מרכז העיר – תמונת מצב

יהודה גולן

אם תיכננתם לצעוד בקרוב בשדרה המרכזית ולרבוץ בבתי הקפה הפזורים בה כדאי שתתאזרו בסבלנות, כי אפילו עכשיו התיזמון הרשמי הוא "אחרי החגים" • מה שבטוח – בנייני המגורים יתאכלסו לפני הצד המערבי של השדרה שבה מוקמים בנייני משרדים

(צילום: יהודה גולן)

לפני שנה הבטיח ראש העירייה חיים ביבס שבקיץ 2019 השדרה המרכזית במע"ר החדש תיפתח בקול תרועה רמה. קיץ 2019 עומד להסתיים ובעוד שבועיים חוזרים התלמידים לבתי הספר. והמע"ר? עבודות הבנייה נמשכות, הבניינים עדיין לא מאוכלסים. מספר מגרשים עוד נמצאים בשלב הבנייה הראשונית כמו במגרש שעליו יקום מוזיאון מורשת העיר. יש גם מגרש שבו זכה הקבלן זילברמינץ שעליו ניצב בעבר מרכז הקבלנים ההיסטורי ששם בכלל עוד לא עלו הדחפורים וגם מגרש 10 שיצא למכרז בחודש שעבר ועוד אין בכלל זוכה בו.

גם בניין המשרדים שחברתCPM  אמורה להקים על מגרש 106 בצדה המערבי של השדרה עוד לא קיים. עמיקם אורן, בעל החברה, אומר: "החלטנו שלא להתחיל לבנות עדיין את הבניין עד שנקבל את היתר הבנייה הסופי. יש לנו כבר היתר חפירה ודיפון אבל אנחנו מבקשים שינויים בתוכנית ואנחנו לא רוצים להיגרר להליך של 'תתחילו לבנות בינתיים ואחר כך נסתדר', כמו שאמרו לחברות אחרות. כשיהיה לנו את ההיתר הסופי נתחיל בעבודה. אני מעריך שמרגע הכניסה לעבודה בערך שנתיים נוכל לאלכס את המבנה".

מי ייכנס ראשון?

ובכל זאת – יש מבנים שהם לכאורה כבר מוכנים. כמו למשל זה של חברת דונה במגרש 104. אחד הבניינים שמצופה שיש שחור בוהק ונוצץ למרחק ורק שמתקרבים רואים שהחניון התת קרקעי עוד לא גמור. אז מדוע לבניין כזה שמוכן כבר עוד לא נכנסו דיירים חברות ובעלי מקצועות? כך גם בניין המשטרה מוכן ולפי התוכנית יתחיל להיות מאוכלס בספטמבר-אוקטובר 2019. כבר עכשיו אפשר להניח שהאיכלוס יידחה, כמקובל אצלנו, ל"אחרי החגים".

לגבי הבניין של דונה, כמו כמה בניינים אחרים, גורם בכיר בעירייה שופך קצת אור ואומר שלא לייחוס: "אנחנו מחכים שהיזם הראשון יאכלס את הבניין שלו ואז כולם יתחילו להיכנס. זה כנראה עניין פסיכולוגי שלא רוצים להיות הראשונים שנכנסים למקום שעדין חלקים ממנו בבנייה".

בגדול ניתן לומר כי מבני המשרדים והמסחר שבצד המערבי של השדרה יאוכלסו, בהדרגה, החל מהרבעון הרביעי של 2019 ולתוך שנת 2020. שניים-שלושה פרוייקטים כמו של CPM  וזילברמינץ יסתיימו רק לקראת 2022 ואולי אף יותר. בצד המזרחי, בבנייני המגורים, הכניסה תהיה החל מספטמבר הקרוב (אפריקה ישראל) ושוב בהדרגה במהלך הרבעון האחרון של 2019 ולתוך שנת 2020. כפי הנראה – עד הקיץ הבא יושלם איכלוס בנייני המגורים.

ובאשר לשדרה המרכזית: רחוב דם המכבים עם חמשת ה"קיוסקים", הגינון המרהיב, מפלוני המים והטיילת – כל אלה "כמעט" מוכנים, אבל לא נראה שיחלו לפעול במתכונת מלאה בקרוב. ייתכן שהשדרה תיפתח לתנועת הולכי רגל ומכוניות במהלך החגים בחודש אוקטובר. כפי שהדברים נראים כעת בשטח, הדבר היחיד שניתן יהיה לעשות במרחב הזה הוא הליכה בלבד.

מה בתפריט?

השבוע קיימנו סיור רגלי בחלק מרחובו הראשי של המע"ר, שם התגלתה תמונה די ברורה שבעצם עוד אין לאן למהר. הכל עדיין בגדר אתר בנייה. פעיל, תוסס ומאובק. מרבית הבניינים עומדים על תילם אבל ה"פינישים" טרם הושלמו. על פתיחה חגיגית בקרוב, אפילו של השדרה בלבד, אין מה לדבר.

המע"ר ישתרע מאזור הקניון וכיכר התחבורה לכיוון צפון עד לאזור בניין העירייה. רצועת קרקע שאורכה כקילומטר ויותר. השדרה המרכזית היא למעשה המשך רחוב דם המכבים ומשני צדיה יתרכזו מוקדי מסחר תרבות, אוכל, וגם בנייני מגורים שנבנו בהתאמה לצעירים, רווקים, מבוגרים וכל מי שאינו אמור להיות מוטרד נרעשים של רחוב ראשי תחת ביתו, כולל בשעות הערב וסופי שבוע.

השדרה המרכזית מכונה (לפחות בפי ראש העירייה חיים ביבס) ה"רמבלאס" על שם השדרה המפורסמת של ברצלונה. האדריכלים חילקו את השדרה לשני צדדים מובחנים: בצד המזרחי בנייני מגורים עם קומת כניסה מסחרית של חנויות ובתי עסק, ובצד המערבי בנייני משרדים ומבני ציבור כמו תחנת המשטרה, מוזיאון מורשת העיר ועוד. גם בצד זה יהיו קומות הקרקע מיועדות למסחר ועסקים. העירייה, אגב, "חמה" מאד על האפשרויות להגדיל את שטחי המסחר והמשרדים בעיר וכבר לפני שנתיים אמר מהנדס העיר צחי כץ בראיון לעיתון זה כי "מי שירצה נאשר לו תוספות בנייה במע"ר של שטחי מסחר ומשרדים". הוועדה המקומית לתיכנון ובנייה המשיכה את הקו: "שינוי זה יאפשר להשלים את רצף הפעילות המסחרית לכל אורך שדרות דם המכבים, מצומת תלתן ועד לליבת המע"ר. התכנית המוצעת תוסיף מגורים למרכז העיר ותוסיף בכך לפעילות האנושית במע"ר לאורך כל שעות היממה".

תקציר תולדות העבודות במתחם

עבודות הקמת המע"ר החלו בשנת 2016 וכבר בראשיתן נעצר הקבלן גבי מגנזי שהיה מופקד על עבודות התשתית. זמן קצר לפני שהדחפורים של מגנזי עלו על הקרקע הוא נעצר ונחקר במשטרה בחשד למעורבות בפרשיית שוחד במועצה האזורית מטה יהודה.

שנה חלפה ובינואר 2017 אירגן חיים ביבס כנס יזמים ענק שבו ניסה למזער נזקים מכישלון מכרז שיווק הצד המערבי המסחרי כמה חודשים קודם, מכרז שאליו לא ניגש אף יזם בגלל מחירי הקרקע הגבוהים. ביבס נתן בכנס "הצגת יחיד" והרשים את היזמים במחירי קרקע מופחתים שהצליח להוציא מרשות מקרקעי ישראל ורק אז באמת ניגשו יזמים למכרזים והמע"ר יצא לדרך פעילה.

חלפו כמה חודשים וחברות הבנייה נכנסו לשטח. אפריקה ישראל היתה החברה הראשונה שהחלה לשווק את הפרוייקט החדש שלה – שדרת הסביונים בצידו המזרחי של המע"ר. אחריה נכנסה לשיווק חברת חנן מור ומיד לאחר מכן אלמוג כ.ד.א.י ושאר החברות שבנו במע"ר בצדו המזרחי 240 דירות ובצדו המערבי עוד 180 דירות במתחם שליד הקניון.

גם בתחום הדיור המוגן שתוכנן לקום במע"ר אכלה העירייה מירורים: המכרז הראשון נכשל ורק לאחר שרשות מקרקעי ישראל הפחיתה את מחיר המינימום בלא פחות משני שליש (!) ואת ערך הקרקע בשלושים מיליון שקל (!) – רק אז הצליחה העירייה במכרז נוסף לשווק את מגרש מספר 102 הסמוך לתחנת הרכבת ולקניון המיועד לדיור מוגן. הזוכה היא חברת הדיור המוגן "עד 120" מקבוצת הפניקס, שבימים אלה החלה בבנייה והפרוייקט יהיה שלה אמור להיחנך בסוף שנת 2022.

עוד פרוייקט "תקוע" הוא שיווק מגרש המכללה (מעבר לשדרות החשמונאים לכיוון מערב, במשיק לאיזור הבריכה) שלא זז כבר ארבע  שנים. רשות מקרקעי ישראל הסכימה להפחית את מחיר המגרש בעשרות אחוזים, אלא שגם מכרז זה נתקע לאחר שהוגשה רק הצעה אחת ע"י מכללת הוד השרון והמכרז נפסל. נכשלו גם ניסיונות להביא למודיעין שלוחה של אוניברסיטה מסין בתיווכו של השגריר לשעבר מתן וילנאי וביבס החליט לשווק בעצמו את המגרש, בינתיים ללא תוצאות. בחודש ספטמבר תתקיים בבניין העיריה "ישיבת הבהרות וכנס מציעים", בתקווה להניע את המהלך שוב.

עם הפנים לעתיד

למע"ר יש גם המשך. שלב ב' העתידי, שבנייתו אמורה להתחיל בעוד כשנתיים, ישתרע מהקצה הצפוני של המע"ר הקיים (סמוך למה שהיה "מרכז הקבלנים") עוד צפונה, עד איזור הכניסה לעיר. היום נמצא מאוכלס המתחם בקרוואנים שבהם גם תחנת המשטרה ומכיוון צפון הכניסה למע"ר השלם כבר מוכנה בצורת "קיר המים".

בין המבנים הבולטים במע"ר ראוי לציין את המבנה הרב תכליתי – המבנה עצמו יכלול אולם רב תכליתי שיכיל כ-400 מושבים מודולריים אותם ניתן יהיה לסגור באמצעות מנוע בעת הצורך ובמה שתאפשר לקיים במבנה מופעים והרצאות או לחילופין להפוך את האולם לאולם אירועים וכנסים שיכיל כ-800 איש בעמידה. בנוסף, האולם יכלול גם גלריה עליונה המשקיפה על הנעשה באולם ואף היא תאפשר מקומות ישיבה ופעילות נוספת, על פי הצורך. המבנה, ששטחו יהיה 2,445 מ"ר, יכלול בנוסף גם לובי גדול, שגם בו ניתן יהיה לקיים התכנסויות, מרפסת ישיבה חיצונית ומסעדה עבור באי המבנה ועוברי אורח בשדרה. הכניסה למתחם תהיה מכיוון השדרה המרכזית ובנוסף מתוכנן חניון תת קרקעי המיועד לכ-400 חניות.

נדבך נוסף שמתוכנן במבנה זה הוא מרכז למוזיקה שיכלול חמש כיתות לימוד ולובי. בנושא זה ציין ביבס כי מרכז המוזיקה יאפשר לעירייה לתת מענה לבני הנוער שוחרי המוזיקה ולקיים במקום לימודי מוזיקה שונים בשעות הלימודים ואחר הצהריים.

ולתוכניות בהרחבה

מגרש 104 – בו יוקמו שני  של חברת דונה שיאוכלסו בתחילת 2020. הבניין הראשון של דונה יתנשא לגובה של 6 קומות ויכלול 4,350 מ"ר של מסחר ב-2 קומות, 6,450 מ"ר משרדים נטו לשיווק ועוד 3.5 קומות חניון הכוללים כ-280 חניות. שווי ההשקעה בבניין זה נאמד ב-125 מיליון שקל. הבניין השני של דונה יתנשא גם הוא לגובה של 6 קומות ויכלול כ-1,500 מ"ר מסחר ב-2 קומות, 6,400 מ"ר משרדים נטו לשיווק ועוד 3 קומות חניון הכוללים כ-180 חניות. שווי ההשקעה בבניין זה נאמד ב-95 מיליון שקל.

מגרש 105 – חברת ברייטהולץ המר ושות' אירגנה קבוצת רוכשים ומקימה בנין משרדים ומסחר מגרש 106 שייך לחברתCPM   שעוד לא החלה כאמור בבנייה. מגרש 107 הוא של חברת טעמן נדל"ן בשיתוף חברת ושחי את עמלה וחברת לנבר הנדסה שמקימות מבנה משרדים ומסחר. מגרשים 108 ו-109 שייכים לחברת יעקבי יוניברסל ייזום והשקעות שבונה שני מבני משרדים ומסחר.

בחלק הצפוני כבר קיים בניין המשטרה על מגרש 110. המבנה יכיל כמובן את תחנת מודיעין אבל גם אגפים ארציים של משטרת ישראל. הכוונה להעביר לכאן את מטה מרחב שפלה נגנזה לפי שעה. על מגרש 111 יקום מוזיאון מורשת העירוני ובמגרש 112 עתידה חברת זילברמינץ לבנות בניין משרדים ומסחר. דרומה משם יוקם על מגרש 102 פרוייקט הדיור המוגן.

בחלק המזרחי של המע"ר מצפים כולם בכיליון עיניים לתוצאות המכרז של מגרש 10 הצמוד לקניון, שיהיה אולי ה"בוננזה" של המע"ר. מעליו יהיה המרכז הרב תכליתי ומשם והלאה פרוייקטים למגורים של החברות הגדולות אלמוג כ.ד.א.י. חנן מור ואפריקה ישראל. מצפון להם ישתרע הבניין העירוני של אגף ההנדסה שנמצא בשלבי בנייה ראשוניים ובכך תושלם תמונת המע"ר.

2035-08-15 02:03:00
2035-08-15 02:03:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך