מתרגשים וחוששים

גיא גפן

לאחר השבתה כפוייה בת למעלה מחודשיים פתח השבוע קניון עזריאלי את שעריו מחדש • למרות חופשת החנוכה תנועת הקונים במקום נראתה דלילה למדי, בעלי העסקים נעים בין השמחה לחזור לעבודה והחשש מסגר שלישי, ובהנהלת הקניון רואים מגמה חיובית

(צילום: מודיעין NEWS)

לאחר סגר בן למעלה מחודשיים, מלבד פתיחה מחודשת ליום אחד בלבד לפני כשבועיים במסגרת "מרד הקניונים", חזר השבוע קניון עזריאלי במודיעין לפעילות.

אמנם מועד טוב יותר לפתיחה מחודשת לא יכלו לבקש בקניון עזריאלי – רגע לפני חופשת החנוכה – אולם מסיור השבוע בקניון נדמה כי השמחה וההתרגשות אולי מוקדמות מדי. באמצע השבוע נרשמה בקניון תנועת קונים דלילה למדי, כאשר מראות התורים הארוכים מחוץ לחנויות, כמו שנראו במקומות אחרים בארץ, כמעט ולא נצפו הפעם. גם בעלי העסקים בקניון עימם שוחחנו מספרים כי אמנם הם שמחים לחזור לאחר תקופת השבתה כה ממושכת, אבל תנועת הקונים הדלילה והחשש מסגר שלישי מטילים צל כבד על חידוש הפעילות.

יש לציין כי בקניון נערכו מבעוד מועד לפתיחה תחת ההנחיות וההגבלות שקבע משרד הבריאות. כך למשל מונו "סדרני קורונה", שתפקידם הוא לשמור כי העסקים והקונים ממלאים בקפידה אחר ההנחיות שקובעות כי התפוסה מירבית בכל חנות לא תעלה על אדם אחד לכל 7 מ"ר, ובכל מקרה לא ישהו יותר מעשרה קונים בחנות.

"כיף לחזור"

כאמור, את פתיחת הקניון מחדש השבוע ליוו רגשות מעורבים. הקונים אמנם שמחים לחזור ולערוך את הקניות הנחוצות במרכז העיר, ואילו בעלי העסקים נעים בין התרגשות לחשש.

דודו, אחד המבקרים השבוע בקניון, סיפר: "חיכינו שהקניון ייפתח מחדש, ברגע שנפתח זה שחרר הרבה לחץ. אני עובד ליד הקניון, אז אני קופץ ישר מהעבודה לפה. זו לא פעם ראשונה שלי פה מאז הפתיחה. היה חסר לי לראות את התנועה של האנשים, לראות פרצופים. עד עכשיו היו רק שירותים חיוניים פתוחים, כמו דואר, בנק ובית מרקחת".

נטלי, תושבת מודיעין, חזרה לראשונה לקניון אחרי הפתיחה המחודשת: “התחושה מוזרה, אבל התגעגעתי. צריך לנקות את הראש כי לא יוצאים לשום מקום בימים האלה. אני לא חוששת להיכנס לקניון, מבחינתי הייתי מורידה לגמרי את המסיכה ושכולם יורידו גם".

גם זוג הגמלאים תושבי העיר, בנצי וסילביה, נשמעו השבוע נרגשים: “אנחנו שמחים שפתחו, אין לנו פחד להיכנס ולהסתובב. עצוב היה לראות את הקניון סגור, עכשיו יש הרגשה של שגרה. זו פעם ראשונה שחזרנו מאז שהקניון נפתח".

רגע לפני שאנו עוזבים את הקניון נתקלנו בקשיש תושב העיר המתרווח על ספת יחיד מתצוגה במרכז המעבר, שמספר כי גם הוא לא חשש להגיע: “זה הברייק שלי, אני לא פה בשביל הקניות. בבוקר אני יוצא לצעדה, אחרי ארוחת הבוקר נח ואז מגיע לפה. אני לא חושש לשהות במקום סגור, אנשים שומרים על מרחק. אני מקווה שזה ימשיך כך".

מקצצים ומתרגשים

בין המוכרים ובעלי העסקים הדעות והתחושות היו השבוע מעורבות, כאשר חלקם ספגו הפסדים ניכרים ואילו אחרים מעידים כי הפגרה הכפויה עשתה להם רק טוב.

אלי, בן 30, עובד בחנות אוריגינל'ס בקניון, סיפר: “הרגשה טובה לחזור, למרות שאומרים שבינואר שוב יהיה סגר. הייתי בחל"ת, ניצלתי את זמן איכות עם האישה והילדה. בגדול, כיף לחזור. זה לא רק הכסף. עבודה ושגרה חשובים לנפש. עושה לי טוב לקום בבוקר וללכת לעבודה. בימים הראשונים הייתה תנועה של קונים, אחר כך נהיה קצת דליל ואתמול בערב שוב ראינו תנועת קונים משמעותית יותר. אפשר להגיד שמשעות הצהריים ועד לשעה שש בערב הקניון רגוע, ואז יש פיק עד לשעת הסגירה".

אחת העובדות הוותיקות בקניון סיפרה השבוע למודיעין NEWS כי "יש פחות תנועה, המקום לא הומה אדם. אתמול היה נחמד מאוד, גם אם אין לחץ של קונים. הקניות ברשת משפיעות עלינו בהחלט, אבל בך הכל נראה שאנשים רוצים להתפנק ולהתחדש".

איך שמרת על השגרה בתקופה שלא הייתה עבודה?

"האמת, גם מזה נהניתי בגדול. זאת הייתה תקופה של זמן איכות עם עצמי ועם המשפחה. לא סבלתי גם מבחינה כספית, אבל ברור שההעדפה היא לחזור לשגרה".

מי שכן נפגע הוא אחד ממנהלי הדוכנים בקניון, שמספר על חששות נוספים מלבד הפחד מסגר נוסף: “אנחנו שמחים לחזור ומקווים שלא יהיה סגר נוסף. בחזרה הנוכחית נאלצתי לזרוק הרבה סחורה, החלפתי בחדשה, ומקווה שלא אצטרך לעשות את זה שוב".

נערכת אחרת לחזרה הזו?

"כמובן, קיצצתי בחצי את ההזמנות, גם במגוון וגם בכמויות. העובדים לא יחזרו מחל"ת עד שאדע לאן הרוח נושבת, ובינתיים אני עובד כאן לבד".

ואיך נראה המצב בינתיים?

"התנועה לא אותה תנועה בכלל, לא מרגישים את החג. אני מחשיב את זה כיום ממוצע מינוס. אי אפשר לחיות על פיקים, כי אתה לא יודע איך להיערך".

איך שרדת את התקופה שלא עבדת?

"נאלצתי לספוג הפסדים לא מבוטלים, גם אם קיבלתי מהמדינה קצת מענקים. שרדתי בקושי, כמו כולם".

מי שנשמע אחרת הוא אריק, מנהל סניף ורידנון בקניון, שמספר דווקא על צמיחה לאחר פתיחתה של חנות נוספת במקום: “יש אנרגיות טובות, החנות יפה, ואנחנו מאושרים. אנחנו מתגברים כעת את כוח האדם. אין אצלנו צמצום, יש תנופה".

איך אתה מסביר את הצמיחה?

"יש רעב גדול מאוד של הקהל, גם חנות שנייה מביאה אנרגיה שמושכת אנשים לקנות. לפעמים אני נאלץ אפילו לעצור ולהוציא אנשים, כי זה מעל המכסה המותרת. אני מאמין שכל עסק שפותח מחדש יש לו צמיחה כלשהי".

עסקים כרגיל

מי שעומד בראש הפירמידה של קניון עזריאלי במודיעין הוא צביקה רוזנטל, המנכ"ל, שמספר כי תמהיל העסקים בקניון לא נפגע משמעותית לאורך כל תקופת המשבר הממושכת.

"למעלה מ-95% מהעסקים שנכנסו לסגר הראשון במרץ נשארו אצלנו גם עכשיו. מעל לחצי שנה עם מינימום שינויים ותזוזות, זה טבעי ושגרתי בקניון ללא קשר לקורונה. מי שסגר היו לו גם סיבות טובות לסגור עוד לפני הקורונה. הכי חשוב זה לא מי התחלף, אלא מי נכנס במקומו. הכנסנו סוחר טוב יותר ואטרקטיבי יותר על כל אחד שסגר. יש צורך בקניון  לשמור על תמהיל עסקים אופטימלי ואטרקטיבי לרווחת כל הלקוחות והתושבים. אם סוחר כזה או אחר התקשה בתשלום שכירות או דמי ניהול זה משהו נקודתי שלא מייצג באופן כללי את מה שקורה. דווקא קבוצת עזריאלי באה לקראת הסוחרים בצורה חסרת תקדים מבחינת השכירות בקורונה, אנחנו מסייעים לסוחרים שלנו וככה ימשיך להיות. אני לא מתייחס פרטנית לעסק כזה או אחר. מי זוכר היום שלפני 15 שנה אף אחד לא ניגש למכרז על הקמת הקניון חוץ מקבוצת עזריאלי, והנה היום זה אחד הקניונים המובילים והמצליחים בישראל".

כמה שינויים בכל זאת התרחשו בקניון?

"עשינו הרבה שינויים. למעלה מ-10 בתי עסק חדשים נכנסו לקניון. יש לנו רשימת המתנה. וכרגע אנחנו בתפוסה מלא. כל מי שמגיע נכנס לרשימת המתנה, אין לנו מטר אחד להשכרה. אנחנו במגמה של שיפור מתמיד. קח לדוגמה את זארה שפותחים סניף דגל בגודל של 2,500 מ"ר. זה אירוע מכונן, הם משלשים את השטח שלהם בקניון, זו הבעת אמון של רשת חזקה ומצליחה. אנחנו מאוד שמחים על הפתיחה המחודשת, האנשים שמחים איתנו ומגיעים, עסקים חדשים נפתחו ויש הרבה אופטימיות לעתיד. אנחנו מבצעים את כל הפעולות הנדרשות ושומרים על כל התקנות".

יש חשש מסגר נוסף?

"אנחנו לא עוסקים בחששות, אלא נותנים פתרונות למציאות קיימת ונתמודד עם כל מה שיבוא באופן המתאים. העסקים החדשים שהצטרפו מחזקים את הקניון, שהיה חזק כבר קודם”.

בעלי העסקים בקניון מספרים על תנועת קונים דלילה למדי. זה מעלה חשש?

"אני לא יודע אם זה מדגם מייצג. הקניון נפתח רק לפני מספר ימים, כך שזו אמירה קצת מוזרה. אצלנו בקניון יש אלפי עובדים ואלפי מבקרים. יש לנו תקופה שטומנת בחובה הרבה אתגרים, כך שביחס למציאות אנחנו אחד הקניונים שחזרו הכי מהר לשגרה, אחרי הרבה פעולות שעשינו ועוד עושים. מנקודת המבט שלנו המגמה היא חיובית. ברגע שתמהיל העסקים שלנו חזק ורשתות בינלאומיות גדלות ומתרחבות, ומותגים חדשים נכנסים, זה תורם לאטרקטיביות ולכמות האנשים שמגיעים. אתמול למשל הגיעה כמות אנשים מכובדת".

2036-12-16 03:51:00
2036-12-16 03:51:00

כתבות נוספות

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

המשך קריאה »

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המשך קריאה »

שדד את ההיסטוריה

תושב מודיעין נעצר בחשד לסחר בלתי חוקי בעתיקות, ובחיפוש בביתו נמצאו 1,800 פריטים היסטוריים, חלקם נדירים • על פי החשד, החשוד רכש את הפריטים מסוחרי עתיקות מהשטחים ומכר אותם ללקוחות בחו"ל

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך