עשו שכונה

מי שמגיע למודיעין מצד מזרח, מכיוון כביש 443, יכול להתבלבל ולחשוב שחצה מבלי משים את הקו הירוק והנה הוא בא בשערי ג'לג'וליה או מחנה פליטים אחר, או במקרה הטוב בפתחה של התנחלות פופולארית במיוחד * ראש העירייה חיים ביבס מבטיח (שוב) שמתחם הקראוונים העירוני של 'עיר העתיד' יפונה בתוך שנתיים, מה שבהחלט צריך לצקת תקווה אצל עובדים אופטימיים במתחם וגם בקרב תושבים פסימיים הנדרשים לשירותי מחלקותיו

'אין דבר יותר קבוע ממשהו זמני' – באמת שלא משנה מי אמר את זה, מה שמשנה הוא שהאמת הזו מקדמת מדי יום, מזה 15 שנים, את פניהם של הבאים לעיר מודיעין מכיוון כביש 443: מתחם הקרוואנים העירוני, שמזכיר שילוב של מחנה צבאי עם מחנה פליטים, אשר נולד מתוך כורח עם איכלוסה של העיר בשנת 1996. הבעיה היא שמאז עברו חלפו להן שנים רבות, ועד היום ממשיך המתחם לשרת אגפי עירייה שונים וגופים ציבוריים גדולים, בהם אגף הרווחה, מחלקת החינוך, כיבוי אש, מד"א ומשטרת מודיעין.

במיוחד בולט הניגוד בין המתחם, המהווה אחד מסמלי העיר 'השליליים', לבניינים המחופים אבן ירושלמית, לפארקים ולרחובות המרווחים. למתבונן האורח קשה להאמין שכאן ממוקמות חלק מהפונקציות המרכזיות והחיוניות לתפעולה השוטף של העיר. כיום המתחם נמצא אמנם במגמת פינוי אולם מתברר כי לא כל הגופים הפועלים בו יתפנו בעתיד הקרוב, ויש כאלה טוב יעשו אם ייערכו להמשך שהות ממושכת במה שרבים מהתושבים מכנים "המעברה".

כל כך שנת 1996

לאחרונה התפנה המבנה שאיכלס את החברה הכלכלית, שעברה למשרדים בבניין 'ליגד 2' בפארק הטכנולוגי. לצד זאת, גם היום אין תאריך יעד להקמת מבנה עירייה קבוע במרכז העיר, ליד הקניון. התוכניות כבר קיימות על הנייר אך תאריך הביצוע עדיין עלום. ועד שלעירייה יקום בניין אחד שיכלול את כל האגפים והמחלקות, ישנן מחלקות שפועלות בלית ברירה במבנים הפזורים ברחבי העיר – בנוסף על מתחם הקראוונים – כמו החינוך מיוחד במרכז הרב תחומי, ותאגיד 'מי מודיעין' ומחלקת גביית הארנונה ששוכרים משרדים בקניון עזריאלי.

בסיור קצר במתחם בשעת צהריים חמה במיוחד הדבר הבולט הוא שכמעט ולא רואים עובדים העוברים בפיסות הדשא המקיפות את המבנים, אבל בהחלט שומעים את רחש המזגנים. ביקשנו לברר כיצד גוף שירותי כמו עירייה מקבל קהל במבנים ארעיים, בחלקם ישנים וצפופים במיוחד, וגם לברר מתי ייעלם המפגע הזה מעיר שקיבלה את התואר 'עיר העתיד', אך בפועל חיה בעבר בדיוק כמו בשנת הקמתה.   

האתר מכיל קרוואנים ומבנים יבילים השייכים לעיריית מודיעין, וחלק לא מבוטל ממשרדי העירייה והשירותים אותם היא מעניקה מתבצעים כאן בפועל. מדובר באדמת מינהל והקרקע מיועדת בעתיד הרחוק להיות חלק ממרכז העיר.

מעיריית מודיעין נמסר כי המקום מחזיק בכל האישורים הנדרשים להצבת הקרוואנים ממינהל מקרקעי ישראל. גם מפקד תחנת כיבוי אש במודיעין, ראובן בראל, מרגיע ומאשר את הדבר. בראל, תושב העיר שגם עובד במתחם, מסר השבוע כי לכל המבנים במתחם יש אישור ל'שימוש חורג', משום שקרוואן אינו נחשב למבנה קבע. עם זאת סייג והבהיר כי על מנת לקבל אישור לשימוש חורג על המבנים לעמוד בכל התנאים הנדרשים, כמו הימצאותו של ציוד זמין לכיבוי אש ופתחי מילוט, ומי שאחראי על כך הוא בעל הנכס, קרי העירייה.

נאים השכנים

בכניסה האחורית ניצבת תחנת המשטרה, בהמשך מחסן העירייה, וצמוד אליו כיבוי אש על שלל המשאיות והציוד. בחלק הפנימי ממוקמת מחלקת הקליטה, בצמוד למשטרה ניצב הקרוואן של  עמותת 'עזר מודיעין' בראשות הרב דוד סגל (שנפרץ לפני כשבועיים למרות השכנות למשטרה,  ונגנב ממנו ציוד יקר ערך שנועד לנזקקים עם תחילת שנת הלימודים) וגם של ארגון 'יד שרה'. גם מחלקת גנים ונוף נמצאת כאן, הקרוואן של עמותת 'סחלבים'-מתנ"ס מודיעין, ומחלקת הדת – כולל לשכת רבני העיר. חלק גדול מהמבנים תופסת מחלקת הרווחה של העירייה, וקרוואן מיוחד מוקצה גם לווטרינר העירוני. חלק מהמבנים כבר שופץ, כמו זה ששימש עד לא מכבר את החברה הכלכלית והיום נמסר לידי מחלקת תרבות, אך המראה הכללי לא ממש מסביר פנים למי שנדרשים לשירותי המקום – בין היתר זוגות המבקשים להירשם ברבנות לנישואין, או משפחות המטופלות על ידי העובדות הסוציאליות במבנים צפופים שהפרטיות בהן נתונה בספק.  

מתי תפונה "המעברה"?

נבירה קצרה בארכיון מגלה כי כבר בשנת 2005 נרשם מעל דפי עיתון זה: "תוכנית לסגירתו של האתר והעברת הקרוואנים לא נראית כרגע באופק, ועד להקמת בניין העירייה החדש במע"ר -מרכז עסקים עירוני – לא צפויה בשורה בנושא". ומה השתנה? עדיין אין צפי לבניית מבנה עירייה חדש, ולכן חלק מהאגפים שפועלים כאן כיום ימצאו את עצמם בהמשך במקום במבנה קבע נוח באתרים חלופיים שונים בעיר, כפי שקורה לא אחת ברשויות מקומיות בישראל. כך לדוגמה מחלקות העירייה השונות בעיריית ראשון לציון פעלו במוקדים רבים ברחבי העיר, כולל ממבנים שנועדו לשימור במדרחוב שבמרכז העיר. לפני מספר שנים בנתה העירייה בניין ענק המזכיר אוניה, והוא מכיל את כל האגפים והמחלקות ומשמש כתובת אחת לכל מי שנזקק לשירותי העירייה. במודיעין, נראה שהעירייה צריכה לספק לתושבים אפליקציה מיוחדת שתנחה אותם כיצד למצוא את הגוף שלשירותיו הם נזקקים.  

'בית עם גג אדום'
בין הנתונים שלא השתנו בשנים האחרונות ניתן למצוא את העובדה ששירותי החירום של מודיעין כולם פועלים מתוך מבנים יבילים. בסך הכל כוללים שירותי החירום 15 מבנים יבילים, בחלוקה הבאה: 12 מבנים למשטרת מודיעין, 2 לתחנת מד"א, ואחד לשירותי הכיבוי.
מתחם הקרוואנים של המשטרה מחולק לשניים, וכל הפעילות מתבצעת מאותו מתחם, הכולל את כל המשרדים, הציוד המשטרתי, חדרי החקירות, המשמר האזרחי ואפילו את תא המעצר.

שירותי הכבאות של מודיעין פועלים מקרוואן אחד המאוייש 24 שעות ביממה, ומצבם של השכנים במד"א לא טוב בהרבה: העירייה אישרה  בזמנו  לפתוח קרוואן נוסף שהובא לעיר על ידי מד"א- איילון לטובת מתנדבי התחנה ובני הנוער, שלא היה להם מקום לשהות בו. הקרוואן הוצב באתר באישור המהנדס הקודם של העירייה, ורק לאחר חודשים ארוכים של בקשות והמצאות אישורים שונים נעתרה העירייה והסכימה לתת למתנדבים להיכנס אליו ולהשתמש בו.
מתברר כי בעבר ביקשו גופי ההצלה של העיר – מד"א ושירותי הכיבוי – לקבל באופן זמני את מבנה 'הבית עם הגג האדום' שבכניסה לעיר בשכונת 'הכרמים', ממול למתחם. בשירותי החירום טענו כי המעבר באתר הקרוואנים צר מאוד ומלא במכוניות של עובדי העירייה, וכך קורה שלפעמים רכבים הפריעו לניידות הכיבוי לצאת בזריזות לאירועים. בעיריית מודיעין ובחברה הכלכלית לא נעתרו בזמנו לבקשה, ואז דובר על הקמת קומפלקס משותף לשירותי החירום, שלא יצא עד היום לפועל.

מעיריית מודיעין נמסר בתגובה: "העירייה מקדמת תכנית לפינוי מתחם הקרוואנים בכניסה לעיר. ראש העירייה, חיים ביבס, הציב יעד לפיו בעוד שנתיים יפונה מתחם הקרוואנים לחלוטין. כבר היום חלק מהמסגרות הפועלות במתחם מתפנות או נמצאות בשלבי פינוי. בשלב זה לא נכנסים גופים חדשים או מסגרות נוספות למתחם, ובמקביל העירייה מקדמת פתרונות ותכנון ארוך טווח למשרדים, המחסנים הלוגיסטיים ומסגרות נוספות במקומות אחרים בעיר, עד לפינוי הסופי של המתחם כולו.

המשטרה: הונחה אבן-פינה לבניית תחנת משטרה קבועה במרכז העיר.

כיבוי אש ו'מגן דוד אדום': קידום תכניות בשיתוף העירייה במרכז חירום משולב בסמוך למשטרה.
'יד שרה': הסתיימה בניית מבנה הקבע ברחוב מוטה גור בשכונת 'המגינים'. החנוכה בקרוב.
מחלקות שיפור פני העיר-שפ"ע, גנים ונוי, וטרינר העירוני ומחסנים לוגיסטיים עירוניים: יעברו למתחם עירוני חדש שייבנה באזור המלאכה. זמן משוער: שנתיים.
האגף לשירותים חברתיים ורווחה: יעבור למבנה חדש שייבנה בסמוך לבית המתנ"ס החדש בעמק האלה בשכונת 'הכרמים'. נמצא בשלבי תכנון ראשוניים. זמן משוער: שנתיים.
חב"ד: מבנה הקבע הולך ונבנה בעמק איילון. יעברו אליו בתוך מספר חודשים, עם השלמתו.
מתנ"ס עמותת 'סחלבים': צפוי לעבור למבנה המתנ"ס החדש בעמק האלה בתוך מספר שבועות.
'טיפת חלב': כבר עברה למשכן קבע ברחוב הנביאים, מקום נוסף פועל בנחל צלמון.
 מחלקות תרבות ואירועים, דת וביטחון: פועלות במקום ונבחנות חלופות עתידיות להעברתם.

למתחם הקרוואנים יש את כל האישורים הנדרשים לפעול במקום. הגופים הפועלים במתחם שאינם חלק מהעירייה משלמים ארנונה לפי החוק. המשטרה, כיבוי אש ו'מגן דוד אדום' משלמים 30% ארנונה, על פי חוקי המדינה".

צילום חנה שטרן

 

כתבות נוספות

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

המשך קריאה »

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »