פריצת דרך

ערן קמינסקי
2018-05-24 01:00:00
2018-05-24 01:00:00

מודיעין מצטרפת לרשימת הערים שמפעילות תחבורה ציבורית בשבת • בשלב זה מדובר רק בקו נסיוני שיסיע בני נוער לת"א וחזרה בימי שישי בחודשי הקיץ • ביבס: "אם הנוער יצביע ברגליים ויוכח שהצורך קיים – נפעיל את הקו גם בהמשך השנה ואף נשקול להרחיב את השירות"

היסטוריה במודיעין: בפעם הראשונה, ובאופן גלוי ורשמי, העיריה מפעילה תחבורה ציבורית בשבת. מאחורי הכותרת המרעישה אמנם עומד בינתיים רק קו בודד (וגם הוא פועל במתכונת תשלום ייחודית), אבל החשיבות שלו גדולה.

הקו נקרא "אוטובוס הטרמפים" והוא ייסע ממודיעין לתל אביב וחזרה בימי שישי בערב, בין עשר לשתיים בלילה. מחיר הנסיעה יהיה עשרה שקלים. האוטובוס ייצא מכיכר התחבורה במודיעין, יפזר את הנוסעים במרכזי בילוי בתל אביב וגם יאסוף אותם חזרה. הקו יפעל בחודשים יוני, יולי ואוגוסט.

העיריה ומשרד התחבורה כבר מפעילים את מיזם "קווי לילה" שמסיע בני נוער לת"א וחזרה בחודשי הקיץ, אבל רק בימי חול. כבר בשנה שעברה (ראה תמונה) הביעו ראש העיריה חיים ביבס וסגנו מויש לוי רצון לפרוץ את המסגרת הזו. עכשיו, כשהם מחוזקים בתמיכת בני נוער ורבים מתושבי העיר, זה גם קרה. העיריה אינה יכולה, כמובן, להפעיל ישירות מערך תחבורה שיעבוד בשבת ולכן הביצוע הועבר לעמותת "סחלבים". כדי להשתמש בקו צריכים הנוסעים להירשם קודם באתר העמותה, שם גם נמצאת מפת הקו ורשימת התחנות שלו. "זהו צורך של בני הנוער שלנו", הסבירה לטם גל, מנהלת מחלקת הנוער והצעירים ב"סחלבים". "אנחנו מודעים לזה שחלק רוצים לנסוע לתל אביב והחלטנו להפעיל את 'אוטובוס הטרמפים' כדי שהם יגיעו לשם בצורה מסודרת ובטוחה, בלי לבזבז מאות שקלים על מוניות".

למה זה קרה עכשיו?

כאמור – הרמזים על המהלך ניתנו בעבר ואף פורסמו בעיתון זה בהבלטה. בינתיים הקיץ הגיע, שנת הבחירות "התחממה" וההחלטה התקבלה. עוד לפני שהתבררה עוצמת התמיכה למהלך מכל הכיוונים, ביקשנו לבדוק עם ביבס עצמו עד כמה מדובר במהלך משמעותי.

שלום לראש העיריה. האם עיריית מודיעין, לאחר קביעת התקדים, תגדיל את שירותי התחבורה הציבורית בשבת אם יוכח צורך כזה וצידוק כלכלי?

"לפני שנה בדיוק ביום חילופי הנוער ישבתי עם מועצת הנוער ושמעתי מהם מה הם רוצים שיהיה בעיר. אחד הדברים ששבו ועלו ביום זה, ולא רק בו, היה נושא הסעות ונסיעות לתל אביב בימי שישי בערב. החלטנו להרים את הכפפה ולצאת עם הפרויקט. אנחנו נממן את רובו בכל יום שישי עד חודש ספטמבר. כעת על בני ובנות הנוער חלה החובה למלא את חלקם בפרויקט. אם הם יצביעו ברגליהם ויוכח שהצורך קיים – נפעיל אותו גם בהמשך השנה ואף נשקול להרחיב את השירות".

בכל זאת אתה חבר מפלגת השלטון שנמצאת בקואליציה עם שותפים המתנגדים למדיניות זו. אתה מבטיח שהתחבורה הציבורית בשבת במודיעין היא "כאן כדי להישאר"?

"כעיר פלורליסטית, המכבדת כל אדם באשר הוא, אני דוגל בפתגם 'חיה ותן לחיות׳. כאשר בדקנו את נושא התחבורה הציבורית בשבת היו חילונים שאמרו 'זו שבת, תנו לנו מנוחה' והיו דתיים שאמרו שאם הקווים יפעלו לאורך הצירים הראשיים של העיר אז אין זה מעניינם – 'איש באמונתו יחיה'. אני פועל לאיזון ומתן מענה לצרכים של כל תושבי העיר, חילונים ודתיים כאחד".

תמיכה (כמעט) מקיר לקיר

לאחר שההחלטה התקבלה והקו הראשון של תחבורה ציבורית בשבת במודיעין יצא לדרך, התברר עד כמה גדולה התמיכה לו מצד רוב תושבי העיר. אילן בן סעדון, סגן ראש העיריה המתנגד להפעלת עסקים בשבת, שינה את עמדתו בנושא זה והוא אומר: "כנבחר הציבור בעיר מודיעין וכמי שמקורב לציבור בני הנוער וכמי שמבין היטב את מצוקתם, אני מברך על ההחלטה לשירותי ההסעה, יש בה כדי לצמצם את סיכון ילדנו בדרכים וזאת מהווה כפיקוח נפש. שירותי הסעות אלו משמשים 'כנהג תורן'. היא נועדה גם לאפשר בילוי עבור בני הנוער מחוץ לעיר במסגרת בטוחה ובכך גם להסיר מעט מהדאגה של ההורים המצפים לשובם של ילדיהם ובתנאי שיועדו לנערים שאכן זקוקים לכך. הדאגה לנוער עומדת תמיד בראש סדר העדיפויות״.

הקול הרשמי של הציבור הדתי במודיעין (כרבע מהאוכלוסיה) הוא עמיעד טאוב, ראש סניף "הבית היהודי" בעיר. לבקשת העיתון הוא שלח את התגובה הבאה:

''יותר מששמרו ישראל את השבת שמרה השבת את ישראל'' (אשר צבי גינצברג, ''אחד העם'') הפיכת נושא השבת לכלי למאבקים פוליטיים בין דתיים לחילונים, בין אחים , היא טעות איומה  ההופכת את הסמל היהודי עתיק היומין לנושא מחלוקת לשווא! השבת הינה בעלת חשיבות יהודית חברתית וסוציאלית ראשונה במעלה ועלינו לשמור על צביונה הייחודי.

מדברים יותר מדי על מי ייסע לבילויים ופחות מידי על מי יסיע לבילויים. בעולם עם תחבורה בשבת מי שיסבלו הם הנהגים הכרטיסנים הפקחים הבקרים והמוסכניקים קרי השכבות המוחלשות לטעמי אסור להפוך יום מנוחה עם ערך חברתי עצום ליום חול בו נגזלת המנוחה כבר היום מכחצי מיליון עובדים עניים, שמועסקים בעל כורחם.

אבל, וזה אבל גדול, בחברה יהודית בה אנשים רבים חושבים הפוך ממני בנושא השבת הניסיון לכפות את דעתי ולא להכיל את דעתם מסוכן למרקם היהודי ישראלי. הייתי רוצה לחזות ביחס מיוחד לשבת לא מכוח החוק היבש אלא מתוך הבנה של כלל הציבור דתיים וחילוניים כאחד בנוגע ליתרונותיה הרוחניים והחברתיים של השבת".

מי שאינו תומך במהלך הוא, שלא במפתיע, חבר המועצה ברוך בוחניק. "אין ספק שלא נשאר זכר לסטאטוס קוו", הוא אומר. "בעיקר ניכר ששנת הבחירות בפתח והתחרות בין הנבחרים על גימיקים גוברת. מרגישים בישיבות המועצה באינפלציה של הגימיקים מתוך הידיעה שכך הם צוברים אהדה ציבורית ותודעה ציבורית. נותר רק לתמוה היכן הם היו בארבע וחצי השנים האחרונות".

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »