"משטרת מודיעין התעלמה מחקירת אונס"

ערן קמינסקי
2036-06-11 01:27:00
2036-06-11 01:27:00

עורכת דין המייצגת אישה שנאנסה לטענתה במודיעין והגישה תלונה באמצע חודש פברואר, טוענת כי למרות שהתקבלו עדויות של נשים נוספות נגד החשוד לא התקדמה החקירה במשך קרוב לשלושה חודשים, ובנוסף אף איבדה החוקרת ראיות שנשלחו אליה

(צילום: דוברות המשטרה)

משטרת מודיעין ניהלה חקירת אונס שאירע בעיר באיטיות וברשלנות, כך טוענת עורכת הדין נורית מעטוק והלקוחה שלה, כמו גם מתלוננות נוספות נגד הגבר החשוד.

לטענת כל המרואיינות עימן שוחחנו השבוע "גררה" המשטרה רגליים בטיעונים שונים במשך קרוב לשלושה חודשים, כאשר רק לאחר שהמתלוננת הראשונה שכרה עורכת דין החלה החקירה לתפוס תאוצה. עוד טוענת המתלוננת הראשונה כי אם לא די בכך שהמשטרה כמעט ולא פעלה במהלך החודשים האלו, הרי שהחוקרת בתיק אף איבדה ראיות (הקלטות שמע) שנשלחו אליה כבר בתחילת מרץ.

תחילתו של הסיפור באמצע חודש פברואר האחרון, אז הגיעו לבילוי באחד הפאבים בעיר מספר חברים בקבוצת גרושים/ות בפייסבוק, שנהגו לצאת יחד למפגשים ובילויים. אחת מחברות הקבוצה היא א', תושבת אזור המרכז, שהגיעה למקום יחד עם גבר שהכירה מהקבוצה וניהלה עימו קשרי ידידות. בסיומו של הבילוי היא טוענת כי הוא אנס אותה בחניון מבודד בעיר. שלושה ימים לאחר המקרה, ב-20 לפברואר, היא ניגשת אל תחנת המשטרה במודיעין ומגישה תלונה נגד הגבר, שבעקבות כך נעצר למשך יומיים ושוחרר למעצר בית בן חמישה ימים. יש לציין כי גם הגבר וגם א' אינם תושבי העיר.

באותם ימים שאחרי המקרה יוצאת א' מקבוצת הפייסבוק, אולם השמועות שמתחילות להתרוצץ בין חברי הקבוצה מביאות אליה עוד ועוד נשים שטוענות כי אותו גבר פגע גם הן, בין אם בצורת הטרדה מינית ועד למעשים מגונים. עד היום הוגשו נגד הגבר שלוש תלונות של נשים.

א' סיפרה השבוע למודיעין NEWS על השתלשלות האירועים בחודשים האחרונים מאז שהגישה את התלונה: בימים הראשונים החוקרת באמת עדכנה אותי בכל צעד, שהוא נעצר ושוחרר למעצר בית וכולי, אבל כבר אחר כך מצאתי עוד שבע נשים, כמעט כולן מאותה קבוצה, שנפגעו בידי אותו אדם. שלחתי לחוקרת את הפרטים שלהן ומספרי הטלפון וכל המידע, כדי שיוכלו לפנות אליהן ולקבל עדויות. היא ענתה שיטפלו בעניין ויפנו אליהן. זה היה ממש בתחילת משבר הקורונה, היא התחילה להזמין אליה את הבנות ואז זה נעצר. פניתי אליה ושאלתי מה קורה, והיא ענתה שבגלל הקורונה הכל מתעכב".

נשמע מוזר שחקירת אונס מתעכבת בגלל הקורונה.

"נכון, אתה צודק. במהלך כל הזמן הזה, עד ששכרתי עורכת דין, אני מאוד פחדתי. אני אזרחית קטנה והייתי עם פוסט טראומה ודיכאון אחרי המקרה. לא ממש הבנתי מה קורה. שבועיים-שלושה אחר כך שלחתי לה הודעה שאני ממש מפחדת ולמה הם לא פונים אל שאר הנשים, והיא ענתה לי לא לדאוג. באותו זמן אחת הנשים הנוספות גם ניגשה לתחנת משטרה והגישה תלונה, כאשר מאותו רגע החוקרת הפסיקה לענות לי לטלפונים ולהודעות".

למעשה, מאותו שלב א' לא מצליחה כמעט לקבל תשובות ממשטרת מודיעין לגבי התקדמות החקירה, כאשר באמצע מאי היא כבר שוכרת עורכת דין ופונה לבית המשפט בבקשה לקבל צו הרחקה לאותו גבר חשוד. "החוקרת התעלמה ממני במשך תקופה ארוכה, כאילו אני לא קיימת. שום דבר לא זז, הבנות התחילו להתייאש ולא הבינו למה המשטרה לא פונה אליהן. אחת מהן אפילו שלחה לחוקרת הודעה שהיא רוצה לתת עדות ולא קיבלה ממנה שום מענה. בשלב יותר מאוחר החוקרת אפילו ביקשה ממני לשלוח לה שוב הקלטות שהעברתי לה, של שיחות שניהלתי בימים שאחרי המקרה והעידו על מצבי הנפשי באותו זמן. היא כתבה לי בהודעה שנמחק לה הוואטספ. היא בעצם איבדה ראיות".

לאחר סיומו של ההסגר במשבר הקורונה, בתחילת מאי, אכן פונה החוקרת אל אחת הנשים הנוספות, אולם בזה בערך הסתיים הטיפול עד להתערבות עורכות הדין נורית מעטוק ואורה צימברג. "מבחינתי התחושה הייתה מזעזעת ופוגענית. הכי מכעיס אותי שרק אחרי שלקחתי עורכת דין החוקרת התחילה באמת לטפל בזה. שלא לדבר על זה שאיבדה עדויות".

ג', אחת הנשים הנוספות שהגישו תלונה נגד הגבר, מחזקת את דבריה של א': "אני הגשתי תלונה נגדו על הטרדות מיניות אחרי שלא נעניתי לו. אני בעצמי עברתי בעבר את מה שא' עברה ולא התלוננתי, ואחרי ששמעתי את הסיפור שלה החלטתי לאזור כוחות וללכת להתלונן הפעם. א' העבירה את הפרטים שלי לתחנת משטרת מודיעין, אבל רק אחרי שזה הגיע לתקשורת פנתה אלי החוקרת והזמינה אותי לפנות למשטרה. במשך כמעט שלושה חודשים הם לא פנו אלי בכלל, ובינתיים הגבר הזה מסתובב חופשי. במהלך הזמן הזה שלחתי לחוקרת הודעות ולא קיבלתי מענה. לא ציפיתי ליחס כזה מחוקרת משטרה, זה הרגיש לי כמו זלזול".

עורכת הדין נורית מעטוק, המייצגת את א', סיפרה השבוע: "במשך שלושה חודשים החוקרת במשטרת מודיעין כמעט ולא חזרה אל הבנות שרצו לתת עדות נגד אותו גבר על מעשים דומים, היא אפילו לא הסכימה לדבר אתי בהתחלה".

מניסיונך כעו"ד פלילית, זאת התנהלות רגילה למשטרה או שקרה כאן משהו חריג?

"אני יכולה להגיד לך שזאת התנהלות שחוזרת על עצמה בעבירות מין. עבדתי גם בפרקליטות ויש המון תיקים שחוזרים להשלמת חקירה, כי המשטרה פשוט לא מזמינה עדים לתת עדות. גם במקרה הזה יש נשים שראו את א' ביום שאחרי האונס, כולל המנהלת שלה בעבודה, ואף אחד לא דיבר אתן. המשטרה מרחה את הזמן ואת החקירה, אפילו שהצטברו עוד ועוד עדויות של נשים שהעידו על מעשים דומים מצידו. רק אחרי שאנחנו התחלנו להפעיל על החוקרת לחץ החקירה התחילה לתפוס תאוצה".

מדוברות המשטרה נמסר: "עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה שעודנה מתנהלת ובמהלכה נחקר החשוד. בניגוד לנטען, במסגרת החקירה בוצעו ועוד יבוצעו פעולות חקירה רבות ומגוונות. מטבע הדברים איננו מפרטים אודות חקירות מתנהלות, אולם נציין כי נמשיך לחקור את המקרה ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת".

 

 

 

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »