"צעקתי 'אבא, אבא, תעזור לי!'"

יהודה גולן

שבוע לאחר שמסיבת יום ההולדת של ר' הסתיימה בעימות עם שוטרים ומעצרים, המשפחה מספקת את הגירסה שלה לאירוע הקשה. האח שנעצר משחזר את הלילה הקשה בכלא רמלה. וההורים מבטיחים: "נמצה את ההליכים במח"ש ואנו שוקלים גם תביעה אזרחית". בעיריה החליטו לקיים לאירוע תחקיר מיוחד. בתמונה בני המשפחה. צילום יהודה גולן

את השבוע שחלף לא ישכחו הרבה זמן בבית משפחת ט' מרחוב נחל געתון בעיר. פרט למסיבת יום ההולדת ה-16 של ר', שנקטעה באמצע בגלל תלונות שכנים על רעש והתערבות המשטרה, גם אחיה א' נעצר בחשד לתקיפת שוטרים ובילה לילה ארוך ולא פשוט בבית המעצר שבכלא רמלה שאותו הוא מסכם במילים: "זה היה לילה די מפחיד".

המפגש האלים של בני נוער מקומיים עם המשטרה כבש בשבוע שעבר את הכותרות הארציות ואף כיכב במהדורות הטלוויזיה. תקציר למי שהחמיץ: צעירים שערכו מסיבה פרטית בגינה ליד ביתם בשעות אחר הצהרים של שבת הקימו רעש שגרר הזמנת משטרה מצד שכנים. למקום הגיעו שוטרים ואנשי "השיטור הקהילתי" והורו לנוכחים להנמיך את עוצמת המוזיקה. הם עזבו את המקום ושבו אליו לאחר מכן, כאשר דיווחי שכנים העלו כי עוצמת המוזיקה לא פחתה. במפגש השני היו אנשי החוק פחות סבלנים, ובנוסף להוראתם להפסיק את המסיבה החלו להחרים ולשפוך אלכוהול שנצרך במקום. בשלב זה התלקחה התגרה, שבסופה נלקחו חלק מהצעירים שבמקום למעצר.

השבוע ביקרנו בבית המשפחה שבתה ערכה את האירוע. ההורים ביקשו שלא להיחשף בשמותיהם ונסתפק בדיווח כי האב עובד בחברה ציבורית גדולה והאם היא בכירה בחברה פיננסית. הם הסכימו להצטלם רק אם נטשטש את הזהות וכמובן הילדים ר' הקטינה וא' – תלמיד י"ב שעבר את גיל 18. כולם נשארו חסויים.

מספר האב: "המסיבה החלה קצת אחרי ארבע אחר הצהריים ואחרי כמה דקות הבת שלי התקשרה אלי למעלה הביתה ואמרה לי 'אבא, השכן יצא מהחלון והתחיל לצעוק עלינו שאנחנו מרעישים'. אחרי כמה דקות הגיעה ניידת ובה היו שוטרת ופקח עירוני. במקום כבר היו כשישים בני נוער שחגגו, ביניהם גם א' בני הגדול יותר שהיה עם חברים שלו במסיבה".

ומה קרה?

"ירדתי למטה ושאלתי את השוטרים מה הבעיה. הם אמרו לי שהמוזיקה רועשת וביקשו מהילדים שיפסיקו את המוזיקה. הם הפסיקו וכיבו אותה לגמרי. פניתי לשוטרים ואמרתי להם 'אני כאן אחראי. זו המסיבה של הבת שלי והנה כיבינו את המוזיקה".

ואיך המשיכה המסיבה?

"הילדים ישבו על הדשא, פיטפטו ושרו קצת בלי מוזיקה. עליתי חזרה הביתה אבל הבת שלי וגם הבן שלי התקשרו ואמרו לי שהשוטרים נשארו שם. השוטרים עמדו ליד המעקה של החנייה ותצפתו על הילדים לכיוון הדשא. הבת שלי התקשרה שוב ואמרה לי 'אבא הם כאן, מה נעשה?' בשלב הזה השוטרים ראו את הילדים שחלקם החזיקו שתיה חריפה. ירדתי שוב לגינה ואז ראיתי שהשוטרים שופכים לילדים את האלכוהול. השוטר שאל אותי 'תגיד קנית לילדים אלכוהול?' אמרתי לו 'מה פתאום? אתה רוצה שאראה לך את הקבלה מהסופר של מה שקניתי להם? קניתי ביום שישי 28 בקבוקי שתיה, רק קולה ספרייט ומיצים רגילים'. 'אז מאיפה האלכוהול? הוא שאל. עניתי לו: 'לא יודע. אולי היו כאלה שהביאו איתם למסיבה".

ובאמת הביאו?

"כנראה. אני לא יודע אבל היו שם בני נוער עם אלכוהול. בקיצור, השוטרים נשארו שם ושפכו את האלכוהול. אז בשלב הזה התחילה האלימות. שוטר אמר לבן שלי 'שפוך את האלכוהול והבן שלי אמר לו 'אני מעל גיל 18. מותר לי לשתות'.

ואז התחיל הבלגן?

"הפקח העירוני אמר לי: 'נראה לי שהילדים מחביאים עוד אלכוהול בגינה. אולי תיקח את זה אתה אחר כך?' בקיצור השוטרים עוד פעם התחילו לצפות על הילדים. ממש ראית שהם עשו אמבוש. אחר כך לדברי השוטרים הם ירדו לשכן המתלונן כדי לגבות ממנו עדות. אמרתי לשוטר: 'הנה מספר הטלפון שלי. בכל בעייה שיש תתקשר אלי'. השוטר רשם את מספר הטלפון והם נכנסו לרכב. הבטחתי להם שאני המבוגר האחראי אבל הם נשארו ברכב".

מה קרה אחר כך?

"עליתי הביתה ואחרי חצי שעה אני שומע שהילדים שרים. התקשרתי לבת שלי ואמרתי לה שינמיכו את השירה. חלפו אולי שתי דקות ואני שומע צעקות. חבר מהמסיבה עלה אלינו הביתה וקרא לי 'בוא מהר, מרביצים לילדים'. ירדתי מהר לגינה וחשכו עיני. כל הרחוב היה מלא עוד ניידות. ראיתי מהומה גדולה ובאמצע את בני א' שכוב על הרצפה עם פנס בעין ושוטר עם הברך לוחץ לו על הבטן והוא לא מצליח לנשום".

ומה עשית?

"צעקתי לשוטר: 'זה הבן שלי, תוריד ממנו את הרגל. הוא לא נושם, אתה לא רואה? אני אבא שלו ואני אחראי עליו'. צעקתי לשוטר שיעזוב אותו, שאני אחזיק אותו. א' ועוד צעיר כבר היו אזוקים בידיים וברגליים ושכבו על הרצפה".

ומה את עשית, ר'?

"אני פחדתי מהמכות אז זזתי הצידה כשהתחילו המכות. מה זה התבאסתי, הם הרסו לי את המסיבה, ממש נהרסה לגמרי".

האח א' – תאר מה קרה באותן דקות?

"הגיעו עוד שוטרים ואחד מהם פנה אלי ואמר לי 'תזרוק את האלכוהול מהיד'. אמרתי לי 'אני מעל 18 ומותר לי לשתות' ואז הוא דחף אותי והעיף לי את היד עם הכוס. ואז הוא חנק אותי וגרר אותי והשכיב אותי על הרצפה".

נפגעת ממשהו?

"נפגעתי בעין ונהיה לי פנס. עכשיו זה כבר הרבה פחות גרוע אבל העין היתה נפוחה מהמכות שחטפתי. חבר קפץ וניסה לעזור לי והוא חטף בצלעות".

ואז?

"העלו אותי לניידת שאני אזוק בידיים וברגליים, עם עוד חבר עצור. הגענו לתחנת המשטרה, הכניסו אותנו פנימה ואותי והושיבו על ספסל בחצר של התחנה ליד החדר של החוקר התורן, עם אזיקים בידיים וברגליים. ההורים שלי היו מחוץ לתחנה ואז שוטר לקח אותי לחדר האוכל. אמרתי לשוטר: 'אין לך רחמים? תן לי לדבר רגע עם אבא שלי' והשוטר אמר לי לא!".

איפה היו ההורים?

"הם נסעו בנפרד לתחנת המשטרה אבל לא נתנו להם להיכנס לחצר והם עמדו בחוץ וניסו להבין מה קורה איתי. הם חקרו אותי ושאלו אותי 'למה התנגדת לשוטר?'. הגענו לתחנת המשטרה בשש בערב ונשארתי שם עד שלוש בבוקר".

ומה קרה אז?

"כשישבתי על הספסל בחצר ראיתי את ההורים שלי מעבר לגדר, אז קמתי והתחלתי לצעוק 'אבא אבא' בוא לפה! תעזור לי! ואז שני שוטרים קפצו עלי וצרחו עלי 'סתום את הפה. אל תקרא לאבא שלך'. בשלוש בבוקר לקחו אותי לכלא רמלה. בכל אותן שעות לא אכלתי ולא שתיתי ולא נתנו להורים שלי להכניס לי אוכל ושתיה. למרות שבכלל לא היה לי תיאבון ומי חשב על אוכל".

בשעה שלוש הגעת לכלא רמלה. מה קרה שם?

"בגלל שאני מעל 18 לקחו אותי לכלא רמלה. את שני העצורים האחרים שהם קטינים לקחו לכלא אופק של קטינים. סתם עצרו אותנו. מהמסיבה הייתי אני ועוד עצור אבל העצור השלישי עמד לידנו מחוץ לתחנה והראה להורים שלי סרטונים. פתאום בא שוטר ואמר לו 'אתה עצור'. הילד אמר לו 'אבל לא הייתי בכלל במסיבה'. זה לא עזר, הם עצרו אותו".

הגעת לכלא רמלה ומה קורה שם?

"הגעתי לכלא ושם נשברתי כשהסוהר קיבל אותי. התחלתי לבכות. הייתי בלחץ כי בחיים שלי לא הייתי עצור ואני לא מכיר בית מעצר ובטח לא כלא רמלה. בכיתי ממש בדמעות ואמרתי לו 'אל תכניס אותי לתא עם עוד אנשים. אני אשב איתך כאן כל הלילה לידך. הייתי די מבוהל. אמרתי לו 'אני לא בנוי לזה. אולי תכניס אותי לתא לבד?' בסוף הוא הכניס אותי לתא עם עוד חמישה אנשים, גדולים, ענקים שחורים כאלה. הייתי די בפחד".

האם: "עוד לפני שלקחו אותו למעצר אמרתי למפקד התורן במודיעין 'זה ילד בלי עבר פלילי ועשיתם לו טראומה מטורפת. מי יהיה אחראי על הנזק הנפשי שייגרם לילד?'. והוא אמר לי: 'אנחנו חושבים אחרת'. בקיצור הבנתי שהילד חשוד בתקיפת שוטרים, ובינתיים הבנו מהר מאד שהם רוצים לתפור להם תיק. אז ביקשנו לראות עורך דין והחוקרת הזמינה עורך דין מהסנגוריה הציבורית".

איך עבר עליך הלילה הכלא רמלה?

א': "הלילה היה קשה מאד. לא עצמתי עין. ישבתי בתא בשקט ופחדתי לזוז. לאט לאט התחלתי לדבר עם העצורים".

מה הם סיפרו לך?

"אחד סיפר שהוא עצור בחשד לדקירה, אחד על אחזקת נשק או סחר בנשק. עוד שניים היו על סמים ואחד מהם אפילו התחיל לתת לי עצות איך לגדל סמים. בקיצור ליל בלהות".

ובבוקר?

"בשש בבוקר התחילו העצורים להתעורר ולהכין לעצמם קפה, שהיה להם כנראה מהבית".

ואיך היה התא?

"יחסית תא גדול, ונראה גם מרווח. בלילה לקחתי סיגריה מזה שישן מתחתי במיטת הקומותיים. ובשש בבוקר שמו את כל העצורים בתא והוציאו אותנו בשורה לרכב של שירות בתי הסוהר, שלקח אותנו לבית המשפט כשכולנו אזוקים בידיים וברגליים".

ואיך היתה התחושה?

"היה לי הלם תרבות. בכיתי בלילה שנכנסתי לכלא רמלה, זה היה קשה. בניידת בדרך לבית המשפט בראשון לציון כבר לא בכיתי. הגענו לבית המשפט חיכינו בתא המעצר ושם אכלתי קצת. הכניסו אותי לשופט עמית מיכליס, שכבר שמע על המקרה כי הכניסו אליו לפני את העצורים האחרים הקטינים".

איך התנהל הדיון?

"קצר. הייתי באולם המשפט כמה דקות ושיחררו אותי. אבי חתם על ערבות והשופט דווקא אמר שלא הייתה עילה למעצר והיו צריכים לשלוח אותנו הביתה מתחנת המשטרה ולא לעצור אותי".

האב: "בשורה התחתונה מכל הסיפור הזה, אף אחד בתחנת המשטרה לא התנצל בכלל על מה שקרה. כאילו הילד פושע שלחו אותי לכלא רמלה. מה היה בסך הכל? מסיבת יום הולדת של ילדה בת 16? היתה מוזיקה וכיבו אותה מיד כשביקשו, אז למה זה התגלגל לאלימות כזאת? היד קלה על ההדק של המכות. זה לא היה צריך להיגמר ככה. אני מצפה מהמשטרה לקצת רגישות".

האם: "כמה ניידות הגיעו, כאילו היה כאן פיגוע. אנחנו כל כך רחוקים מהדברים האלה. הילדים שלי אף פעם לא היו מעורבים באלימות וזה השפיע עליהם קשה. לכן נגיש תלונה למח"ש נגד השוטרים שהיו מעורבים בפרשה וכל מה שצריך מבחינה משפטית, כי מי יודע איזה נזק נפשי נגרם לבן שלי מהמעצר בכלא רמלה. אנחנו שוקלים גם הגשת תביעת נזיקין אזרחית".

א', מה המסקנה שלך מכל הסיפור?

"אני אף פעם לא אהבתי את המשטרה וזה לא אומר שהם היו צריכים להשתמש באלימות נגדנו".


המשטרה: הנערים תקפו. העיריה: נפיק לקחים

למשטרה כמובן גירסה אחרת לכל האירוע. דובר מרחב השפלה במשטרה מסר כך: "הנערים הם אלה שהחלו לתקוף את השוטרים ואת פקחי העירייה, תוך כדי דחיפות, בעיטות וקללות. הם אף ניסו למנוע את מעצרו של אחד מחבריהם, תוך שהם מושכים אותו מידיו של השוטר ובועטים בשוטר".

האירוע המתוקשר, שאינו אופייני למודיעין בדרך כלל, הגיע במהירות לטיפול העיריה, שכינסה דיון חירום של "פורום האכיפה" בראשות מפקד המשטרה אלעד קליין. בפורום חברים גם אנשי "עיר ללא אלימות" וההוראה שניתה מגבוה היא לבצע תחקיר על האירוע. גם כדי להפיק לקחים ובעיקר כדי לבדוק האם אכן השתמשו השוטרים והפקחים בכוח בלתי סביר.

חבר המועצה אלעד שמעונוביץ, המחזיק ב"תיק הצעירים", מסר: "אנחנו נבצע בדיקה מעמיקה של כל מה שקרה שם ונהיה חייבים גם להפיק את הלקחים. בתוך המשטרה והעירייה, וגם מבחינה חינוכית בבתי הספר ומול בני הנוער שלנו. מפגש בין איש אכיפה לבני נוער הוא לרוב אינו מפגש חיובי, ואנחנו עושים המון צעדים מול שני הצדדים על מנת להקטין חיכוך, להציב גבולות ונורמות התנהגות הולמים, ונהלים ברורים לכל הצדדים כדי לא להגיע למצבים כאלה קיצוניים".

 

2017-11-08 00:00:00
2017-11-08 00:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך