מלחמת 21 השנים

יהודה גולן

לאחר מאבק משפטי שנמשך יותר משני עשורים: בית המשפט קבע כי 18 תושבי רעות ישיבו לעירייה קרוב ל-400 אלף שקל

(צילום ארכיון: מודיעין NEWS)

קבוצה של 18 מתושבי רעות (עשרה בתי אב) חוייבו לאחרונה על ידי בית המשפט לשלם (ביחד) לעיריית מודיעין סכום של כמעט 400 אלף שקל, לאחר שהפסידו במשפט בגין תביעה שהגישה נגדם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

במוקד התביעה שהגישה הוועדה עמדו כספים ששולמו לתושבים בגין שיערוך חדש של הפיצויים שהגיעו להם על ירידת ערך בתיהם. הפרשה החלה כבר בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת, בעקבות אישור תכנית מתאר חדשה לרובע מכבים-רעות בשנת 1996.

כעבור שלוש שנים, בשנת 1999, פנתה קבוצת תושבים לוועדה המקומית לתכנון ובניה ותבעה פיצוי על ירידה בשווי הנכסים שבבעלותם, בגין אותה תכנית מתאר שאושרה בוועדה. תביעה זו לפיצויים פתחה מסכת ארוכה בת 21 שנים של התדיינות בערכאות שונות בבתי המשפט ובועדת הערר של הועדה המחוזית  לתכנון ובנייה, בהם נבחנה זכותם של הנתבעים לקבל פיצוי כלשהו. בהמשך נבחנו גם המחלוקות בנושא שערוך סכומי הפיצוי.

בתחילה נדחתה דרישת התושבים לקבל פיצוי, הנושא הועבר לוועדת ערר ורק לאחר שהתקבלה חוות דעת משמאית בשנת 2009, אושר לתושבים פיצוי על ירידת ערך בתיהם בסך כולל של 822 אלף שקל ובצירוף הוצאות. בוועדה המקומית לתכנון ובנייה לא השלימו עם הפסיקה, ובשנת 2010 הגישה ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון. בערכאה העליונה נקבע סכום הפיצוי על 1,050,000 שקל ששולמו לתושבים.

קביעתו של בית המשפט העליון לא הייתה סוף הסיפור, כאשר התושבים דרשו גם הפרשי הצמדה. בתום מאבק משפטי נוסף הוגדל סכום הפיצוי לדיירים ל-1,280,000 שקל, אבל גם זה לא הספיק ומחלוקת פרצה על גובה החיוב של ריבית הפיגורים. באמצע חודש מאי בשנת 2015 פתחו התושבים תיק בהוצאה לפועל נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, זאת על סמך פסק הדין שניתן בבית המשפט העליון.

עם פתיחת התיק בהוצאה לפועל טענו התושבים כי הוועדה נותרה חייבת להם סך של למעלה ממיליון שקל, גם לאחר התשלומים ששולמו במהלך השנים. וועדת התכנון הגישה כמובן התנגדות בטענת "פרעתי" ולאחר דיונים ממושכים הושגה פשרה שאושרה כפסק דין בדצמבר 2017, על פיו חיוב ריבית הפיגורים יתחיל מאפריל 2013 ולא מדצמבר 2010 כפי שדרשו התושבים. אבל גם כאן לא הסתיימה הסאגה, ובו ביום בו ניתן פסק הדין המאשר את ההסכם פנתה הוועדה לנאמן עו"ד דרור ברוטפלד, אחד הנתבעים שגם ייצג את התושבים. וועדת התכנון הציעה תחשיב שערכה, ולפיו מכלל הכספים שבנאמנות יש להשיב לוועדה סך כולל של 223,813 שקל.

בפסק דינו כתב השופט רונן אילן כי "הנאמן בתגובה, לא הציע כל תחשיב ולא הציע כל דרך לעריכת תחשיב, אלא הסתפק בהודעה קצרה שלפיה בדעתו להעביר את כספי הנאמנות בתוך שבעה ימים".

הוועדה לתכנון ובניה פנתה לרשמת ההוצאה לפועל, לעדכון החוב לפי ההסכם, ולעריכת תחשיב בהתאם להסכם. "הנאמן בתגובה, בשם הנתבעים, טען כי כל החישובים הנדרשים כבר נעשו על ידי גזברות ההוצאה לפועל ושאין מקום לחישובים נוספים", כתב השופט בפסק דינו. גם כאן לא נרשם סוף פסוק בפרשה, כאשר הוועדה הגישה תביעה חדשה נגד התושבים לבית משפט השלום בתל אביב. שוב הוזעק מומחה שהתייחס לנושא התשלומים, ובסיכומו של דבר קיבל השופט רונן אילן את עמדת וועדת העירייה וחייב את הנאמן ואת התושבים בהחזר תשלומים לעירייה. "אני קובע שיש לקבל את האלטרנטיבה שהציע המומחה, לפיה יש להעביר לוועדה את מלוא הכספים בהם מחזיק הנאמן", כתב השופט אילן.

בסיכומו של דבר ישלמו התושבים סך של 369,676 שקל בתוך שלושים יום לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, על פי פסק דין שניתן ביום 24 לינואר 2020.

עו"ד דרור ברוטפלד הגיב:  "העירייה לאורך שנים לא שילמה לאנשים ולכן פנינו להוצאה לפועל. הועדה טענה שההוצאה לפועל טעתה בחישובי הריביות, אגב המומחה נקבע קבע שהסכום שנמצא בנאמנות יוחזר וזהו. מה שחשוב כאן זה שטירטרו אזרחים במשך יותר מעשרים שנה ולא שילמו להם את הכספים יכלו לעשות את זה כבר לפני שנים. פסק הדין היה חד משמעי והתושבים בשלב מסויים ביקשו ממני כבר לגמור את התיק שנמשך ונמשך. כל משפחה תצטרך להוסיף עוד כאלף-אלפיים שקלים כל אחת. כל השאר נמצא ממילא בנאמנות".

עו"ד רון חמד, שייצג את הוועדה לתכנון ובנייה, אמר לאחר פסק הדין: "לשמחתי בית המשפט קיבל את תביעתנו במלואה והורה על החזרת הכספים. מדובר בכספי ציבור וטוב עשה בית המשפט שהורה על השבתם לקופה הציבורית".

2036-02-05 04:08:00
2036-02-05 04:08:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך