לשני הצדדים יש חלק עם התנהגות לא נכונה, מילה לא במקום, ושימוש בכח כאשר ברור שהיה אפשר לעצור רגע אחד לפני ולא לתת לאירוע להידרדר לאן שהוא הגיע".

חבר המועצה אילן בן סעדון, העוסק גם הוא בענייני נוער, מסר בתגובה: "מדובר במקרה חמור מאוד שיצא מכלל שליטה ואין לנו אלא לסמוך על משטרת ישראל שעושה את עבודתה נאמנה ולהמתין לתום הבדיקה. באופן אישי יצא לי להתמודד לא פעם עם אירועים דומים במסגרת התנדבותי בסיירת הורים ואף לא אחד מהם הסתיים בצורה כה קיצונית. יש לנו נוער ערכי, קשוב ומבין. כאשר מדברים אל בני הנוער בגובה העיניים ובכבוד הם יודעים לשתף איתנו פעולה על הצד הטוב ביותר, תוך היענות תמידית לבקשתנו.

אנו בעיריה נמשיך לפעול למיגורה של האלימות בכל האמצעים העומדים לרשותנו. הן ההסברתיים בפעילויות החינוך בבתי הספר, בקתדרה להורות, והן בפעילות השטח החשובה של סיירת ההורים ונוסיף לנהוג באפס סבלנות כלפי כל מקרה של אלימות. תמיד בכל שנת לימודים יש עליה במקרים האלימות, הפוחתת עם התערבות הגורמים הרלוונטים בשטח".

2017-11-01 00:00:00
2017-11-01 00:00:00

כתבות נוספות

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

המשך קריאה »

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

המשך קריאה »

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

המשך קריאה »

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

המשך קריאה »

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך