מעצמה של ציונים

ערן קמינסקי

ניתוח "התמונה החינוכית" שפורסמה השבוע בפרישה ארצית מראה שמודיעין ממשיכה להשתפר. בעיקר באחוזי הזכאים לבגרות, ובעיקר בשיעור המצטיינים והלומדים 5 יחידות מתמטיקה ואנגלית. מהשוואה שעשינו לערים הדומות רעננה והרצליה עולה שאנחנו עוד לא בטופ, אבל די קרובים. צילום ארכיון דוברות העיריה

משרד החינוך פירסם השבוע את נתוני "התמונה החינוכית" בחלוקה לרשויות, מהם עולה כי במודיעין נמשך השיפור מספר מדדים: אחוזי הזכאות לבגרות, שיעור התלמידות המתמקדות בחינוך טכנולוגי, שיעור התלמידים שהשיגו "בגרות מצטיינת" ועוד.

"התמונה החינוכית", בה ניתן לצפות באתר "שקיפות בחינוך" שהשיק השבוע משרד החינוך, מתייחסת לבתי הספר התיכוניים וקובעת ציון לכל בית ספר ולכל רשות, המבוסס על מספר מדדים כמו למידה והישגים, ערכים ואקלים חינוכי, התמדה ונשירה והצוות החינוכי. כל אחד מהפרמטרים הנ"ל מורכב ממספר תחומים.

כאמור, הנתון הבולט ביותר לגבי מודיעין, שבו התגאו כמובן השבוע אנשי העירייה, הוא העלייה בשיעור אחוזי הזכאות לבגרות בקרב תלמידי התיכונים בעיר. בשנת הלימודים תשע"ו (שהסתיימה בקיץ 2016) סיימו את לימודיהם עם בגרות 92.2% מתלמידי העיר, זאת לעומת שיעור של 90.3% בשנה שקדמה לה. בעירייה ציינו כי בשמונה השנים האחרונות נרשמה עלייה של 20% בשיעור הזכאים לבגרות בעיר. הנתון הנ"ל מציב את מודיעין במקום השביעי מבין היישובים בהם יש למעלה מ-300 תלמידי שכבת י"ב.

במקום הראשון בשיעור הזכאים לבגרות בשנת תשע"ו תפס תיכון מו"ר עם נתון מרשים ביותר של 98.1% מתלמידי י"ב. אחריו ברשימה האולפנה עם שיעור זכאים של 97.6%, תיכון יחד (94.9%), עירוני א' (94.7%), ישיבת בני עקיבא (92.9%), עירוני ב' (92.6) וסוגר את הרשימה עירוני ג' עם נתון של 89.6%. אחד הנתונים המעניינים שעולים מהתמונה החינוכית, הוא שלא פחות מ-52% מתלמידי שכבת י"ב בעיר אובחנו כבעלי לקויות למידה וזכו להתאמות במבחנים.

במקביל לעלייה בזכאות לתעודת הבגרות נרשם גידול גם בשיעור תלמידי י"ב שסיימו עם תעודת בגרות מצטיינת – 19.4%. מדובר על עלייה של שני אחוזים לעומת השנה הקודמת. הממוצע הארצי עומד על 7.5%. במקביל למתרחש בכלל במערכת החינוך הארצית, גם במודיעין נרשם גידול במספר התלמידים שניגשו לבגרות ב-5 יח"ל מתמטיקה. 20.7% מכלל תלמידי כיתות י"ב ניגשו לבגרות ב-5 יח"ל במתמטיקה, גידול של 2.7% מאחוז הניגשים לבגרות זו אשתקד (הנתון הארצי עומד על 11.4%). כמו כן, 68.9% מתלמידי העיר ניגשו לבגרות ב-5 יח"ל באנגלית, נתון שמראה על גידול של 3.2% מאחוז הניגשים לבגרות זו אשתקד (הנתון של 33.1% בארצי).

* * *

במינהל החינוך בעירייה מתגאים בשנים האחרונות בהשקעה המסיבית בחינוך המיוחד בעיר ונראה כי התוצאות בהתאם. שיעור תלמידי החינוך המיוחד המשולבים בכיתות הלימוד הרגילות עמד בשנת תשע"ו על 7.6% מכלל התלמידים (לא כולל את התלמידים הלומדים בבתי הספר לחינוך מיוחד). הנתון הנ"ל גבוה בהרבה מהשיעור הארצי של התלמידים המשולבים שעומד על 4.3%. בעירייה אף ציינו השבוע כי 80% מאותה תלמידים היו זכאים לבגרות מלאה באותה שנה. במדדי שיעורי ההתמדה והנטישה לא חלו שינויים ניכרים ועדיין מודיעין מחזיקה בשיעורים כמעט אפסיים של תלמידים הנושרים ממערכת החינוך העירונית.

בתמונה החינוכית השנה נבדקו ופורסמו גם שיעורי התלמידים הלומדים בחינוך הטכנולוגי בתיכוני העיר – 30.6% מכלל התלמידים. אחד היעדים שהציבה לעצמה העירייה בשנים האחרונות היה קידום החינוך הטכנולוגי בקרב התלמידות, שעמד בשנת תשע"ו על 38.9%. מדובר על עלייה של 8% לעומת השנתון הקודם. במקביל פורסמו גם נתוני הגיוס לצה"ל וההתנדבות לשירות לאומי, שבהם עומדת מודיעין כידוע על קרוב ל-100% מבוגרי מערכת החינוך בעיר.

* * *

ערכנו השבוע השוואה בין מודיעין ושתי ערים דומות לה – הרצליה ורעננה. מדובר על שתי ערים המשתייכות לאותו אשכול סוציו-אקונומי (אשכול 8), דומות במספר התושבים אולם קטנות במידה ניכרת במספר התלמידים בעיר. בשתי ערים אלו לומדים במערכות החינוך העירוניות למעלה מ-13 אלף תלמידים, זאת לעומת למעלה מ-22 אלף במודיעין.

ההשוואה בין מודיעין לרעננה והרצליה מחמיאה לעיר בתחומים מסויימים, ובמקביל גם מראה שיש עדיין לאן לשאוף. אחוזי הזכאים לבגרות עומדים בהרצליה ורעננה על 85.4% ו-82.3% בהתאמה, נמוכים בהרבה ממודיעין שעומדת כאמור על 92.2% זכאים. גם שיעורי המסיימים עם בגרות מצטיינת נמוכים ברעננה והרצליה מאשר במודיעין (16.6% ברעננה ו-14.7% בהרצליה), אולם ההבדל הגדול בין הערים מתבטא בשיעורי התלמידים הלומדים בחינוך הטכנולוגי. בעוד במודיעין עומד שיעור התלמידים הנ"ל על 30.6%, ברעננה כבר מדובר על שיעור של 37.8% ואילו בהרצליה לא פחות מ-49.1% מהתלמידים פנו לחינוך הטכנולוגי. גם בשיעור התלמידים שעשו בגרות בחמש יחידות לימוד במתמטיקה אנו מפגרים מאחורי השתיים, כאשר לעומת 20.7% במודיעין נרשם בהרצליה נתון של 22% ואילו ברעננה 25.4%.

* * *

מויש לוי, סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, אמר השבוע: "אין סיפוק גדול יותר לעבודה הקשה המושקעת במערכת החינוך העירונית, מאשר לראות את נתוני התמונה החינוכית. השילוב בין הישגיות והצטיינות ברמה הכי גבוהה, עם חינוך לערכים, להתנדבות ולנתינה, מהווה שילוב מנצח ואות כבוד למערכת. ההישג גדול עוד יותר לאור העובדה שמדובר במערכת חינוך מאוד גדולה הנמצאת כבר בפסגת ההישגים, ולא קל לשמור על ההישגים, קל וחומר להמשיך ולשפר אותם. ברכות למנהלים ולצוותים החינוכיים, לגננות ולסייעות, להורים, לאנשי מינהל החינוך ויתר הגורמים העירוניים, לאנשי משרד החינוך שעובדים איתנו בשיתוף מלא, וכמובן לתלמידות ולתלמידים שלנו".

גם בתיה שוכן, ראש מינהל החינוך בעירייה, התייחסה לתוצאות: "יחד עם כל העוסקים במלאכה החינוכית אני גאה בתוצאות ושמחה לראות שיש פרי לעמל הרב המושקע בכל תלמיד ותלמידה ברמה האישית ובכולם יחד כחברה אחת. כזכור אנו מאמינים ש'חינוך בונה חברה' ולכן נמשיך לשאוף לקידום ילדינו במקצועיות וברגישות. תודה לכל השותפים השוקדים לילות כימים להגשמת החזון לקידום הפרט והחברה בעיר ובמדינה".

2017-08-27 01:00:00
2017-08-27 01:00:00

כתבות נוספות

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך