על קו הסיום

יהודה גולן
2018-10-24 01:00:00
2018-10-24 01:00:00

מי מתחזק, מי נעלם מהמפה, מה ההערכות להרכב הקואליציה הבאה ומה הכניס פלפל למערכת הבחירות המנומנמת? • הכתב והפרשן הפוליטי של "מודיעין News" עושה סדר בבלגן • וגם מעריך איך תהיה התמונה ב-31 באוקטובר

כיצד מתפלגים הקולות בעיר?

האמת – פרט לאירוע יוצא הדופן של השחתת הכרזה של טאוב לא נרשמו אירועים חריגים במערכת הבחירות המסתיימת בעוד מספר ימים כשכולנו ניפגש בקלפי. גם הפאנלים שבהם השתתפו נציגי הסיעות עברו בשקט יחסית (להוציא את הפאנל לנוער שבוטל לפי דרישתו של אבי אלבז, בטענה שהמארגנת שלו, "סחלבים", היא גוף עירוני).

זה הזמן להתחיל להעריך כיצד תראה המועצה הבאה. האם רשימתו של חיים ביבס תזכה בשישה מנדטים למרות שאלעד שמעונוביץ התפלג ממנה ולמרות שרבים לא מבינים את השוני בין הצבעה למועצה להצבעה לראש העירייה? האם אילן בן סעדון יחזור על הישג הבחירות הקודמות ויכניס למועצה ארבעה חברים, או שאולי אף יגדיל את המספר או יצמצם אותו? האם עמיעד טאוב מסוגל לגייס מצביעי המפד"ל לשעבר ולהכניס למועצה שלושה חברים במקום השניים הקיימים? האם ההימור של שמעונוביץ יישתלם וכיצד יתחלקו הקולות ה"צעירים" בינו לבין מויש לוי שגייס את אור גרינפלד. ואולי אבי אלבז יהיה הפתעת הבחירות ויכניס למועצת העיר שני חברים מטעם "עיר חופשית"…

את השינויים המשמעותיים נמצא בפינות: ראשית – הסיעה שמייצגת את רובע מכבים רעות נעלמה מהמפה הפוליטית של העיר ולראשונה מאז איחוד העיר לא יהיה ייצוג ישיר לרובע. למעשה הדבר משאיר את המאבק הפוליטי בתחומי ועד הרובע, גוף די אנמי שאין לו ממש השפעה בלשכה שברחוב תלתן. נכון שמספר 2 ברשימת ביבס (ומחזיק תיק הרובע במועצה) הוא שלמה פסי מרעות. אבל עדיין הוא מייצג את האינטרסים של ביבס ולא בהכרח את האינטרסים הישירים של תושבי הרובע.

שנית: לראשונה הוקמה והצליחה להשתלב במועצת העיר מפלגת צעירים. "הדור הבא" של אלעד שמעונוביץ, אם אכן ייכנס למועצה, עשויה להיות משב רוח מרענן. שמעונוביץ גרם לכמה מפלגות נוספות ללטוש עיניים למגזר הצעירים (אלבז, מויש לוי ובן סעדון) וללא ספק הוא מציג רקורד של עשייה בתחום בקדנציה היוצאת: אם זה בערבי הסברה לדיור המוזל וסיוע בהליכים הבירוקרטיים, הקמת ותפעול מרכזי פעילות חברתית ובילויים עבור הצעירים. קרדיט בנושא יש גם למויש לוי שתרם להקמת מרכז הצעירים "יודה". אילן בן סעדון מציג רקורד של פעילות למען נוער שוליים (כמו פרוייקט "העצמה כחולה" למחיקת תיקים פליליים של בני נוער).

המשתנה השלישי הוא הפילוג בקרב המגזר הדתי, שנמשך ואפילו מתגבר. בבחירות 2013 היו שתי מפלגות שפנו למגזר בשם הכיפה שעל ראשו: הבית היהודי של מיכאל חרל"פ ורשימתו של עמיחי זליג. הפעם מדובר כבר על יותר: לצד הבית היהודי יש את "שחר עושים חינוך" של מויש לוי. זה מציג מפלגה מעורבת, אבל עצם היותו חובש כיפה ומייסד קהילת יחד בעיר לא מטילים ספק שמדובר בסוג של מפלגה שהערכים היהודיים קרובים מאד אליה. מה גם שעמיחי זליג הצטרף אליה ואמור להביא את חובשי הכיפה משכונת אבני חן ועוד שכונות אל הקלפי. לכך צריך להוסיף את אילן בן סעדון, שחלק מהפרסונה שלו הוא "מסורתי". הוא מכיר מתפללים בבתי כנסת וכדי לרצות אותם התנגד לחקיקה שמוביל ביבס שמטרתה לשריין פעילות מסחרית בשבת במודיעין. למצביע הדתי פונה גם רשימת "גשר: של ברוך בוחניק. הוא עצמו דתי-חרדי ולצדו הוצבו שני חובשי כיפות סרוגות: משה סדיה ויוסי אביבי.

לפילוג במגזר הדתי מתחבר סיפור מעניין: מיד לאחר שעמיעד טאוב זכה בתפקיד יו"ר הבית היהודי הוא החליט, באופן אסטרטגי, לנסות ולאחד את הפלגים חובשי הכיפות בעיר. היעד הראשון היה לנסות ולחבור למויש לוי, אלא שאז התבררו ניגודי האינטרסים כשטאוב ומויש הבינו שהם מתמודדים על אותה משבצת של תפקיד סגן ראש העירייה והעסק נפל. היעד השני היה לנסות ולהתמזג עם ברוך בוחניק ואנשיו לחזית דתית אחת. מו"מ שנמשך כמה שבועות קיבל את ברכת הדרך של מפלגות האם: דגל התורה מכיוונו של בוחניק והבית היהודי. אלא שאז פורסם על טאוב תחקיר שלילי ב"ידיעות אחרונות" ורעיון החזית הדתית במודיעין קרס. 

אם מסתכלים את תוצאות הבחירות לכנסת במודיעין בשתי מערכות הבחירות האחרונות מגלים מהר מאוד שהעיר היא "מרכז ושמאלה", ולמעשה היא מעוזם של יאיר לפיד ומפלגת יש עתיד. אלא שהדבר לא בא לתירגום מעשי בקלפי המקומית. משום מה יש עתיד לא מצליחה להתרומם מעל המנדט הבודד שמביא שחר מי און, ובעיר שבה אחוזי ההצבעה ליש עתיד גבוהים במיוחד, ייצוג כזה במועצת העיר הוא כישלון ברור.

תוספה מעניינת נוספת הפעם היא יציבות המתמודדים: רק יו"ר מפלגה חדש אחד הגיע הפעם לבחירות וזהו עמיעד טאוב. כל השאר הם חברי מועצה מכהנים שינסו (חלקם) להמשיך ולקבל מנדט מהציבור לעוד קדנציה.

איך תיראה הקואליציה?

לפי ההערכה הבלתי מחייבת שהוצגה כאן, נראה שמי שיתחזק מהבחירות האלה הוא בעיקר אבי אלבז שאולי יכפיל את כוחו לשני מנדטים. גם אם אלבז יזכה רק בנציג אחד במועצת העיר, את שלו הוא כבר הרוויח בגדול: הכרה במאבקו למען חילוניות מוחלטת של מודיעין, העלאת נושא ההדתה לתודעה הציבורית ובעיקר היכולת המופלאה שלו לעצבן את ביבס עד כדי רתיחה והטחת עלבונות אישיים בו מצד ראש העירייה.

גם הרשימה של ביבס אמורה, בשורה התחתונה, להתחזק קצת. אם הוא יקבל שישה מנדטים כמו במועצה היוצאת – הרי שאלעד שמעונוביץ כ"מפלגת לווין" יהיה הראשון להצטרף לקואליציה וכך ביבס יספור שבעה מועמדים על קו הזינוק עוד לפני תחילת המו"מ הקואליציוני.

לגבי הקואליציה המסתמנת – ביבס אומר השבוע בראיון ל"מודיעין News" כי יצרף לקואליציה "כל סיעה שתרצה לתרום לעיר ולא לעשוק במשחקי כבוד עצמי". ביבס פסל את אלבז כשנקב בשמו המפורש והודיע שלא יצרפו לקואליציה. מי שכן יצטרפו יהיו כמובן מויש לוי שכנראה גם יקבל שוב את תיק החינוך, עמיעד טאוב שלוטש עיניים לתיק השירותים החברתיים, אילן בן סעדון שירצו שוב להיות סגן ראש עירייה בשכר, וכנראה בוחניק ושחר מי און, שאין להם מה לחפש באופוזיציה.

דבר אחד ברור: מעבר לתיקים שביבס יחזיק בעצמו או אצל חברי סיעתו (הבולט בהם הוא תיק התחבורה שהופקע מידיו של בן סעדון) – במו"מ הקואליציוני יתנהל קרב קשה על מספר תיקים שהבולט בהם הוא תיק הצעירים הנוער והספורט. אליו לוטשים עיניים גם מויש לוי, גם אילן בן סעדון וכמובן מחזיק התיק הנוכחי – אלעד שמעונוביץ שרץ לבחירות על הטיקט של הצעירים.

קרב נוסף יהיה על תיק הגימלאים, כאן יילחמו עליו מויש לוי ועמיעד טאוב שמאד רוצה ללכת על המגזר המבוגר בעיר. ביבס ישמור לעצמו את תיקי הכספים, התיכנון והבנייה, רובע מכבים רעות, החינוך והתחבורה. השאר יהיו נדוניה לחברי הקואליציה: תיק הקליטה, איכות סביבה ועוד כמה כאלה.

אלבז מריח ניצחון

אז מסתמן שאלבז יהיה הקול היחיד באופוזיציה. אלבז עצמו די מרוצה ממערכת הבחירות הנוכחית שקיבעה אותו (גם אם לא יגדיל את כוחו) כמנצח בכך שנכנס לתודעה הציבורית. העובדה שהוא הקים עליו את ביבס ואת עמיעד טאוב והעלה לדיון ציבורי את השאלות בנושאי דת, הקמת בתי כנסת בעיר, תחבורה ציבורית בשבתות וחוק המרכולים למרות שהוא לא היה מעורב ישירות בקידום הנושאים – כבר מהווה הישג גדול מבחינתו. "אני בטוח שנתחזק הפעם", הוא אומר. "מבחינתי גם ארבעה מנדטים הם ריאליים. צריך לזכור שהעיר מודיעין היא עיר עם רוב חילוני וצריך לדאוג שהרוב הזה לא ייפגע".

נזכיר שאם אכן אלבז יהיה חבר האופוזיציה היחיד, הוא יזכה לקבל לידיו את יו"רות ועדת הביקורת, כנוהג מקובל שתפקיד זה נמסר בעיקרון לידי האופוזיציה. עם שרביט הביקורת בידו אלבז יוכל לנהל קרבות מעניינים עם ביבס. הרבה יותר מעניינים מהקרבות שניהל איתו היו"ר הקודם של ועדת הביקורת העירונית – שרון מעוז שפרש בינתיים מהפוליטיקה.

כתבות נוספות

הבונוס: מגרש בשווי 125 מיליון שקל

הקרב המשפטי המורכב סביב עסקת רכישת מתחם ישפרו סנטר במרכז עינב במודיעין הושלם בחלקו, וכעת תיהנה חברת ניופורט ממגרש בשטח של 17 דונם שיישאר בידיה ומיועד להקמת מרכז לוגיסטי

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

המשך קריאה »

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

המשך קריאה »

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »