קרלוס ששון – על מלחמת סחר

קרלוס ששון, יועץ עסקי
2018-04-26 01:00:00
2018-04-26 01:00:00

כל מהלך של עליות במדדים בעשור האחרון לווה במדיניות מתמרצת של ה"פד", ובכל פעם שהפסיקו את התמיכה – המשבר מיהר להגיע

המדדים בוול סטריט מתנדנדים כאשר נראה כי בכל יום יש אירוע חדש שמפיל סקטור או מנייה ספציפית, פוזיציות השורט של מדד הפחד, פרשת דליפת המידע מהרשתות החברתיות והסכנה מרגולציה של הממשלות בעולם, נפילת שוק המטבעות הוירטואליים בחודשים האחרונים, והכותרות הצועקות "מלחמת סחר". כל האירועים אכן עלולים לגרום, ולדעתי כבר גרמו, לשינוי הציפיות אצל המשקיעים ולשינוי מגמה  בשווקים ולמגמת ירידה מתמשכת. זה לא אומר שלא נראה עליות בכלל אך גם על פי ניתוחים טכניים המגמה כרגע היא כלפי "מטה".

 מדוע בחודשיים האחרונים, כל אירוע או כותרת מהעולם הופכים למשמעותיים? הפירמידה שהבנקים המרכזיים בנו בשנים האחרונות יוצאת אל האור.

כל מהלך של עליות במדדים בעשור האחרון לווה במדיניות מתמרצת של הפד", ובכל פעם שהפסיקו את התמיכה- המשבר מיהר להגיע. השוק האמריקני מאז 2008 הוא כמעט בלוף, ולמעשה המדד הוצמד עד 2016 בקורלציה מושלמת למאזן הפד". מאידך הנתונים מראים כי היה שיפור ניכר בכלכלה האמריקאית.

כאשר הפד" התחיל לצמצם את מאזנו התחילו הבעיות. תהליך צמצום המאזן של הפד", התחיל בפועל בדיוק כאשר המדדים קבעו שיא כל הזמנים חדש בסוף חודש ינואר 2018 , ומאז כל אירוע מקבל פרופורציות אחרות לגמרי.  השווקים אינם יכולים להתקיים ללא הכסף הזול של הבנקים המרכזיים.

חשוב להדגיש כי תהליך צמצום המאזן של הפד" נמצא רק בראשיתו והפד" עדיין מפגר בביצועו.על פי התוכנית המקורית, בסוף החודש הקרוב צפוי הפד" להקטין בצורה ניכרת את מאזנו (רוב האג"חים שנפדים מתרכזים בחודש הראשון של כל רבעון), והחל מהחודש הבא הפד" צפוי לצמצם בכל חודש כ-30 מיליארד דולר ממאזנו. לקראת הרבעון הרביעי צופה הפד" כי יוכל לצמצם כ-50 מיליארד ממאזנו.

 אינני חושב  שהפד" יוכל לעמוד ביעדיו ולדעתי יצטרך להתגמש.

בעוד צמצום המאזן של הפד" גורם לתנודות חדות בשווקים, הפסקת תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי באירופה צפויה ליצור בעיות גדולות אף יותר. הפד" בניגוד לבנק המרכזי באירופה דאג תמיד לשמור על שוק משני בריא, אשר הבטיח כי יהיה ניתן למכור את אותם אג"ח שקנה בשנות המשבר. הבנק המרכזי באירופה הודה השנה כי אינו יודע אם יש שוק משני מספיק גדול שיוכל לקנות את האג"ח בשעת הצורך. הבנק המרכזי האירופאי הוא הרוכש היחידי בשוק החוב הקונצרני והממשלתי בשנים האחרונות

המחיר הגבוה של האירו הוא אולי המכשול הגדול ביותר בשווקים כעת. האירו יצטרך לרדת או כתוצאה מחידוש תוכנית הרכישות מצד הבנק המרכזי או ממשבר בלתי נמנע באיחוד ברגע שהזרמת הכסף תיעצר.

נצטרך לנהוג במשנה זהירות בתקופה הקרובה.

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »