נזקי הקורונה: אלכסנדר בירגארדן נסגר

יהודה גולן

קורבנות המשבר הראשונים מתחילים להתגלות בעיר, כאשר החשש הוא כי עסקים רבים נוספים לא ישרדו את החודשים הבאים • בעירייה יאשרו ככל הנראה למסעדות ובתי הקפה להרחיב את שטחן החיצוני בלי תוספת ארנונה, ובוחנים אפשרות להפנות את תקציב אירועי הקיץ המסורתי לטובת אירועים קטנים במרכזים המסחריים

בשבועיים האחרונים עם החזרה לשגרה בעידן הפוסט קורונה, מתחילים להתגלות גם קורבנות המשבר הכלכלי, כאשר ניתן לשער כי עוד ועוד כאלו יתגלו בשבועות והחודשים הקרובים. יש לציין כי עד כה נסגרו בעיר רק בתי עסק בודדים, ואילו אחרים חדשים כבר נפתחו.

אחד הקורבנות המפתיעים ביותר של המשבר הכלכלי הוא דווקא האלכסנדר בירגארדן, חצר הבירה בפארק הטכנולוגי בעיר שהפכה ללהיט בקרב תושבי העיר בשלוש השנים האחרונות. את תגובת בעלי העסק לא ניתן היה להשיג השבוע, אולם גורמים המעורים בפרטים סיפרו כי המקום כבר פונה מתכולתו.

גם בקניון עזריאלי נרשמו שני בתי עסק שלא יפתחו מחדש: החנויות "פרופיל" ו"סופר פארטי". עוד עסקים שנסגרו הם סניף לחם ארז במרכז המסחרי ברעות, ומייק בורגר במודיעין סנטר.

וכעת לבשורות הטובות: בשבוע  שעבר פתחה את שעריה מסעדת פסטה-בסטה שבמע"ר החדש, אחרי תקופת הרצה בת שבועיים. אסף ברכה, הבעלים ביחד עם עוד שני שותפים, יודע שהטיימינג שלהם יכול להיות מעט בעייתי.

אסף, איך התחושה לפתוח עסק חדש דווקא בעיצומו של משבר כלכלי עולמי?

"אני לא אכחיש שיש חששות ופחד מהעתיד וממה שעלול לקרות. רק המחשבה על גל שני של קורונה עושה לי לא טוב אבל אין ברירה, השקענו עוד לפני שהקורונה התחילה וחייבים להמשיך. נכון, יש לי פרפרים בבטן והרבה חששות, אבל אני ושני שותפי לעסק, אורי אברס וירון צדקיהו, לא נרתעים כי יש כאן פוטנציאל גדול".

איך ישפיעו עליכם המגבלות החדשות של משרד הבריאות?

"תראה, יש לנו שלושים מקומות במסעדה, כשעל פי ההוראות מותרת תפוסה של 50% בלבד, כלומר אוכל להושיב עד 15 סועדים בשולחנות. זה פוגע כמובן, אבל אני מקווה שהמצב ישתפר".

כאמור, בתי העסק בתחום המזון נמצאים כעת במצב שברירי, כאשר לא ברור כיצד ישרדו רבים מהם את החודשים הקרובים. בינתיים בעירייה, שיש לציין כי לא היו בידיה כלים משמעותיים רבים לסיוע, מנסים למצוא פתרונות יצירתיים שיסייעו ולו בקצת.

אלעד שמעונוביץ, חבר המועצה, סיפר השבוע: "אין ספק שמבחינת בעלי המסעדות משבר הקורונה ממש לא חלף. ההגבלות על מספר הסועדים, ההנחיות הקפדניות והחששות של הלקוחות להגיע ייקשו עליהם לעבוד. אנחנו בוחנים כרגע בעירייה שני מהלכים משמעותיים לעזרה: הראשון הוא מתן אפשרות לכל מסעדה להכפיל את שטח ההסעדה החיצוני שלה במרחב הציבורי ללא חיוב ארנונה נוסף וללא אגרת שולחנות וכסאות, כאשר התנאי היחידי הוא לא להפריע למעבר הולכי רגל או לעסק סמוך. המהלך השני הוא להקדיש חלק מתקציב אירועי הקיץ ביולי-אוגוסט לאירועים קטנים במרכזים מסחריים, בסמוך לעסקים קטנים ועסקי מזון. גם ככה לא תהיה לנו אפשרות לקיים אירועים רבי משתתפים בקיץ הזה. הרעיון הוא ליצור כמות גדולה יותר של אירועים, אבל קטנים ולייצר תנועה מוגברת של אנשים. גם העדיפות לביצוע האירועים תהיה על ידי מפעילים מקומיים, שהם למעשה עצמאיים תושבי העיר שגם נפגעו במשבר. אנחנו בוחנים גם אפשרות לקיים את שבוע האוכל המסורתי בעיר עם כל המסעדות והפאבים כדי לעודד תושבים לבוא ולבלות בהם".  

גם ולדימיר ביליאק, ממארגני תנועת "השולמנים" ויו"ר 'יש עתיד' במודיעין, התייחס השבוע למצבם של העצמאיים בעיר. "לעירייה לא היו כלים רבים לסייע לעסקים. משרד הבריאות הגדיר מדיניות נוקשה והרשויות מקומיות נאלצו לציית. שמענו לא מעט מילות עידוד, שזה כמובן חשוב, אך ממש לא מספיק. גם מבחינת הנחות הארנונה העירייה כפופה להוראות משרד הפנים ולא יכלה לחרוג מאחוז ההנחה שהוגדר. אני חייב לציין כי ראש העיר מתחילת המשבר זיהה את הסכנה שבשיתוק המשק ולא פעם הביע עמדה נחרצת לטובת ההקלות. לצערי, לא הקשיבו לו.

איך אתה כרואה חשבון ומשפטן רואה את התנהלות הסיוע למגזר העצמאים?

"מבחינה כלכלית ממשלת ישראל לא הייתה מוכנה למשבר. האם הייתה אמורה להיות מוכנה? בהחלט, הרי מדובר במצב חירום. זו יכולה להיות מלחמה, רעידת אדמה או מגיפה. ההיערכות הכלכלית בהקשר הזה לא שונה. אבל לא היו תכניות מגירה, לא מנגנון סיוע מוסדר, והכל התבצע בשליפות, משיכת זמן, בלבול ומתווים מסובכים. המדינה העניקה רק 15% ערבות להלוואות, וכמובן שהבנקים לא ששו לקחת סיכון. הפעימה הראשונה של הסיוע לעצמאים השאירה מחוץ למסגרת 75% מהם, וגם פעימה 2 ו-3 סבלו מליקויים רבים".

מה צריך לעשות עכשיו?

"המדינה חייבת ליצור רשת ביטחון סוציאלית לציבור העצמאים, שתכלול דמי אבטלה וגם מנגנון סיוע מוסדר במצבי חירום המבוסס על פיצוי מקרן מס רכוש. אני גם קורא למרכז השלטון המקומי, ליו"ר המרכז שהוא גם ראש העיר שלנו, לקדם רפורמה מקיפה בתעריפי ארנונה עסקית. לא ייתכן כי בעלי עסקים ימשיכו לשלם תעריף שהוא פי 3 מתעריף הארנונה למגורים. זה לא סביר ומשפיע על יוקר המחייה בכל ההיבטים".

2036-05-27 00:45:00
2036-05-27 00:45:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך