סלע המחלוקת

יהודה גולן

אי התנועה הכי מוזר במודיעין מכיל מערת קבורה עתיקה ש"נכלאה" בו ונמצאת למעשה בחלק העליון של גוש האבן הענק • בעירייה מקווים שמשרד הדתות ורשות העתיקות יגיעו להסכמה על הדרך הנכונה לפנות את המפגע, שנים ארוכות לאחר שמתחם עינב הוקם מסביבו

כמו עשרות האלפים שחולפים ליד הסלע הענק במרכז הכביש שבמתחם עינב – גם אנשי התוכנית "יהיה בסדר" בגלי צה"ל נדרשו השבוע לשאלה מהו הסלע הענק שהושאר במקומו ומדוע איש לא מסלק אותו.

מדובר במערת קבורה שנמצאה במקום כאשר קבלני הפיתוח החלו להכשיר את השטח לפני שנים. הם איתרו מערת קבורה עתיקה וכמקובל הזעיקו את אנשי רשות העתיקות. אנשי "אתרא קדישא" קבעו בזמנו כי מדובר בקבר של יהודים ולכן הוחלט שלא לפנות אותה אלא להשאירה במקומה. החלק המוזר הוא שהמערה נמצאת בגובה הסלע ולכן כל האיזור שמסביבה "גולח", וכעת היא כלואה בסלע שגם קיבל סוג של ציפוי אסתתטי-לכאורה.

גובה הסלע הוא כשלושה מטרים והוא חוסם את שדה הראייה של נהגים הנוסעים בכיכר ומסכן גם את הולכי הרגל. מכיוון שמערת הקבורה נמצאת למעשה בקודקודו של הסלע, גם מי שירצה להנמיך אותו יימצא בבעייה. מעבר לכך קיימת גם שאלה הלכתית (למי שזה נוגע לו) באשר לנסיעה של "כהנים" ליד הסלע, וחששם ל"טומאה" הנובעת מעצם הקרבה לעצמות יהודים.

במשרד הדתות לא ממהרים לקבל אחריות על הסלע, מערת הקבורה שבו ועל הפתרונות האפשריים לסילוקם. דובר המשרד אברהם רוזן אמר: "נדגיש כי הטיפול בקברים עתיקים נמצא באחריות וסמכות רשות העתיקות. הנוהל במקרים כאלו שרשות העתיקות מעבירה אל המשרד לשירותי דת את העצמות לקבורה והם מובאים לקבורה בקבר ישראל. המשרד לשירותי דת שלח מפקח קבורה למקום ואלו היו מסקנותיו: 'ביקרתי בכיכר שבישפרו סנטר, מדובר על מערת קבורה עם אבן גדולה מעל, המצויה מטרים ספורים לפני כיכר. המערה שומרה ולהבדיל מסביבתה לא נחפרה ע"י רשות העתיקות. המערה חוזקה מצדיה ע"י קידוחים אופקיים וחוזקה ע"י בטון. כפי הנראה נעשה הדבר עם הקמת התשתיות התחבורתיות למרכז ישפרו סנטר, לפני 10-20 שנה. לא ברור למה ומי נתן את ההנחיה לשימור הנ"ל. ראוי לציין שהמשרד לשירותי דת לא בנה מצבות. ולכן לא ברור מי אכן בנה מצבה כזאת".

בפן ההלכתי ביקשנו את התייחסותו של הרב יעקב רוז'ה, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל ורב המכון לרפואה משפטית באבו כביר, והוא השיב: "גם אם יש קבר תחת אבן זו אין חובה להקים מצבה גבוהה. לפי ההלכה אפשר להסתפק במצבה נמוכה בגובה שימנע דריכה על הקבר. אם האבן הקיימת אכן מונחת על קבר וגורמת לסיכון כלשהו ניתן להחליפה במצבה נמוכה יותר בהגבלות הלכתיות מסוימת. אסיים בכך שלמשרד לשירותי דת אין כל אחריות לנושא".

השושבין השני היא כאמור רשות העתיקות. משם נמסרה התגובה הבאה: "רשות העתיקות היא תורנית השמירה הלאומית על נכסי המורשת עבור הציבור רחב. לפני כ-15 שנים ביצעה הרשות חפירות ארכיאולוגיות להצלת עתיקות לפני בניית מתחם ישפרו סנטר במודיעין. ככל שהדבר היה תלוי בה, העתיקות טופלו ותועדו, והיא שיחררה את השטח לרווחת תושבי העיר. הטיפול בקברים העתיקים שנמצאו במהלך החפירות הועבר למשרד הדתות, כנהוג במקרים מעין אלה".

גם בעירייה עוקבים מקרוב אחר הנושא, אבל לא נראה שמישהו עומד לשנות את המצב בשטח בזמן הקרוב. דובר העירייה מסר בתגובה: "סלילת הכביש המדובר במרכז עינב נעשתה לפני כ-15 שנים על ידי רשות מקרקעי ישראל ובהתאם לאישורים שהתקבלו מכל הגורמים הרלוונטיים ובהם משרד הדתות ורשות העתיקות. לאור האישורים החדשים שנמסרו לגלי צה"ל, העירייה תשמח לקבלם ולפעול בהתאם על מנת לשדרג בהקדם האפשרי את הצומת המדובר על מנת לשפר את בטיחות הנוסעים".

קצת רקע: באמצע שנות התשעים כשח"כ מאיר פרוש כיהן כשר הבינוי ושהיכון החלה הקמת האזור הידוע היום כמרכז ישפרו או בשמו הרשמי מרכז עינב. בעבודות התשתית התגלתה מערת הקבורה שהיתה בראש גבעה רמה שנמצאה אז בנקודה שבה נמצאת היום הכיכר.

עם מציאת מערת הקבורה החלו לחפירה מסביב ואז הגיעו החרדים חברי "אתרא קדישא" מירושלים שמקדישים עצמם למחאה נגד חילול קברים ופתחו בהפגנות באזור, בניסיון למנוע את המשך עבודות הפיתוח וסלילת הכבישים שמסביבו. השר פורוש צידד כמובן באנשי אתרא קדישא וכתוצאה מכך שונו תוכניות הפיתוח ורשות העתיקות  עקפה את המוקש ומנעה עימות עם החרדים. כתוצאה מכך הושאר הקבר ואף חוזק בתמיכות בטון וברשתות ברזל, כאשר העצמות קבורות אי שם בקודקוד הסלע הנראה כיום בכיכר.

2018-11-22 00:00:00
2018-11-22 00:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך