משרד החינוך מקצץ בתקציב, נבחרות הרובוטיקה בסכנת סגירה

ערן קמינסקי

חברי הנבחרות בבתי הספר במודיעין נדרשים לגייס סכומים נכבדים למימון עונת התחרויות, וכעת הודיע משרד החינוך על קיצוץ בתקצוב והגבלות נוספות המעמידות בפני סכנת סגירה חלק ניכר מהנבחרות

בשנים האחרונות הפכה מודיעין לאימפריה של ממש בתחום נבחרות הרובוטיקה המתחרות בליגת ה-FIRST, אולם כעת המשך פעילותן הנרחבת מוטל בספק עקב החלטת משרד החינוך לקצץ את תקציב הסיוע לנבחרות השונות.

כזכור, במודיעין פועלות 28 נבחרות בבתי הספר השונים, המתחרות בליגות נפרדות על פי גילאי המשתתפים. מה שהחל לפני למעלה מעשור בנבחרת הראשונה מתיכון מו"ר, הגיע כבר לכל בתי הספר בעיר. הנבחרות המודיעיניות הפכו בשנים האחרונות לאחת ממובילות ליגת הרובוטיקה הישראלית, כאשר מלבד הופעות קבועות בשלבי הגמר של התחרות הישראלית נרשמו גם הישגים מרשימים ומדליות בתחרויות העולמיות.  רק בחודש יוני האחרון שבו מתחרות בינלאומית באסטוניה הנבחרות של אמי"ת בנים ושל הישיבה התיכונית, לאחר שזכו בפרסים בקטגוריות השונות.

על פי הדיווחים יקצץ השנה משרד החינוך באופן משמעותי את התקציב, המועבר לנבחרות דרך העירייה, שבשנים האחרונות כיסה בערך את עלות ההרשמה לתחרות. את שאר הכסף, כאשר מדובר בנבחרות הבוגרות על סכומים המתקרבים למאה אלף שקל, גייסו התלמידים בעצמם ממקורות שונים. כעת מתברר כי תקצוב משרד החינוך השנה יעמוד על 25,000 שקל בלבד לכל נבחרת (בניגוד ל-50 אלף בשנה שעברה), כאשר בנוסף נוספו מגבלות לפיהן התקצוב יינתן רק לנבחרת אחת מכל בית ספר, כאשר בבתי ספר רבים בעיר פועלות שתי נבחרות – אחת בגילאי חטיבת הביניים והשנייה הנבחרת הבוגרת של תלמידי התיכון.

מויש לוי, סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך, הגיב השבוע: "הקול הקורא החדש שהוציא משרד החינוך מראה לראשונה מגמה הפוכה: משרד החינוך מקצץ באופן משמעותי את ההקצבה לקבוצות הרובוטיקה, תוך הצבת מגבלות נוספות על המימון. ההליך הזה עשוי לגרום לכך שקבוצות רבות לא יוכלו להמשיך להשתתף בתחרויות בשל חוסר בתקציב להרשמה ולרכישת הקיט הבסיסי, וכמובן לכל שאר הפעילות שדורשת אף היא משאבים רבים".

עוד אמר לוי: "כיום העירייה מוציאה כרבע מיליון שקלים בשנה על סיוע לקבוצות, הן במהלך השנה והן בעת הנסיעות לחו"ל. לשמחתי הרבה קבוצות רבות בעיר מנצחות והכסף מנוצל היטב. עם זאת, העירייה לא יכולה למלא את מקום משרד החינוך במימון ההרשמה הראשונית והבסיסית לתחרויות. מדובר בתקציבים שאין לנו".

בנוסף למחאת הנבחרות עצמן, התגייסו לאחרונה למאבק בהחלטה גם המנטורים הבוגרים העובדים בהנתדבות עם הנבחרות השונות. ישראל מטרסו, מנטור אחת הקבוצות בעיר, היה אחד מ-1,500 מנטורים מרבחי הארץ שחתמו על מכתב שנשלח לשר החינוך נפתלי בנט.

מטרסו אמר: "ההודעה של משרד החינוך הגיעה קודם כל בזמן מאוד בעייתי. שנת הלימודים התחילה, כל התכניות כבר נעשו, בלי לדעת שיהיו קיצוצים של משרד החינוך בתחום. הקבוצות כבר נערכו, ציוד כבר נרכש, הוקצו תקציבים להעסקת מורים, הקצאת כיתות וגביית דמי השתתפות. עצם ההודעה בזמן הספציפי הזה מהווה פגיעה אנושה ביכולת של בתי ספר רבים להשתתף בתחרויות השנה. מעבר לבעייתיות לגבי זמן ההודעה, מדובר בו בקיצוץ שהולך לפגוע אנושות בכל תחום הרובוטיקה, אחרי שמשרד החינוך כבר עשה צעדים לאימוץ הפרוייקט, ועודד קבוצות חדשות להשתתף בו. מדובר בתחום יקר מאוד, וכל עונת תחרויות עולה לכל קבוצה בין 100.000 ל- 200,000 ₪. אנחנו מגייסים תרומות, ממציאים המצאות שחוסכות לנו כסף, אבל בלי עלות ההרשמה שעד היום כיסה משרד החינוך, אי אפשר בכלל להתניע את השנה".

ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך פועל בשנים האחרונות לחזק ולמנף את תחום הרובוטיקה ואת לימוד הנדסת תוכנה, בקרב תלמידי מערכת החינוך בכל שלבי הגיל במגוון רחב של פעילויות, בהן:

לימוד "קוד ורובוטיקה" במטרה להכניס את נושא זה כחלק מהלימודים בבתי הספר. התוכנית פועלת השנה בכ- 600 בתי ספר יסודיים והשנה לראשונה אנחנו משלבים גם חטיבות ביניים.

לימוד שפת תכנות ב – 250 חטיבות ביניים מכיתה ז' ועד כיתה יב במסגרת כיתות של עתודה מדעית טכנולוגית.

הקצאה של תקציבים רבים לשם הקמתן של סדנאות חדשות ולצורך שדרוג סדנאות קיימות בתחומים של רובוטיקה והנדסת תוכנה. הנתונים מדברים בעד עצמם, חל גידול יפה במספר התלמידים שלומדים במגמות אלה. כך למשל במגמת רובוטיקה יש גידול של 1,700 תלמידים בחמש השנים האחרונות (גידול של 41%) ובהנדסת תוכנה גידול של כ- 6,000 תלמידים (28%).

גם בחינוך הלא פורמאלי מושקעים תקציבים רבים, בין היתר, בהפעלת אליפות הסייבר הלאומית תחרות שבה משתתפים למעלה מ- 200,000 תלמידים, השתתפות תלמידים באולימפיאדות ותחרויות בינלאומיות כולל אירוח השנה של אולימפיאדת הפיזיקה העולמית.

כחלק מהפעילות הלא פורמאלית אנו תומכים גם בפעילות של ארגון FIRST. אנו רואים חשיבות רבה בפעילות הארגון, בערכים והמיומנויות שמוקנים לתלמידים המשתתפים בתכנית. חשוב לציין שמדובר בארגון שפועל באופן עצמאי בתיאום עם משרד החינוך, אך לא כפעילות ביוזמת משרד החינוך, אלא בפעילות שמשרד החינוך מצא לנכון לתמוך בה. המשרד תומך בכל שנה במסגרת התקציב הקיים ולא התחייב מעולם לתמוך בסכום מסוים.

עד שנת 2012 המשרד לא תמך בפעילות זו כלל והיא התבצעה באופן עצמאי, משנת 2012 משרד החינוך תומך בתוכנית בתקציבים שנעים ממיליון ₪ ועד כ 3.5 מיליון ₪ , בשנת התקציב הקודמת התוכנית תוקצבה באופן חריג בשל יתרות תקציביות שתועדפו לנושא.

בשנת התקציב הנוכחית התקציב עדיין לא חולק אך משרד החינוך מתכוון להמשיך ולתמוך בתוכנית חשובה זו".

2018-10-22 01:00:00
2018-10-22 01:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך