עיריית מודיעין עתרה לבג"צ בעניין "חוק המרכולים"

יהודה גולן

העתירה דורשת לקבל את תיקוני החקיקה המקומיים שעשתה העירייה בחודש ינואר ומאפשרת הפעלת עסקים במרכזים המסחריים • העילה: שר הפנים גם חרג מסמכותו וגם איחר את המועד להתנגד לחקיקה המקומית שהחוק מתיר לו

(בתמונה: תושבים מבלים בשבת במרכז המסחרי קייזר)

ראש העירייה חיים ביבס קיים את הבטחתו לעתור לבג"צ נגד הממשלה באשר ל"חוק המרכולים": חודש לפני הבחירות לרשויות המקומיות הניחה עיריית מודיעין עתירה לפתחו של בית המשפט הגבוה לצדק בדרישה לאלץ את שר הפנים אריה דרעי ואת שרת המשפטים איילת שקד לקבל את עמדת העירייה ולאשר את חוק העזר העירוני הקובע כללים ונהלים לגבי פתיחת וסגירת עסקים בשבתות ברחבי העיר.

העתירה הוגשה באמצעות הלשכה המשפטית בראשות היועמ"ש עוה"ד דנה חפץ טוכלר ועורכי הדין ג'ני סלוצקי משה ומורן בן-שניאור. בעתירה דורשת העירייה שדרעי ושקד יסבירו מדוע לא אישרו את חוק העזר למודיעין שאושר במועצת העיר בחודש ינואר האחרון. כזכור, בישיבה זו מועצת העיר אישרה את הצעתו של ביבס לעדכון חוק העזר העירוני, כך שיאפשר המשך פתיחת מקומות בילוי ומסחר בעיר בשבתות בפארק הטכנולוגי, במרכז עינב וכמובן במרכז העיר העתידי.

על פי התיקון, באזורי המלאכה והתעסוקה של העיר (בהם גם הפארק הטכנולוגי ומרכז עינב) – בנוסף על ההיתרים הקיימים לפתיחת בתי קפה מסעדות, מזנונים, בר, חנויות לממכר גלידה או בתי אוכל, ניתן יהיה לפתוח גם בתי עסק מסוג של חנויות, מרכולים, קיוסקים, וחנויות בתחנות דלק (חנויות נוחות) בימי שבת ובמועדי ישראל.

במרכז העסקים הראשי של העיר (המע"ר) שנבנה בימים אלה בו ניתן יהיה לפתוח, עם החלת התיקון לחוק העזר, גם עסקים המוגדרים "עינוג ציבורי" כגון מועדונים, בתי קולנוע, מרכזי ספורט, תיאטראות, וכדומה בימי שבת ומועדי ישראל.

באשר לנעשה בכל תחומי העיר קובע התיקון לחוק העזר כי במרכזים מסחריים שכונתיים, לרבות המע"ר,  יהיה ניתן לקבל היתר לפתיחת מרכולים, וקיוסקים (עד חנות אחת מכל סוג בכל מרכז מסחרי) בערבי ימי שבת ומועדי ישראל. התיקון לחוק מתייחס גם לפתיחת מרכזי ספורט בכל תחומי העיר בשבתות וחגים.

העירייה יוצאת נגד החלטת שר הפנים שנגררה למעלה משבעה חודשים אחרי אישור המועצה, שלא להסכים לתיקון חוק העזר. כל זאת – לטענת העירייה – "בחוסר סמכות ובניגוד לדין". על פי טענת העירייה, שר הפנים פעל תוך חריגה קיצונית מסמכות ודרש מהעירייה להראות צורך חיוני לפתיחת בתי קפה, עינוג ציבורי, בתי אוכל, חנויות נוחות (בתחנות דלק) בשבת וביום חול.

עוד טענה העירייה כי התיקון לחוק העזר לא עוכב על ידי שר הפנים במסגרת 60 הימים בהם יכול לעשות כן בהתאם לפקודת העיריות. בעירייה הדגישו כי החלטת שר הפנים בדבר אי הסכמה לתיקון פרסום חוק העזר ניתנה שמונה חודשיים לאחר חקיקת התיקון, וכשישה חודשים לאחר סיום המועדים הקבועים בפקודת העיריות המאפשרות לשר הפנים להורות על עיכוב חוק עזר או לא להסכים לו.

בעירייה טענו כי השר חרג באופן קיצוני מהסמכות אשר הוא ביקש להעניק לעצמו (והוענקה לו), תיקון אותו הוא עצמו יזם, ולו רק מן הטעם הזה דין החלטת השר להתבטל ומתבקש להורות על פרסום התיקון בכללותו. עוד טענה העירייה כי החלטת שר הפנים שגויה שכן תיקון חוק העזר עומד בעקרונות אשר קבע בג"ץ בחוק העזר אשר אושר בתל אביב.

בעירייה אומרים שלא מדובר בפעולה פזיזה או כתגובה למהלך ארצי כזה או אחר, אלא ש"באופן ברור מדובר בפעילות שיטתית ועקבית של קביעת נורמות מקומיות ועדכונן מעת לעת בהתאם לצורכי האוכלוסייה, מרקם האוכלוסייה ובהתאם לקצב התפתחות העיר, אכלוס השכונות, הקמת מרכזי תעסוקה ומלאכה ובניית מרכז העסקים הראשי של העיר". ובהמשך: "על אף מלאכת מחשבת וההשקעה המרובה, ועל אף שהעירייה פעלה בהתאם לעקרונות אשר הובהרו בפסיקה האחרונה ואושרו במקרים דומים, הודיע השר על אי הסכמתו לתיקון וגם זאת כשישה חודשים לאחר המועד שאפשר, אם בכלל היה בסמכותו להתנגד לתיקון החוק".

2018-10-03 01:00:00
2018-10-03 01:00:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך