עובדים out, רחפנים in

יהודה גולן
2036-05-07 03:37:00
2036-05-07 03:37:00

חברת פרספטו ממודיעין, המייצרת רחפנים אוטונומיים, זכתה לאחרונה בפרס בינלאומי יוקרתי עבור פיתוח רחפן ה'ספארו' שיחסוך בכוח אדם

(צילום: פרספטו)

משבר הקורונה התפשט כידוע ברחבי העולם כולו, ואיתו גם הצורך בפתרונות יצירתיים לסיטואציה בה העובדים נותרו בבתיהם. מי שזכתה לאחרונה בפרס בינלאומי יוקרתי עבור פיתוח מוצר המסייע בסיטואציה מורכבת זו היא חברת פרספטו, יצרנית הרחפנים הפועלת ממרכז עינב במודיעין.

הפרס ניתן על ידי חברת 'פרוסט אנד סאליבן' האמריקאית, על מנהיגות טכנולוגית בפיתוח הרחפנים ותחנות העגינה שמאפשרים עצמאות מלאה בפעולתם ללא מפעיל צמוד, כולל מעבר לטווח הראיה. המערכת מתזמנת בעצמה יציאה של רחפנים למשימות כגון אבטחה, תחזוקה, איתור תקלות, מדידות ותיעוד, כשהמפעיל לא נדרש להיות בשטח עצמו אלא בחדר בקרה מרוחק עם יכולת שליטה משופרת. הרחפנים שבים בעצמם אל תחנת העגינה במועד הנדרש לטעינה מחדש.

הטכנולוגיה של פרספטו מבוססת על בינה מלאכותית שיודעת לזהות כניסה של בני אדם, בעלי חיים, עצמים או כלי טיס, לתוך שטחים מוגבלים בתנועה. הרחפנים מצוידים במערכות צילום ליום וללילה, ומבצעים את המשימות באופן רציף גם בתנאי מזג אויר חריגים.

בחברת 'פרוסט אנד סאליבן' הדגישו בדברי ההסבר לבחירתם את החשיבות הרבה של הפקדת משימות שוטפות בידי רחפנים אוטונומיים, בתקופה שבה חברות מתמודדות עם חוסר ודאות לגבי יכולת העובדים להגיע בצורה מלאה וקבועה לעבודתם. בנוסף ציינו לשבח את הטכנולוגיה החלוצית שהוסיפה החברה לביצוע מיפוי של שטחים באמצעות הרחפנים, ובניית מודלים תלת מימדיים של מבנים ושטחי קרקע.

חברת פרספטו נוסדה על ידי דור אבוחצירה, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן, ומעסיקה כשבעים עובדים במשרדיה במודיעין, ארה"ב ואוסטרליה. פרספטו נותנת שירותים לחברות גדולות בתחומי החשמל והאנרגיה, דלק, מכרות ותעשיות כבדות נוספות באמריקה, אירופה, אוסטרליה ובמזרח הרחוק.

לפני כשנתיים אמר אריאל אביטן, סמנכ"ל מסחרי בחברה, למודיעין NEWS: "הרחפנים עד עכשיו היו זקוקים לשליטה מהמפעיל, באמצעות שלט רחוק או סמארטפון, ואנחנו הכנסנו רכיב חומרה חדש שכולל תוכנה, כך שהרחפן שלנו שודרג והוא יכול לבצע משימות מורכבות יותר. הוא יודע גם לטוס עצמאי בלי מפעיל מכוון, הוא יודע לזהות ולתרגם את מה שהוא רואה במצלמה שלו, הוא יודע להתחמק ממכשולים כמו גדרות, בניינים, או עמודי מתח גבוה. כל זה נמצא בתוך רכיב החומרה שהתקנו ושבפנים יש כאמור את תוכנת הראייה הממוחשבת שלנו".

עוד הוסיף אביטן כי "היתרון שלנו הוא לא הרחפן עצמו, אלא המערכות הממוחשבות שמותקנות עליו. רחפנים יש הרבה, אבל היכולת של ראיה ממוחשבת עצמאית כמו שיש לספארו שלנו, זה למעשה מה שעושה את ההבדל וזאת ההמצאה שלנו. הספארו יודע להחליט לבד לאן הוא טס, הוא יודע לבצע לבד את משימותיו, כמובן על פי מה שהגדירו לו, הוא יודע לבצע לבד את תהליך קבלת ההחלטות בשטח בלי שאני צריך להתערב ולומר לו "אל תטוס לפה כי תתנגש בארובה או אל תטוס לשם כי זה עלול לגרום לנזק". כמובן שיש לו את מערכת השיקולים שהיא פועל יוצא של הגדרות שנתנו לו, וכך למעשה מדובר על כלי עצמאי שיודע לחסוך בעלויות כח אדם, וזה הרבה מאד כסף שנחסך".

תסביר.

"תראה, למשל ניקח תחנת כח של חברת חשמל. מתקן גדול מאד שצריך כל הזמן לבדוק אם אין ניסיונות פגיעה בו ואם אין מקומות שבהם מתפתח נזק כמו שריפה, חום גבוה מדי, פגיעה של גורמים חיצוניים ועוד. עד היום היית צריך צבא של מאבטחים ואנשי מקצוע שייכנסו למתקן, יסיירו, יבדקו, יטפסו על הארובות, יסתובבו בכל פינה לראות שכלום לא קרה שעלול לסכן את תפעול המתקן. זה עלה הרבה מאד כסף לבעלי המתקן, ולא חשוב אם זו תחנת כח או מפעל להרכבת רכבות או מתקני גז או כל דבר אחר".

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »