ניתוח לב פתוח

יהודה גולן
2019-03-21 03:33:00
2019-03-21 03:33:00

בקשת חברת הכשרת היישוב לאפשר הקמת קומה שלישית במרכז המסחרי "לב רעות" נעצרה בוועדה לתיכנון ובנייה • הסיבה: ועד הרובע, בגיבוי התושבים, מתנגד בגלל שמגרש החנייה במקום כבר מלא, וכדי שלא לפגוע בצביון הנמוך של הרובע • לצד המתנגדים עומד מ"מ ראש העירייה שלמה פסי • בצד התומך: חבר המועצה אלעד שמעונוביץ

(צילום: דוברות עיריית מודיעין)

קמי רובינזון, יו"ר ועד רובע מכבים-רעות שנכנס לתפקידו רק לפני שלושה חודשים, יודע שהוא נמצא בעין הסערה. אולי היה זה צירוף מקרים שוועד רובע חדש נבחר בשעה שחברת הכשרת היישוב הגישה לוועדה המקומית לתיכנון ובנייה בעירייה בקשה לקבלת היתר לבנות קומה שלישית במרכז המסחרי המצליח שבבעלותה ברעות.

ייאמר מיד: על פי התב"ע (תוכנית בניין עיר) הקיימת והתקפה כיום, מותר לבנות שלוש קומות במרכז המסחרי לב רעות. שתיים כבר בנויות כך שחצי דרך נעשתה. אבל, וכאן יש "אבל" גדול, על פי החוק כל תוספת קומה או שטח מסחרי מחייבת גם תוספת מספר מקומות חנייה שהחוק קבע על פי תקן החנייה, ופה הסתבך העסק.

במגרש החנייה של לב רעות הצפיפות רבה. לתוך המגרש מתנקזים מורי תיכון מו"ר שמגיעים עם רכביהם ללימודים וגם לא מעט תלמידים שכבר מחזיקים רכב. הורים חונים שם ובימי שישי מתקיים במקום שוק איכרים מצליח. במשך שעות היום המגרש עמוס ולהוסיף מקומות חנייה נוספים על פי התקן כדי לקבל את ההיתר הדרוש, פשוט אין בנמצא.

בהכשרת היישוב יודעים זאת ומנסים לארגן פתרון יצירתי, אלא שגם הוא פוגע ביכולת התימרון של רכבים במגרש. בין השאר הגישו נציגי הכשרת היישוב תוכנית חנייה חדשה שעל פיה יתווספו מקומות חנייה בשטח חנייה ציבורי שבבעלות העירייה ושחלק ממקומות החנייה המתוכננים פשוט יסרבלו את תנועת המכוניות המגיעות לחניון ויגבירו את הצפיפות.

"מצדי שהם יחפרו חניון תת קרקעי, אבל אני לא צריך לספק להם פיתרון, זה לא תפקידי", אומר רובינזון. אנשי הוועד בגיבוי התושבים החליטו לצאת למלחמה נגד הרמת קומה שלישית במרכז, וזו לא רק בעיית החנייה. מסביר רובינזון: "קומה שלישית גם משנה את אופי הרובע כי רעות בנויה עד מקסימום שתי קומות ולא נרצה פה פתאום מגדל".

ומה כבר עשיתם?

"הוועד הקים צוות פעולה בראשותי שבו חברים גם ג'וקי ניב ואפי מלר. נעשתה עבודה יסודית והתגלו נתונים שמחייבים הסדרה של נושא החניות ותוספת הבנייה. נשלחו שתי פניות ליו"ר ועדת התיכנון, הלא הוא חיים ביבס. הסוגיה מורכבת ואנו תקווה שפעולתנו תישא פרי וכל אישור שיינתן יהיה מותנה בהסדרת נושא החנייה ושמירה על צביון הרובע".

דנית גורן, מנהלת מרכז לב רעות מטעם הכשרת היישוב, מה עמדתכם?

"את הבקשה לקבלת היתר הבנייה הגשנו עוד בקיץ 2018 אבל כרגע הבקשה תקועה. העירייה ניטרלה כרגע את התוכנית ולמעשה הפרוייקט הוקפא".

מה הכוונה "הוקפא"?

"תשאל במחלקת ההנדסה אם הפרוייקט בהליכים".

את יודעת עד כמה התושבים מתנגדים לזה?

"אנחנו לא רוצים ללכת ראש בראש עם התושבים. אנחנו לא צריכים כאן הפגנות ואנחנו לא רוצים להילחם בהם אלא להגיע למצב שיהיה אינטרס משותף עם התושבים".

שלמה פסי, מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרובע במועצת העיר, הוא זה שלמעשה טירפד את קידום הבקשה להיתר של הכשרת היישוב. בישיבת הוועדה לתיכנון ובנייה העלה פסי את הסעיף האומר שבנושאים מהותיים על הוועדה לקבל חוות דעת מוועד הרובע לגבי עמדתו בנושא ובמקרה של הכשרת היישוב לא התקבלה חוות דעת כזו. הדיון בבקשה להיתר נעצר והוחזר למעשה לוועד הרובע, שאכן חיבר חוות דעת נחרצת כנגד בניית קומה שלישית במרכז המסחרי.

זאת ועוד: פסי מגלה כי מעבר לכך יש צורך עכשיו לשנות את התב"ע הקיימת: "למרות שכיום יש תב"ע שמאפשרת בניית קומה שלישית, הרי בלי פיתרון לחנייה נצטרך לשנות את התב"ע כי הדבר ידרוש שינוי תקן החנייה. לכן רק זה כשלעצמו יגרום לעיכוב ניכר. כשמבקשים לשנות תב"ע אז הכשרת היישוב תצטרך לבקש 'הקלה בשימוש' ואז נצטרך ללכת להליך של הגשת התנגדויות מצד התושבים".

המרכז המסחרי לב רעות הוא היחיד במודיעין שנמצא כולו בבעלות אחת (הכשרת היישוב שבשליטת עופר נמרודי) ולא בין רוכשים שונים כמו מרכזים אחרים. המרכז נבנה בשנת 1991 עם 186 מקומות חנייה כשאז עמותת נאות רעות היתה זו שניהלה את השטח ומכרה להכשרת היישוב את הקרקע.

עמותת נאות רעות איפשרה להכשרת היישוב להקים במרכז לב רעות קומה אחת בלבד. אולם בשנת 2012 בוצעה הרחבה של המרכז כשהכשרת היישוב בנתה קומה שנייה והעבירה חלק ממקומות החנייה שבמגרש לידי העירייה, ובתמורה קבלה שטח נוסף לבניית אגף חדש למרכז.

"בוצעו חילופי שטחים בין העירייה והכשרת היישוב בצורה שלומיאלית", אומר גורם בכיר בעירייה. "אני לא הייתי מעורב בהליך אבל העירייה למעשה נתנה להכשרת היישוב שטח קרקע יקר הצמוד לתיכון מו"ר עליו נבנה האגף החדש, איפה שנמצא קפה גרין האוס ועוד בתי עסק. בתמורה העירייה קיבלה מקומות חנייה כשחילופי השטחים היו 'מטר תמורת מטר'. אז אם אתה מקבל 100 מ"ר של חניות רכבים או 100 מ"ר של בניין לבתי עסק, מי הרוויח כאן ומי הפסיד?"

"אנחנו נלך למאבק עיקש נגד הכשרת היישוב", מבטיח קמי רובינזון. "לא נסכים שיצופפו עוד יותר את מגרש החנייה. גם כך זה כבר בלתי נסבל ובוודאי שלא נסכים שיבנו קומה שלישית שתכער את כל הנוף. יש תושבים המתגוררים בסמוך שנדהמו לשמוע שהולכים להרים עוד 14 או 15 מטרים לגובה עם עוד קומה מול הבית שלהם. אחד מהם הוא ג'וקי ניב שמתגורר מול המרכז וכמובן לא מסכים לבנייה שמשנה את אופיו של כל היישוב שלנו".

תומך מפתיע בהקמת הקומה השלישית הוא חבר המועצה אלעד שמעונוביץ, שרואה את העתיד דרך משקפיים מסוג שונה. שמעונוביץ, שמתכנן לרוץ לראשות העירייה בבחירות הבאות, כבר מכין את הרקע הנדל"ני למצעו ואומר: "אני מאד בעד לעורר את המרכזים המסחריים בכל העיר כולל את זה של רעות. לכן אזום בעתיד תוכנית בינוי מקיפה שתאפשר הקמת קומות מסחר ומשרדים נוספות בכל המרכזים המסחריים השכונתיים בעיר. יש בעיר מצוקת משרדים קשה וזה כולל את לב רעות כמובן".

הבעייה העיקרית היא מחסור בחנייה…

"את בעיית מצוקת החנייה אפשר לפתור די בקלות כאשר חברת הכשרת היישוב תשלם כופר חנייה והעירייה תבנה בתמורה מקומות חנייה נוספים באזור אחר ברובע, או שהתושבים המגיעים למרכז לב רעות יחנו במרחק קצר ליד מרכז הספורט או הספורטק ויילכו ברגל מאתיים מטרים".

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »