ערה, אבל לא במובן שהכרתם

ערן קמינסקי
2036-09-08 01:17:00
2036-09-08 01:17:00

אילנה כהנא ושרית גפן משכונת הכרמים ייבאו למודיעין רעיון שכבר תופס תאוצה בארץ: קבוצות וואטספ ייעודיות לטובת תמיכה וליווי לנערות החוששות ללכת לבד ברחובות העיר בשעות הלילה

(צילום: פרטי)

סביר להניח כי רבות מתושבות העיר קיבלו מתישהו את ההודעה "ערה?", אי שם בשעות הלילה המאוחרות ממחזר כזה או אחר, אבל כעת מסתבר כי יש גם כוונה אחרת לגמרי להודעה זו.

בסוף השבוע נפתחו בעיר שתי קבוצות וואטספ ייעודיות בשם "מישהי ערה במודיעין", שכבר התמלאו כל אחת בלמעלה מ-200 מצטרפות, במטרה להעניק ליווי, גם בשעות הלילה המאוחרות, לנערות החוששות ללכת לבדן ברחובות העיר בשעות החשיכה. לאחר מכן נפתחה קבוצה גם לנערים.

הקונספט פשוט: נערה ההולכת לבדה בעיר בשעות הלילה ומרגישה לא בטוחה, משאירה בקבוצת הוואטספ הודעה "מישהי ערה?". מי מהנשים הנמצאות בקבוצה וערה בשעות אלו עונה לה, והנערה בוחרת מבין העונות והן עוברות לשוחח בפרטי. האישה תלווה את הנערה בשיחה בזמן ההליכה, עד להגעתה לביתה. במידה ועלה חשש ממשי לאיום של שלומה של הנערה, יזמינו הנשים המשוחחות עימה את המוקד העירוני או המשטרה.

מי שהביאה את הרעיון למודיעין היא שרית גפן, תושבת שכונת הכרמים, שסיפרה השבוע למודיעין NEWS: "הקרדיט מגיע לבחורה בשם קרן ענבי מהרצליה, חברה טובה שלי שהקימה קבוצה כזו בהרצליה שתוך שעתים התמלאה. היא הקימה קבוצה משותפת לנערים ונערות. היא סיפרה לי על זה והבנתי שהוקמו קבוצות כאלו בערים נוספות".

מודיעין נחשבת לעיר שקטה ובטוחה, ועדיין הקבוצה התמלאה תוך רגע. זה אומר שבאמת נערות חוששות ללכת בעיר בלילה?

"המון אנשים מאוד חוששים היום עם כל האירועים שקרו. וגם אם זה לא קרה במודיעין, זה יכול לקרות. כל הזמן רצים פה סיפורים על כל מיני דברים, כמו נערה שמישהו עקב אחריה או אדם שעובר בבניין מדירה לדירה ומפחיד ילדים. הלוואי ואף אחד לא ישתמש בקבוצה, אבל כבר אתמול השתמשו בה גם בקבוצת הבנות וגם אצל הבנים. כשהבת שלי חוזרת מבייביסיטר מאוחר בלילה היא מתקשרת אלי או אל חברה שנהיה איתה על הקו".

גם בנים חוששים?

"אתה יודע, לפעמים נתקלים בכל מיני חבר'ה שהם פחות נעימים. מישהי פנתה אלי בפרטי וסיפרה שהבן שלה להט"ב, והוא נתקל בהמון הטרדות וביקשה שנפתח קבוצת בנים. אז גם לבנים לפעמים לא נעים ברחוב בלילה. לפעמים הכמה דקות האלו של הליכה לבד יכולות להרגיש נורא".

אל גפן הצטרפה אילנה כהנא, המפעילה מספר קבוצות פייסבוק בעיר, שסיפרה: "זה יכול לקרות בכל מקום ובכל רגע, ולא תמיד הנערות יכולות או רוצות להתקשר להורים בשעות מאוחרות. אחת הבעיות הכי גדולות היא איך אתה שולט על מי שנכנס לקבוצה. מצד אחד אתה רוצה להפיץ את זה לכמה שיותר אנשים, אבל מצד שני אנחנו לא רוצים שזה יהיה מקום שכל מיני יצורים לא רצויים ייכנסו אליו. לכן ביקשנו מאנשים שיעבירו את הבשורה ברמה של חבר מביא חבר".

כאמור, פחות מ-24 שעות לאחר פתיחת הקבוצה וכבר עלתה בה הקריאה הראשונה לעזרה. "בסביבות 2 וחצי בלילה מישהי שאלה אם מישהי ערה. ההנחיות מאוד ברורות: לא מוסרים שם משפחה או מיקום, אלא אם צריך להזמין משטרה למקום. במקרה הייתי ערה כשהנערה כתבה אתמול בקבוצה. עניתי לה ועברנו לפרטי. היא ביקשה רק שאהיה איתה על הקו וזה מה שעשיתי, עד שהיא עידכנה שנכנסה הביתה ונעלה את הדלת". 

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »