"פיגוע במודיעין זה רק עניין של זמן"

ערן קמינסקי
2036-11-12 02:01:00
2036-11-12 02:01:00

גדר ההפרדה לאורך כל גזרת מודיעין והסביבה פרוצה לחלוטין בעשרות נקודות כבר תקופה ארוכה • מאות פועלים פלסטינים ללא אישור חודרים לשטח ישראל מדי יום, ועולים על רכבי ההסעות שממתינים להם בשטחים שמסביב לעיר • למרות שרק לפני כשנה דקר נער פלסטיני צעירה בסמוך לפארק הטכנולוגי, מספרים גורמי הביטחון ביישובי האזור כי כל הפניות לצה"ל זכו למענה כי "אין תקציב לתיקון הגדר" • בעיריית מודיעין העדיפו השבוע שלא להתייחס לעניין, ובדובר צה"ל הסתפקו גם הפעם בתגובה לקונית

(צילום: פרטי)

את המתרחש בגדר ההפרדה בגזרת מודיעין ניתן ככל הנראה להגדיר במילה אחת – הפקרות.

אמנם גם בעיתון זה פרסמנו בשנים האחרונות מספר כתבות על פרצות בגדר ההפרדה, באזור כפר רות ויער בן שמן, דרכן נכנסים לשטח ישראל פלסטינים ללא אישור שהייה בארץ, אבל בשנה האחרונה נשברו כל השיאים וגדר ההפרדה, המכשול הביטחוני שאמור להגן על תושבי האזור, פרוצה לחלוטין במספר רב של מוקדים. אמנם גורמי הביטחון באזור מספרים כי המצב הביטחוני בשטח הפלסטיני הסמוך למודיעין נחשב לטוב יחסית בתקופה האחרונה, אבל רק לפני שנה, באמצע אוקטובר 2019, חדר נער פלסטיני מהכפר מידיא לשטח ישראל ודקר צעירה שהמתינה בתחנת אוטובוס בכביש 443, ממש בסמוך לכניסה לעיר מכיוון הפארק הטכנולוגי.

משיחות שקיימנו בשבועות האחרונים עם תושבי האזור, כמו גם עם גורמים ביטחוניים ביישובים הסובבים את מודיעין, עולה כי התופעה ידועה לכל, כולל כמובן גם לצה"ל האמון על הגזרה. עם זאת, למרות התרעות רבות מספור של גורמי הביטחון נראה כי דבר לא נעשה בנידון. זאת, לטענת גורמים מסויימים, גם בשל העובדה כי מדובר במדיניות מכוונת של צה"ל, בהוראת הגורמים המדיניים, לפיה המצב הקיים משומר בכדי לשמור על רגיעה ביטחונית בכפרים הפסלטיניים הסמוכים לגדר ובכלל באיו"ש. טיעונים דומים נשמעו לאחרונה גם בכתבתו של כתב חדשות 12, אוהד חמו, שדיווח על המתרחש לאורך גדר ההפרדה באזור ראש העין.

יש לציין כי חלק מהכפרים הפלסטיניים הסמוכים למודיעין ויישובי הסביבה, כמו הכפר חרבתא למשל, נחשבים לאורך כל השנים האחרונות לעויינים.

לפגוש משפחה פלסטינית בהליכת הבוקר

נכון לשבועות האחרונים תמונת המצב היא שגדר ההפרדה פרוצה לגמרי בעשרות נקודות, הפרושות על פני לפחות ארבעה מוקדים עיקריים:

בסמוך למושב מבוא חורון והכפר בית סירא, במרחק של פחות קילומטר מבתי מכבים, קיימת לאורך כל החודשים האחרונים פרצה בגדר דרכה נעים מדי יום פועלים פלסטיניים רבים, הנכנסים לארץ ללא אישורי עבודה. לדברי תושבים באזור המצב ידוע לכל גורמי הביטחון, והם אף תיעדו (ראו תמונה) את רכבי הסעות הממתינים מדי יום להגעת הפועלים דרך הפרצה.

במרחק של כמאתיים מבתי מושב כפר רות, לא הרחק ממחסום מכבים והבסיס הצבאי, קיימות מספר פרצות מזה חודשים ארוכים. לדברי תושבי המושב מדי יום ניתן לראות פועלים פלסטיניים צועדים בשטחים הפתוחים הסמוכים, בדרכם אל עבודתם. גם כאן תועדו נהגי הסעות הממתינים לבוא השוהים הבלתי חוקיים, החוצים את את תוואי הגדר הפרוצה במספר נקודות. תושבי כפר רות אף מספרים על מפגש מפתיע בשבת האחרונה, עם משפחה פלסטינית שחצתה את הגדר הפרוצה והגיעה לערוך מסיק בעצי הזית הנמצאים בבוסתן הערבי הנטוש הסמוך למושב.

הלאה אל אזור מודיעין עילית, בו תיעד השבוע איש הפרסום החרדי משה מנס, תושב העיר, את ההפקרות המוחלטת המתרחשת באזור. לדבריו, המגובים אף בצילומים ובסרטונים, בצמוד לשערים הנעולים על תוואי הגדר קיימות פרצות ענק המאפשרות מעבר חופשי.

גם באזור יער בן שמן, בסמוך לפארק נאות קדומים ומול הכפר מידיא מעברה השני של גדר ההפרדה, מתרחש מזה שנים מעבר כמעט חופשי של פלסטיניים לשטחי ישראל. תושב האזור סיפר השבוע כי גם שם המעבר החופשי כה ממוסד וקבוע, עד שנהגי ההסעות ממתינים בסמוך לנקודות הפרוצות. עוד הוסיף כי במספר פעמים בהן תיקן צה"ל את הפרצות, הועברה החדירה לשטחי ישראל לנקודות אחרות באזור.

"נאמר לנו שאין תקציב לתיקון הגדר"

כאמור, גורמי הביטחון ביישובים הסובבים את מודיעין זועקים כבר לאורך כל השנה האחרונה על מצבה העגום של גדר ההפרדה, והמעבר הכמעט חופשי של שוהים בלתי חוקיים לתוך שטחי ישראל.

מספר גורמים עימם שוחחנו מספרים כאשר פנו אל גורמים בכירים בצה"ל, האמונים על הגזרה, נדהמו לשמוע את התשובות שסיפקו הקצינים: "פיגוע באזור הוא רק עניין של זמן, אין לי בכלל ספק. פועלים פלסטיניים, וגם סתם צעירים ואפילו משפחות, עוברים את הגדר הפרוצה באופן יומיומי. פנינו כמובן אל צה"ל, וקיבלנו תשובות לא רשמיות שידיהם כבולות. לא הועבר תקציב לתיקון ותחזוקת הגדר ואין להם מה לעשות. הם עושים מאמצים ומציבים גדרות תיל, אבל הן נפרצות מחדש במהירות".

גם גורמים ביטחוניים ביישובים אחרים מספרים כי זכו למענה דומה, וטוענים כי מדובר במדיניות מכוונת: "זאת בהחלט מדיניות מכוונת מלמעלה, כשהמטרה היא להוריד את מפלס הלחץ בקרב הפלסטינים באזור. כשהיה הסגר הראשון סגרו את המחסומים וזה פגע בהם כלכלית. מדינת ישראל עוצמת עין. מצד אחד היא סוגרת מחסומים בגלל החשש מקורונה, ומהצד השני מעלימה עין ממה שקורה בגדר. זה מצב אבסורדי. החיילים שמפטרלים לאורך הגדר רואים את השב"חים עוברים ולא יכולים לעשות דבר. זאת המדיניות כדי שהעסק שם בגדה לא יתפוצץ. בגדול, צה"ל פשוט וויתר על גדר ההפרדה. הוא לא מאמין ביעילות שלה יותר. גם מחוסר משאבים וגם מתוך תפישה שמרכיב הביטחון של הגדר הוא לא משמעותי. תשמע, אולי הם צודקים, אני לא יודע. אבל אנחנו כאזרחים צריכים לזעוק ולייצר לחץ ציבורי".

תגובות

מצבה הקטסטרופלי של גדר ההפרדה באזור נוגע כמובן לא רק לתושבי היישובים בסביבה, אלא גם לתושבי מודיעין עצמה, כאשר מפגע פלסטיני יכול להגיע לשטח העיר בתוך מספר דקות הליכה. יש לציין כי האחריות הבלעדית לתחזוקת הגדר ולשמירת הביטחון באזור היא של צה"ל, כאשר לעיריית מודיעין את אחריות על המקום או יכולת ממשית להשפיע על המצב. עם זאת, בשל הקרבה ולעיר, והסכנה הפוטנציאלית, פנינו השבוע אל עיריית מודיעין, ומחזיק תיק הביטחון אילן בן סעדון, כדי להבין מה היא עמדת העירייה בעניין וכיצד הם פועלים. כמו בפעמים הקודמות בהן פרסמנו כתבות בעניין, גם הפעם העדיפו בעירייה ובלשכתו של בן סעדון שלא להתייחס לנושא.

מדובר צה"ל נמסר: "צה״ל משקיע מאמצים רבים במגוון מישורים כדי למנוע מעבר בלתי חוקי מאיו״ש לישראל דרך גדר הביטחון. לוחמי צה״ל פרוסים במרחב בהתאם להערכת המצב המשתנה מעת לעת ובהתאם לסד״כ בגזרה, ומונחים להשתמש במגוון אמצעים כדי למנוע כל פגיעה או השחתה של הגדר או מעבר של הגדר ללא היתר".

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »