פורטוגל כמעצמה – עדויות היסטוריות

אבירם לוי
2017-11-22 00:00:00
2017-11-22 00:00:00

מתי הפכה פורטוגל מעוד מדינה נוצרית למעצמה עולמית? הנה כמה נקודות ציון שבהחלט כדאי להכיר לפני הביקור הבא בליסבון

ההיסטוריה של פורטוגל כפי שהיא מוכרת לנו כיום מתחילה בשנת 1249, אז כבש המלך אלפונסו השלישי את פארו והפך את פורטוגל לממלכה הנוצרית הראשונה בחצי האי האיברי. הכיבוש הזה למעשה השלים את תהליך הכיבוש מחדש של חצי האי האיברי על ידי הנוצרים מאת המוסלמים ואף קבע את גבולות פורטוגל הנוכחיים.

פורטוגל הפכה מעוד מדינה נוצרית למעצמה עולמית במהלך עידן התגליות, או באופן ספציפי יותר בין המאה ה-15 למאה ה-16. בנוסף, צריך לזכור שבאותן שנים הצליחה פורטוגל להרחיב את ההשפעה שלה גם מעבר לים בגלל קרבתה לאוקיינוס האטלנטי. במילים אחרות, המיקום הגיאוגרפי סייע לפורטוגל הרבה יותר מאשר מהלכים מדיניים כאלה ואחרים והפך אותה לאימפריה.

איך אנחנו יודעים שמדובר במעצמה?

כל העדויות ההיסטוריות לקיומה של פורטוגל כמעצמה מתחילות בנמל הימי של ליסבון. כיום כבר ידוע שפורטוגל היא זו שהוציאה לדרך יורדי ים שבסופו של דבר גילו את הנתיב הימי בין אירופה להודו, מה גם שקברניטיה הגו את חוזה טורדסיאס משנת 1494. זה החוזה שהסדיר את חלוקת העולם החדש בין פורטוגל לבין ספרד והעניק לה מעמד יוצא דופן שלא יחזור.

רעידת האדמה והצונאמי של שנת 1755 הרגו יותר משליש מאוכלוסיית העיר ליסבון ולמעשה החריבו את רוב העיר העתיקה. פורטוגל התקשתה להתאושש מהמשבר הזה ואחת ההשלכות שלו הייתה כיבוש המדינה על ידי צרפת. לאחר כמה עשרות שנים החלה פורטוגל את השלב הליברלי שלה שנמשך לאורך המאה ה-19, ובתחילת המאה ה-20 היא כבר הוכרזה כרפובליקה.

ביטוי אחרון למעמדה של פורטוגל כמעצמה ניתן לראות בשנים 1932-1968 שבהן התקיימה במדינה דיקטטורה. כמו תמיד, דיקטטורה היא שיטת ממשל שמקלה על כיבושים וכך הפכה פורטוגל למדינה ששולטת בשנת 1945 על האיים האזוריים ועל מקומות כמו מדיירה, איי כף ורדה, אנגולה, מוזמביק ועוד. זה כמובן לא היה דומה לשטחים שעליהם היא חלשה בשיאה, ובכל מקרה הסתיים גם השלב הזה בהיסטוריה של פורטוגל עם העברת מקאו – השריד האחרון של האימפריה – לידי סין בשנת 1999.

בטיול הבא תוכלו לראות בעצמכם את העדויות

יש הרבה עדויות שנשמרות עד היום וניתן לראות אותן במהלך טיול מאורגן לפורטוגל ולערי הסביבה. אפשר למשל להתחיל עם סיור מוזיאונים בליסבון כדי להתרשם מהעוצמה, הכוח והמעמד של האימפריה הפורטוגזית, או להיכנס לעובי הקורה עם טיולים עצמאיים בפריפריה של עיר הבירה.

אפשרות אחרת היא להקדיש את הטיול לאזור החוף של פורטוגל ולראות מקרוב מאיפה יצאו כל הספינות ויורדי הים ששינו את העולם. הכי חשוב להיערך מראש לטיול ולנצל כל רגע פנוי כדי ללמוד על ההיסטוריה המקומית.

 


 

 

 

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »